HEDERSPRISER

Yngre lovande idrottsungdomar, goda föreningsledareinsatser och föreningar

Skånes Friidrottsförbund har från och med 1942 och sedan under alla år uppmärksammat yngre lovande idrottspojkar och idrottsflickor samt goda ledareinsatser av skånska föreningsledare. Starten skedde 1942 då enligt förbundets verksamhetsberättelse, "Omega"-verken genom sin hovurmakare Emil Pehrson i Landskrona överlämnade till Skånes Friidrottsförbund ett armbandsur av märket "Officer" att utdelas till en yngre idrottsman, som under året nått ett särskilt resultat. Mottagare av denna första utmärkelse blev Hans Liljekvist, IS Göta, för sina insatser på 800 meter och 1.500 meter. 1951 beslöt styrelsen att uppmärksamma även lovande idrottsflickor och den första utmärkelsen gick till Maj-Britt Mattsson, Hjärnarps GIF, skånebäst på 200 meter och skånsk mästarinna i längdhopp och stafett 4x100 meter.

Första ledarutmärkelsen delades ut 1953 och tilldelades då mångårige och framgångsrike ledaren i IK Finish, Iwe Larsson.

Föreningsutmärkelsen har främst premierat föreningar för deras goda ungdomsverksamhet och delades ut första gången 1994 och tilldelades då IF Kronan, Landskrona.

Följande skånska lovande ungdomar, föreningsledare och föreningar har genom åren uppmärksammats med hederspriser:

År

Årets förening

Ledarplakett

Yngre lovande flicka

Yngre lovande pojke

1942

 

--

--

Hans Liljekvist

1943

 

--

--

Sölve Johansson

1944

 

--

--

Lennart Strand

1945

 

--

--

Knut Pihl

1946

 

--

--

Tore Steen

1947

 

--

--

Kjell Tånnander

1948

 

--

--

Lennart Kjell

1949

 

--

--

Göte Kjellberg

1950

 

--

--

Uno Danielsson

1951

 

--

Maj-Britt Mattsson

Ragnar Eklund

1952

 

--

Britt Mårtensson

Alf Petersson

1953

 

Iwe Larsson

Stina Cronholm

Lennart Karlsson

1954

 

Yngve Nilsson

Anna-Lisa Rhodin

Olle Sjöström

1955

 

Eric Mattsson

Anita Happach

Bengt Anderholm

1956

 

Börje Paulsson

Ulla Larsson

Jan Lantau

1957

 

Gerald Johansson

Karin Malmqvist

Sven-Åke Lövgren

1958

 

Gunnar Henriksson

Agneta Falkengren

Jan-Erik Andersson

1959

 

Henning Hansson

Lena Sandgren

Richard Normann

1960

 

Ingvar Nyberg

Gun-Britt Flink

Carl Johan Ericsson

1961

 

Magnus Månsson

Agneta Larsson

Bengt Christiansson

1962

 

Sten Nilsson

Gunilla Karlmark

Kent Andersson

1963

 

Karl Persson

Kerstin Holmberg

Kent Svensson

1964

 

Anders Uhler

Gerd Midbrandt

Richard Bruch

1965

 

Arne Andersson

Birgit Christiansson

Sven-Evert Ljungberg

1966

 

Stig Nilsson

Margareta Carell,
Monica Ohlsson

Åke Johansson

1967

 

Anders Carlius

Elisabeth Randerz

Staffan Nilsson

1968

 

Torsten Carlius

Lena Sjöstedt

Thomas Bergqvist

1969

 

Hjördis Uhler

Margareta Larsson

Ulf Hedén

1970

 

Torsten Christensen

Ingela Arvidsson

Tommy Karlsson

1971

 

Harry Olofsson

Madeleine Wik

Magnus Tellander

1972

 

Kay Glans

Kristine Tånnander

Ulf Palm

1973

 

Gert Sjunnesson

Anette Tånnander

Bo Åke Persson

1974

 

Lennart Svensson

Carina Andersson

Anders Gustafsson

1975

 

Olof Nilsson

Lena Wallin

Peter Billing

1976

 

Margareta Lundgren

Ann Liebel

Christer Gullstrand

1977

 

Bertil Månsson

Christina Göransson

Martin Nilsson

1978

 

Rolf Johansson

Gunnel Hettman

Johnny Kroon

1979

 

Sven Trönne

Lillemor Persson

Ronny Olsson

1980

 

Olle Nyberg

Agneta Isaksson

Håkan Andersson

1981

 

Nils Christiansson

Christina Wennberg

Björn Johansson

1982

 

Allan Månsson

Annika Lewin

Stefan Jönsson

1983

 

Lars Johnsson

Katarina Wikander

Christian Skoog

1984

 

Örjan Nilsson

Caroline Isgren

Marco Granath

1985

 

Nils G Nilsson

Kristina Rosenquist

Mats Persson

1986

 

Karl-Erik Friman

Marie Nilsson

Germund Johansson

1987

 

Zerny Ogemark

Ann Larsson

Joakim Nilsson

1988

 

Bengt Bendéus

Pia Gressman

Anders Szalkai

1989

 

Dick Blom

Linda-Marie Mårtensson

Karel Marsal

1990

 

Claus Elnif

Åse Sjögren

Torbjörn Mårtensson

1991

 

Rolf Sens

Charlotta Vöcks

Mathias Ghansah

1992

 

Anne-Marie Pålsson

Jessica Larsson

Rikard Rasmusson

1993

 

Gösta Castor

Linda Mårtensson

Patrik Lövgren

1994

IF Kronan

Bo Sveninge

Pernilla Andersson

Andreas Nilsson

1995

Härlövs IF

Gert-Åke Ivarsson

Rebecca Vöcks

Tobias Andersson

1996

IK Finish

Robert Nilsson

Vala Flosadottir

Viktor von Bothmer

1997

Ystads IF

Mikael Andersson

Jenny Isgren

Pawel Szczyrba

1998

KFUM Kristianstad

Kauko Harjuniemi

Lotta Karlsson

Philip Nossmy

1999

Åhus FIK

Alger Westring

Maria Rendin

Alexander Ljunggren

2000

Björnstorps IF

Janeric Johansson

Jenny Ljunggren

Johan Wissman

2001

-

Heidemarie Petersson

Daniela Lincoln-Saavedra

Johan Carlsson

2002

Eslövs AI

Stanislaw Szczyrba

Christina Garametsos

Linus Thörnblad

2003

Klippans FK

Arne Mårtensson

Emma Hansson

Per Strandquist

2004

IFK Helsingborg

Åke Norén

Sofie Persson

Axel Härstedt

2005

Malmö AI

Ejnar Laursen

Emelie Gustafsson

Vuk Djekic

2006

IK Pallas

Bengt Nilsson

Ellinor Widh

Sebastian Mattsson

2007

Eslövs AI

Gert-Åke Hansson

Petra Olsen

Benjamin Olsson

2008

Åhus FIK

Lennart Samuelsson

Emma Tuvesson

Petter Olson

2009

Vittsjö GIK

Eva Jönsson

Daniella Busk

Jesper Lang

2010

Ystads IF, Friidrott

Ingemar Lundgren

Alissa Söderberg

Melker Svärd-Jacobsson

2011

Hässleholms AIS

Mats Larsson

Elise Malmberg

Viktor Gardenkrans

2012

Ängelholms IF

Fredrik Hällefors

Sarah Lahti

Thobias Nilsson Montler

2013

Malmö AI

Kristina Wärff

Adriana Janic

Wictor Petersson

2014

Klippans FK

Bo-Göran Nilensjö

Irene Ekelund

Austin Hamilton

2015

Björnstorps IF

Lesley Lundberg

Moa Mattisson

Magnus Herstedt

2016

IS Göta

Eva Ekelund

Erika Wärff

Kasper Kadestål

Fr. o. m. 2005 utdelas även pris till lovande flicka och pojke inom grengruppen medel-/långdistans.

År

Lovande flicka

Lovande pojke

2005

Evelina Månsson

Saibou Kebbeh

2006

Maria Sandström

Håkan Runvik

2007

Anneli Gabriel

Jonas Leanderson

2008

Johanna Enqvist

Staffan Ek

2009

Julia Nilsson

Erik Filipovic

2010

Amanda Lönnqvist

Sebastian Robertsson

2011

Sarah Lahti

Daniel Strandberg

2012

Isabell Norstedt

Hussein Nur

2013

Patricia Striner

Oskar Rosenlund

2014

Maria Freij

Warsame Hassan

2015

Olivia Kempi

Alexander Åkesson

2016

Amani Ismael

Eric Nilsson

Fr. o. m. 2007 utdelas även priset Årets Castorama-förening.

 

År

Förening

2007

Heleneholms IF

2008

Åhus FIK

2009

Åhus FIK

2010

Eslövs AI, Friidrott

2011

Åhus FIK

2012

-

2013

Åhus FIK

2014

Eslövs AI, Friidrott

2015

Åhus FIK

2016

Åhus FIK