F 18 - 19 år:

100 meter:

11.92

+0.9

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

24.08

Uddevalla

11.94

+1.7

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

12.18

+1.2

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

14.09

Gävle

12.44

+1.2

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

14.09

Gävle

12.57

+1.3

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

29.07

Hässleholm/Ö

12.70

+1.3

Hanna Topcagic-89, Malmö AI

20.06

Jönköping

12.70

+0.3

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

14.09

Gävle

12.78

+1.7

Anna Wemmert-88, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

13.12

+1.3

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

29.07

Hässleholm/Ö

13.13

-2.1

Johanna Wallin-89, Heleneholms IF

03.06

Klippan

100 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

11.89

+3.2

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

12.58

+3.2

Anna Wemmert-88, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

12.82

+2.7

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

06.05

Hässleholm/Ö

200 meter:

24.11

+1.2

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

01.09

Esbjerg,DEN

24.66

+1.2

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

01.09

Esbjerg,DEN

25.14

+1.9

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

10.06

Trelleborg

25.22

+1.9

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

10.06

Trelleborg

25.65

+1.0

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

15.07

Halmstad

25.92

-0.4

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

20.07

Gävle

27.08

+0.1

Johanna Wallin-89, Heleneholms IF

04.08

Malmö/He

27.44

-0.1

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

01.07

Göteborg/U

28.43

+0.0

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

07.07

Helsingborg

29.69

+0.0

Jenny Dueck-89, S. Sandby IF

07.07

Helsingborg

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

24.08

+4.6

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

26.08

Uddevalla

24.33

+4.6

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

26.08

Uddevalla

25.04

+3.8

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

26.08

Uddevalla

27.12

+2.9

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

22.09

Eslöv

27.14

+2.9

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

22.09

Eslöv

400 meter:

56.25

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

02.09

Esbjerg,DEN

57.76

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

10.08

Eskilstuna

60.83

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

26.05

Helsingborg

61.04

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

01.09

Lund

63.59

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

08.07

Helsingborg

66.47

Emma Broman-89, Eslövs AI

16.06

Vellinge

66.76

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

18.08

Ystad

68.13

Mette Amboldt-89, Ystads IF

26.05

Karlskrona

800 meter:

2.18.26

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

17.06

Vellinge

2.22.21

Linda Johansson-88, Ängelholms IF

01.09

Danderyd

2.23.27

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

03.06

Klippan

2.25.32

Emma Broman-89, Eslövs AI

03.06

Klippan

2.35.24

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

23.09

Eslöv

2.39.74

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

23.09

Eslöv

2.41.49

Sara Jönsson-88, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

2.47.13

Nathalie Nilsson-89, Hässleholms AIS

03.06

Klippan

2.59.99

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

23.09

Eslöv

3.49.53

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

06.05

Hässleholm/Ö

1500 meter:

4.36.65

Charlotta Sinclair-88, IS Göta

25.08

Uddevalla

4.51.45

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

30.06

Göteborg/U

4.57.40

Linda Johansson-88, Ängelholms IF

25.08

Uddevalla

5.13.59

Emma Broman-89, Eslövs AI

08.07

Helsingborg

5.52.11

Sara Jönsson-88, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

7.07.0m

Mikaela Larsson-88, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

3000 meter:

  9.40.52

Charlotta Sinclair-88, IS Göta

01.09

Esbjerg,DEN

11.01.92

Emma Broman-89, Eslövs AI

06.07

Helsingborg

11.04.92

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

06.07

Helsingborg

11.23.54

Jenny Strandgården-89, IS Göta

28.07

Hässleholm/Ö

12.32.37

Sara Jönsson-88, Malmö AI

06.07

Helsingborg

100 meter häck, 84.0 cm:

14.63

+0.4

Johanna Riex-89, Eslövs AI

01.07

Göteborg/U

15.65

+1.4

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

25.08

Uddevalla

15.97

+1.0

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

07.07

Helsingborg

17.29

-0.1

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

22.09

Eslöv

17.75

-0.1

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

22.09

Eslöv

18.56

+1.28

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

26.05

Karlskrona

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.34

+2.9

Johanna Riex-89, Eslövs AI

15.09

Gävle

15.61

+2.2

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

28.07

Hässleholm/Ö

300 meter häck, 76.2cm:

43.68

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

44.98

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

29.06

Göteborg/U

45.70

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

28.07

Hässleholm/Ö

47.31

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

28.07

Hässleholm/Ö

48.12

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

16.09

Gävle

2000 meter hinder, 76.2 cm:

7.26.99

Emma Broman-89, Eslövs AI

29.06

Göteborg/U

Höjdhopp:

1.72

Sofia Kask-89, IFK Lund

28.07

Hässleholm/Ö

1.65

Emma Ekdahl-89, IFK Lund

25.07

Vellinge

1.64

Frida Falck-89, Vittsjö GIK

19.05

Skruv

1.62

Emilia Bengtsson-89, IFK Helsingborg

19.08

Ängelholm

1.59

Sofia Dahlgren-89, Malmö AI

04.08

Malmö/He

1.54

Sophie Lewin-89, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

1.54

- " -

09.08

Stockholm/S

1.50

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

10.06

Trelleborg

1.46

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

22.09

Eslöv

1.38

Nathalie Nilsson-89, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

1.25

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

22.09

Eslöv

1.25

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

22.09

Eslöv

Stavhopp:

4.03

Alisa Dimante-88, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

4.00

Emelie Gustafsson-88, Malmö AI

21.06

Lerum

3.62

Hanna Påhlsson-89, Malmö AI

25.07

Karlskrona

3.15

Natalie Kogut-Rosberg-89, Malmö AI

29.07

Hässleholm/Ö

2.67

Sophie Lewin-89, Malmö AI

15.09

Gävle

2.60

Anna Forshufvud-88, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

1.70

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

18.08

Ystad

Längdhopp:

5.54

+1.3

Hanna Topcagic-89, Malmö AI

08.07

Helsingborg

5.47

-0.5

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

25.08

Uddevalla

5.17

+0.4

Johanna Riex-89, Eslövs AI

26.05

Helsingborg

5.07

+0.9

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

17.05

Ystad

5.03

+0.1

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

17.05

Ystad

4.93

+0.2

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

15.09

Gävle

4.87

+1.2

Anna Eriksson-89, Ystads IF

17.05

Ystad

4.75

+1.12

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

23.09

Eslöv

4.54

-1.7

Miryam Condé-88, IK Pallas

16.06

Vellinge

4.43

+1.8

Jenny Dueck-89, S. Sandby IF

30.06

Göteborg/U

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Tresteg:

10.83

+0.7

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

16.09

Gävle

10.81

+0.3

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

25.07

Vellinge

10.77

-1.3

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

28.07

Hässlehom/Ö

10.45

+0.3

Emma Ekdahl-89, IFK Lund

26.08

Uddevalla

10.20

+0.9

Maja Lidén-88, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

  8.57

-0.45

Josefin Englund-88, Åhus FIK

30.09

Åhus

  8.02

-2.0

Mette Ambolt-89, Ystads IF

30.09

Ystad

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

11.12

+2.6

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

16.09

Gävle

10.51

+3.2

Emma Ekdahl-89, IFK Lund

16.09

Gävle

Kula 4.0 kg:

11.64

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

25.08

Uddevalla

  9.56

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

16.09

Gävle

  9.42

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

20.05

Eslöv

  9.30

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

28.07

Hässleholm/Ö

  9.29

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

17.07

Ystad

  8.88

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

22.09

Eslöv

  8.12

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

22.09

Eslöv

  7.96

Josefin Englund-88, Åhus FIK

29.09

Åhus

  7.46

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

01.08

Simrishamn

  6.94

Nathalie Nilsson-89, Hässleholms AIS

06.05

Hässleholm/Ö

Diskus 1.0 kg:

47.13

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

08.07

Helsingborg

32.62

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

13.07

Halmstad

28.58

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

26.05

Karlskrona

25.75

Lina Sjölin-88, IFK Trelleborg

29.04

Trelleborg

24.37

Josefin Englund-88, Åhus FIK

20.09

Åhus

19.47

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

20.09

Åhus

19.18

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

20.09

Åhus

15.42

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

21.10

Åhus

Slägga 4.0 kg:

23.90

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

20.05

Eslöv

21.07

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

28.07

Hässleholm/Ö

20.70

Anna Hauggaard-88, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

17.23

Josefin Englund-88, Åhus FIK

21.10

Åhus

16.84

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

07.10

Eslöv

15.14

Lina Sjölin-88, IFK Trelleborg

23.09

Trelleborg

12.62

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

21.10

Åhus

Spjut 600 gram:

41.90

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

26.05

Helsingborg

35.18

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

17.05

Ystad

28.92

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

03.06

Klippan

26.73

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

23.09

Eslöv

25.89

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

29.07

Hässleholm/Ö

24.58

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

23.09

Eslöv

22.49

Josefin Englund-88, Åhus FIK

11.09

Åhus

18.46

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

11.09

Åhus

13.69

Lina Sjölin-88, IFK Trelleborg

23.09

Trelleborg

Sjukamp

3.741

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

22-23.09

Eslöv

    (16.16 (-0.1) 146 888 27.12(+2.9)
4.55 (-0.16) 1743 2.35.24
 

3.605

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

22-23.09

Eslöv

    (17.75 (-0.1) 125 927 26.36 (+2.9)
4.75 (+1.12) 2673 2.39.74
 

3.400

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

22-23.09

Eslöv

    (17.29 (-0.1) 125 812 27.14(+2.9)
5.26 (+0.3) 2458 2.59.99
 

Stafett 4 x 100 meter:

48.37

Malmö AI

03.06

Huddinge

(Hanna Topcagic-89, Natalie Jägerdal-89,
Josefin Magnusson-89, Emelie Rexelius-89)

 

 

48.71

IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

(Elin Backman-88, Linnea Collin-89,
Emma Tuvesson-91, Linnea Backman-92)

 

 

51.07

IFK Lund

26.05

Olofström

(Christina Periakis-91 , Ellen Björklund-90,
Sofia Kask-89, Frida Petersson-92)

 

 

52.23

 

Vittsjö GIK

26.05

Karlskrona

(Frida Falck-89, Louise Arvidsson-93,
Mariella Salomonsson-91, Tanja Thelandersson-94)

 

 

54.87

Ystads IF

26.05

Karlskrona

(Alexandra Persson-92,Ida Månsson-91,
Mette Amboldt-89, Madeleine Friberg-88)

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.14.09

Malmö AI

02.06

Huddinge

(Hanna Topcagic-89, Natalie Jägerdal-89,
Josefin Magnusson-89, Emelie Rexelius-89)

 

 

2.29.82

Åhus FIK

18.08

Ystad

(Alexandra Svensson-89, Emma Lagerqvist-89, Mimmie Andersson-89, Julia Magntorn-91)