Kv. seniorer:

100 meter:

11.92

+0.9

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

24.08

Uddevalla

11.94

+0.6

Nina Runvik-87, Malmö AI

24.08

Uddevalla

11.94

+1.7

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

12.18

+1.2

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

14.09

Gävle

12.22

+1.7

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

01.09

Jönköping

12.29

+0.6

Emma Hansson-86, Malmö AI

24.08

Uddevalla

12.31

+1.5

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

22.09

Kalmar

12.42

+0.0

Elisabeth Reutercrona-87, Malmö AI

29.07

Hässleholm/Ö

12.43

+1.1

Kim Petersson-91, IFK Lund

14.09

Gävle

12.44

+1.2

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

14.09

Gävle

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

11.89

+3.2

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

12.29

+3.6

Elisabeth Reutercrona-87, Malmö AI

24.08

Uddevalla

200 meter:

24.11

+1.2

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

01.09

Esbjerg,DEN

24.41

+1.9

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

10.06

Trelleborg

24.65

+1.1

Nina Runvik-87, Malmö AI

01.09

Jönköping

24.66

+1.2

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

01.09

Esbjerg,DEN

25.14

+1.9

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

10.06

Trelleborg

25.22

+1.9

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

10.06

Trelleborg

25.33

+1.7

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

01.09

Växjö

25.41

+1.9

Elisabeth Reutercrona-87, Malmö AI

10.06

Trelleborg

25.65

+1.0

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

15.07

Halmstad

25.84

+0.0

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

24.08

+4.6

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

26.08

Uddevalla

24.17

+5.9

Nina Runvik-87, Malmö AI

26.08

Uddevalla

24.33

+4.6

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

26.08

Uddevalla

25.04

+3.8

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

26.08

Uddevalla

25.35

+3.2

Elisabeth Reutercrona-87, Malmö AI

26.08

Uddevalla

25.56

+2.5

Nathalie Hildingsson-85, IFK Helsingborg

14.07

Halmstad

25.65

+4.9

Kim Petersson-91, IFK Lund

26.08

Uddevalla

400 meter:

54.88

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

11.08

Eskilstuna

56.01

Kim Petersson-90, IFK Lund

08.09

Göteborg/U

56.25

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

02.09

Esbjerg,DEN

56.59

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

01.08

Göteborg/S

57.04

Nina Runvik-87, Malmö AI

02.07

Malmö/S

57.76

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

10.08

Eskilstuna

59.83

Theresa Thomasson-91, IFK Trelleborg

17.06

Vellinge

60.83

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

26.05

Helsingborg

61.04

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

01.09

Lund

61.21

Linda Pernevall-91, IFK Lund

12.08

Vellinge

800 meter:

2.11.44

Hanna Karlsson-79, Malmö AI

27.06

Sollentuna

2.18.26

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

17.06

Vellinge

2.20.18

Annelie Gabriel-90, IFK Helsinborg

01.07

Göteborg/U

2.21.06

Linda Pernevall-91, IFK Lund

06.07

Helsingborg

2.22.21

Linda Johansson-88, Ängelholms IF

01.09

Danderyd

2.22.31

Katarina Wikander-67, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

2.23.11

Anna Ringdahl-93, Eslövs AI

16.09

Malmö/He

2.23.27

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

03.06

Klippan

2.23.59

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

28.07

Hässleholm/Ö

2.23.80

Julia Nilsson-92, IK Pallas

29.06

Göteborg/U

2.25.32

Emma Broman-89, Eslövs AI

03.06

Klippan

1000 meter:

3.19.34

Annelie Gabriel-90, IFK Helsinborg

07.10

Klippan

1500 meter:

4.21.72

Hanna Karlsson-79, Malmö AI

23.05

Nijmegen,NED

4.35.73

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

25.08

Uddevalla

4.36.65

Charlotta Sinclair-88, IS Göta

25.08

Uddevalla

4.51.45

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

30.06

Göteborg/U

4.55.29

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

31.03

Arlington, USA

4.57.40

Linda Johansson-88, Ängelholms IF

25.08

Uddevalla

5.00.3m

Linda Pernevall-91, IFK Lund

18.08

Karlshamn

5.02.03

Annelie Gabriel-90, IFK Helsinborg

26.05

Helsingborg

5.03.22

Anna Ringdahl-93, Eslövs AI

26.05

Helsingborg

5.03.6m

Katarina Wikander-67, IFK Helsingborg

23.08

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

2000 m:

7.02.20

Anna Ringdahl-93, Eslövs AI

15.09

Malmö/He

7.09.6m

Erica Rönnhage-85, IFK Trelleborg

20.08

Malmö/He

7.58.3m

Helene Nilsson-82, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

3000 meter:

  9.40.52

Charlotta Sinclair-88, IS Göta

01.09

Esbjerg,DEN

  9.58.40

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

17.08

Västerås

10.52.55

Maria Sandström-90, Malmö AI

24.06

Holbæk,DEN

10.57.28

Linda Pernevall-91, IFK Lund

16.09

Gävle

11.01.92

Emma Broman-89, Eslövs AI

06.07

Helsingborg

11.04.92

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

06.07

Helsingborg

11.08.13

Annelie Gabriel-90, IFK Helsingborg

24.06

Holbæk,DEN

11.21.40

Josefin Palmén-74, IS Göta

06.07

Helsingborg

11.23.54

Jenny Strandgården-89, IS Göta

28.07

Hässleholm/Ö

12.05.53

Caroline Åkesson-91, IS Göta

06.07

Helsingborg

5000 meter:

16.31.76

Hanna Karlsson-79, Malmö AI

08.09

Göteborg/U

17.04.3m

Charlotta Sinclair-88, IS Göta

10.10

Stockholm/S

17.43.76

Nina Andersson-85, IFK Helsingborg

26.08

Uddevalla

18.28.43

Erica Rönnhage-85, IFK Trelleborg

26.08

Uddevalla

18.55.58

Anna Bjurman-88, IFK Helsinborg

26.05

Helsingborg

19.08.14

Emma Ehlke-90, Eslövs AI

26.05

Helsingborg

19.18.0m

Susanne Nilsson-68, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

19.28.9m

Fredrika Rytter-90, Klippans FK

30.05

Eslöv

19.29.3m

Vera Rytter-92, Klippans FK

30.05

Eslöv

19.35.65

Linda Pernevall-91, IFK Lund

26.05

Olofström

10000 meter:

35.05.30

Charlotta Sinclair-88, IS Göta

10.08

Eskilstuna

35.07.85

Hanna Karlsson-79, Malmö AI

09.09

Göteborg/U

41.01.60

Jenny Strandgården-89, IS Göta

22.09

Ystad

41.18.47

Lotte Johansson-68, Björnstorps IF

22.09

Ystad

44.02.27

Jaana Nehez-74, IS Göta

22.09

Ystad

45.03.30

Anna Nilsson-68, IS Göta

22.09

Ystad

47.05.04

Bodil Carleskär-59, Ryssbergets IK

22.09

Ystad

49.27.51

Lena Hjeltäng-64, Björnstorps IF

22.09

Ystad

51.19.00

Eva Ek-60, Björnstorps IF

22.09

Ystad

71.31.0m

Kerstin Holmstrand-37, Heleneholms IF

22.09

Ystad

100 meter häck, 84.0 cm:

13.72

+0.2

Emma Hansson-86, Malmö AI

13.07

Debrecen,HUN

14.16

+0.0

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

14.52

+1.1

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

22.09

Kalmar

14.63

+0.4

Johanna Riex-89, Eslövs AI

01.07

Göteborg/U

15.75

+1.28

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

26.05

Karlskrona

15.81

+0.7

Ellen Björklund-90, IFK Lund

26.05

Olofström

15.97

+1.0

Martina Vivlund-88, Heleneholms IF

07.07

Helsingborg

16.35

+1.0

Caroline Bertheau-87, Malmö AI

07.07

Helsingborg

18.56

+1.28

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

26.05

Karlskrona

19.28

+1.08

Nathalie Sterckx-80, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

13.61

+2.9

Emma Hansson-86, Malmö AI

25.08

Uddevalla

14.34

+2.9

Johanna Riex-89, Eslövs AI

15.09

Gävle

15.84

+2.2

Caroline Bertheau-87, Malmö AI

17.06

Vellinge

400 meter häck, 76.2cm:

63.52

Katarina Wikander-67, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

64.09

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

26.05

Helsingborg

66.71

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

18.08

Ystad

68.15

Sara Svensson-91, Hässleholms AIS

24.06

Holbæk,DEN

68.28

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

74.26

Frederikke Jensen-87, Vittsjö GIK

18.08

Ystad

82.20

Ida Månsson-91, Ystads IF

18.08

Ystad

3000 meter hinder, 76.2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.73

Ellen Björklund-90, IFK Lund

09.08

Stockholm/S

1.72

Sofia Kask-89, IFK Lund

28.07

Hässleholm/Ö

1.70

Elin Alm-90, IK Pallas

01.07

Göteborg/U

1.68

Sandra Liljegren-91, Vittsjö GIK

20.05

Eslöv

1.68

Lisa Laursen-92, Hässleholms AIS

11.08

Vellinge

1.65

Emma Ekdahl-89, IFK Lund

25.07

Vellinge

1.64

Sofie Björklund-93, Båstads GIF

29.07

Hässleholm/Ö

1.64

Frida Falck-89, Vittsjö GIK

19.05

Skruv

1.62

Fideli Svensson-93, Ängelholms IF

05.05

Tårnby,DEN

1.62

Johanna Olsson-92, Malmö AI

09.08

Stockholm/S

1.62

Emilia Bengtsson-89, IFK Helsingborg

19.08

Ängelholm

Stavhopp:

4.35

Maria Rendin-82, Malmö AI

14.07

Halmstad

4.07

Petra Olsen-90, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

4.05

Anna Nilson-91, Malmö AI

14.07

Ostrava,CZE

4.03

Alisa Dimante-88, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

4.00

Emelie Gustafsson-88, Malmö AI

21.06

Lerum

3.90

Isabell Lilja-87, Malmö AI

02.07

Malmö/S

3.72

Nathalie Busk-91, Malmö AI

26.08

Stenungsund

3.62

Hanna Påhlsson-89, Malmö AI

25.07

Karlskrona

3.46

Sophie Jensen-92, Malmö AI

25.06

Malmö/S

3.44

Caroline Ivarsson-85, Malmö AI

26.08

Uddevalla

Längdhopp:

5.94

+0.6

Malin Olsson-90, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

5.64

+0.3

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

25.07

Vellinge

5.58

+1.7

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

28.07

Hässleholm/Ö

5.54

+1.3

Hanna Topcagic-89, Malmö AI

08.07

Helsingborg

5.47

-0.5

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

25.08

Uddevalla

5.44

+0.3

Stina Ek-93, Klippans FK

03.06

Klippan

5.43

+1.2

Sophie Jensen-92, Malmö AI

08.08

Stockholm/S

5.34

+0.3

Frida Petersson-92, IFK Lund

14.09

Gävle

5.32

-0.7

Ellen Björklund-90, IFK Lund

26.05

Olofström

5.31

+1.46

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

26.07

Karlskrona

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.64

+2.7

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

30.06

Göteborg/U

5.34

+2.6

Ellen Björklund-90, IFK Lund

30.06

Göteborg/U

5.32

+2.3

Louise Arvidsson-93. Vittsjö GIK

06.05

Hässleholm/Ö

Tresteg:

12.23

+0.1

Stina Ek-93, Klippans FK

25.08

Malmö/He

12.12

+1.0

Sophie Jensen-92, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

12.12

+0.4

Ellen Björklund-90, IFK Lund

08.09

Göteborg/U

11.90

+1.5

Sara Olsson-90, IK Finish

17.06

Vellinge

11.79

+0.6

Malin Olsson-90, Malmö AI

25.08

Uddevalla

11.59

+0.7

Frida Torstensson-87, Malmö AI

17.06

Vellinge

11.23

+0.9

Frida Petersson-92, IFK Lund

26.08

Stenungsund

10.93

+1.05

Amanda Friberg-91, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

10.81

+0.3

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

25.07

Vellinge

10.80

-0.2

Melinda Holm-93, IK Finish

17.06

Vellinge

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

11.81

+2.3

Malin Olsson-90, Malmö AI

16.09

Gävle

11.68

+2.1

Frida Torstensson-87, Malmö AI

07.07

Helsingborg

11.12

+2.6

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

16.09

Gävle

Kula 4.0 kg:

13.08

Karin Olsson-75, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

12.04

Tracey Andersson-84, IFK Trelleborg

18.08

Sävedalen

11.64

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

25.08

Uddevalla

11.31

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

28.07

Eksjö

10.63

Ida Claesson-90, Åhus FIK

18.08

Ystad

10.13

Frida Johansson-93, Eslövs AI

26.05

Helsingborg

  9.88

Agneta Andersson-84, Ystads IF

06.06

Ystad

  9.80

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

05.08

Lidköping

  9.80

Maria Brorson-76, Heleneholms IF

08.09

Malmö/S-K

  9.58

Ida Månsson-91, Ystads IF

24.06

Holbæk,DEN

Diskus 1.0 kg:

47.13

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

08.07

Helsingborg

42.17

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

30.05

Eslöv

36.44

Anna Östenberg-62, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

35.08

Ida Månsson-91, Ystads IF

25.08

Stenungsund

34.32

Ida Claesson-90, Åhus FIK

24.08

Uddevalla

33.78

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

15.09

Gävle

32.90

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

05.08

Lidköping

32.62

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

13.07

Halmstad

32.44

Tracey Andersson-84, IFK Trelleborg

15.09

Malmö/S-K

31.67

Katja Axelsson-92, Eslövs AI

07.10

Eslöv

Slägga 4.0 kg:

63.90

Tracey Andersson-84, IFK Trelleborg

26.07

Karlstad

41.48

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

15.09

Gävle

38.55

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

15.09

Gävle

36.52

Maria Söderqvist-93, Heleneholms IF

30.09

Malmö/S-K

34.90

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

18.08

Värnamo

33.53

Ann-Sofie Åkesson-87, Eslövs AI

17.06

Vellinge

33.65

Hanna Bengtsson-92, Heleneholms IF

08.09

Malmö/S-K

33.31

Marion Axelsson-92, Eslövs AI

20.05

Eslöv

33.00

Maria Brorson-76, Heleneholms IF

08.09

Malmö/S-K

31.27

Ida Claesson-90, Åhus FIK

18.08

Ystad

Spjut 600 gram:

45.81

Ellinor Widh-90, IK Pallas

14.09

Gävle

45.54

Josefin Westelindh-90, Ängelholms IF

05.05

Tårnby,DEN

42.54

Elinor Holgersson-84, IK Pallas

08.04

Malmö/He

41.90

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

26.05

Helsingborg

40.19

Malin Andersson-93, Heleneholms IF

02.09

Lund

39.07

Malin Davidsson-81, Vittsjö GIK

04.08

Malmö/He

35.18

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

17.05

Ystad

33.94

Pernilla Hagberg-Axelsson-69, Ängelholms IF

28.07

Eksjö

33.39

Jessica Pettersson-86, Klippans FK

29.07

Hässleholm/Ö

31.62

Louise Melliander-91, IFK Helsingborg

04.08

Malmö/He

Sjukamp

3.741

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

22-23.09

Eslöv

    (16.16 (-0.1) 146 888 27.12(+2.9)
4.55 (-0.16) 1743 2.35.24
 

3.605

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

22-23.09

Eslöv

    (17.75 (-0.1) 125 927 26.36 (+2.9)
4.75 (+1.12) 2673 2.39.74
 

3.400

Melinda Ymsén-88, KFUM Kristianstad

22-23.09

Eslöv

    (17.29 (-0.1) 125 812 27.14(+2.9)
5.26 (+0.3) 2458 2.59.99
 

Stafett 4 x 100 meter:

47.00

Malmö AI

02.06

Huddinge

(Malin Olsson-90, Pernilla Tornemark-85,
Natalie Jägerdal-89, Nina Runvik-87)

 

 

47.63

IFK Helsingborg

02.06

Huddinge

(Elin Backman-88, Linnea Collin-89,
Anna Wemmert-88, Nathalie Hildingsson-85)

 

 

51.07

IFK Lund

26.05

Olofström

(Christina Periakis-91 , Ellen Björklund-90,
Sofia Kask-89, Frida Petersson-92)

 

 

52.03

IFK Trelleborg

03.06

Huddinge

(Theresa Thomasson-91,Nathalie Sterckx-90, Amanda Friberg-91, Pernilla Nilsson-92)

 

 

52.23

 

Vittsjö GIK

26.05

Karlskrona

(Frida Falck-89, Louise Arvidsson-93,
Mariella Salomonsson-91, Tanja Thelandersson-94)

 

 

52.24

KFUM Kristianstad

10.06

Växjö

52.73

Eslövs AI

26.05

Helsingborg

(Sofie Svensson-87, Anna Jönsson-90,
Hanna Jönsson-88, Sofie Beckvall-91)

 

 

54.87

Ystads IF

26.05

Karlskrona

(Alexandra Persson-92, Ida Månsson-91,
Mette Amboldt-89, Madeleine Friberg-88)

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.44.41

Malmö AI

03.06

Huddinge

(Nina Runvik-87, Pernilla Tornemark-85,
Emelie Rexelius-89, Josefin Magnusson-89)

 

 


Stafett 1.000 meter:

2.14.09

Malmö AI

02.06

Huddinge

(Hanna Topcagic-89, Natalie Jägerdal-89,
Josefin Magnusson-89, Emelie Rexelius-89)

 

 

2.24.32

IFK Trelleborg

02.06

Huddinge

(Jasmine Isgren-92, Amanda Friberg-91, Pernilla Nilsson-92, Theresa Thomasson-91)

 

 

2.29.82

Åhus FIK

18.08

Ystad

(Alexandra Svensson-89, Emma Lagerqvist-89, Mimmie Andersson-89, Julia Magntorn-91)

 

 

2.33.11

Vittsjö GIK

18.08

Ystad

(Tanja Thelandersson-94, Frederikke Jensen-87, Hanna Pettersson-93, Louise Arvidsson-93)

 

 

2.35.47

IFK Lund

22.05

Malmö/He

    (Sara Hult-95, Emilia Eriksson-95, Malin Carlsson-95, Hanna Kober-94)    

2.42.87

Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

    (Linnea Gestsson-94, Mikaela Persson-94, Matilda Ekberg-95, Anja Persson-95)    

2.45.35

Ystads IF

22.05

Malmö/He

    (Jennie Walfridsson-95, Josefin la Fleur-94, Esmeralda Hansson-94, Sofia Anker-Kofoed-94)    

2.45.63

IK Finish

22.05

Malmö/He

    (Maria Lundgren-94, Lisa Grönvall-94, Alissa Söderberg-94, Frida Wihlborg-94)