Kv. seniorer:

100 meter:

11.56

+1.4

Daniela Lincoln-Saavedra-84, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

12.05

-0.6

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

26.08

Espoo,FIN

12.07

+0.8

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

04.08

Huddinge

12.17

+0.0

Nina Runvik-87, Malmö AI

04.08

Huddinge

12.21

+0.0

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

04.08

Nyköping

12.30

+0.9

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

08.07

Göteborg/U

12.30

-1.7

Nina Törnqvist-87, IK Finish

02.07

Helsingborg

12.34

+0.0

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

22.08

Malmö/S

12.41

+1.9

Caroline Bertheau-87, Malmö AI

30.07

Hässleholm

12.44

+1.9

Anna Ek-87, Klippans FK

28.05

Sollentuna

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

11.99

+3.6

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

04.06

Klippan

12.21

+4.7

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

04.06

Klippan

12.22

+4.7

Kim Petersson-90, IFK Lund

04.06

Klippan

200 meter:

24.47

+1.4

Nina Runvik-87, IFK Lund

06.08

Huddinge

24.63

+1.4

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

06.08

Huddinge

24.82

-1.0

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

26.08

Espoo,FIN

24.90

+0.4

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

24.91

+0.7

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

03.06

Lyngby,DEN

24.99

-0.4

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

22.07

Halmstad

25.17

-0.5

Kim Petersson-90, IFK Lund

28.05

Sollentuna

25.33

-1.0

Frida Persson-90, IFK Helsingborg

17.06

Vellinge

25.46

-1.0

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

29.07

Hässleholm

25.58

+1.8

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

06.06

Malmö/He

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

25.05

+5.5

Kim Petersson-90, IFK Lund

04.06

Klippan

25.52

+2.3

Matilda Farkas-91, Malmö AI

11.06

Trelleborg

400 meter:

54.45

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

07.07

Mannheim,GER

55.63

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

22.08

Malmö/S

55.70

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

22.08

Malmö/S

55.95

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

23.07

Halmstad

56.21

Josefin Magnusson-89, S. Sandby IF

08.07

Göteborg/U

57.71

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

17.09

Stockholm/S

58.68

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

59.62

Kim Petersson-90, IFK Lund

25.06

Värnamo

59.92

Elin Andersson-90, IFK Lund

08.07

Göteborg/U

60.11

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

800 meter:

2.07.85

Hanna Karlsson-79 , Malmö AI

25.07

Stockholm/S

2.14.66

Emelie Rexelius-89, Malmö AI

22.08

Malmö/S

2.16.13

Elin Andersson-90, IFK Lund

30.06

Helsingborg

2.16.78

Annelie Gabriel-90, IFK Helsingborg

06.06

Malmö/He

2.18.21

Sara Svensson-91, Hässleholms AIS

02.07

Helsingborg

2.20.28

Linda Pernevall-91, IFK Lund

06.08

Nyköping

2.21.61

Therese Svensson-92, Malmö AI

10.06

Lund

2.22.62

Anna Nilsson-91, Malmö AI

10.06

Lund

2.23.79

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

24.09

Eslöv

2.23.98

Anna Forshufvud-88, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

1000 meter:

 

 

 

1500 meter:

4.19.12

Hanna Karlsson-79 , Malmö AI

22.07

Heusden-Zolder, BEL

4.29.73

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

01.04

Palo Alto,USA

4.51.28

Maria Lundgren-72, Malmö AI

29.07

Skellefteå

5.01.22

Maria Sandström-90, Malmö AI

05.06

Nyköping

5.01.52

Annelie Gabriel-90, IFK Helsingborg

22.07

Halmstad

5.02.60

Frida Jönsson-87, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

5.03.46

Evelina Månsson-89, Malmö AI

30.07

Hässleholm

5.09.98

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

21.07

Halmstad

5.10.79

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

08.07

Göteborg/U

5.11.82

Elin Andersson-90, IFK Lund

17.06

Vellinge

1 eng. mil:

 

 

 

3000 meter:

10.50.71

Evelina Månsson-89, Malmö AI

17.09

Stockholm/S

10.51.23

Maria Sandström-90, Malmö AI

25.06

Värnamo

11.01.81

Frida Jönsson-87, Eslövs AI

06.08

Huddinge

11.27.79

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

30.06

Helsingborg

11.41.40

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

29.07

Hässleholm

11.46.34

Christine Åkesson-89, IS Göta

30.06

Helsingborg

11.58.51

Julia Mårtensson-90, Björnstorps IF

29.07

Hässleholm

12.38.03

Jenny Strandgården-89, IS Göta

29.07

Hässleholm

13.20.64

Mimmi Andersson-89, Åhus FIK

25.06

Värnamo

5000 meter:

17.20.00

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

27.04

Denton,USA

17.57.18

Maria Lundgren-72, Malmö AI

17.06

Härnösand

18.46.15

Emma Åkesson-86, Åhus FIK

25.05

Olofström

18.49.29

Erica Rönnhage-85, IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

19.35.55

Linda Pernevall-91, IFK Lund

25.05

Olofström

20.41.18

Anneli Gabriel-90, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

20.41.95

Linda Bjuremar-74, Vittsjö GIK

25.05

Olofström

21.10.78

Anna Faijermo-81, Åhus FIK

25.05

Olofström

21.20.0m

Christine Åkesson-89, IS Göta

31.05

Eslöv

21.21.90

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

25.05

Norrköping

10000 meter:

47.50.59

Christine Åkesson-89, IS Göta

13.05

Trelleborg

48.19.00

Caroline Åkesson-91, IS Göta

13.05

Trelleborg

49.40.39

Lena T Hjeltäng-64, Björnstorps IF

13.05

Trelleborg

100 meter häck, 84.0 cm:

14.73

+1.8

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

21.06

Karlstad

14.79

-1.1

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

18.06

Vellinge

15.32

-1.7

Johanna Riex-89, Eslövs AI

25.05

Norrköping

15.63

+0.0

Ellen Björklund-90, IFK Lund

25.05

Olofström

15.76

-0.8

Caroline Bertheau-87, Malmö AI

03.06

Lyngby,DEN

15.98

+0.0

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

02.09

Falun

16.11

+1.2

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

17.06

Moss,NOR

16.19

+1.3

Eva Olofsson-80, Eslövs AI

27.05

Lerum

16.41

-0.2

Emma Nilsson-88, Ängelholms IF

22.06

Lerum

18.18

-1.66

Nathalie Sterckx-90, IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck, 76.2cm:

57.44

Anneli Melin-76, IFK Helsingborg

21.06

Karlstad

59.62

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

02.07

Thessaloniki,GRE

65.18

Eva Olofsson-80, Eslövs AI

25.05

Norrköping

67.13

Emma Hansson-86, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

69.97

Frida Petersson-92, IFK Lund

20.08

Karlskrona

70.09

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

71.73

Frederikke Jensen-87, Vittsjö GIK

20.08

Karlskrona

74.44

Julia Magntorn-91, Åhus FIK

20.08

Karlskrona

3000 meter hinder, 76.2 cm:

11.46.10

Maria Lundgren-72, Malmö AI

21.07

Gävle

Höjdhopp:

1.72

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

18.06

Vellinge

1.72

Sandra Liljegren-91, Vittsjö GIK

11.06

Borås

1.72

Ellen Björklund-90, IFK Lund

02.09

Lund

1.70

Sara Arwald-90, IK Pallas

21.05

Eslöv

1.70

- " -

27.05

Sollentuna

1.67

Sofia Kask-89, IFK Lund

17.09

Stockholm/S

1.65

Frida Falck-89, Vittsjö GIK

25.05

Olofström

1.65

Kim Petersson-90, IFK Lund

04.08

Vellinge

1.64

Sophie Jensen-92, Malmö AI

11.08

Stenugnsund

1.63

Karolina Lindén-87, Malmö AI

06.08

Huddinge

1.62

Erika Eskilsson-93, Eslövs AI

11.06

Trelleborg

1.62

Lisa Laursen-92, Hässleholms AIS

09.07

Göteborg/U

1.62

- " -

19.08

Malmö/He

Stavhopp:

3.96

Emelie Gustafsson-88, Malmö AI

17.06

Vellinge

3.95

Alisa Dimante-88, Malmö AI

30.07

Hässleholm

3.70

Anna Nilsson-91, Malmö AI

06.08

Nyköping

3.70

Isabell Lilja-87, Malmö AI

03.06

Lyngby,DEN

3.61

Hanna Påhlsson-89, Malmö AI

17.06

Vellinge

3.61

Petra Olsen-90, Malmö AI

15.09

Stockholm/S

3.48

Caroline Ivarsson-85, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

3.44

Nathalie Busk-91, Malmö AI

27.05

Växjö

3.30

Natalie Kogut-Rosberg-89, Malmö AI

23.07

Halmstad

3.28

Sophie Lewin-89, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

Längdhopp:

6.56

-0.1

Daniela Lincoln-Saavedra-84, Malmö AI

01.06

Oslo,NOR

6.10

+0.6

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

06.08

Nyköping

5.82

+1.9

Malin Olsson-90, Malmö AI

01.07

Thessaloniki,GRE

5.70

+0.5

Sofia Rahdevi-87, IK Finish

08.07

Göteborg/U

5.65

+0.6

Sara Arwald-90, IK Pallas

25.06

Värnamo

5.62

-0.5

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

06.06

Malmö/He

5.48

+0.8

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

30.07

Hässleholm

5.46

+0,4

Johanna Riex-89, Eslövs AI

05.08

Nyköping

5.46

+0.9

Ellen Björklund-90, IFK Lund

06.08

Nyköping

5.35

+1.7

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

10.06

Lund

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.82

+2.8

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

11.07

Högby

5.54

+3.46

Johanna Riex-89, Eslövs AI

11.06

Trelleborg

5.52

+3.2

Nicole Möllerberg-92, Malmö AI

10.06

Lund

5.44

+2.7

Sophie Jensen-92, Malmö AI

10.06

Lund

5.42

+2.90

Maja Lidén-88, IFK Helsingborg

21.06

Karlstad

Tresteg:

12.77

-0.63

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

21.06

Karlstad

11.73

+0.9

Malin Olsson-90, Malmö AI

04.08

Nyköping

11.70

+1.6

Sara Olsson-90, IK Finish

15.09

Stockholm/S

11.50

+1.0

Sophie Jensen-92, Malmö AI

30.06

Helsingborg

11.47

-0.6

Frida Torstensson-87, Malmö AI

22.07

Halmstad

11.40

+0.0

Ellen Björklund-90, IFK Lund

15.09

Stockholm/S

11.05

+1.1

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

06.08

Nyköping

10.95

+1.32

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

10.87

-1.0

Ronja Gartsjö-88, Malmö AI

17.09

Stockholm/S

10.82

+0.8

Frida Petersson-92, IFK Lund

08.07

Göteborg/U

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 4.0 kg:

12.93

Karin Olsson-75, IFK Helsingborg

21.06

Karlstad

12.23

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

13.05

Lagos,POR

12.09

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

05.08

Huddinge

11.88

Sanne Peterson-89, IK Pallas

21.05

Glostrup,DEN

11.63

Tracey Andersson-84, IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

11.31

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

25.05

Norrköping

11.13

Elinor Holgersson-84, IK Pallas

16.09

Malmö/S-K

11.08

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

21.05

Eslöv

10.98

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

18.08

Söderhamn

10.18

Eva Olofsson-80, Eslövs AI

21.05

Eslöv

Diskus 1.0 kg:

46.31

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

26.07

Helsingborg

40.15

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

20.08

Söderhamn

36.21

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

21.05

Eslöv

34.66

Sanne Peterson-89, IK Pallas

25.06

Värnamo

33.87

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

21.05

Eslöv

31.33

Tracey Andersson-84, IFK Trelleborg

30.09

Malmö/S-K

29.55

Ida Claesson-90, Åhus FIK

21.05

Eslöv

29.13

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

25.05

Olofström

28.95

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

21.05

Eslöv

28.43

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

08.10

Eslöv

Slägga 4.0 kg:

65.48

Tracey Andersson-84, IFK Trelleborg

20.05

Halle,GER

43.60

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

25.05

Norrköping

36.15

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

10.05

Eslöv

35.04

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

21.05

Eslöv

34.33

Karin Olsson-75, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

32.57

Marion Axelsson-92, Eslövs AI

08.10

Eslöv

31.30

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

19.08

Söderhamn

25.47

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

08.10

Eslöv

25.17

Ida Persson-85, Ystads IF

17.08

Ystad

25.17

Tanja Olsson-85, Klippans FK

29.07

Hässleholm

Spjut 600 gram:

52.97

Ellinor Widh-90, IK Pallas

12.06

Karlskrona

43.75

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

01.07

Helsingborg

41.36

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

22.07

Halmstad

41.06

Elinor Holgersson-84, IK Pallas

16.09

Malmö/S-K

38.64

Malin Svensson-78, IFK Helsingborg

18.06

Vellinge

36.58

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

10.05

Eslöv

36.09

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

18.08

Söderhamn

35.71

Malin Davidsson-81, Vittsjö GIK

30.07

Hässleholm

35.55

Jessica Pettersson-86, Klippans FK

01.07

Helsingborg

34.67

Malin Andersson-93, Heleneholms IF

10.09

Vellinge

Sjukamp

4.295

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

17-18.06

Moss,NOR

    (16.11 (+1.2), 149, 1035, 28.01 (-1.2),
474 (+0.0), 4181, 2.36.78)
   

4.233

Eva Olofsson-80, Eslövs AI

27-28.05

Lerum

    (16.91 (+1.3), 155, 1015, 26.97 (-0.2),
486w (+2.4), 2771, 2.32.99)
   

4.224

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

02-03.09

Falun

    (15.98 (+0.0), 150, 874, 26.68 (+0.0),
490w (+3.71), 3036, 2.30.67)
   

2.638

Sofie Svensson-87, Eslövs AI

23-24.09

Eslöv

    (19.75 (-2.3), 131, 948, 29.33 (-0.8),
334 (-0.7), 2404, 3.02.82)
   

Stafett 4 x 100 meter:

47.06

IFK Helsingborg

21.06

Karlstad

    (Elin Backman-88, Linnea Collin-89, Anneli Melin--76, Emma Tuvesson-91)    

47.23

Malmö AI

09.09

Uppsala

(Natalie Jägerdal-89, Caroline Bertheau-87, Pernilla Tornemark-85, Nina Runvik-87)

 

 

50.94

Eslövs AI

25.05

Norrköping

(Hanna Jönsson-88, Johanna Riex-89, Eva Olofsson-80, Sofie Svensson-87)

 

 

51.29

Ängelholms IF

09.09

Uppsala

(Malin Lundberg-90, Josefin Westelindh-90, Matilda Kjell-89, Emma Nilsson-88)

 

 

51.44

IFK Lund

25.05

Olofström

(Sofia Kask-89, Ellen Björklund-90, Frida Petersson-92, Kim Petersson-90)

 

 

51.85

IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

(Nathalie Sterckx-90, Theresa Thomasson-91, Isabella Lendt-91, Pernilla Nilsson-92)

 

 

53.60

Vittsjö GIK

25.05

Olofström

(Frida Falck-89, Mariella Salomonsson-91, Louise Arvidsson-93, Nathalie Nilsson-89)

 

 

54.12

Åhus FIK

25.05

Olofström

(Alexandra Svensson-91, Jennie Karström-86, Mimmie Andersson-89, Julia Magntorn-91)

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.48.12

Malmö AI

09.09

Uppsala

(Malin Olsson-90, Nina Runvik-87,
Pernilla Tornemark-85, Emelie Rexelius-89)