F 15 år:

100 meter:

12.26

+0.7

Kim Petersson-90, IFK Lund

11.09

Gävle

12.39

+0.8

Emma Palmér-90, Malmö AI

10.07

Helsingborg

12.46

+0.4

Malin Olsson-90, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

12.65

+0.4

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

02.07

Göteborg/U

12.78

+1.9

Johanna Edman-90, Staffanstorps AI

27.05

Staffanstorp

13.05

+1.1

My Hansen-90, Heleneholms IF

16.07

Halmstad

13.18

+0.9

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

11.09

Gävle

13.18

-0.5

Sara Arwald-90, IK Pallas

21.05

Glostrup,DEN

13.19

+1.2

Isabell Petersson-90, Malmö AI

11.09

Gävle

13.22

+1.90

Mathilda Ovnell-90, Staffanstorps AI

03.09

Lund

100 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

12.53

+3.58

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

18.09

Karlskrona

12.66

+5.46

Johanna Edman-90, Staffanstorps AI

18.06

Karlshamn

13.05

+2.6

Heidi Svensson-90, KFUM Kristianstad

31.07

Hässleholm

13.07

+5.46

Mathilda Ovnell-90, Staffanstorps AI

18.06

Karlshamn

300 meter:

40.49

Emma Palmér-90, Malmö AI

13.08

Hudiksvall

40.68

Kim Petersson-90, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

41.24

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

10.07

Helsingborg

41.34

Johanna Edman-90, Staffanstorps AI

22.05

Eslöv

43.13

Elin Andersson-90, IFK Lund

22.05

Eslöv

43.33

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

07.08

Ängelholm

43.47

Malin Lundberg-90, Ängelholms IF

07.08

Ängelholm

45.40

Anna Natt och Dag-90, IFK Helsingborg

05.06

Klippan

45.81

Nathalie Sterckx-90, IFK Trelleborg

03.07

Göteborg/U

45.93

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

05.06

Klippan

600 meter:

1.44.01

Malin Olsson-90, Malmö AI

31.07

Hässleholm

1.44.17

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

31.07

Hässleholm

1.45.49

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

31.07

Hässleholm

1.45.95

Kim Petersson-90, IFK Lund

18.09

Eslöv

1.51.20

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

18.09

Eslöv

1.52.38

Ellen Björklund-90, IFK Lund

18.09

Eslöv

2.02.12

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

18.09

Eslöv

2.12.79

Ida Claesson-90, Åhus FIK

18.09

Eslöv

800 meter:

2.16.69

Elin Andersson-90, IFK Lund

10.09

Gävle

2.23.11

Annelie Gabriel-90, IFK Helsingborg

07.08

Ängelholm

2.30.32

Emelie Lundin-90, Vittsjö GIK

16.07

Halmstad

2.31.16

Elin Söderqvist-90, Heleneholms IF

09.07

Helsingborg

2.35.72

Maria Sandström-90, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

2.35.7m

Elina Håbbe-Torold-90, Ystads IF

24.09

Ystad

2.36.6m

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

14.06

Kristianstad

2.39.96

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

16.07

Halmstad

2.41.8m

Kristina Bertenstam-90, Heleneholms IF

14.06

Kristianstad

2000 meter:

6.36.91

Annelie Gabriel-90, IFK Helsingborg

12.08

Hudiksvall

7.09.47

Elin Andersson-90, IFK Lund

15.07

Halmstad

7.14.05

Maria Sandström-90, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

7.27.97

Emelie Lundin-90, Vittsjö GIK

31.07

Hässleholm

7.49.48

Elin Söderqvist-90, Heleneholms IF

03.07

Göteborg/U

80 meter häck 76.2 cm:

12.09

+0.0

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

09.07

Helsingborg

12.12

-0.7

Heidi Svensson-90, KFUM Kristianstad

30.07

Hässleholm

12.15

+0.0

Malin Olsson-90, Malmö AI

09.09

Gävle

12.20

+0.2

Emma Palmér-90, Malmö AI

23.06

Lerum

12.47

+0.3

Kim Petersson-90, IFK Lund

17.09

Eslöv

12.66

+1.8

Sara Edwardsson-90, KFUM Kristianstad

11.09

Vellinge

12.69

+0.3

Ellen Björklund-90, IFK Lund

17.09

Eslöv

12.81

+0.6

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

29.05

Malmö/He

12.87

+0.6

Ebba Didner-90, Heleneholms IF

17.07

Halmstad

12.88

+0.6

Jaqueline Lindmark-90, IFK Helsingborg

29.05

Malmö/He

80 meter häck 76.2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

12.59

+3.2

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

300 meter häck 76.2 cm:

45.29

Malin Olsson-90, Malmö AI

11.09

Gävle

46.30

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

14.08

Hudiksvall

46.52

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

18.09

Karlskrona

48.56

Elin Söderqvist-90, Heleneholms IF

06.08

Karlskrona

49.38

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

20.08

Norrköping

51.87

Anna Natt och Dag-90, IFK Helsingborg

30.07

Hässleholm

1500 meter hinder 76.2 cm:

 

 

 

Höjdhopp:

1.72

Sara Arwald-90, IK Pallas

03.07

Göteborg/U

1.70

Ellen Björklund-90, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

1.65

Kim Petersson-90, IFK Lund

29.05

Malmö/He

1.64

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

30.07

Huddinge

1.62

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

17.09

Eslöv

1.60

Johanna Friberg-90, Staffanstorps AI

04.09

Lund

1.58

Malin Olsson-90, Malmö AI

14.06

Kristianstad

1.55

Kajsa Jennby-90, IK Finish

29.05

Malmö/He

1.55

- " -

03.07

Göteborg/U

1.55

Elin Alm-90, Heleneholms IF

03.07

Göteborg/U

1.55

- " -

10.09

Vellinge

1.55

Ebba Didner-90, Heleneholms IF

03.07

Göteborg/U

Stavhopp:

2.91

Mette Ericsson-90, Malmö AI

06.08

Karlskrona

2.65

Anna Natt och Dag-90, IFK Helsingborg

30.07

Hässleholm

Längdhopp:

5.93

+0.2

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

09.09

Gävle

5.92

+0.6

Malin Olsson-90, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

5.65

+1.7

Emma Palmér-90, Malmö AI

31.07

Hässleholm

5.47

-0.1

Sara Arwald-90, IK Pallas

01.07

Göteborg/U

5.41

-0.1

Kim Petersson-90, IFK Lund

18.09

Eslöv

5.20

-1.4

Ellen Björklund-90, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

5.17

+0.6

Sara Olsson-90, IK Finish

13.08

Hudiksvall

5.11

+1.3

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

31.07

Huddinge

5.04

-0.8

Heidi Svensson-90, KFUM Kristianstad

09.07

Helsingborg

4.99

-0.6

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

24.09

Trelleborg

Längdhopp - medvind, okända vindförhållanden eller icke-godkända förhållanden:

5.81

+3.2

Sara Arwald-90, IK Pallas

09.09

Gävle

5.22

+3.1

Sara Olsson-90, IK Finish

28.05

Malmö/He

4.99

+3.8

Ellen Arnoldsson-90, IFK Lund

28.05

Malmö/He

Trestegshopp:

12.28

-0.8

Malin Olsson-90, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

11.48

+2.0

Ellen Björklund-90, IFK Lund

10.09

Gävle

11.40

+0.0

Sara Olsson-90, IK Finish

14.08

Hudiksvall

11.07

+1.0

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

10.09

Gävle

10.29

+2.0

Ellen Arnoldsson-90, IFK Lund

28.05

Malmö/He

10.01

+0.9

Kajsa Jennby-90, IK Finish

14.08

Hudiksvall

8.83

-1.8

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

04.09

Lund

8.49

-1.0

Josefine Borglund-90, IK Finish

11.09

Vellinge

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

11.37

+2.5

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

19.06

Vellinge

10.51

+4.4

Ellen Arnoldsson-90, IFK Lund

28.05

Malmö/He

10.19

+2.3

Kajsa Jennby-90, IK Finish

19.06

Vellinge

10.10

Kajsa Jennby-90, IK Finish

03.08

Vellinge

9.13

Sandra Bernhoff-90, Glemmingebro IF

23.08

Ystad

8.75

Anna Olsson-90, Simrishamns AIF

23.08

Ystad

Kula 3.0 kg:

11.40

Petronella Persson-90, Ystads IF

29.05

Malmö/He

11.17

Hermina Malmgren-90, KFUM Kristianstad

03.09

Lund

10.73

Ida Claesson-90, Åhus FIK

14.06

Kristianstad

10.30

Matilda Ekelund-Axelsson-90, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

10.07

Mette Ericsson-90, Malmö AI

11.09

Gävle

9.98

Kim Pettersson-Ek-90, Vittsjö GIK

08.05

Villstad

9.96

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

30.07

Huddinge

9.91

Kim Petersson-90, IFK Lund

17.09

Eslöv

9.30

Johanna Friberg-90, Staffanstorps AI

05.06

Klippan

9.26

Sofia Larsson-90, Hässleholms AIS

31.07

Hässleholm

Diskus 0.6 kg:

36.25

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

09.09

Gävle

34.90

Ida Claesson-90, Åhus FIK

11.09

Vellinge

31.90

Maja Fälth-90, IFK Helsingborg

22.05

Eslöv

31.35

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

28.05

Sollentuna

29.18

Petronella Persson-90, Ystads IF

22.05

Eslöv

27.42

Emma Bergqvist-90, IFK Helsingborg

07.08

Ängelholm

25.93

Emma Persson-90, IK Finish

19.06

Vellinge

23.24

Johanna Friberg-90, Staffanstorps AI

31.07

Hässleholm

23.01

Sofia Larsson-90, Hässleholms AIS

31.07

Hässleholm

22.75 §

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

02.10

Eslöv

Slägga 3.0 kg:

40.96

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

05.10

Eslöv

37.06

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

26.11

Sofia Larsson-90, Hässleholms AIS

30.07

Hässleholm

22.67

Elin Stoltz-90, IFK Trelleborg

24.04

Trelleborg

21.32

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

22.05

Eslöv

20.50

Maja Fälth-90, IFK Helsingborg

22.05

Eslöv

18.24

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

07.08

Ängelholm

16.48

Patricia Håkansson-90, Åhus FIK

02.07

Göteborg/U

15.67 §

Rebecca Henriksson-90, Eslövs AI

02.10

Eslöv

15.66 §

Petronella Persson-90, Ystads IF

05.07

Simrishamn

Spjut 400 gram:

57.78

Ellinor Widh-90, IK Pallas

12.08

Hudiksvall

46.34

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

02.07

Göteborg/U

35.55

Elin Alm-90, Heleneholms IF

04.09

Lund

30.61

Johanna Friberg-90, Staffanstorps AI

05.06

Klippan

29.76

Louise Melliander-90, IFK Helsingborg

25.09

Klippan

29.41

Lisa Andersson-90, Åhus FIK

18.06

Karlshamn

29.17

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

18.09

Eslöv

28.16

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

04.09

Lund

28.15

Hermina Malmgren-90, KFUM Kristianstad

12.08

Hudiksvall

Sexkamp:

4.863

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

30-31.07

Huddinge

    (12.41 (+0.9), 164, 996, 569 (+0.2), 2523, 1.45.49)  

4.695

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

30-31.07

Huddinge

    (13.26 (+3.6), 161, 885, 511 (+1.3), 3882, 1.44.17)  

4.692

Kim Petersson-90, IFK Lund

17-18.09

Eslöv

    (12.47 (+0.3), 162, 991, 541 (-0.1), 2460, 1.45.95)  

4.594

Malin Olsson-90, Malmö AI

30-31.07

Huddinge

    (12.31 (+0.9), 155, 831, 549 (+0.1), 2352, 1.44.01)  

3.870

Ellen Björklund-90, IFK Lund

17-18.09

Eslöv

    (12.691 (+0.3), 159, 731, 502 (-0.4), 1910, 1.52.38)  

3.767

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

17-18.09

Eslöv

    (13.28 (+1.1), 141, 861, 449 (+0.1), 2917, 1.51.20)  

2.651

Ida Claesson-90, Åhus FIK

17-18.09

Eslöv

    (17.06 (+1.1), 135, 1051, 439 (-0.2), 2280, 2.12.79)  

2.355

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

17-18.09

Eslöv

    (17.34 (+1.1), 132, 838, 367 (+0.7), 2455, 2.02.12)  

Stafett 4 x 100 meter:

48.94

Malmö AI

04.09

Sollentuna

(Malin Olsson-90, Isabell Petersson-90, Emma Palmér-90, Matilda Farkas-91)

 

 

50.17

IFK Lund

04.09

Sollentuna

(Maria Castorina-90, Ellen Björklund-90, Elin Andersson-90, Kim Petersson-90)

 

 

51.48

KFUM Kristianstad

19.06

Vellinge

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.21.8m

Malmö AI

14.06

Kristianstad

(Michelle Åberg-90, Matilda Rist-91, Emma Palmér-90, Malin Olsson-90)

 

 

2.24.9m

IFK Lund

14.06

Kristianstad

(Kim Pettersson-90, Maria Castorina-90, Linda Pernevall-91, Elin Andersson-90)

 

 

2.31.8m

Heleneholms IF

14.06

Kristianstad

(Michelle Nilsson-91, Ebba Didner-90, Stina Bertenstam-90, Elin Söderqvist-90)

 

 

2.37.7m

IFK Helsingborg

14.06

Kristianstad

    (Emma Halldén-91, Anna Natt och Dag-90, Emma Bergqvist-90, Gabriella Åkerberg-90)    

2.39.9m

Åhus FIK

14.06

Kristianstad

(Lisa Andersson-90, Alexandra Svensson-90, Amanda Svensson-90, Josefine Gustafsson-90)