F 18 - 19 år:

100 meter:

12.07

+0.8

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

04.08

Huddinge

12.17

+0.0

Nina Runvik-87, Malmö AI

04.08

Huddinge

12.30

-1.7

Nina Törnqvist-87, IK Finish

02.07

Helsingborg

12.41

+1.9

Caroline Bertheau-87, Malmö AI

30.07

Hässleholm

12.44

+1.9

Anna Ek-87, Klippans FK

28.05

Sollentuna

12.55

+0.7

Sofia Rahdevi-87, IK Finish

08.07

Göteborg/U

12.70

+0.7

Anna Wemmert-88, IFK Helsingborg

08.07

Göteborg/U

12.71

+1.9

Victoria Waldemarsson-88, Klippans FK

30.07

Hässleholm

12.85

-0.3

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

13.05

Lagos,POR

12.86

+0.7

Ronja Gartsjö-88, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

12.86

+1.9

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

30.07

Hässleholm

100 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

11.99

+3.6

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

04.06

Klippan

200 meter:

24.47

+1.4

Nina Runvik-87, IFK Lund

06.08

Huddinge

24.63

+1.4

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

06.08

Huddinge

24.90

+0.4

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

25.98

+1.8

Nathalie Sandell-87, IK Finish

06.06

Malmö/He

26.13

+0.8

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

26.08

Ängelholm

26.49

-0.1

Anna Wemmert-88, IFK Helsingborg

09.07

Göteborg/U

26.62

+0.8

Maja Lidén-88, IFK Helsingborg

26.08

Ängelholm

26.68

+0.0

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

02.09

Falun

27.46

+1.8

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

06.08

Huddinge

27.62

-1.3

Victoria Waldermarsson-88, Klippans FK

01.07

Helsingborg

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

26.45

+3.8

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

04.06

Klippan

26.99

+2.3

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

11.06

Trelleborg

27.21

+2.3

Anna Svensson-87, Eslövs AI

11.06

Trelleborg

400 meter:

54.45

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

07.07

Mannheim,GER

55.95

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

23.07

Halmstad

60.11

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

61.50

Anna Svensson-87, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

67.27

Katarina Pajalic-88, KFUM Kristianstad

30.07

Hässleholm

800 meter:

2.23.98

Anna Forshufvud-88, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

2.26.00

Frida Jönsson-87, Eslövs AI

21.07

Halmstad

2.29.27

Linda Johansson-88, Ängelholms IF

26.08

Täby

2.30.67

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

03.09

Falun

2.34.07

Kajsa Ackermann-88, IK Pallas

06.06

Malmö/He

2.35.76

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

28.05

Lerum

2.37.85

Sara Jönsson-88, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

2.38.79

Henrietta Plymoth-87, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

2.43.41

Hanna Andersson-88, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

1500 meter:

5.02.60

Frida Jönsson-87, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

5.12.34

Linda Johansson-88, Ängelholms IF

06.09

Enskede

5.15.50

Anna Forshufvud-88, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

3000 meter:

11.01.81

Frida Jönsson-87, Eslövs AI

06.08

Huddinge

100 meter häck, 84.0 cm:

15.76

-0.8

Caroline Bertheau-87, Malmö AI

03.06

Lyngby,DEN

15.98

+0.0

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

02.09

Falun

16.11

+1.2

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

17.06

Moss,NOR

16.41

-0.2

Emma Nilsson-88, Ängelholms IF

22.06

Lerum

17.39

-1.1

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

01.07

Helsingborg

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck, 76.2cm:

43.33

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

30.06

Helsingborg

45.00

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

05.06

Huddinge

47.09

Nathalie Sandell-87, IK Finish

21.07

Halmstad

48.33

Anna Forshufvud-88, IFK Helsingborg

30.06

Helsingborg

2000 meter hinder, 76.2 cm:

7.53.63

Anna Forshufvud-88, IFK Helsingborg

07.07

Göteborg/U

Höjdhopp:

1.63

Karolina Lindén-87, Malmö AI

06.08

Huddinge

1.55

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

06.06

Malmö/He

1.55

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

27.05

Lerum

1.50

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

02.09

Falun

1.47

Jenny Olsson-87, Eslövs AI

25.05

Norrköping

1.45

Alisa Dimante-88, Malmö AI

28.06

Trelleborg

Stavhopp:

3.96

Emelie Gustafsson-88, Malmö AI

17.06

Vellinge

3.95

Alisa Dimante-88, Malmö AI

30.07

Hässleholm

3.70

Isabell Lilja-87, Malmö AI

03.06

Lyngby,DEN

3.25

Victoria Waldermarsson-88, Klippans FK

30.07

Hässleholm

2.82

Amanda Bjurling-88, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

2.25

Frederikke Jensen-87, Vittsjö GIK

20.08

Karlskrona

1.83

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

17.08

Ystad

Längdhopp:

5.70

+0.5

Sofia Rahdevi-87, IK Finish

08.07

Göteborg/U

5.48

+0.8

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

30.07

Hässleholm

5.16

+1.1

Maja Lidén-88, IFK Helsingborg

02.07

Helsingborg

5.10

+1.0

Helena Kristiansson-87, IFK Lund

08.07

Göteborg/U

5.04

+0.0

Elisabeth Reutercrona-87, Malmö AI

04.08

Vellinge

5.01

+1.6

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

02.07

Helsingborg

4.87

-0.2

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

06.06

Malmö/He

4.76

+1.3

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

06.06

Malmö/He

4.63

+0.8

Karolina Lindén-87, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

4.58

-0.1

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

16.09

Stockholm/S

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.82

+2.8

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

11.07

Högby

5.42

+2.90

Maja Lidén-88, IFK Helsingborg

21.06

Karlstad

4.90

+3.71

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

03.09

Falun

4.80

+3.0

Karolina Lindén-87, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

4.24

+2.1

Stina Burri-88, IK Pallas

06.06

Malmö/He

4.18

+1.09

Josefin Englund-88, Åhus FIK

01.10

Åhus

Tresteg:

11.47

-0.6

Frida Torstensson-87, Malmö AI

22.07

Halmstad

10.87

-1.0

Ronja Gartsjö-88, Malmö AI

17.09

Stockholm/S

10.75

+1.82

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

11.06

Trelleborg

10.54

+0.3

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

17.09

Stockholm/S

8.88

+0.0

Josefin Englund-88, Åhus FIK

18.06

Karlshamn

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

9.67

+2.22

Jenny Olsson-87, Eslövs AI

25.05

Norrköping

Kula 4.0 kg:

12.09

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

05.08

Huddinge

11.31

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

25.05

Norrköping

11.08

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

21.05

Eslöv

9.72

Sofie Svensson-87, Eslövs AI

21.05

Eslöv

9.44

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

02.07

Helsingborg

9.29

Karolina Lindén-87, Malmö AI

02.07

Helsingborg

8.74

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

03.09

Falun

8.12

Josefin Englund-88, Åhus FIK

11.09

Åhus

6.66

Lina Sjölin-88, IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

Diskus 1.0 kg:

46.31

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

26.07

Helsingborg

36.21

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

21.05

Eslöv

29.13

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

25.05

Olofström

28.43

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

08.10

Eslöv

26.94

Sandra Ekman-88, Ängelholms IF

27.08

Ängelholm

24.91

Lina Sjölin-88, IFK Trelleborg

11.06

Trelleborg

24.47

Josefin Englund-88, Åhus FIK

30.04

Åhus

Slägga 4.0 kg:

43.60

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

25.05

Norrköping

35.04

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

21.05

Eslöv

25.47

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

08.10

Eslöv

20.98

Karolina Lindén-87, Malmö AI

22.07

Halmstad

18.09

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

20.08

Karlskrona

14.98

Josefin Englund-88, Åhus FIK

01.10

Åhus

14.66

Lina Sjölin-88, IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

Spjut 600 gram:

43.58

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

21.05

Eslöv

35.50

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

18.06

Vellinge

30.40

Sofie Ström-87, Ängelholms IF

24.09

Ängelholm

30.36

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

03.09

Falun

28.24

Viktoria Johansson-88, Klippans FK

21.05

Eslöv

26.34

Jenny Olsson-87, Eslövs AI

10.05

Eslöv

24.72

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

06.06

Malmö/He

22.24

Karolina Lindén-87, Malmö AI

21.07

Halmstad

22.17

Caroline Bertheau-87, Malmö AI

06.06

Malmö/He

21.40

Sandra Ekman-88, Ängelholms IF

24.09

Ängelholm

Sjukamp

4.295

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

17-18.06

Moss,NOR

    (16.11 (+1.2), 149, 1035, 28.01 (-1.2),
474 (+0.0), 4181, 2.36.78)
   

4.224

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

02-03.09

Falun

    (15.98 (+0.0), 150, 874, 26.68 (+0.0),
490w (+3.71), 3036, 2.30.67)
   

2.638

Sofie Svensson-87, Eslövs AI

23-24.09

Eslöv

    (19.75 (-2.3), 131, 948, 29.33 (-0.8),
334 (-0.7), 2404, 3.02.82)
   

Stafett 4 x 100 meter:

47.24

IFK Helsingborg

10.09

Uppsala

(Elin Backman-88, Linnea Collin-89,
Emma Tuvesson-91, Anna Wemmert-88)

 

 

48.30

Malmö AI

10.09

Uppsala

(Ronja Gartsjö-88, Natalie Jägerdal-89,
Caroline Bertheau-87, Nina Runvik-87)

 

 

51.29

Ängelholms IF

09.09

Uppsala

(Johanna Christiansson-92, Josefin Westelindh-90, Matilda Kjell-89, Emma Nilsson-88)

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.14.99

Malmö AI

09.09

Uppsala

(Caroline Bertheau-87, Natalie Jägerdal-89,
Nina Runvik-87, Emelie Rexelius-89)

 

 

2.15.77

IFK Helsingborg

09.09

Uppsala

(Emma Tuvesson-91, Anna Wemmert-88,
Linnea Collin-89, Elin Backman-88)

 

 

2.41.90

Vittsjö GIK

20.08

Karlskrona

(Mariella Salomonsson-90, Frida Falck-89, Amanda Kallmér-95, Frederikke Jensen-87)