F 18 - 19 år:

100 meter:

12.39

+1.3

Lynette Morgan-91, Malmö AI

13.03

Stellenbosch,RSA

12.54

+0.3

Kim McCabe-90, IFK Lund

21.05

Jönköping

12.84

-2.0

Isabell Englund-91, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

12.97

-0.9

Sara Svensson-91, Åhus FIK

17.05

Kristianstad

13.11

-2.7

Malin Olsson-90, Malmö AI

12.07

Helsingborg

13.28

-1.1

Gabriella Levi-91, IFK Helsingborg

30.05

Klippan

13.71

-0.9

Julia Magntorn-91, Åhus FIK

17.05

Kristianstad

13.84

-3.5

Matilda Rist-91, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

13.89

-0.9

Marianne Göransson -91, Åhus FIK

17.05

Kristianstad

13.91

+0.2

Jennika Larsson-91, Lomma FIK

27.06

Göteborg/U

100 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Obekräftat:

12.18w

 

Lynette Morgan-91, Malmö AI

27.03

Pretoria,RSA

12.27

 

Lynette Morgan-91, Malmö AI

27.03

Pretoria,RSA

200 meter:

25.28

-1.1

Lynette Morgan-91, Malmö AI

28.03

Pretoria,RSA

26.07

+0.0

Sara Svensson-91, Åhus FIK

23.08

Hässleholm

26.20

-0.08

Gabriella Levi-91, IFK Helsingborg

06.06

Ängelholm

26.35

-0.9

Sandra Jönsson-91, IFK Lund

21.05

Jönköping

26.36

+1.4

Kim McCabe-90, IFK Lund

25.07

Hässleholm

27.28

-0.9

Sofie Beckvall-91, Eslövs AI

21.05

Jönköping

27.29

-0.08

Theresa Thomasson-91, IFK Trelleborg

06.06

Ängelholm

27.60

+0.0

Emma Waldo-91, Malmö AI

11.07

Helsingborg

27.77

+0.0

Matilda Rist-91, Malmö AI

28.06

Göteborg/

27.79

-1.9

Jessica Lot-90, Hässleholms AIS

21.05

Olofström

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

27.39

+3.1

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

08.08

Vellinge

Obekräftat:

25.03

 

Lynette Morgan-91, Malmö AI

06.03

Belville,RSA

400 meter:

58.24

 

Lynette Morgan-91, Malmö AI

21.11

Parow,RSA

58.88

 

Elin Andersson-90, IFK Lund

14.06

Vellinge

60.25

 

Sara Svensson-91, Åhus FIK

23.08

Hässleholm

60.63

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

27.08

Göteborg/U

61.67

Sofie Beckvall-91, Eslövs AI

25.07

Hässleholm

62.33

 

Oona Souraniemi-91, Ängelholms IF

25.07

Hässleholm

63.89

 

Emelie Lundin-90, Vittsjö GIK

02.06

Jönköping

70.14

Louise Lönnqvist-91, IFK Trelleborg

14.06

Vellinge

72.69

 

Sandra Liljegren-91, Vittsjö GIK

23.08

Hässleholm

72.86

 

Julia Andersson Thysell-91, IFK Trelleborg

21.05

Olofström

800 meter:

2.11.37

 

Elin Andersson-90, IFK Lund

?.08

Karlskrona

2.20.80

 

Oona Souraniemi-91, Ängelholms IF

01.08

Stockholm/S

2.21.28

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

19.07

Halmstad

2.22.09

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

19.07

Halmstad

2.23.67

 

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

21.05

Jönköping

2.24.18

 

Emelie Lundin-90, Vittsjö GIK

06.06

Växjö

2.26.63

Sofie Beckvall-91, Eslövs AI

06.08

Karlskrona

2.28.70

 

Sarah Engemar-90, IFK Helsingborg

09.08

Vellinge

2.30.23

 

Elin Börjedahl-91, IFK Helsingborg

02.05

Tårnby,DEN

2.31.83

 

Elin Söderqvist-90, Heleneholms IF

13.06

Vellinge

1500 meter:

4.49.98

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

18.07

Halmstad

4.52.14

 

Oona Souraniemi-91, Ängelholms IF

02.08

Stockholm/S

4.56.00

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

18.07

Halmstad

5.07.77

 

Elin Söderqvist-90, Heleneholms IF

27.06

Göteborg/U

5.10.53

Elin Andersson-90, IFK Lund

21.05

Jönköping

5.17.21

 

Anneli Gabriel-90, IFK Helsingborg

21.05

Jönköping

5.26.76

 

Louise Lönnqvist-91, IFK Trelleborg

27.06

Göteborg/U

6.08.37

 

Sabina Söderstjerna-91, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

3000 meter:

10.12.65

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

26.07

Hässleholm

10.42.87

 

Oona Souraniemi-91, Ängelholms IF

?.08

Karlskrona

10.53.06

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

26.07

Hässleholm

12.08.86

Viktoria Norstedt-90, IFK Helsingborg

03.05

Tårnby,DEN

12.16.56+

 

Charlotta Utbult-91, IFK Helsingborg

21.05

Jönköping

100 meter häck, 84.0 cm:

13.94

+1.9

Isabell Englund-91, Malmö AI

03.08

Malmö/S

18.60

-0.5

Johanna Enqvist-90, Eslövs AI

26.09

Eslöv

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

16.61

+3.39

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

21.05

Olofström

300 meter häck, 76.2cm:

43.54

Gabriella Levi-91, IFK Helsingborg

?.08

Karlskrona

44.51

Sara Svensson-91, Åhus FIK

13.06

Karlskrona

44.93

 

Isabell Englund-91, Malmö AI

13.09

Västerås

45.11

Sofie Beckvall-91, Eslövs AI

08.08

Vellinge

49.43

Julia Magntorn-91, Åhus FIK

25.07

Hässleholm

49.84

Petra Olsen-90, Malmö AI

13.09

Västerås

2000 meter hinder, 76.2 cm:

8.03.64

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

26.06

Göteborg/U

Höjdhopp:

1.81

Ellen Björklund-90, IFK Lund

02.08

Malmö/S

1.66

 

Sandra Liljegren-91, Vittsjö GIK

21.05

Olofström

1.54

Johanna Friberg-90, Staffanstorps AI

02.05

Tårnby,DEN

1.53

 

Klara Karlsson-90, Ängelholms IF

07.06

Ängelholm

1.43

Johanna Enqvist-90, Eslövs AI

26.09

Eslöv

1.25

 

Rebecca Stövegård-91, Treby IF

26.05

Åhus

1.10

Erica Lund-91, IFK Trelleborg

21.05

Olofström

Stavhopp:

4.16

Petra Olsen-90, Malmö AI

14.08

Karlskrona

3.82

Nathalie Busk-91, Malmö AI

26.06

Göteborg/U

3.82

Anna Nilson-91, Malmö AI

26.06

Göteborg/U

2.50

Marianne Göransson-91, Åhus FIK

23.08

Hässleholm

Längdhopp:

6.12

-1.1

Malin Olsson-90, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

5.77

+1.0

Ellen Björklund-90, IFK Lund

21.05

Jönköping

5.19

+0.16

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

24.05

Eslöv

4.97

+0.0

Sara Olsson-90, IK Finish

07.06

Trelleborg

4.84

+0.1

Kajsa Jennby-90, IK Finish

13.06

Vellinge

4.79

+0.33

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

24.05

Eslöv

4.76

+1.18

Sofie Beckvall-91, Eslövs AI

24.05

Eslöv

4.69

+0.4

Jennika Larsson-91, Lomma FIK

13.06

Vellinge

4.62

+1.1

Emma Mårtensson-91, IFK Trelleborg

07.06

Trelleborg

4.56

+0.0

Theresa Thomasson-91, IFK Treleborg

06.06

Ängelholm

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Tresteg:

12.00

+1.4

Ellen Björklund-90, IFK Lund

?.08

Karlskrona

11.74

+1.1

Sara Olsson-90, IK Finish

28.06

Göteborg/U

  9.31

+1.2

Julia Andersson-Thysell-91, IFK Trelleborg

21.05

Olofström

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 4.0 kg:

11.52

Ida Storm-91, Malmö AI

23.09

Malmö/S-K

10.35

Ida Claesson-90, Åhus FIK

20.09

Åhus

  9.13

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

23.08

Hässleholm

  8.79

 

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

04.10

Åhus

  8.20

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

24.05

Eslöv

  8.08

 

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

  6.92

Julia Magntorn-91, Åhus FIK

17.09

Åhus

  5.98

Amanda Strömgren-90, Simrishamns AIF

01.07

Simrishamn

Diskus 1.0 kg:

40.97

Ida Storm-91, Malmö AI

12.09

Västerås

37.27

Ida Claesson-90, Åhus FIK

25.07

Hässleholm

36.23

 

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

24.05

Eslöv

33.67

 

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

04.10

Åhus

27.49

 

Ellinor Widh-90, IK Pallas

18.05

Malmö/S-K

23.94

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

15.09

Åhus

17.19

 

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

11.60

 

Rebecca Stövegård-91, Treby IF

26.05

Åhus

Slägga 4.0 kg:

60.94

Ida Storm-91, Malmö AI

23.05

Halle,GER

39.64

Ida Claesson-90, Åhus FIK

24.07

Hässleholm

28.08

Anneli Andersson-91, Ystads IF

11.08

Ystad

25.20

 

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

15.09

Åhus

20.69

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

06.09

Åhus

18.77

 

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

07.06

Ängelholm

16.39

 

Oona Suoraniemi-91, Ängelholms IF

07.06

Ängelholm

15.48

Julia Magntorn-91, Åhus FIK

15.09

Åhus

12.95

 

Rebecca Stövegård-91, Treby IF

26.05

Åhus

Spjut 600 gram:

40.57

 

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

30.87

 

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

14.06

Karlskrona

27.81

 

Rebecca Jeppsson-91, IFK Lund

21.05

Jönköping

26.22

Ida Claesson-90, Åhus FIK

20.09

Åhus

25.99

Ida Månsson-91, Ystads IF

11.08

Ystad

24.80

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

06.09

Åhus

24.34

Johanna Enqvist-90, Eslövs AI

27.09

Eslöv

22.92

Ida Storm-91, Malmö AI

23.09

Malmö/S-K

22.72

Marianne Göransson-91, Åhus FIK

17.05

Kristianstad

22.46

Anneli Andersson-91, Ystads IF

11.08

Ystad

Sjukamp

3452

 

Johanna Enqvist-90, Eslövs AI

26/27.09

Eslöv

(18.60 (-0.5) 143 770 28.12 (-2.0)
456 (+1.31) 2434 2.32.00)

 

Stafett 4 x 100 meter:

48.28

Malmö AI

24.05

Karlstad

 

(Malin Olsson-90, Emma Waldo-91,
Sofie Eriksson-92, Daniella Busk-93)

 

 

49.76

Åhus FIK

17.05

Kristianstad

 

(Zehra Jusupovic-92, Sara Svensson-91,
Alexandra Svensson-91, Anna Samuelsson-96)

 

 

49.49

IFK Lund

21.05

Jönköping

 

(Anna Backlund-94, Kim McCabe-90,
Frida McCabe-92, Sandra Jönsson-91)

 

 

54.10

IFK Trelleborg

21.05

Olofström

 

(Pernilla Nilsson-92, Theresa Thomasson-91,
Jasmine Isgren-92, Amanda Friberg-91)

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

7.07.61

Malmö AI

24.05

Karlstad

 

(Hannah Nilsson-91, Anna Nilson-91,
Maria Sandström-90)

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.17.60

Malmö AI

23.05

Karlstad

 

(Sofie Eriksson-92, Malin Olsson-90,
Matilda Farkas-91, Daniella Busk-93)