F 16 - 17 år:

Dela

100 meter:

12.40

+1.7

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

06.07

Kristianstad

12.89

+0.3

Erika Wärff-00, Malmö AI

22.05

Eslöv

13.00

+0.3

Linn Anderberg-99, Öresund FK

22.05

Eslöv

13.25

+0.9

Hannah Hansson-00, Åhus FIK

24.07

Ystad

13.35

-0.6

Hanna Dahlberg-00, Eslövs AI

10.07

Helsingborg

13.37

+0.3

Beatrice Persson-99, IFK Lund

22.05

Eslöv

13.45

-1.3

Sally Börjesson-Frantzén-00, Öresund FK

05.08

Vellinge

13.85

+0.3

Moa Eberhardt-00, Klippans FK

10.07

Helsingborg

13.93

+0.1

Emma Erlandsson-99, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

14.03

+0.0

Emma Nilsson-99, Hässleholms AIS

13.08

Göteborg/S

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

12.82

+2.1

Erika Wärff-00, Malmö AI

24.07

Ystad

13.08

Beatrice Persson-99, IFK Lund

17.07

Löttorp

13.16

+2.1

Hanna Dahlberg-00, Eslövs AI

24.07

Ystad

13.23

+2.1

Hannah Hansson-00, Åhus FIK

24.07

Ystad

13.82

+2.1

Moa Eberhardt-00, Klippans FK

24.07

Ystad

13.92

+2.1

Eir Persson-00, IFK Lund

24.07

Ystad

13.99

+2.1

Elin Skörvald-00, Höörs IS

24.07

Ystad

200 meter:

25.73

+0.3

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

12.06

Karlskrona

25.85

+1.6

Erika Wärff-00, Malmö AI

14.07

Tbilisi,GEO

25.98

+0.9

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

18.06

Vellinge

27.08

+0.9

Hanna Dahlberg-00, Eslövs AI

18.06

Vellinge

27.58

+0.0

Linn Beer-00, IFK Lund

28.05

Hässleholm

28.12

+1.4

Hannah Hansson-00, Åhus FIK

09.07

Helsingborg

28.45

+0.9

Elin Skörvald-00, Höörs IS

18.06

Vellinge

28.63

-1.0

Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIK

09.07

Helsingborg

28.81

-0.2

Moa Eberhardt-00, Klippans FK

05.06

Klippan

29.12

+1.6

Vera Woelfer-99, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

28.44

+3.2

Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIK

09.07

Helsingborg

400 meter:

59.17

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

19.06

Vellinge

59.80

Amanda Jacobsson-99, IFK Trelleborg

10.07

Helsingborg

61.26

 

Emilia Jönsson-99, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

66.22

 

Elin Skörvald-00, Höörs IS

22.05

Eslöv

66.82

 

Tilda Pettersson-00, Björnstorps IF

02.07

Göteborg/U

67.09

 

Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIK

24.07

Ystad

67.99

 

Emma Nilsson-99, Hässleholms AIS

13.08

Göteborg/S

800 meter:

2.20.22

Amanda Jacobsson-99, IFK Trelleborg

06.08

Hässleholm

2.26.14

Amani Ismael-00, Malmö AI

04.06

Trelleborg

2.26.36

Erika Wärff-00, Malmö AI

12.06

Huddinge

2.29.61

Isa Ek-99, Björnstorps IF

19.06

Vellinge

2.37.31

Nena Komad-99, Heleneholms IF

19.06

Vellinge

2.40.70

 

Tilda Pettersson-00, Björnstorps IF

01.07

Göteborg/U

2.55.70

 

Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIK

05.06

Jönköping

800 meter, manuell tid:

2.47.4m

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

08.09

Åhus

1500 meter:

5.04.26

 

Amani Ismael-00, Malmö AI

28.05

Hässleholm

5.20.66

Isa Ek-99, Björnstorps IF

02.07

Göteborg/U

3000 meter:

11.05.33

Amani Ismael-00, Malmö AI

08.05

Tårnby,DEN

11.47.2m

Isa Ek-99, Björnstorps IF

05.05

Lund

13.20.24

 

Moa Mårtensson-00, Åhus FIK

29.05

Hässleholm

14.27.14

Sanna Svensson-99, IFK Lund

20.08

Huddinge

100 meter häck, 76.2 cm:

14.31

+1.4

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

09.07

Helsingborg

14.52

+0.30

Erika Wärff-00, Malmö AI

14.05

Sätra

16.11

-0.9

Sally Börjesson-Frantzén-00, Öresund FK

03.07

Göteborg/U

16.51

-0.1

Linn Beer-00, IFK Lund

18.06

Vellinge

16.54

+0.8

Eir Persson-00, IFK Lund

28.05

Hässleholm

18.57 §

+0.2

Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIK

13.08

Jönköping

100 meter häck, 76.2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

300 meter häck, 76.2 cm:

44.12

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

07.08

Vellinge

47.26

 

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

06.08

Hässleholm

47.39

 

Beatrice Persson-99, IFK Lund

18.06

Vellinge

49.32

Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIK

01.07

Göteborg/U

53.66

 

Sesina Beyed-00, IFK Lund

28.05

Hässleholm

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.33.81

Amani Ismael-00, Malmö AI

08.07

Helsingborg

6.21.26

Ellen Nilsson-00, Åhus FIK

05.06

Jönköping

Höjdhopp:

1.81

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

1.74

Linnéa Jönsson-99, IFK Helsingborg

29.05

Hässleholm

1.58

 

Saga Sjöberg-99, Öresund FK

19.06

Vellinge

1.53

 

Isabella Obradovic-00, IFK Lund

05.08

Vellinge

1.43

Anna Kinn-99, IFK Trelleborg

23.04

Trelleborg

1.40

 

Louise A Alenbratt-00, FK Athlet

19.06

Vellinge

1.40

 

- " -

22.06

Simrishamn

1.35

 

Eir Persson-00, IFK Lund

22.05

Eslöv

1.35

Frida Lundberg-99, Åhus FIK

13.09

Åhus

Stavhopp:

3.80

Linnéa Jönsson-99, IFK Helsingborg

23.07

Mölndal

3.64

 

Megan Berg Nobéus-00, Malmö AI

07.08

Vellinge

3.10

 

Maja Torstensson-00, Malmö AI

08.05

Tårnby,DEN

2.85

 

Eir Persson-00, IFK Lund

02.07

Göteborg/U

2.40

 

Frida Lundberg-99, Åhus FIK

05.05

Jönköping

Längdhopp:

5.71

+0.2

Erika Wärff-00, Malmö AI

12.06

Huddinge

5.65

+1.2

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

04.06

Trelleborg

5.08

-0.1

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

29.05

Hässleholm

5.07

+0.9

Hanna Dahlberg-00, Eslövs AI

24.07

Ystad

4.82

+0.0

Beatrice Persson-99, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

4.74

+1.5

Elin Skörvald-00, Höörs IS

24.07

Ystad

4.42

+1.8

Eir Persson-00, IFK Lund

22.05

Eslöv

3.64

+1.2

Frida Lundberg-99, Åhus FIK

06.09

Åhus

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

5.11

+4.0

Beatrice Persson-99, IFK Lund

22.05

Eslöv

4.46

+3.62

Eir Persson-00, IFK Lund

22.05

Eslöv

Tresteg:

11.31

+0.6

Saga Sjöberg-99, Öresund FK

19.06

Vellinge

  9.84

+1.1

Beatrice Persson-99, IFK Lund

20.08

Huddinge

  9.23

+1.1

Ellen Nilsson-00, Åhus FIK

05.06

Jönköping

  8.92

+1.3

Sesina Beyed-00, IFK Lund

14.05

Linköping

  8.79

-1.2

Louise A Alenbratt-00, FK Athlet

31.08

Ystad

Tresteg - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 3.0 kg:

14.46

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

10.09

Falun

13.89

Filippa Blomqvist-00, Öresund FK

07.08

Vellinge

13.73

Ella Andersson-00, Eslövs AI

10.07

Helsingborg

12.52

 

Nicole Ridegård-99, IFK Helsingborg

07.08

Hässleholm

11.93

Vilma Engbe-00, Öresund FK

15.06

Malmö/S-K

11.70

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

29.07

Helsingborg

10.50

 

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

15.09

Åhus

10.35

 

Eir Persson-00, IFK Lund

06.07

Kristianstad

  9.77

 

Emmy Smedberg-00, Malmö AI

01.10

Karlskrona

  9.45

 

Frida Lundberg-99, Åhus FIK

15.09

Åhus

Diskus 1.0 kg:

42.70

Ella Andersson-00, Eslövs AI

07.09

Eslöv

40.65

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

21.05

Eslöv

38.60

 

Nicole Ridegård-99, IFK Helsingborg

05.08

Hässleholm

36.58

 

Hanna Grönwall-99, Öresund FK

16.07

Malmö/S-K

36.23

Vilma Engbe-00, Öresund FK

18.06

Vellinge

33.24

Filippa Blomqvist-00, Öresund FK

18.06

Vellinge

30.34

Jennifer Quick-00, IFK Lund

28.05

Hässleholm

26.54

Erika Wärff-00, Malmö AI

24.09

Malmö/S-K

24.50

 

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

10.09

Åhus

23.30

Jenny Ziegler-00, Höganäs Friidrott

24.09

Ängelholm

Slägga 3.0 kg:

58.00

 

Jennifer Quick-00, IFK Lund

05.08

Vellinge

48.23

Vilma Engbe-00, Öresund FK

05.08

Vellinge

37.88

 

Frida Lundberg-99, Åhus FIK

19.07

Åhus

35.83

 

Nora Kindberg-99, Åhus FIK

21.05

Eslöv

34.72

 

Kelly Jöraas-00, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

32.24

Hanna Olofsson-00, Ängelholms IF

24.04

Trelleborg

31.70

 

Hanna Grönwall-99, Öresund FK

22.06

Malmö/S-K

30.96

 

Nicole Ridegård-99, IFK Helsingborg

28.05

Hässleholm

23.78

 

Ella Andersson-00, Eslövs AI

22.06

Eslöv

22.31 §

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

24.09

Malmö/S-K

Spjut 500 gram:

44.26

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

11.09

Falun

41.24

 

Moa Linder-00, IFK Lund

20.08

Huddinge

36.98

 

Ella Andersson-00, Eslövs AI

19.06

Vellinge

35.08 §

 

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

18.09

Åhus

28.62

 

Emma Nilsson-99, Hässleholms AIS

29.05

Hässleholm

25.59

 

Frida Lundberg-99, Åhus FIK

08.09

Åhus

23.65 §

Jennifer Quick-00, IFK Lund

24.09

Malmö/S-K

23.22

Vilma Engbe-00, Öresund FK

30.05

Malmö/S-K

19.45 §

 

Ellen Nilsson-00, Åhus FIK

18.09

Åhus

17.27 §

 

Nora Kindberg-99, Åhus FIK

19.10

Åhus

Sjukamp

5.498

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

11/12.06

Huddinge

 

15.04 (-0.8) 174 1411 26.44 (-0.6)
5.71 (+0.2) 41.59 2.26.36

 

Stafett 4 x 100 meter:

50.94

 

Malmö AI

29.05

Stockholm/S

 

 

Megan Berg Nobéus-00, Alexandra
Wiberg-99, Erika Wärff-00, Emma
Erlandsson-99

 

 

51.37

 

Öresund FK

21.05

Eslöv

 

 

Saga Frönserius-99, Linn Anderberg-99,
Saga Sjöberg-99, Sally Börjesson Frantzén-00

 

 

52.65

 

Åhus FIK

21.05

Eslöv

 

 

Hannah Hansson-00, Moa Kjellander-99,
Nellie Bjerstedt-00, Cornelia Helgesson-04

 

 

53.04

 

IFK Lund

21.05

Eslöv

 

 

Beatrice Persson-99, Eir Persson-99,
Ronja Lundin-00, Linn Beer-00

 

 

55.34

 

Hässleholms AIS

13.08

Göteborg/S

 

 

Thea Pettersson-01, Vera Kvist-01, Emily
Ha-02, Emma Nilsson-99

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.21.81

 

Malmö AI

28.05

Stockholm/S

 

 

Emma Erlandsson-99, Megan Berg
Nobéus-00, Alexandra Wiberg-99,
Erika Wärff-00

 

 

2.33.97

 

Åhus FIK

21.05

Eslöv

 

 

Cornelia Helgesson-04, Hannah
Hansson-00, Nellie Bjerstedt-00,
Moa Kjellander-99