F 16 - 17 år:

100 meter:

12.05

-0.6

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

26.08

Espoo,FIN

12.21

+0.0

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

04.08

Nyköping

12.49

+1.2

Kim Petersson-90, IFK Lund

27.05

Sollentuna

12.54

+0.0

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

01.07

Helsingborg

12.56

+0.0

Malin Olsson-90, Malmö AI

15.09

Stockholm/S

12.68

+0.1

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

15.09

Stockholm/S

12.70

+0.0

Sara Arwald-90, IK Pallas

30.07

Hässleholm

12.72

+0.2

Emma Palmér-90, Malmö AI

27.05

Sollentuna

12.72

+0.0

Anna Eriksson-89, Ystads IF

30.07

Hässleholm

12.76

+0.4

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

15.09

Stockholm/S

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

12.21

+4.7

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

04.06

Klippan

12.22

+4.7

Kim Petersson-90, IFK Lund

04.06

Klippan

200 meter:

24.82

-1.0

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

26.08

Espoo,FIN

25.17

-0.5

Kim Petersson-90, IFK Lund

28.05

Sollentuna

25.33

-1.0

Frida Persson-90, IFK Helsingborg

17.06

Vellinge

25.46

-1.0

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

29.07

Hässleholm

25.58

+1.8

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

06.06

Malmö/He

25.74

-1.0

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

29.07

Hässleholm

25.81

+0.00

Emma Palmér-90, Malmö AI

12.06

Karlskrona

25.85

+0.7

Victoria Joäng-89, Malmö AI

03.06

Lyngby,DEN

26.48

-1.6

Malin Olsson-90, Malmö AI

26.08

Ängelholm

27.03

+0.6

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

09.07

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

25.05

+5.5

Kim Petersson-90, IFK Lund

04.06

Klippan

26.76

+5.5

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

04.06

Klippan

27.25

+5.5

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

04.06

Klippan

400 meter:

56.21

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

08.07

Göteborg/U

57.71

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

17.09

Stockholm/S

58.68

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

59.62

Kim Petersson-90, IFK Lund

25.06

Värnamo

59.92

Elin Andersson-90, IFK Lund

08.07

Göteborg/U

60.69

Malin Olsson-90, Malmö AI

22.07

Halmstad

62.29

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

20.08

Karlskrona

63.12

Julia Sjöholm-89, IK Pallas

08.07

Göteborg/U

63.16

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

04.08

Nyköping

63.58

Ida Nilsson-89, Hässleholms AIS

21.05

Eslöv

800 meter:

2.14.66

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

22.08

Malmö/S

2.16.08

Annelie Gabriel-90, IFK Helsingborg

05.08

Nyköping

2.16.13

Elin Andersson-90, IFK Lund

30.06

Helsingborg

2.24.01

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

09.07

Göteborg/U

2.25.36

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

18.06

Vellinge

2.28.69

Maria Sandström-90, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

2.29.14

Elin Söderqvist-90, Heleneholms IF

06.06

Malmö/He

2.33.30

Christine Åkesson-89, IS Göta

27.08

Ängelholm

2.34.99

Ida Nilsson-89, Hässleholms AIS

14.05

Hässleholm

2.35.42

Emelie Lundin-90, Vittsjö GIK

27.08

Ängelholm

1500 meter:

5.01.22

Maria Sandström-90, Malmö AI

05.06

Nyköping

5.01.52

Annelie Gabriel-90, IFK Helsingborg

22.07

Halmstad

5.03.46

Evelina Månsson-89, Malmö AI

30.07

Hässleholm

5.09.98

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

21.07

Halmstad

5.10.79

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

08.07

Göteborg/U

5.11.82

Elin Andersson-90, IFK Lund

17.06

Vellinge

5.27.14

Julia Mårtensson-90, Björnstorps IF

21.07

Halmstad

5.41.00

Mathilda Jägryd-89, IFK Lund

03.09

Lund

6.17.0m

Alexandra Larsson-90, Björnstorps IF

22.05

Malmö/He

3000 meter:

10.50.71

Evelina Månsson-89, Malmö AI

17.09

Stockholm/S

10.51.23

Maria Sandström-90, Malmö AI

25.06

Värnamo

11.27.79

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

30.06

Helsingborg

11.41.40

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

29.07

Hässleholm

11.46.34

Christine Åkesson-89, IS Göta

30.06

Helsingborg

11.53.38

Julia Mårtensson-90, Björnstorps IF

06.08

Nyköping

12.38.03

Jenny Strandgården-89, IS Göta

29.07

Hässleholm

13.20.64

Mimmi Andersson-89, Åhus FIK

25.06

Värnamo

100 meter häck, 76.2 cm:

14.25

+0.8

Johanna Riex-89, Eslövs AI

06.08

Nyköping

14.90

-0.8

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

29.07

Hässleholm

15.04

+1.1

Heidi Svensson-90, KFUM Kristianstad

26.08

Ängelholm

15.30

-1.5

Ellen Björklund-90, IFK Lund

01.07

Helsingborg

15.53

-0.4

Sara Edwardsson-90, KFUM Kristianstad

05.08

Nyköping

15.57

+1.7

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

05.08

Nyköping

16.05

+0.8

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

21.05

Eslöv

16.20

-0.9

Isabell Petersson-90, Malmö AI

04.06

Värnamo

17.31

-1.1

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

23.09

Eslöv

18.18 §

-1.66

Nathalie Sterckx-90, IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

100 meter häck, 76.2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck, 76.2 cm:

42.32

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

06.08

Nyköping

44.58

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

26.08

Espoo,FIN

45.21

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

25.06

Värnamo

45.76

Emma Palmér-90, Malmö AI

29.07

Hässleholm

46.59

Gabriella Åkerberg-90, IFK Helsingborg

07.07

Göteborg/U

49.30

Elin Söderqvist-90, Heleneholms IF

30.06

Helsingborg

54.26

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

18.06

Karlshamn

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.28.52

Evelina Månsson-89, Malmö AI

16.09

Stockholm/S

5.37.32

Maria Sandström-90, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

5.43.40

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

Höjdhopp:

1.72

Ellen Björklund-90, IFK Lund

02.09

Lund

1.70

Sara Arwald-90, IK Pallas

21.05

Eslöv

1.70

- " -

27.05

Sollentuna

1.67

Sofia Kask-89, IFK Lund

17.09

Stockholm/S

1.65

Frida Falck-89, Vittsjö GIK

25.05

Olofström

1.65

Kim Petersson-90, IFK Lund

04.08

Vellinge

1.63

Ebba Didner-90, IK Pallas

09.09

Vellinge

1.60

Emilia Bengtsson-89, IFK Helsingborg

04.06

Klippan

1.60

- " -

22.06

Lund

1.60

Sofia Dahlgren-89, Malmö AI

04.08

Vellinge

1.57

Emma Ekdahl-89, IFK Lund

18.06

Vellinge

1.55

Johanna Friberg-90, Staffanstorps AI

11.06

Trelleborg

1.55

Elin Alm-90, IK Pallas

01.07

Helsingborg

1.55

- " -

09.09

Vellinge

Stavhopp:

3.61

Hanna Påhlsson-89, Malmö AI

17.06

Vellinge

3.61

Petra Olsen-90, Malmö AI

15.09

Stockholm/S

3.30

Natalie Kogut-Rosberg-89, Malmö AI

23.07

Halmstad

3.28

Sophie Lewin-89, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

3.00

Mette Ericsson-90, Malmö AI

06.08

Nyköping

2.60

Anna Natt och Dag-90, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

2.60

- " -

21.06

Karlstad

1.45

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

20.08

Karlskrona

Längdhopp:

6.10

+0.6

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

06.08

Nyköping

5.82

+1.9

Malin Olsson-90, Malmö AI

01.07

Thessaloniki,GRE

5.65

+0.6

Sara Arwald-90, IK Pallas

25.06

Värnamo

5.46

+0.9

Ellen Björklund-90, IFK Lund

06.08

Nyköping

5.46

+0,4

Johanna Riex-89, Eslövs AI

05.08

Nyköping

5.33

+0.0

Emma Palmér-90, Malmö AI

17.06

Vellinge

5.29

+0.4

Hanna Topcagic-89, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

5.19

+0.2

Anna Eriksson-89, Ystads IF

17.06

Vellinge

5.16

+0.2

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

17.06

Vellinge

5.08

+1.9

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

15.08

Göteborg/R

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

5.54

+3.46

Johanna Riex-89, Eslövs AI

11.06

Trelleborg

5.26

+2.3

Anna Eriksson-89, Ystads IF

02.07

Helsingborg

5.18

+3.1

Matilda Björnek-89, IFK Lund

04.06

Klippan

5.12

+2.2

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

02.09

Lund

Tresteg:

11.73

+0.9

Malin Olsson-90, Malmö AI

04.08

Nyköping

11.70

+1.6

Sara Olsson-90, IK Finish

15.09

Stockholm/S

11.40

+0.0

Ellen Björklund-90, IFK Lund

15.09

Stockholm/S

10.95

+1.32

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

10.56

-1.5

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

17.09

Stockholm/S

10.31

+0.7

Ebba Didner-90, IK Pallas

10.09

Vellinge

10.22

-0.2

Sara Arwald-90, IK Pallas

15.09

Stockholm/S

10.20

+0.1

Sofia Dahlgren-89, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

9.94

-0.81

Frida Falck-89, Vittsjö GIK

20.08

Karlskrona

9.86

+0.0

Kajsa Jennby-90, IK Finish

04.08

Vellinge

Tresteg - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 3.0 kg:

13.20

Victoria Joäng-89, Malmö AI

17.09

Stockholm/S

12.97

Sanne Peterson-89, IK Pallas

01.07

Malmö/S-K

11.48

Ellinor Widh-90, IK Pallas

15.09

Stockholm/S

11.38

Petronella Persson-90, Ystads IF

21.05

Eslöv

11.25

Ida Claesson-90, Åhus FIK

18.06

Karlshamn

11.19

Matilda Ekelund-Axelsson-90, IFK Lund

17.06

Vellinge

10.89

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

05.08

Nyköping

10.84

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

26.08

Ängelholm

10.59

Hermina Malmgren-90, KFUM Kristianstad

29.07

Hässleholm

10.46

Ida Nilsson-89, Hässleholms AIS

14.05

Hässleholm

Diskus 1.0 kg:

36.15

Sanne Peterson-89, IK Pallas

09.07

Göteborg/U

33.87

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

21.05

Eslöv

30.63

Ida Claesson-90, Åhus FIK

27.08

Ängelholm

29.14

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

26.08

Eslöv

27.91

Petronella Persson-90, Ystads IF

16.09

Ystad

27.55

Sofia Larsson-90, Hässleholms AIS

09.09

Vellinge

26.77

Kim Pettersson-Ek-90, Vittsjö GIK

17.09

Stockholm/S

24.55

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

01.07

Helsingborg

23.44

Hanna Påhlsson-89, Malmö AI

04.06

Värnamo

23.40

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

28.09

Åhus

Slägga 4.0 kg:

36.15

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

10.05

Eslöv

35.36

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

27.08

Ängelholm

24.06

Sofia Larsson-90, Hässleholms AIS

29.07

Hässleholm

23.16

Mimmie Andersson-89, Ähus FIK

27.08

Ängelholm

20.55

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

17.09

Karlskrona

19.66

Ida Claesson-90, Åhus FIK

26.09

Åhus

19.19

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

08.10

Eslöv

17.75

Amanda Walther-90, Båstads GIF

27.08

Ängelholm

17.52

Rebecca Henriksson-90, Eslövs AI

29.07

Hässleholm

16.44

Matilda Ekelund-Axelsson-90, IFK Lund

07.10

Malmö/S-K

Spjut 600 gram:

52.97

Ellinor Widh-90, IK Pallas

12.06

Karlskrona

42.45

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

26.08

Ängelholm

36.58

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

10.05

Eslöv

29.62

Ida Claesson-90, Åhus FIK

04.06

Klippan

28.46

Louise Melliander-90, IFK Helsingborg

26.08

Ängelholm

27.85

Rebecca Henriksson-90, Eslövs AI

06.06

Malmö/He

26.56

Sofia Kask-89, IFK Lund

07.07

Göteborg/U

26.41

Elin Alm-90, IK Pallas

18.06

Vellinge

25.96

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

11.09

Åhus

25.75

Hermina Malmgren-90, KFUM Kristianstad

17.09

Karlskrona

Sjukamp

3.789

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

23-24.09

Eslöv

(16.08 (-1.1), 146, 917, 27.33 (-1.6),
454 (-0.8), X, 2.36.27)

 

3.540

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

23-24.09

Eslöv

(17.31 (-1.1), 125, 1015, 27.35 (-1.6),
393 (-1.7), 2327, 2.51.53)

 

2.967

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

23-24.09

Eslöv

(19.56 (-1.1), 128, 786, 28.93 (-1.6),
410 (-0.7), 1132, 2.31.59)

 

2.611

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

23-24.09

Eslöv

(20.60 (-1.1), 125, 856, 32.75 (-1.6),
374 (-0.7), 2518, 2.56.66)

 

Stafett 4 x 100 meter:

49.65

Malmö AI

10.09

Uppsala

(Isabell Petersson-90, Emma Palmér-90,
Elin Madsen-89, Malin Olsson-90)

 

 

51.85

IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

(Nathalie Sterckx-90, Theresa Thomasson-91, Isabella Lendt-91, Pernilla Nilsson-92)

 

 

51.44

IFK Lund

25.05

Olofström

(Sofia Kask-89, Ellen Björklund-90, Frida Petersson-92, Kim Petersson-90)

 

 

53.60

Vittsjö GIK

25.05

Olofström

(Frida Falck-89, Mariella Salomonsson-91, Louise Arvidsson-93, Nathalie Nilsson-89)

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.25.03

IFK Lund

20.08

Karlskrona

(Ellen Björklund-90, Kim Petersson-90, Elin Andersson-90, Frida Petersson-92)

 

 

2.33.46

Åhus FIK

20.08

Karlskrona

(Emma Lagerqvist-89, Julia Magntorn-91, Alexandra Svensson-91, Mimmie Andersson-89)