F 16 - 17 år:

Dela

100 meter:

12.24

+1.4

Famke Persson-03, IFK Lund

02.06

Klippan

12.68

+1.0

Elin Ekelund-02, Eslövs AI

02.06

Klippan

12.74

+1.0

Emelie Biarner-02, Klippans FK

02.06

Klippan

12.75

+1.2

Emma Gerdes-03, Åhus FIK

02.06

Klippan

13.00

+1.0

Tova Möllerström-03, Eslövs AI

02.06

Klippan

13.10

+1.0

Alyson Vera-02, IFK Lund

02.06

Klippan

13.10

+1.0

Julia Berns-02, IFK Lund

02.06

Klippan

13.29

+2.0

Sissela Österberg-02, Malmö AI

01.06

Trelleborg

13.37

+1.0

Titti Ewertzh-03, IFK Helsingborg

02.06

Klippan

13.63

+1.4

Filippa Svensson-03, Åhus FIK

02.06

Klippan

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

12.90

+2.6

Tova Möllerström-03, Eslövs AI

02.06

Klippan

13.09

+2.2

Alyson Vera-02, IFK Lund

02.06

Klippan

13.20

+2.2

Sissela Österberg-02, Malmö AI

01.06

Trelleborg

13.51

+2.6

Tilda Bengtsson-03, Höganäs FIF

02.06

Klippan

200 meter:

25.67

+0.2

Milla Svanberg-03, Malmö AI

18.05

Eslöv

25.49

+0.0

Famke Persson-03, IFK Lund

30.05

Kristianstad

25.77

+0.2

Joy Thulin-03, Malmö AI

18.05

Eslöv

26.93

+0.0

Emelie Biarner-02, Klippans FK

02.06

Klippan

27.22

+0.0

Emma Gerdes-03, Åhus FIK

30.05

Kristianstad

27.27

+0.2

Julia Berns-02, IFK Lund

18.05

Eslöv

27.52

+0.2

Linnea Haara-03, Eslövs AI

18.05

Eslöv

27.58

-0.7

Tova Möllerström-03, Eslövs AI

18.05

Eslöv

28.01

+0.0

Thea Nilsson-03, Höörs IS

02.06

Klippan

28.53

+1.1

Sissela Österberg-02, Malmö AI

01.06

Trelleborg

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

64.78

 

Linnea Haara-03, Eslövs AI

02.06

Borås

800 meter:

2.20.17

 

Juni Rugland-03, Höörs IS

18.05

Eslöv

2.21.75

 

Maja Jönsson-02, Höörs IS

18.05

Eslöv

2.25.56

 

Filippa Zäll-03, Ängelholms IF

18.05

Skruv

2.27.07

 

Lykke Sjöbeck-03, Ystads IF

18.05

Eslöv

2.29.58

 

Nicole Ljungström-03, Ängelholms IF

02.06

Klippan

2.36.74

 

Mya Hillbur-03, Höörs IS

18.05

Eslöv

2.42.54

 

Thea Nilsson-03, Höörs IS

18.05

Eslöv

2.54.65

 

Emelie Biarner-02, Klippans FK

19.05

Ljungby

3.14.22

 

Elin Ekelund-02, Eslövs AI

30.05

Lerum

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

1500 meter:

 

 

 

 

3000 meter:

 

 

 

 

100 meter häck, 76.2 cm:

15.37

+1.9

Emelie Biarner-02, Klippans FK

18.05

Ljungby

18.13

-3.0

Linnea Haara-03, Eslövs AI

30.05

Lerum

100 meter häck, 76.2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

300 meter häck, 76.2 cm:

50.08

 

Linnea Haara-03, Eslövs AI

01.06

Borås

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.37.01 §

Juni Rugland-03, Höörs IS

19.05

Eslöv

6.03.24

 

Cornelia Helgesson-02, Åhus FIK

30.05

Kristianstad

Höjdhopp:

1.54

 

Johanna Persson-03, Simrishamns AIF

18.05

Eslöv

1.52

 

Kajsa Andersson-02, Åhus FIK

30.05

Kristianstad

1.50

 

Johanna Persson-03, Ystads IF

18.05

Eslöv

1.50

 

- " -

01.06

Trelleborg

1.50

 

Emelie Biarner-02, Klippans FK

18.05

Ljungby

1.50

 

Ida Valentinsson-02, FK Athlet

01.06

Trelleborg

1.40

 

Linnea Haara-03, Eslövs AI

30.05

Lerum

1.35

 

Ellen Rohlén-02, Åhus FIK

02.06

Olofström

Stavhopp:

3.85

 

Rebecka Krüeger-03, Malmö AI

02.06

Borås

3.50

 

Celina Johannsen-02, Malmö AI

19.05

Eslöv

2.60

 

Ellen Persson-03, Malmö AI

19.05

Eslöv

1.65

 

Johanna Berg-03, Eslövs AI

19.05

Eslöv

Längdhopp:

4.92

-1.7

Johanna Persson-03, Ystads IF

01.06

Trelleborg

4.85

+1.2

Filippa Svensson-03, Åhus FIK

02.06

Klippan

4.79

+0.0

Emelie Biarner-02, Klippans FK

19.05

Ljungby

4.35

+1.3

Tilda Bengtsson-03, Höganäs FIF

02.06

Klippan

4.29

-0.1

Betty Lecander-03, IFK Trelleborg

18.05

Eslöv

4.03

+0.2

Ellen Rohlén-02, Åhus FIK

02.06

Olofström

3.94

-0.4

Elvira Dryselius-03, IFK Trelleborg

27.04

Trelleborg

3.94

-0.4

Johanna Persson-03, Simrishamns AIF

01.06

Trelleborg

3.63

+0.0

Andrea Egermayer-03, IFK Trelleborg

27.04

Trelleborg

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

4.96

+2.5

Emelie Biarner-02, Klippans FK

19.05

Ljungby

Tresteg:

9.93

-0.6

Filippa Svensson-03, Åhus FIK

30.05

Kristianstad

8.92

+2.0

Tova Möllerström-03, Eslövs AI

30.05

Lerum

Tresteg - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 3.0 kg:

14.92

 

Victora Quainoo-02, Malmö AI

19.05

Eslöv

14.08

 

Julia Scharnell-03, Eslövs AI

02.06

Klippan

12.60

 

Thea Löfman-03, Åhus FIK

19.05

Eslöv

12.31

 

Emilia Wamsler-03, Heleneholms IF

19.05

Eslöv

11.42

 

Elin Ekelund-02, Eslövs AI

19.05

Eslöv

10.74

 

Tova Möllerström-03, Eslövs AI

19.05

Eslöv

  9.84

 

Josefin Axelsson-03, Öresund FK

19.05

Eslöv

  8.51

 

Emilia Pai-02, IFK Trelleborg

27.04

Trelleborg

  8.07

 

Johanna Berg-03, Eslövs AI

19.05

Eslöv

  7.99

 

Alva Nilsson-02, Ängelholms IF

27.04

Trelleborg

Diskus 1.0 kg:

37.43

 

Emilia Wamsler-03, Heleneholms IF

19.05

Eslöv

33.11

 

Emilia Münchmeyer-02, IFK Helsingborg

19.05

Eslöv

27.51

 

Thea Löfman-03, Åhus FIK

19.05

Eslöv

23.92

 

Ida Valentinsson-02, FK Athlet

01.06

Trelleborg

21.00

 

Emilia Pai-02, IFK Trelleborg

01.06

Trelleborg

20.63

 

Ellen Rohlén-02, Åhus FIK

02.06

Olofström

20.30

 

Josefin Axelsson-03, Öresund FK

19.05

Eslöv

15.92

 

Johanna Persson-03, Simrishamns AIF

01.06

Trelleborg

14.58

 

Hedda Rosvall-02, IFK Telleborg

28.04

Trelleborg

Slägga 3.0 kg:

66.29

 

Victora Quainoo-02, Malmö AI

18.05

Eslöv

56.45

 

Thea Löfman-03, Åhus FIK

02.06

Olofström

35.83

 

Alva Nilsson-02, Ängelholms IF

28.04

Trelleborg

26.98

 

Emma Fräger-02, IFK Lund

02.03

Göteborg/S

25.75

 

Ellen Rohlén-02, Åhus FIK

02.06

Olofström

20.54

 

Andrea Egermayer-03, IFK Trelleborg

28.04

Trelleborg

Spjut 500 gram:

35.50 §

 

Kajsa Andersson-02, Åhus FIK

19.05

Eslöv

31.37

 

Julia Scharnell-03, Eslövs AI

19.05

Eslöv

27.73

 

Johanna Persson-03, Ystads IF

01.06

Trelleborg

21.00

 

Johanna Persson-03, Simrishamns AIF

01.06

Trelleborg

20.38

 

Emilia Pai-02, IFK Trelleborg

01.06

Trelleborg

19.51

 

Ellen Rohlén-02, Åhus FIK

19.05

Eslöv

19.32 §

 

Emma Fräger-02, IFK Lund

30.05

Kristianstad

14.49

 

Emelie Biarner-02, Klippans FK

19.05

Ljungby

Sjukamp

3.616

 

Emelie Biarner-02, Klippans FK

18/19.05

Ljungby

 

15.37 (+1.9) 150 719 27.09 (+1.1)
496 (+2.5) 1449 2.54.65

 

Stafett 4 x 100 meter:

47.98

Malmö AI

26.05

Stockholm/S

 

 

Joy Thulin-03, Nikki Anderberg-02,
Milla Svanberg-03, Ida Staafgård-03

 

 

49.66

IFK Lund

30.05

Kristianstad

 

Julia Berns-02, Alyson Vera-02,
Famke Persson-03, Daga Indebetou-03

 

 

49.92

Åhus FIK

19.05

Eslöv

 

Elsa Hjelm-04, Selma Jönsson-02,
Emma Gerdes-03, Sydney Karström-04

 

 

51.61

Eslövs AI

19.05

Eslöv

 

Elin Ekelund-02, Tova Möllerström-03,
Linnea Haara-03, Kajsa Månsson-04

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

7.13.77

 

Höörs IS

26.05

Stockholm/S

 

 

Tilde Bjerager-04, Maja Jönsson-02,
Juni Rugland-03

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.19.80

Malmö AI

25.05

Stockholm/S

 

Olivia Stridh-02, Ida Staafgård-03,
Amanda Sörensson-03, Milla Svanberg-03

 

 

2.24.95

 

Åhus FIK

25.05

Stockholm/S

 

 

Filippa Svensson-03, Elsa Hjelm-04,
Sydney Karström-04, Selma Jönsson-02