F 16 - 17 år:

100 meter:

12.43

+1.1

Kim Petersson-90, IFK Lund

14.09

Gävle

12.46

+1.6

Malin Olsson-90, Malmö AI

26.05

Sollentuna

12.51

-1.6

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

24.08

Stenungsund

12.53

+1.6

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

29.07

Hässleholm/Ö

12.58

+0.2

Johanna Edman-90, Staffanstorps AI

01.09

Lund

12.80

-0.6

Sara Svensson-91, Hässleholms AIS

20.05

Eslöv

12.90

+1.3

Mathilda Farkas-91, Malmö AI

14.09

Gävle

12.91

+1.8

Emma Palmér-90, Malmö AI

14.09

Gävle

13.01

-0.6

Michelle Nilsson-91, Heleneholms IF

20.05

Eslöv

13.04

+1.5

Ellen Björklund-90, IFK Lund

01.09

Lund

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

12.54

+3.2

Sara Svensson-91, Hässleholms AIS

06.05

Hässleholm/Ö

12.98

+3.6

Sandra Jönsson-91, IFK Lund

08.07

Helsingborg

200 meter:

25.33

+1.7

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

01.09

Växjö

25.85

+0.3

Kim Petersson-90, IFK Lund

10.06

Trelleborg

25.94

-0.2

Sara Svensson-91, Hässleholms AIS

01.07

Göteborg/U

26.13

+0.3

Emma Palmér-90, Malmö AI

10.06

Trelleborg

26.36

-1.6

Mathilda Farkas-91, Malmö AI

18.08

Ängelholm

26.43

+0.4

Johanna Edman-90, Staffanstorps AI

07.07

Helsingborg

26.69

-2.3

Sara Olsson-90, IK Finish

11.08

Vellinge

26.72

-0.9

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

11.08

Vellinge

26.95

+1.0

Michelle Nilsson-91, Heleneholms IF

15.07

Halmstad

27.02

-3.1

Lynette Morgan-91, Malmö AI

25.08

Stenungsund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

25.65

+4.9

Kim Petersson-90, IFK Lund

26.08

Uddevalla

26.37

+2.1

Johanna Edman-90, Staffanstorps AI

28.07

Hässleholm/Ö

400 meter:

56.01

Kim Petersson-90, IFK Lund

08.09

Göteborg/U

59.78

Lynette Morgan-91, Malmö AI

24.08

Stenungsund

59.83

Theresa Thomasson-91, IFK Trelleborg

17.06

Vellinge

61.21

Linda Pernevall-91, IFK Lund

12.08

Vellinge

61.79

Sara Svensson-91, Hässleholms AIS

17.05

Ystad

61.94

Elin Andersson-90, IFK Lund

01.09

Lund

64.15

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

20.05

Eslöv

64.35

Julia Magntorn-91, Åhus FIK

26.05

Karlskrona

65.80

Emelie Lundin-90, Vittsjö GIK

26.05

Karlskrona

65.80

Julia Westerlund-91, IFK Lund

20.05

Eslöv

800 meter:

2.20.18

Annelie Gabriel-90, IFK Helsinborg

01.07

Göteborg/U

2.21.06

Linda Pernevall-91, IFK Lund

06.07

Helsingborg

2.23.59

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

28.07

Hässleholm/Ö

2.25.40

Sara Svensson-91, Hässleholms AIS

03.06

Klippan

2.25.84

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

08.08

Stockholm/S

2.26.76

Theresa Thomasson-91, IFK Trelleborg

25.08

Stenungsund

2.29.03

Emelie Lundin-90, Vittsjö GIK

26.08

Uddevalla

2.29.7m

Rebecka Sundin-91, IFK Helsingborg

10.06

Trelleborg

2.31.22

Maria Sandström-90, Malmö AI

19.08

Ängelholm

2.31.43

Elin Söderqvist-90, Heleneholms IF

15.07

Halmstad

1500 meter:

5.00.3m

Linda Pernevall-91, IFK Lund

18.08

Karlshamn

5.02.03

Annelie Gabriel-90, IFK Helsinborg

26.05

Helsingborg

5.06.66

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

09.08

Stockholm/S

5.09.83

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

24.08

Stenungsund

5.10.95

Maria Sandström-90, Malmö AI

08.07

Helsingborg

5.16.49

Rebecka Sundin-91, IFK Helsingborg

29.07

Hässleholm/Ö

5.24.90

Elin Andersson-90, IFK Lund

02.09

Lund

5.26.46

Emelie Lundin-90, Vittsjö GIK

18.08

Ystad

5.41.32

Caroline Åkesson-91, IS Göta

30.06

Neubrandenburg, GER

3000 meter:

10.52.55

Maria Sandström-90, Malmö AI

24.06

Holbæk,DEN

10.57.28

Linda Pernevall-91, IFK Lund

16.09

Gävle

11.08.13

Annelie Gabriel-90, IFK Helsingborg

24.06

Holbæk,DEN

12.05.53

Caroline Åkesson-91, IS Göta

06.07

Helsingborg

12.09.64

Amanda Lingöy-91, Ryssbergets IK

06.07

Helsingborg

12.50.97

Elin Fredriksson-90, Ryssbergets IK

06.07

Helsingborg

100 meter häck, 76.2 cm:

13.98

-1.3

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

15.09

Gävle

15.21

+1.5

Isabell Englund-91, Malmö AI

15.09

Gävle

15.81 §

+0.7

Ellen Björklund-90, IFK Lund

26.05

Olofström

16.29

-1.4

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

24.06

Holbæk,DEN

16.34

+0.0

Sofie Beckvall-91, Eslövs AI

22.09

Eslöv

16.81

-1.0

Klara Karlsson-90, Ängelholms IF

05.05

Tårnby,DEN

16.82

-1.0

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

05.05

Tårnby,DEN

17.93

+0.0

Lisa Ackermann-91, IK Pallas

07.07

Helsingborg

18.76

+0.0

Sara Edwardsson-90, Åhus FIK

22.09

Eslöv

19.28 §

+1.08

Nathalie Sterckx-80, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

100 meter häck, 76.2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

18.17

+2.2

Sara Edwardsson-90, Åhus FIK

28.07

Hässleholm/Ö

300 meter häck, 76.2 cm:

44.16

Sara Svensson-91, Hässleholms AIS

29.06

Göteborg/U

45.77

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

13.07

Halmstad

46.86

Gabriella Levi-91, IFK Helsingborg

28.07

Hässleholm/Ö

48.23

Gabriella Åkerberg-90, IFK Helsingborg

12.08

Vellinge

48.24

Sofie Beckvall-91, Eslövs AI

16.09

Gävle

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.25.04

Annelie Gabriel-90, IFK Helsinborg

29.06

Göteborg/U

5.34.09

Maria Sandström-90, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

6.44.52

Anna Leijonhufvud-91, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

Höjdhopp:

1.73

Ellen Björklund-90, IFK Lund

09.08

Stockholm/S

1.70

Elin Alm-90, IK Pallas

01.07

Göteborg/U

1.68

Sandra Liljegren-91, Vittsjö GIK

20.05

Eslöv

1.61

Ebba Didner-90, IK Pallas

11.08

Vellinge

1.56

Kajsa Jennby-90, IK Finish

01.07

Göteborg/U

1.53

Johanna Friberg-90, Staffanstorps AI

11.08

Vellinge

1.53

Klara Karlsson-90, Ängelholms IF

19.08

Ängelholm

1.50

Sandra Bernhoff-90, Glemmingebro IF

17.05

Ystad

1.50

- " -

24.05

Sjöbo

1.50

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

26.05

Lerum

1.40

Åsa Olofsson-91, Höörs IF

03.06

Klippan

1.40

Sara Edwardsson-90, Åhus FIK

26.05

Karlskrona

1.40

- " -

22.09

Eslöv

Stavhopp:

4.07

Petra Olsen-90, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

4.05

Anna Nilson-91, Malmö AI

14.07

Ostrava,CZE

3.72

Nathalie Busk-91, Malmö AI

26.08

Stenungsund

2.34

Anna Natt och Dag-90, IFK Helsingborg

01.09

Växjö

1.90

Sandra Bernhoff-90, Glemmingebro IF

14.08

Ystad

Längdhopp:

5.94

+0.6

Malin Olsson-90, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

5.58

+1.7

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

28.07

Hässleholm/Ö

5.32

-0.7

Ellen Björklund-90, IFK Lund

26.05

Olofström

5.30

+1.1

Sara Svensson-91, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

5.27

-1.9

Sara Arwald-90, IK Pallas

26.05

Sollentuna

5.20

+0.3

Sara Olsson-90, IK Finish

11.08

Vellinge

5.09

-0.78

Isabella Lendt-91, IFK Trelleborg

20.05

Eslöv

5.05

+1.5

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

24.06

Holbæk,DEN

5.05

-1.0

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

01.09

Växjö

5.02

-0.3

Isabell Englund-91, Malmö AI

16.09

Gävle

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

5.64

+2.7

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

30.06

Göteborg/U

5.41

+2.7

Sara Olsson-90, IK Finish

29.06

Göteborg/U

5.34

+2.6

Ellen Björklund-90, IFK Lund

30.06

Göteborg/U

5.10

+2.07

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

26.05

Karlskrona

Tresteg:

12.12

+0.4

Ellen Björklund-90, IFK Lund

08.09

Göteborg/U

11.90

+1.5

Sara Olsson-90, IK Finish

17.06

Vellinge

11.79

+0.6

Malin Olsson-90, Malmö AI

25.08

Uddevalla

10.93

+1.05

Amanda Friberg-91, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

10.80

+1.5

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

14.09

Gävle

10.26

-1.2

Kajsa Jennby-90, IK Finish

01.07

Göteborg/U

10.14

+1.2

Sara Arwald-90, IK Pallas

16.09

Gävle

10.04

-0.8

Petra Olsen-90, Malmö AI

24.06

Holbæk,DEN

  9.67

+1.1

Sofie Beckvall-91, Eslövs AI

26.05

Helsingborg

  9.15

+1.10

Julia Magntorn-91, Åhus FIK

30.09

Åhus

Tresteg - medvind eller okända vindförhållanden:

11.81

+2.3

Malin Olsson-90, Malmö AI

16.09

Gävle

10.28

+3.0

Kajsa Jennby-90, IK Finish

07.07

Helsingborg

Kula 3.0 kg:

14.35

Ellinor Widh-90, IK Pallas

14.08

Eslöv

14.12

Michelle Nilsson-91, Heleneholms IF

20.05

Eslöv

12.03

Ida Claesson-90, Åhus FIK

26.08

Uddevalla

11.44

Ida Månsson-91, Ystads IF

26.08

Stenungsund

10.68

Kim Petersson-90, IFK Lund

18.08

Karlshamn

10.25

Matilda Ekelund-Axelsson-90, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

10.04

Sara Edwardsson-90, Åhus FIK

28.07

Hässleholm/Ö

  9.96

Anna Lanevi-91, Malmö AI

27.05

Värnamo

  9.93

Malin Areheim-91, Malmö AI

27.05

Värnamo

  9.70

Petronella Persson-90, Ystads IF

17.05

Ystad

Diskus 1.0 kg:

34.32

Ida Claesson-90, Åhus FIK

24.08

Uddevalla

33.78

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

15.09

Gävle

35.08

Ida Månsson-91, Ystads IF

25.08

Stenungsund

28.08

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

12.08

Vellinge

24.07

Lotta Lundin-91, IFK Helsingborg

19.08

Ängelholm

23.89

Rebecca Jeppsson-91, IFK Lund

29.04

Trelleborg

22.75

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

02.10

Eslöv

21.90

Petronella Persson-90, Ystads IF

17.05

Ystad

21.47

Sandra Jönsson-91, IFK Lund

20.05

Eslöv

20.98

Malin Areheim-91, Malmö AI

16.06

Vellinge

Slägga 4.0 kg:

41.48

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

15.09

Gävle

38.55

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

15.09

Gävle

31.27

Ida Claesson-90, Åhus FIK

18.08

Ystad

26.57

Anneli Andersson-91, Ystads IF

24.07

Ystad

24.79

Ida Månsson-91, Ystads IF

19.12

Malmö/S-K

19.25

Rebecca Henriksson-90, Eslövs AI

07.10

Eslöv

17.78

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

29.09

Åhus

17.49

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

25.09

Åhus

16.16

Sara Edwardsson-90, Åhus FIK

21.10

Åhus

Spjut 600 gram:

45.81

Ellinor Widh-90, IK Pallas

14.09

Gävle

45.54

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

05.05

Tårnby,DEN

33.18

Louise Melliander-90, IFK Helsingborg

02.09

Lund

31.58

Malin Lundberg-90, Ängelholms IF

18.08

Ängelholm

31.18

Isabella Lendt-91, IFK Trelleborg

20.05

Eslöv

30.32

Johanna Friberg-90, Staffanstorps AI

03.06

Sävedalen

28.13

Ida Månsson-91, Ystads IF

24.05

Sjöbo

28.11

Rebecca Henriksson-90, Eslövs AI

14.09

Gävle

27.62

Anneli Andersson-91, Ystads IF

14.08

Ystad

27.46

Emma Halldén-91, IFK Helsingborg

24.05

Sjöbo

Sjukamp

4.056

Sofie Beckvall-91, Eslövs AI

22-23.09

Eslöv

    (16.34 (+0.0) 137 808 27.45 (+0.6) 478 (-0.4) 1987 2.32.77)

3.075

Sara Edwardsson-90, Åhus FIK

22-23.09

Eslöv

    (18.76 (+0.0) 140 974 30.84 (+0.6) 447 (-0.6) 1932 3.20.56)

Stafett 4 x 100 meter:

48.84

Malmö AI

03.06

Huddinge

(Isabell Petersson-90,Emma Palmér-90,
Isabell Englund-91, Malin Olsson-90)

 

 

50.95

IFK Helsingborg

19.08

Ängelholm

(Gabriella Levi-91, Emma Tuvesson-91, Gabriella Åkerberg-90, Linnea Backman-92)

 

 

51.92

IFK Lund

18.08

Karlshamn

(Ellen Björklund-90, Linda Pernevall-91, Kim Petersson-90, Frida Petersson-92)

 

 

52.03

IFK Trelleborg

03.06

Huddinge

(Theresa Thomasson-91,Nathalie Sterckx-90, Amanda Friberg-91, Pernilla Nilsson-92)

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.24.32

IFK Trelleborg

02.06

Huddinge

(Jasmine Isgren-92, Amanda Friberg-91, Pernilla Nilsson-92, Theresa Thomasson-91)

 

 

2.48.86

Ystads IF

18.08

Ystad

(Ida Månsson-91, Esmeralda Hansson-94, Olivia Jacobsson-92, Sofia Anker-Kofoed-94)