F 16 - 17 år:

100 meter:

12.10

+1.3

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

16.07

Halmstad

12.23

+1.2

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

02.07

Göteborg/U

12.37

-0.9

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

12.08

Hudiksvall

12.43

+1.6

Anna Wemmert-88, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

12.62

+1.4

Anna Eriksson-89, Ystads IF

31.07

Hässleholm

12.66

+0.8

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

07.08

Ängelholm

12.68

+0.1

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

12.76

+1.4

Victoria Waldemarsson-88, Klippans FK

31.07

Hässleholm

12.80

+1.9

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

09.07

Helsingborg

12.99

+1.9

Maja Lidén-88, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

12.18

+2.1

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

12.34

+2.2

Anna Eriksson-89, Ystads IF

17.09

Ystad

12.34

+2.3

Anna Wemmert-88, IFK Helsingborg

16.07

Halmstad

12.53

+2.58

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

03.09

Lund

12.56

+2.9

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

09.07

Helsingborg

12.91

+2.6

Maja Lidén-88, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

12.93

+2.6

Ronja Gartsjö-88, Malmö AI

09.07

Helsingborg

12.97

+2.77

Emma Nilsson-88, Ängelholms IF

20.08

Norrköping

200 meter:

24.86

-0.5

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

24.98

-0.1

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

25.09

+1.3

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

25.47

+1.3

Anna Wemmert-88, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

25.51

-0.3

Viktoria Joäng-89, IFK Trelleborg

28.05

Lerum

25.70

+1.5

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

10.07

Helsingborg

26.37

+0.1

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

29.05

Malmö/He

26.52

+0.5

Maja Lidén-88, IFK Helsingborg

05.06

Klippan

26.77

+1.77

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

24.09

Trelleborg

26.94

+0.1

Elin Assenova-Wahlström-88, Malmö AI

29.05

Malmö/He

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

55.84

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

29.05

Malmö/He

56.55

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

27.08

Göteborg/U

56.57

Viktoria Joäng-89, IFK Trelleborg

22.05

Eslöv

56.57

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

27.08

Göteborg/U

58.02

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

11.09

Gävle

58.66

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

20.08

Helsingborg

61.43

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

02.07

Göteborg/U

61.49

Ida Nilsson-89, Hässleholms AIS

22.05

Eslöv

62.24

Julia Sjöholm-89, IK Pallas

17.09

Ystad

63.36

Nathalie Nilsson-89, Vittsjö GIK

31.07

Hässleholm

800 meter:

2.17.88

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

19.08

Helsingborg

2.19.14

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

13.08

Hudiksvall

2.21.47

Anna Forshufvud-88, IFK Helsingborg

13.08

Hudiksvall

2.25.48

Evelina Månsson-89, S. Sandby IF

07.08

Ängelholm

2.25.51

Linda Johansson-88, Ängelholms IF

19.06

Vellinge

2.27.5m

Therese Hurtigh-89, Malmö AI

30.07

Hässleholm

2.28.44

Viktoria Joäng-89, IFK Trelleborg

29.05

Lerum

2.30.82

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

18.09

Eslöv

2.31.07

Ida Nilsson-89, Hässleholms AIS

07.08

Ängelholm

2.32.44

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

18.09

Eslöv

1500 meter:

4.52.60

Evelina Månsson-89, S. Sandby IF

04.09

Lund

4.54.34

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

13.08

Hudiksvall

5.09.93

Linda Johansson-88, Ängelholms IF

12.08

Hudiksvall

5.55.80

Kajsa Ackermann-88, IK Pallas

04.09

Lund

6.16.4m

Mette Ambolt-89, Ystads IF

05.07

Simrishamn

3000 meter:

10.24.38

Evelina Månsson-89, S. Sandby IF

11.09

Gävle

10.55.60

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

30.07

Hässleholm

13.13.89

Mette Ambolt-89, Ystads IF

17.09

Ystad

100 meter häck, 76.2 cm:

14.61

-0.5

Johanna Riex-89, Eslövs AI

10.09

Gävle

15.10

+2.0

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

10.07

Helsingborg

15.53 §

+0.1

Emelie Gustafsson-88, Malmö AI

11.09

Vellinge

16.20

+1.1

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

10.09

Gävle

16.62

+1.3

Emilie Månsson-88, Åhus FIK

29.05

Sollentuna

16.75

+2.0

Helena Wallenberg-89, IK Finish

10.07

Helsingborg

16.92

-1.2

Emma Nilsson-88, Ängelholms IF

22.05

Glostrup,DEN

17.51

-0.5

Viktoria Joäng-89, IFK Trelleborg

28.05

Lerum

17.70

+0.9

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

17.09

Eslöv

17.85

+0.9

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

17.09

Eslöv

100 meter häck, 76.2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck, 76.2 cm:

42.21

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

27.08

Göteborg/U

46.57

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

08.07

Helsingborg

48.59

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

11.09

Gävle

48.60

Helena Wallenberg-89, IK Finish

08.07

Helsingborg

49.13

Johanna Wallin-89, Heleneholms IF

18.06

Vellinge

49.17

Emilie Månsson-88, Åhus FIK

28.05

Sollentuna

50.00

Maria Andersson-88, Vittsjö GIK

18.06

Vellinge

51.27

Matilda Kjell-89, Ängelholms IF

20.08

Norrköping

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.11.35

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

22.06

Karlstad

5.15.63

Evelina Månsson-89, S. Sandby IF

13.08

Hudiksvall

5.33.62

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

01.07

Göteborg/U

Höjdhopp:

1.64

Sofia Kask-89, IFK Lund

20.07

Kalmar

1.57

Sofia Dahlgren-89, Malmö AI

19.06

Vellinge

1.57

- " -

07.08

Ängelholm

1.57

Emilia Bengtsson-89, IFK Helsingborg

07.08

Ängelholm

1.56

Viktoria Joäng-89, IFK Trelleborg

28.05

Lerum

1.50

Sophie Lewin-89, Malmö AI

29.05

Malmö/He

1.49

Miryam Condé-88, IK Pallas

03.08

Vellinge

1.48

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

19.06

Vellinge

1.46

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

09.07

Helsingborg

1.46

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

17.09

Eslöv

1.46

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

17.09

Eslöv

Stavhopp:

4.05

Emelie Gustafsson-88, Malmö AI

04.06

Lyngby,DEN

3.64

Alisa Dimante-88, Malmö AI

28.05

Malmö/He

3.32

Hanna Påhlsson-89, Malmö AI

12.08

Hudiksvall

3.30

Sophie Lewin-89, Malmö AI

11.09

Vellinge

3.26

Victoria Waldemarsson-88, Klippans FK

03.09

Lund

3.25

Amanda Bjurling-88, Malmö AI

17.07

Halmstad

3.25

- " -

06.08

Karlskrona

3.20

Nathalie Kogut-Rosberg-89, Malmö AI

11.09

Vellinge

3.14

Tora Bjartmarz-88, Malmö AI

28.05

Malmö/He

3.00

Anna Forshufvud-88, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

2.80

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

Längdhopp:

5.42

-1.4

Victoria Joäng-89, IFK Trelleborg

22.05

Eslöv

5.40

+1.9

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

04.09

Lund

5.35

+1.0

Maja Lidén-88, IFK Helsingborg

05.06

Klippan

5.31

+1.7

Almirka Topcagic-89, Malmö AI

03.08

Vellinge

5.28

+0.2

Matilda Björnek-89, IFK Lund

10.07

Helsingborg

5.19

+0.0

Anna Eriksson-89, Ystads IF

10.07

Helsingborg

4.95

+1.8

Miryam Condé-88, IK Pallas

21.05

Glostrup,DEN

4.90

-0.4

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

31.07

Huddinge

4.87

+1.3

Elin Madsen-89, Malmö AI

29.05

Malmö/He

4.85

+0.0

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

24.09

Ystad

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

5.50

+2.2

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

10.09

Gävle

5.28

+3.8

Almirka Topcagic-89, Malmö AI

18.06

Vellinge

5.09

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

01.07

Göteborg/U

Tresteg:

11.13

+1.6

Ronja Gartsjö-88, Malmö AI

19.06

Vellinge

10.50

-0,8

Matilda Björnek-89, IFK Lund

04.09

Lund

10.50

-0.7

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

04.09

Lund

10.46

+0.0

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

04.09

Lund

10.33

+0.9

Sofia Dahlgren-89, Malmö AI

19.06

Vellinge

10.33

+1.1

Miryam Condé-88, IK Pallas

03.08

Vellinge

9.91

+1.7

Emmy Westerdahl-88, Malmö AI

19.06

Vellinge

9.77

+1.6

Maja Lidén-88, IFK Helsingborg

19.06

Vellinge

9.49

+0.0

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

30.07

Hässleholm

9.38

+0.5

Sanne Linnér-89, IFK Lund

19.06

Vellinge

Tresteg - medvind eller okända vindförhållanden:

10.38

+5.1

Sofia Dahlgren-89, Malmö AI

28.05

Malmö/He

10.24

+2.9

Emmy Westerdahl-88, Malmö AI

19.06

Vellinge

9.99

Anna Eriksson-89, Ystads IF

23.08

Ystad

Kula 3.0 kg:

14.18

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

22.07

Malmö/S-K

13.29

Sanne Petersson-89, IK Pallas

10.09

Vellinge

13.22

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

11.09

Gävle

12.42

Viktoria Joäng-89, IFK Trelleborg

28.05

Lerum

11.52

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

17.09

Eslöv

11.15

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

30.07

Huddinge

10.83

Emelie Hoffer-89, Eslövs AI

14.08

Hudiksvall

10.69

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

09.09

Gävle

9.95

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

17.09

Eslöv

9.92

Amanda Sölve-89, S. Sandby IF

22.05

Eslöv

Diskus 1.0 kg:

43.09

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

22.07

Malmö/S-K

32.46

Sanne Petersson-89, IK Pallas

13.08

Hudiksvall

30.03

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

17.09

Ystad

28.83

Johanna Anderberg-88, Ängelholms IF

07.08

Ängelholm

28.60

Emelie Hoffer-89, Eslövs AI

05.10

Eslöv

26.47

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

02.10

Eslöv

26.14

Sandra Ekman-88, Ängelholms IF

17.07

Halmstad

24.78

Lina Sjölin-88, IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

24.54

Josefin Englund-88, Åhus FIK

28.05

Sollentuna

24.11

Sanne Linnér-89, IFK Lund

17.07

Halmstad

Slägga 4.0 kg:

47.62

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

21.05

Karlskrona

43.57

Madeleine Persson-88, IFK Trelleborg

16.07

Halmstad

26.33

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

02.10

Eslöv

25.38

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

24.04

Trelleborg

25.02

Erica Birgersson-89, Ängelholms IF

07.08

Ängelholm

23.53

Emelie Hoffer-89, Eslövs AI

10.09

Gävle

20.85

Jessica Örnhag-89, Ängelholms IF

07.08

Ängelholm

19.73

Sandra Ekman-88, Ängelholms IF

07.08

Ängelholm

18.98

Emma Nilsson-88, Ängelholms IF

07.08

Ängelholm

15.83

Eleonore Lindén-89, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

Spjut 600 gram:

44.10

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

13.08

Hudiksvall

39.41

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

21.08

Helsingborg

34.34

Viktoria Joäng-89, IFK Trelleborg

15.05

Trelleborg

33.34

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

22.05

Eslöv

30.77

Sanne Petersson-89, IK Pallas

15.05

Trelleborg

30.58

Giau Le Thi-89, Båstads GIF

22.05

Eslöv

28.56

Emma Nilsson-88, Ängelholms IF

05.06

Klippan

28.40

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

09.09

Gävle

27.02

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

15.05

Trelleborg

26.87

Helena Christensson-88, IF Kronan

25.09

Klippan

Sjukamp

5.213

Viktoria Joäng-89, IFK Trelleborg

28-29.05

Lerum

(17.51 (-0.5), 156, 1242, 25.51 (-0.3),
519, 3167. 2.28.44)

 

4.497

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

17-18.09

Eslöv

(16.24 (+1.6), 146, 956, 27.20 (+0.1),
457 (+0.5), 2760, 2.30.82)

 

4.394

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

30-31.07

Huddinge

(15.37 (+1.1), 143, 1115, 27.20 (+1.5),
490 (-0.4), 2387, 2.54.70)

 

4.310

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

17-18.09

Eslöv

(17.70 (+0.9), 146, 1152, 29.12 (+1.3),
479 (+0.4), 3233, 2.44.85)

 

3.584

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

17-18.09

Eslöv

(19.05 (+1.6), 146, 822, 27.97 (+0.1),
468 (+0.8), 1236, 2.32.44)

 

3.525

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

17-18.09

Eslöv

(17.85 (+0.9), 122, 995, 27.30 (+0.1),
430 (+0.5), 2008, 2.46.49)

 

Stafett 4 x 100 meter:

47.03

IFK Helsingborg

04.09

Sollentuna

(Elin Backman-88, Linnea Collin-89, Anna Wemmert-88, Frida Persson-89)

 

 

50.99

Ängelholms IF

04.09

Sollentuna

(Malin Lundberg-90, Josefine Westelindh-90, Matilda Kjell-89, Emma Nilsson-88)

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.13.12

IFK Helsingborg

03.09

Sollentuna

(Anna Wemmert-88, Linnea Collin-89, Elin Backman-88, Frida Persson-89)