Kv. seniorer:

100 meter:

11.97

-0.5

Daniela Lincoln-Saavedra-84, Malmö AI

12.08

Söderhamn

12.07

+0.1

Nina Törnqvist-87, IK Finish

18.06

Mannheim,GER

12.10

+1.3

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

16.07

Halmstad

12.12

+1.2

Anna Ek-87, Klippans FK

09.07

Helsingborg

12.20

-0.8

Jenny Ljunggren-84, IFK Helsingborg

19.08

Helsingborg

12.23

+1.2

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

02.07

Göteborg/U

12.24

+1.2

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

12.26

+0.7

Kim Petersson-90, IFK Lund

11.09

Gävle

12.36

+1.41

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

12.39

+0.8

Emma Palmér-90, Malmö AI

10.07

Helsingborg

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

11.97

+3.2

Anna Ek-87, Klippans FK

05.06

Klippan

12.05

Anna Ek-87, Klippans FK

15.07

Halmstad

12.06

+2.2

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

12.08

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

15.07

Halmstad

12.11

+2.1

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

12.13

+3.0

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

12.18

+2.1

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

12.26

+2.2

Nina Runvik-87, IFK Lund

10.07

Helsingborg

12.34

+2.3

Anna Wemmert-88, IFK Helsingborg

16.07

Halmstad

200 meter:

24.32

+0.6

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

22.06

Karlstad

24.65

+1.3

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

24.86

-0.5

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

24.90

+1.3

Nina Runvik-87, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

24.98

-0.1

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

24.99

-0.6

Anna Ek-87, Klippans FK

14.08

Söderhamn

25.09

+1.3

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

25.10

+0.4

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

14.08

Söderhamn

25.12

+0.8

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

25.11

+0.5

Nathalie Hildingsson-85, IFK Helsingborg

16.07

Halmstad

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

24.57

+3.0

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

400 meter:

54.49

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

22.06

Karlstad

55.84

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

29.05

Malmö/He

55.94

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

04.06

Lyngby,DEN

56.55

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

27.08

Göteborg/U

56.57

Victoria Joäng-89, IFK Trelleborg

22.05

Eslöv

56.57

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

27.08

Göteborg/U

58.02

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

11.09

Gävle

58.66

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

20.08

Helsingborg

59.27

Sandra Pode-81, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

60.03

Henrietta Plymoth-87, Malmö AI

31.07

Hässleholm

800 meter:

2.06.55

Kajsa Haglund-81, Heleneholms IF

16.08

Malmö/S

2.08.04

Hanna Karlsson-79, Malmö AI

16.08

Malmö/S

2.12.23

Lisa Haglund-81, Heleneholms IF

03.07

Göteborg/U

2.14.07

Henrietta Plymoth-87, Malmö AI

26.07

Stockholm/S

2.16.69

Elin Andersson-90, IFK Lund

10.09

Gävle

2.17.88

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

19.08

Helsingborg

2.18.60

Caroline Erlingsson-86, Ängelholms IF

07.08

Ängelholm

2.19.14

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

13.08

Hudiksvall

2.20.19

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

2.20.58

Emma Åkesson-86, Åhus FIK

03.07

Göteborg/U

1000 meter:

3.12.90

Annelie Gabriel-90, IFK Helsingborg

25.09

Klippan

4.15.3m

Ylva Jönsson-55, Heleneholms IF

19.08

Malmö/He

1500 meter:

4.20.99

Hanna Karlsson-79, Malmö AI

21.08

Helsingborg

4.21.37

Kajsa Haglund-81, Heleneholms IF

14.06

Göteborg

4.29.40

Lisa Haglund-81, Heleneholms IF

11.07

Norrtälje

4.35.64

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

4.47.61

Emma Åkesson-86, Åhus FIK

12.08

Söderhamn

4.49.15

Caroline Erlingsson-86, Ängelholms IF

12.08

Söderhamn

4.52.60

Evelina Månsson-89, S. Sandby IF

04.09

Lund

4.54.34

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

13.08

Hudiksvall

4.56.56

Frida Jönsson-87, Eslövs AI

10.07

Helsingborg

5.09.93

Linda Johansson-88, Ängelholms IF

12.08

Hudiksvall

1 eng. mil:

5.09.91

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

07.08

Lerum

3000 meter:

9.55.90

Lisa Haglund-81, Heleneholms IF

15.06

Eksjö

9.58.38

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

18.07

Karlstad

10.08.50

Emma Åkesson-86, Åhus FIK

21.07

Lappeenranta,FIN

10.24.38

Evelina Månsson-89, S. Sandby IF

11.09

Gävle

10.50.00

Caroline Erlingsson-86, Ängelholms IF

15.07

Halmstad

10.55.60

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

30.07

Hässleholm

11.06.22

Erica Rönnhage-85, IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

11.28.20

Anna Svensson-87, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

11.34.50

Anna Faijermo-87, Åhus FIK

30.07

Hässleholm

12.40.11

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

24.09

Trelleborg

5000 meter:

17.30.51

Carolina Martinez-80, Björnstorps IF

21.08

Helsingborg

17.49.13

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

14.08

Söderhamn

17.56.01

Maria Lundgren-72, Malmö AI

31.07

Skellefteå

18.05.85

Lisa Haglund-81, Heleneholms IF

15.05

Huntsville,USA

18.49.0m

Evelina Månsson-89, S, Sandby IF

08.06

Eslöv

19.27.1m

Liivi Eklund-78, IS Göta

08.06

Eslöv

20.02.75

Camilla Lindholm-74, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

20.12.7m

Karin Sjödin-57, IFK Lund

08.06

Eslöv

20.50.55

Annelie Gabriel-90, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

21.22.4m

Catarina Ask-64, Heleneholms IF

22.08

Malmö/He

10000 meter:

37.04.55

Maria Lundgren-72, Malmö AI

19.08

Helsingborg

41.57.01

Karin Sjödin-57, IFK Lund

12.06

Trelleborg

43.21.94

Erica Rönnhage-85, IFK Trelleborg

12.06

Trelleborg

44.58.13

Hanna Israelsson-77, IS Göta

12.06

Trelleborg

45.31.11

Siw Nyringegård-60, HLK-92

12.06

Trelleborg

100 meter häck, 84.0 cm:

13.59

+2.0

Daniela Lincoln-Saavedra-84, Malmö AI

11.07

Norrtälje

14.53

+0.0

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

19.06

Mannheim,GER

15.30

+0.8

Anna Ek-87, Klippans FK

29.05

Malmö/He

15.44

+0.8

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

15.53

+0.1

Emelie Gustafsson-88, Malmö AI

11.09

Vellinge

15.82

-0.7

Sofie Ström-87, Ängelholms IF

28.05

Lerum

15.96

-0.7

Ida Tengvall-87, Klippans FK

30.07

Hässleholm

16.00

+0.74

Eva Olofsson-80, Eslövs AI

24.09

Trelleborg

16.38

-1.2

Karin Olsson-75, IFK Helsingborg

22.06

Karlstad

17.99

+0.74

Nathalie Sterckx-90, IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

15.76

+2.83

Sofie Ström-87, Ängelholms IF

21.05

Skruv

15.91

Ida Tengvall-87, Klippans FK

16.07

Halmstad

400 meter häck, 76.2cm:

57.90

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

27.08

Göteborg/U

59.49

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

19.08

Helsingborg

66.24

Eva Olofsson-80, Eslövs AI

19.08

Helsingborg

67.26

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

21.05

Karlskrona

69.95

Emilie Månsson-88, Åhus FIK

24.09

Borås

70.12

Johanna Wallin-89, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

73.85

Annika Andersson-85, IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

3000 meter hinder, 76.2 cm:

 

 

 

Höjdhopp:

1.72

Sara Arwald-90, IK Pallas

03.07

Göteborg/U

1.70

Ellen Björklund-90, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

1.67

Cecilia Axelsson-84, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

1.67

- " -

27.05

Sollentuna

1.65

Kim Petersson-90, IFK Lund

29.05

Malmö/He

1.65

Karin Rydh-85, Malmö AI

10.07

Helsingborg

1.64

Sofia Kask-89, IFK Lund

20.07

Kalmar

1.64

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

30.07

Huddinge

1.62

Jennie Karström-86, Åhus FIK

29.05

Sollentuna

1.62

- " -

07.08

Karlskrona

1.62

Karolina Lindén-87, Malmö AI

15.07

Halmstad

1.61

Sandra Liljegren-91, Vittsjö GIK

09.07

Helsingborg

1.61

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

16.07

Halmstad

1.61

- " -

30.07

Huddinge

Stavhopp:

4.05

Emelie Gustafsson-88, Malmö AI

04.06

Lyngby,DEN

3.75

Isabell Lilja-87, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

3.75

- " -

21.07

Kaunas,LTU

3.65

Maria Mossberg-71, Malmö AI

06.08

Karlskrona

3.64

Alisa Dimante-88, Malmö AI

28.05

Malmö/He

3.55

Caroline Ivarsson-85, Malmö AI

06.08

Karlskrona

3.35

Linda Dexlin-79, Malmö AI

11.06

Malmö/S

3.35

- " -

16.07

Halmstad

3.32

Hanna Påhlsson-89, Malmö AI

12.08

Hudiksvall

3.31

Anna Nilsson-91, Malmö AI

11.09

Lidköping

3.30

Sophie Lewin-89, Malmö AI

11.09

Vellinge

3.26

Victoria Waldemarsson-88, Klippans FK

03.09

Lund

Längdhopp:

6.29

+0.8

Daniela Lincoln-Saavedra-84, Malmö AI

21.08

Helsingborg

5.93

+0.2

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

09.09

Gävle

5.92

+0.6

Malin Olsson-90, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

5.65

+1.7

Emma Palmér-90, Malmö AI

31.07

Hässleholm

5.58

-0.6

Sandra Bergman-86, Eslövs AI

22.05

Eslöv

5.55

+1.6

Sofia Rahdevi-87, IK Finish

12.08

Söderhamn

5.51

+1.2

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

5.47

-0.1

Sara Arwald-90, IK Pallas

01.07

Göteborg/U

5.42

-1.4

Victoria Joäng-89, IFK Trelleborg

22.05

Eslöv

5.40

+1.9

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

04.09

Lund

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

6.33

+2.4

Daniela Lincoln-Saavedra-84, Malmö AI

28.08

Göteborg/U

5.81

+3.2

Sara Arwald-90, IK Pallas

09.09

Gävle

5.74

+3.1

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

5.58

+2.8

Sofia Rahdevi-87, IK Finish

12.08

Söderhamn

5.42

+3.6

Sofie Ström-87, Ängelholms IF

21.05

Skruv

Tresteg:

12.28

-0.8

Malin Olsson-90, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

11.76

+2.0

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

11.09

Gävle

11.48

+2.0

Ellen Björklund-90, IFK Lund

10.09

Gävle

11.40

+0.0

Sara Olsson-90, IK Finish

14.08

Hudiksvall

11.23

+0.0

Cecilia Axelsson-84, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

11.17

+1.8

Frida Torstensson-87. Malmö AI

19.06

Vellinge

11.13

+1.6

Ronja Gartsjö-88, Malmö AI

19.06

Vellinge

11.07

+1.0

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

10.09

Gävle

10.50

-0,8

Matilda Björnek-89, IFK Lund

04.09

Lund

10.50

-0.7

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

04.09

Lund

10.50

+0.4

Jenny Olsson-87, Eslövs AI

24.09

Trelleborg

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

11.37

+2.5

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

19.06

Vellinge

10.51

+4.4

Ellen Arnoldsson-90, IFK Lund

28.05

Malmö/He

Kula 4.0 kg:

15.85

Catharina Andersson-77, IFK Helsingborg

28.08

Göteborg/U

13.85

Karin Olsson-75, IFK Helsingborg

14.06

Göteborg

13.59

Maria Pettersson-77, IFK Helsingborg

12.06

Helsingborg

13.59

- " -

20.08

Helsingborg

12.47

Tracey Andersson-84, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

11.80

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

06.08

Karlskrona

11.76

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

04.08

Visby

11.62

Barbro Bengtsson-63, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

11.19

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

21.05

Karlskrona

11.17

Sanne Petersson-89, IK Pallas

22.05

Glostrup,DEN

11.01

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

25.09

Eslöv

Diskus 1.0 kg:

52.53

Maria Pettersson-77, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

45.99

Catharina Andersson-77, IFK Helsingborg

21.08

Helsingborg

43.09

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

22.07

Malmö/S-K

41.00

Uta Lenhardt-75, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

39.45

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

08.06

Eslöv

38.17

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

09.07

Helsingborg

32.46

Sanne Petersson-89, IK Pallas

13.08

Hudiksvall

31.30

Ida Persson-85, Ystads IF

23.08

Ystad

29.08

Elin Persson-85, Ystads IF

10.07

Helsingborg

28.88

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

25.09

Eslöv

Slägga 4.0 kg:

64.85

Tracey Andersson-84, Heleneholms IF

19.08

Helsingborg

56.62

Catharina Andersson-77, IFK Helsingborg

22.06

Karlstad

47.62

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

21.05

Karlskrona

43.57

Madeleine Persson-88, IFK Trelleborg

16.07

Halmstad

34.81

Maria Pettersson-77, IFK Helsingborg

10.09

Helsingborg

34.54

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

05.08

Visby

34.40

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

05.10

Eslöv

31.78

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

02.10

Eslöv

30.77

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

02.10

Eslöv

26.33

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

02.10

Eslöv

Spjut 600 gram:

52.05

Ellinor Widh-90, IK Pallas

07.08

Karlskrona

49.56

Elinor Holgersson-84, IK Pallas

15.05

Trelleborg

44.10

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

13.08

Hudiksvall

39.41

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

21.08

Helsingborg

38.42

Catharina Andersson-77, IFK Helsingborg

10.09

Helsingborg

35.51

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

04.08

Visby

34.46

Jessica Pettersson-86, Klippans FK

01.07

Göteborg/U

34.34

Viktoria Joäng-89, IFK Trelleborg

15.05

Trelleborg

33.34

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

22.05

Eslöv

32.15

Ida Tengvall-87, Klippans FK

05.06

Klippan

Sjukamp

3.965

Eva Olofsson-80, Eslövs AI

17-18.09

Eslöv

(16.28 (+0.9), 149, 986, 27,81 (+1.3),
462 (+1.4), 2409, 2.30.66)

 

 

Stafett 4 x 100 meter:

47.03

IFK Helsingborg

04.09

Sollentuna

(Elin Backman-88, Linnea Collin-89, Anna Wemmert-88, Frida Persson-89)

 

 

48.94

Malmö AI

04.09

Sollentuna

(Malin Olsson-90, Isabell Petersson-90, Emma Palmér-90, Matilda Farkas-91)

 

 

49.57

Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

50.17

IFK Lund

04.09

Sollentuna

(Maria Castorina-90, Ellen Björklund-90, Elin Andersson-90, Kim Petersson-90)

 

 

50.95

Eslövs AI

24.09

Trelleborg

50.99

Ängelholms IF

04.09

Sollentuna

(Malin Lundberg-90, Josefine Westelindh-90, Matilda Kjell-89, Emma Nilsson-88)

 

 

51.48

KFUM Kristianstad

19.06

Vellinge

51.49

IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.51.10

IFK Helsingborg

04.09

Sollentuna

(Elin Backman-88, Siri Fagerlund-86, Frida Persson-89, Nathalie Hildingsson-86)