Kv. seniorer:

100 meter:

11.77

+0.98

Petronella Dahlerus-83, Malmö AI

24.07

Karlskrona

11.83

+0.2

Daniela Lincoln-Saavedra-84, Malmö AI

02.08

Malmö/S

11.91

+1.7

Jenny Ljunggren-84, IFK Helsingborg

11.09

Fredrikstad,NOR

11.95

+0.0

Annika Andersson-85, IFK Trelleborg

20.06

Mannheim,GER

11.99

+1.4

Ellinor Stuhrmann-77, Malmö AI

21.07

Norrköping

12.00

+1.1

Anna Ek-87, Klippans FK

13.08

Falun

12.18

+1.8

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

12.37

+0.0

Nina Runvik-87, IFK Lund

17.07

Halmstad

12.37

+1.7

Nina Törnqvist-87, IK Finish

23.06

Jönköping

12.39

-3.4

- " -

31.07

Uddevalla

12.39

-0.4

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

30.05

Sollentuna

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

11.72

+2.2

Petronella Dahlerus-83, Malmö AI

09.06

Borås

11.83

+3.1

Annika Andersson-85, IFK Trelleborg

22.05

Malmö/S

12.14

+3.3

Emma Palmér-90, Malmö AI

22.05

Malmö/S

12.15

+6.57

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

21.08

Västerås

12.15

+4.0

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

17.09

Gävle

12.20

+3.4

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

22.08

Lerum

12.21

+3.4

Nina Runvik-87, IFK Lund

06.06

Klippan

12.23

+3.1

Caroline Bertheau-87, Malmö AI

22.05

Malmö/S

12.23

+4.1

- " -

05.06

Växjö

12.24

+4.0

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

17.09

Gävle

12.36

+2.2

Sandra Bergman-86, Eslövs AI

25.07

Hässleholm

12.37

+3.4

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

22.08

Lerum

200 meter:

23.93

+1.4

Ellinor Stuhrmann-77, Malmö AI

08.08

Karlstad

24.34

+0.10

Jenny Ljunggren-84, IFK Helsingborg

15.08

Borlänge

24.48

+1.7

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

24.51

+1.2

Petronella Dahlerus-83, Malmö AI

07.08

Karlstad

24.57

+1.10

Annika Andersson-85, IFK Trelleborg

15.08

Borlänge

24.71

+0.2

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

05.09

Göteborg/U

24.93

+0.9

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

22.08

Lerum

25.29

-0.5

Emma Palmér-90, Malmö AI

24.07

Hässleholm

25.39

+1.5

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

06.06

Klippan

25.42

+1.1

Nina Runvik-87, IFK Lund

18.07

Halmstad

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

25.12

+2.2

Nathalie Hildingsson-85, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

25.45

+2.5

Elisabeth Svensson-87, Malmö AI

23.05

Malmö/S

400 meter:

   52.91

Ellinor Stuhrmann-77, Malmö AI

04.09

Göteborg/U

   54.54

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

14.08

Borlänge

   55.20

Sara Strömberg-86, Heleneholms IF

14.08

Borlänge

   57.41

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

14.08

Borlänge

   58.70

Nina Runvik-87, IFK Lund

14.08

Borlänge

   58.93

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

21.08

Västerås

   59.13

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

19.09

Gävle

   59.62

Nathalie Sandell-87, IK Finish

17.07

Halmstad

   60.19

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

20.05

Malmö/S

   60.31

Nathalie Sandell-87, IK Finish

03.07

Göteborg/U

800 meter:

2.07.27

Kajsa Haglund-81, Heleneholms IF

10.06

Austin, USA

2.09.62

Hanna Karlsson-79, Malmö AI

27.07

Stockholm/S

2.10.85

Sandra Pode-81, Heleneholms IF

29.05

Sollentuna

2.12.81

Viktoria Joäng-89, IFK Trelleborg

15.08

Falun

2.17.36

Lisa Haglund-81, Heleneholms IF

04.07

Göteborg/U

2.17.38

Caroline Erlingsson-86, Ängelholms IF

04.07

Göteborg/U

2.18.78

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

20.06

Vellinge

2.20.71

 

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

31.05

Värnamo

2.21.34

Sandra Nilsson-88, Björnstorps IF

22.05

Malmö/S

2.22.91

Frida Jönsson-87, Eslövs AI

20.05

Malmö/S

1500 meter:

4.24.30

Kajsa Haglund-81, Heleneholms IF

03.04

Austin,USA

4.24.61

Hanna Karlsson-79, Malmö AI

04.09

Göteborg/U

4.34.68

Lisa Haglund-81, Heleneholms IF

03.07

Göteborg/U

4.47.43

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

07.06

København,DEN

4.48.19

Caroline Erlingsson-86, Ängelholms IF

13.08

Borlänge

4.55.62

Sandra Nilsson-88, Björnstorps IF

18.07

Halmstad

5.05.66

Anna Nilsson-91, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

5.06.30

Katarina Larsson-84, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

5.09.20

Linda Pernevall-91, IFK Lund

02.07

Göteborg/U

5.10.72

Evelina Månsson-89, S. Sandby IF

25.07

Hässleholm

3000 meter:

9.57.44

Lisa Haglund-81, Heleneholms IF

09.07

Helsingborg

10.36.70

Sandra Nilsson-88, Björnstorps IF

16.07

Halmstad

10.41.86

Caroline Erlingsson-86, Ängelholms IF

16.07

Halmstad

10.49.46

Evelina Månsson-89, S. Sandby IF

26.05

Eslöv

11.18.15

Katarina Larsson-84, Malmö AI

09.07

Helsingborg

11.23.72

Kajsa Olofsson-87, Ängelholms IF

09.07

Helsingborg

11.29.01

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

20.05

Norrköping

12.29.04

Nathalie Nilsson-89, Vittsjö GIK

26.05

Eslöv

12.29.13

Lotta Johansson-68, Björnstorps IF

05.06

Lund

12.47.77

Henrietta Plymoth-87, Malmö AI

21.08

Västerås

5000 meter:

18.05.37

 

Carolina Martinez-80, Björnstorps IF

08.08

Karlstad

19.24.34

Camilla Lindholm-74, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

19.55.10

Lina Karlsson-85, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

20.38.76

Erika Mattsson-74, Eslövs AI

20.05

Malmö/S

20.57.2m

Hanna Israelsson-77, IS Göta

26.05

Eslöv

21.41.8m

Anna-Karin Hansson-, FK Snapphanarna

26.05

Eslöv

22.06.2m

Anna Nilsson-68, HLK-92

26.05

Eslöv

29.33.9m

Viola Olsson-39, Ystads IF

26.05

Eslöv

30.15.1m

Vivi Hagenkötter-35, Andrarums IF

26.05

Eslöv

10000 meter:

40.44.09

Camilla Lindholm-74, Heleneholms IF

31.05

Trelleborg

44.24.0m

Jona Dahlqvist-67, Heleneholms IF

31.05

Trelleborg

46.12.1m

Pernilla Klein-78, Heleneholms IF

31.05

Trelleborg

100 meter häck, 84.0 cm:

14.02

-1.1

Daniela Lincoln-Saavedra-84, Malmö AI

07.08

Karlstad

14.49

+1.5

Emma Hansson-86, Heleneholms IF

19.06

Mannheim,GER

14.77

+0.5

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

06.06

Lyngby,DEN

14.77

+1.0

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

23.06

Jönköping

16.02

-1.5

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

06.07

Göteborg/S

16.16

-2.0

Anna Ek-87, Klippans FK

20.05

Norrköping

18.22

-2.2

Frederikke Jensen-87, Vittsjö GIK

20.05

Norrköping

18.68

-0.4

Emelie Månsson-88, Åhus FIK

20.05

Norrköping

19.24

-2.0

Natalie Sterckx-90, IFK Trelleborg

20.05

Norrköping

100 meter häck, 84.0 cm - medvind:

13.73

+2.2

Daniela Lincoln-Saavedra-84, Malmö AI

07.08

Karlstad

14.41

+3.0

Emma Hansson-86, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

14.55

+3.3

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

20.06

Vellinge

14.55

+3.3

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

20.06

Vellinge

16.98

+3.4

Malin Karlsson-86, Simrishamns AIF

20.05

Olofström

17.72

+3.3

Malin Friberg-86, Åhus FIK

20.06

Vellinge

400 meter häck, 76.2cm:

60.12

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

60.83

Sara Strömberg-86, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

62.32

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

63.53

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

67.43

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

20.05

Malmö/S

74.76

Mathilda Persson-91, IFK Trelleborg

20.05

Norrköping

81.03

Viktoria Johansson-88, Klippans FK

20.05

Norrköping

3000 meter hinder, 76.2 cm:

 

 

 

Höjdhopp:

1.74

Sofia Kask-89, IFK Lund

06.06

Kil

1.71

Elin Hansson-85, Malmö AI

15.08

Borlänge

1.68

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

20.06

Vellinge

1.68

Emma Hansson-86, Malmö AI

24.07

Värnamo

1.68

 

Sara Arwald-90, IK Pallas

28.08

Halmstad

1.67

Frederikke Jensen-87, Vittsjö GIK

06.06

Klippan

1.66

Jenny Olsson-87, Eslövs AI

20.06

Vellinge

1.65

Karin Rydh-85, Malmö AI

15.08

Falun

1.64

 

Ellen Björklund-90, IFK Lund

16.05

Eslöv

1.62

Camilla Kerrén-86, Malmö AI

31.07

Ängelholm

Stavhopp:

3.85

Isabell Lilja-87, Malmö AI

.07

Hamstad

3.85

- " -

02.08

Malmö/S

3.76

Emelie Gustafsson-88, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

3.70

Alisa Dimante-88, Malmö AI

12.06

Trelleborg

3.64

Sophie Larup-86, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

3.50

Caroline Ivarsson-85, Simrishamns AIF

17.07

Halmstad

3.50

Maria Mossberg-71, Malmö AI

12.09

Vellinge

3.40

 

Nathalie Kogut-Rosberg-89, Malmö AI

31.05

Värnamo

3.40

 

Hanna Påhlsson-89, Malmö AI

21.09

Malmö/S

3.35

Tora Bjartmarz-88, Malmö AI

08.08

Simrishamn

3.32

 

Linda Dexlin-79, Malmö AI

14.09

Malmö/S

Längdhopp:

6.22

+0.7

Daniela Lincoln-Saavedra-84, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

5.83

+0.4

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

29.05

Sollentuna

5.71

+0.65

Caroline Bryland-78, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

5.66

+1.5

Emma Hansson-86, Malmö AI

25.07

Värnamo

5.65

+0.0

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

04.07

Tallinn,EST

5.60

+1.66

Sandra Bergman-86, Eslövs AI

20.05

Malmö/S

5.56

+0.0

Sofia Rahdevi-87, IK Finish

14.08

Falun

5.54

-0.2

Malin Olsson-90, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

5.47

+0.79

Camilla Olsson-86, Malmö AI

23.05

Malmö/S

5.42

+0.8

Johanna Riex-89, Eslövs AI

30.05

Lerum

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.96

+3.4

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

09.06

Borås

5.79

+2.06

Sandra Bergman-86, Eslövs AI

20.05

Malmö/S

5.70

+2.60

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

5.58

+2.9

Malin Olsson-90, Mamö AI

06.06

Klippan

Tresteg:

12.66

+1.6

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

07.08

Karlstad

11.52

+1.7

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

19.09

Gävle

11.45

+0.9

Emmy Westerdahl-88, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

11.43

+1.10

My Hansen-90, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

11.43

+0.9

Malin Olsson-90, Malmö AI

28.08

Halmstad

11.41

-0.06

Johanna Riex-89, Eslövs AI

01.08

Ängelholm

11.18

+0.6

Sara Olsson-90, IK Finish

14.08

Malmö/He

10.85

+0.57

Sofia Madsen-84, IK Finish

31.05

Trelleborg

10.83

+1.1

Nathalie Sandell-87, IK Finish

12.09

Vellinge

10.66

+1.9

Ronja Gartsjö-88, Malmö AI

17.09

Gävle

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

12.66

+3.4

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

06.07

Göteborg/S

11.76

+2.55

Johanna Riex-89, Eslövs AI

20.05

Malmö/S

10.84

+2.6

Camilla Kerrén-86, Malmö AI

19.09

Gävle

Kula 4.0 kg:

15.27

Catharina Andersson-77, IFK Helsingborg

07.08

Karlstad

13.83

Karin Olsson-75, IFK Helsingborg

07.08

Karlstad

13.81

Maria Pettersson-77, IFK Helsingborg

01.08

Helsingborg

13.37

Linda Wijkander-83, Klippans FK

04.07

Bottnaryd

11.99

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

22.08

Lerum

11.93

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

20.08

Huddinge

11.80

Tracey Andersson-84, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

11.18

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

26.09

Eslöv

10.97

Maria Brorson-76, Heleneholms IF

26.09

Malmö/S-K

10.59

Tanja Olsson-85, Klippans FK

20.05

Norrköping

Diskus 1.0 kg:

52.98

Maria Pettersson-77, IFK Helsingborg

06.06

Lyngby,DEN

45.90

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

12.06

Malmö/S-K

40.62

Catharina Andersson-84, IFK Helsingborg

29.08

Helsingborg

39.80

Linda Wijkander-83, Klippans FK

10.08

Huddinge

38.87

Maria Brorson-76, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

36.35

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

13.06

Trelleborg

32.18

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

20.05

Malmö/S

30.76

Tracey Andersson-84, Heleneholms IF

10.10

Malmö/S-K

30.00

Ida Persson-85, Ystads IF

10.07

Helsingborg

27.86

Elin Persson-85, Ystads IF

10.07

Helsingborg

Slägga 4.0 kg:

60.48

Tracey Andersson-84, Heleneholms IF

09.06

Borås

55.61

Catharina Andersson-84, IFK Helsingborg

06.07

Göteborg/S

48.73

Linda Wijkander-83, Klippans FK

26.09

Hässelby

44.30

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

31.07

Ängelholm

37.08

Maria Brorson-76, Heleneholms IF

03.10

Malmö/S-K

34.68

Madeleine Persson-88, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

33.82

Maria Andersson-84, Eslövs AI

20.05

Malmö/S

32.99

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

12.06

Malmö/S-K

29.82

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

19.06

Vellinge

29.32

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

Spjut 600 gram:

51.34

Elinor Holgersson-84, IK Pallas

29.08

Helsingborg

43.04

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

20.05

Malmö/S

42.89

Anna Sedlin-80, Klippans FK

20.06

Vellinge

41.17

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

30.05

Lerum

41.52

Aldona Grzybowska-80, IFK Trelleborg

21.08

Klippan

40.58

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

16.05

Eslöv

38.71

Ellinor Widh-90, Eslövs AI

10.07

Helsingborg

38.54

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

20.08

Huddinge

35.79

Maria Andersson-84, Eslövs AI

06.06

Klippan

35.60

Ida Tengvall-87, Ängelholms IF

30.05

Lerum

Sjukamp

5.130

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

29-30.
05

Lerum

    (14.83-164-1179-26.43-552-3754-2.25.51)    

4.896

Emma Hansson-86, Malmö AI

24-25.
07

Värnamo

(15.45-168-1035-26.63-566-3133-2.26.34)

 

 

Stafett 4 x 100 meter:

45.55

Malmö AI

12.06

Stockholm/S

    (Elinor Stuhrmann-77, Petronella
Dahlerus -83, Pernilla Tornemark-85,
Daniela Lincoln-Saavedra-84)
   

47.30

IFK Helsingborg

06.07

Göteborg/S

    (Jenny Ljunggren-84, Linnea Collin-89,
Anna Wemmert-88, Nathalie
Hildingsson-85)
   

48.10

IK Finish

13.06

Stockholm/S

(Nathalie Sandell-87, Sofia Rahdevi-87, Nina Törnquist-87, Helena Wallenberg-89)

 

 

49.62

Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

    (Emma Hansson-86, Sandra Pode-81,
Sara Strömberg-86, Martina Vivlund-88)
   

50.51

Eslövs AI

20.05

Malmö/S

(Hanna Jönsson, Maria Andersson,
Johanna Riex-89, Sandra Bergman-86)

 

 

51.65

IFK Trelleborg

20.05

Norrköping

(Amanda Frid, Nathalie Sterckx,
Isabella Lendt, Annika Andersson)

 

 

52.24

Klippans FK

20.05

Norrköping

(Viktoria Waldemarsson, Anna Ek,
Viktoria Johansson, Jessica Pettersson)

 

 

53.02

Åhus FIK

20.05

Norrköping

(Malin Friberg, Jenny Karström,
Ida Claesson, Johanna Englund)

 

 

53.39

Vittsjö GIK

20.05

Norrköping

(Frida Falck, Maria Andersson,
Emelie Lundin, Frederikke Jensen)

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.44.43

Malmö AI

13.06

Stockholm/S

    (Petronella Dahlerus-83, Hanna
Karlsson-77, Pernilla Tornemark-85,
Elinor Stuhrmann-77)