SKÅNSKA REKORD

Förbättringar/tangeringar av de skånska inomhusdistriktsrekorden för veteraner som rapporterats in under 2019.

Resultatlistor eller annan föreskriven dokumentation har ännu inte inkommit för samtliga nedanstående resultat, och det är därför inte säkert, att samtliga resultat kommer att godkännas som nya distriktsrekord.

Synpunkter på redovisningen av förbättringar/tangeringar kan skickas till Skånes Friidrottsförbunds webmaster (se nedan).

Källor:
Resultatlistor

M35

4 x 200 m

1.47,72

Johan Schön-79, Tomas Jeanson-71,
Marcus Rönnerling-81, Magnus Sövgren-75

FK Athlet

Malmö/A

19-03-02

VSM

Vikt

7,96

Anders Lindbladh

80

Ystads IF

Malmö/A

19-03-02

VSM

M40

200 m

25,20

Solo Hammar

75

IFK Helsingborg

Malmö/A

19-03-03

VSM

M45

60 m

7,62

Linus Malmborg

74

Heleneholms IF

Malmö/A

19-01-26

tang.

60 m

7,45

Linus Malmborg

74

Heleneholms IF

Malmö/A

19-01-26

60 m

7,42

Linus Malmborg

74

Heleneholms IF

Malmö/A

19-02-09

60 m

7,42

Linus Malmborg

74

Heleneholms IF

Malmö/A

19-03-02

tang.
VSM

200 m

25,06

Jonas Boijertz

74

Malmö AI

Malmö/A

19-03-03

VSM

M55

400 m

59,10

Peter Bengtsson

64

Ystads IF

Malmö/A

19-01-26

VDM

M65

 

M70

 

M75

800 m

2.56,96

Palle Simonsson

43

Simrishamns AIF

Malmö/A

19-02-01

VDM

1.000 m

4.17,96

Åke Jonson

42

Heleneholms IF

Nyköping

19-01-26

VSM

1.000 m

4.16,84

Nils Bäck

43

IFK Lund

Torun,POL

19-03-27

VVM

3.000 m

12.53,74

Palle Simonsson

43

Simrishamns AIF

Malmö/A

19-02-03

VDM

Femkamp

3.554

Nils Bäck

43

IFK Lund

Torun,POL

19-03-27

VVM

 

12,26 352 959 117 4.16,84

M80

800 m

3.17,65

Greger Ahnlund

39

Heleneholms IF

Malmö/A

19-02-01

VDM

1.500 m

6.32,96

Greger Ahnlund

39

Heleneholms IF

Malmö/A

19-03-02

VSM

3.000 m

13.43,00

Greger Ahnlund

39

Heleneholms IF

Malmö/A

19-02-03

VDM

M85

 

 

M stafett

 

 

K35

200 m

26,90

Sara Liljegren

81

IS Göta

Malmö/A

19-02-03

VSM

400 m

59,31

Sara Liljegren

81

IS Göta

Malmö/A

19-01-26

400 m

59,13

Sara Liljegren

81

IS Göta

Malmö/A

19-02-03

VSM

800 m

2.12,47

Sara Liljegren

81

IS Göta

Malmö/A

19-01-27

60 m häck

10,77

Marie Linnarsson

81

Malmö AI

Malmö/A

19-03-03

VSM

Tresteg

10,29

Marie Linnarsson

81

Malmö AI

Malmö/A

19-02-03

VDM

4 x 200 m

2.06,60

Helena Zander-75, Lina Sollvén-83,
Karolin Wennerbeck-75, Ulrika Wijk-79

Björnstorps IF

Malmö/A

19-03-02

VSM

K40

400 m

60,24

Annika Faager

761228

Björnstorps IF

Malmö/A

19-01-13

400 m

60,12

Annika Faager

761228

Björnstorps IF

Malmö/A

19-01-19

Kula

12,94

Catarina Andersson-

77

Malmö AI

Malmö/A

19-03-03

VSM

Vikt

14,59

Catarina Andersson-

77

Malmö AI

Malmö/A

19-03-02

VSM

K45

[400 m

64,32

Florentina Stojakovic *

74

IFK Helsingborg

Malmö/A

19-01-26]

[800 m

2.25,24

Florentina Stojakovic *

74

IFK Helsingborg

Växjö

19-01-20]

[1.500 m

5.10.14

Florentina Stojakovic *

74

IFK Helsingborg

Malmö/A

19-01-13]

[3.000 m

11.01,50

Florentina Stojakovic *

74

IFK Helsingborg

Malmö/A

19-02-03

VDM

K50

Kula 3,0 kg

12,88

Karin Cronstedt

67

Malmö AI

Malmö/A

19-03-03

VSM

Vikt 7,26 kg

12,91

Pernilla Hagberg

69

Ängeholms IF

Malmö/A

19-03-02

VSM

K55

Vikt 7,26 kg

10,92

Barbro Bengtson

63

Heleneholms IF

Malmö/A

19-02-13

Vikt 7,26 kg

11,99

Barbro Bengtson

63

Heleneholms IF

Malmö/A

19-03-02

VSM

K60

 

K75

 

K80

Höjdhopp

1,00

Sonja Nilsson

39

IFK Lund

Kristianstad

19-02-02

VDM

Längdhopp

2,19

Sonja Nilsson

39

IFK Lund

Kristianstad

19-02-02

VDM

Längdhopp

2,28

Sonja Nilsson

39

IFK Lund

Malmö/A

19-03-01

VSM