Kv. seniorer:

100 meter:

11.94

+0.4

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

28.06

Göteborg/U

12.08

+1.5

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

08.08

Norrtälje

12.11

+1.7

Nina Runvik-87, Malmö AI

08.08

Norrtälje

12.12

+1.8

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

08.08

Norrtälje

12.13

-1.1

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

07.06

Sollentuna

12.23

+1.6

Elisabeth Reutercrona-87, Malmö AI

08.08

Norrtälje

12.26

-0.3

Daniella Busk-93, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

12.30

+1.0

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

27.07

Hässleholm

12.50

+0.6

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

18.07

Halmstad

12.51

+2.0

Sandra Jönsson-91, IFK Lund

14.06

Vellinge

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

12.02

+2.1

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

08.08

Norrtälje

12.03

+2.2

Nina Runvik-87, Malmö AI

16.06

Karlskrona

12.05

+3.2

Elisabeth Reutercrona-87, Malmö AI

18.06

Jönköping

12.10

+2.1

Natalie Jägerdal-89, Malmö AI

08.08

Norrtälje

12.12

+2.1

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

18.05

Helsingborg

12.33

+3.6

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

12.04

Norman,USA

12.49

+3.44

Zehra Jusupovic-92, Åhus FIK

14.06

Karlskrona

200 meter:

24.31

+1.4

Nina Runvik-87, Malmö AI

30.08

Helsinki,FIN

24.52

+0.3

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

29.06

Göteborg/U

24.81

+1.4

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

26.07

Hässleholm

24.89

-1.5

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

25.04

-0.7

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

29.06

Göteborg/U

25.18

+0.1

Linnea Collin-89, IFK Helsingborg

23.07

Stockholm/S

25.27

+1.4

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

26.07

Hässleholm

25.31

+0.2

Hanna Kober-94, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

25.60

+0.8

Elisabeth Reutercrona-87, Malmö AI

06.07

Sundsvall

25.62

-0.5

Daniella Busk-93, Malmö AI

31.05

Lyngby,DEN

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

24.88

+2.4

Elisabeth Reutercrona-87, Malmö AI

18.06

Jönköping

25.28

+2.6

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

08.06

Trelleborg

400 meter:

54.78

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

16.08

Fana,NOR

55.39

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

23.08

Gävle

56.62

Victoria Joäng-89, Malmö AI

14.06

Karlskrona

56.81

Nina Runvik-87, Malmö AI

09.08

Norrtälje

56.96

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

18.05

Helsingborg

58.01

Frida Petersson-92, IFK Lund

09.08

Täby

58.65

Elin Andersson-90, IFK Lund

06.09

Lund

59.04

Hanna Kober-94, IFK Lund

16.08

Trelleborg

59.36

Nathalie Hildingsson-85, IFK Helsingborg

20.04

Daytona Beach,USA

60.11

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

15.06

Vellinge

800 meter:

2.13.12

Elin Andersson-90, IFK Lund

10.08

Norrtälje

2.16.64

Julia Nilsson-92, IK Pallas

29.06

Göteborg/U

2.16.90

Sandra Nilsson-88, Björnstorps IF

02.08

Malmö/He

2.17.83

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

10.08

Norrtälje

2.18.11

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

03.05

Arlington,USA

2.18.43

Katarina Wikander-67, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

2.20.47

Anna Ringdahl-93, Eslövs AI

24.05

Eslöv

2.20.94

Anneli Gabriel-90, IFK Helsingborg

29.06

Göteborg/U

2.20.98

Sarah Lahti-95, Klippans FK

07.06

Växjö

2.21.07

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

29.06

Göteborg/U

1000 meter:

3.15.5m

Elin Söderqvist-90, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

3.27.8m

Erica Rönnhage-85, IFK Trelleborg

18.08

Malmö/He

3.43.9m

Erica Andersson-94, Lunds OK

18.08

Malmö/He

3.58.3m

Marianne Larsson-76, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

4.04.0m

Catarina Larsson-63, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

4.19.5m

Ylva Jönsson-55, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

6.50.9m

Kerstin Holmstrand-37, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

1500 meter:

4.38.58

Sandra Nilsson-88, Björnstorps IF

06.09

Tampere,FIN

4.45.36

Elin Andersson-90, IFK Lund

23.08

Sävedalen

4.46.48

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

24.04

Houston, USA

4.55.17

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

16.08

Ängelholm

4.55.60

Sarah Lahti-95, Klippans FK

28.06

Göteborg/U

4.56.76

Oona Suoraniemi-91, Ängelholms IF

16.08

Ängelholm

5.01.11

Julia Nilsson-92, IK Pallas

12.09

Sollentuna

5.03.06

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

12.09

Sollentuna

5.08.73

Elin Söderqvist-90, Heleneholms IF

07.09

Lund

5.10.94

Anneli Gabriel-90, IFK Helsingborg

27.07

Hässleholm

1 eng. mil:

6.20.25

Anna Hull-67, Andrarums IF

09.09

Ystad

7.01.40

Jette Meyer-53, Ystads IF

09.09

Ystad

2000 m:

6.53.21

Amanda Lönnqvist-94, Ystads IF

07.09

Lidköping

6.56.40

Sarah Lahti-95, Klippans FK

16.08

Ängelholm

7.07.20

Sofie Anker-Kofoed-94, Ystads IF

07.09

Lidköping

7.09.64

Frida Wihlborg-94, IK Finish

07.09

Lidköping

7.19.44

Fanny Sundqvist-94, Åhus FIK

27.07

Hässleholm

7.56.71

Anna Hull-67, Andrarums IF

16.09

Ystad

8.04.54

Martina Tegnander-90, Heleneholms IF

16.09

Ystad

8.32.75

Jette Meyer-53, Ystads IF

16.09

Ystad

8.46.42

Julia Nilsson-94, Ystads IF

27.07

Hässleholm

3000 meter:

10.09.11

Sandra Nilsson-88, Björnstorps IF

26.07

Hässleholm

10.42.58

Oona Suoraniemi-91, Ängelholms IF

10.08

Norrtälje

10.48.81

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

26.07

Hässleholm

11.05.68

Jenny Strandgården-89, IS Göta

11.07

Helsingborg

11.05.86

Johanna Stark-92, Åhus FIK

22.06

Hässleholm

11.30.6m

Erica Rönnhage-85, IFK Trelleborg

21.07

Malmö/He

11.42.46

Emma Broman-89, Eslövs AI

26.07

Hässleholm

11.42.81

Rebecka Sundin-91, IFK Helsingborg

22.06

Hässleholm

11.50.25

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

11.07

Helsingborg

11.57.69

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

26.07

Hässleholm

5000 meter:

16.27.98

Hanna Karlsson-79, malmö AI

30.08

Helsinki,FIN

17.51.65

Sandra Nilsson-88, Björnstorps IF

10.08

Norrtälje

18.47.99

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

10.08

Norrtälje

19.01.35

Jenny Strandgården-89, IS Göta

11.06

Eslöv

19.07.62

Lotta Lewis-Jonsson-83, IS Göta

11.06

Eslöv

19.45.48

Erica Rönnhage-85, IFK Trelleborg

16.08

Trelleborg

19.52.96

Linda Pernevall-91, IFK Lund

18.05

Motala

19.53.00

Lotte Johansson-68, Björnstorps IF

11.06

Eslöv

19.59.98

Susanne Nilsson-68, Heleneholms IF

03.09

Malmö/He

20.24.56

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

18.05

Helsingborg

10000 meter:

42.03.79

Annika Rosenlund-61, Björnstorps IF

13.09

Trelleborg

43.59.45

Anna Hull-67, Andrarums IF

29.06

Ystad

44.29.09

Anna Nilsson-68, IS Göta

13.09

Trelleborg

47.40.03

Eva Ek-60, Björnstorps IF

13.09

Trelleborg

48.12.81

Bodil Carleskär-59, Ryssbergets IK

13.09

Trelleborg

74.53.64

Kerstin Holmstrand-37, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

Entimmeslöpning:

12.557

Jette Meyer-53, Ystads IF

04.10

Ystad

  8.087

Kerstin Holmstrand-37, Heleneholms IF

04.10

Ystad

100 meter häck, 84.0 cm:

13.69

+0.0

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

21.06

Mannheim,GER

14.33

+1.1

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

22.03

Temple, USA

14.42

-1.2

Johanna Riex-89, Eslövs AI

24.05

Eslöv

15.50

+1.1

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

18.05

Uddevalla

16.09

+1.5

Ellen Björklund-90, IFK Lund

18.05

Motala

16.83

+0.0

Frida Petersson-92, IFK Lund

16.08

Trelleborg

17.57

+1.5

Amra Sahic-94, IFK Trelleborg

18.05

Motala

17.68

+1.1

Frederikke Jensen-87, Vittsjö GIK

18.05

Uddevalla

17.72

-0.1

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

20.09

Eslöv

18.29

-0.1

Caroline Ivarsson-85, Malmö AI

20.09

Eslöv

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.31

+2.6

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

12.04

Norman,USA

18.28

+2.6

Esmeralda Hansson-94, Ystads IF

12.08

Ystad

400 meter häck, 76.2cm:

58.04

Frida Persson-89, IFK Helsingborg

10.07

Bydgoszcz,POL

59.79

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

18.05

Auburn,USA

62.17

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

26.06

København,DEN

63.95

Frida Petersson-92, IFK Lund

18.05

Motala

64.68

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

10.08

Norrtälje

69.01

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

16.08

Hässleholm

69.19

Patricia Wiedel-89, IFK Trelleborg

16.08

Trelleborg

73.60

Frederikke Jensen-87, Vittsjö GIK

16.08

Hässleholm

82.93

Emma Mårtensson-91, IFK Trelleborg

18.05

Motala

3000 meter hinder, 76.2 cm:

12.04.31

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

19.04

Waco, USA

Höjdhopp:

1.78

Ellen Björklund-90, IFK Lund

08.07

Bydgoszcz,POL

1.78

- " -

10.07

Bydgoszcz,POL

1.77

Lisa Laursen-92, Hässleholms AIS

12.07

Helsingborg

1.72

Sandra Liljegren-91, Vittsjö GIK

08.08

Norrtälje

1.70

Sofia Kask-89, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

1.68

Sofie Björklund-93, Båstads GIF

16.08

Ängelholm

1.65

Emma Ekdahl-89, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

1.65

Erika Eskilsson-93, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

1.64

Karin Rydh-85, Malmö AI

08.06

Trelleborg

1.62

Ebba Didner-90, IK Pallas

31.08

Vellinge

1.61

Klara Karlsson-90, Ängelholms IF

20.07

Halmstad

1.61

- " -

23.08

Norrköping

1.61

Emilia Bengtsson-89, IFK Helsingborg

20.07

Halmstad

Stavhopp:

4.25

Petra Olsen-90, Malmö AI

16.06

Karlskrona

3.87

Anna Nilson-91, Malmö AI

24.07

Stockholm/S

3.85

Isabell Lilja-87, Malmö AI

06.09

Tampere,FIN

3.81

Natalie Busk-91, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

3.80

Maria Rendin-82, Malmö AI

31.05

Zaragoza,ESP

3.75

Caroline Ivarsson-85, Malmö AI

27.07

Hässleholm

3.65

Sophie Jensen-92, Malmö AI

14.06

Lerum

3.51

Maria Mossberg-71, Malmö AI

02.09

Malmö/He

3.49

Emelie Gustafsson-88, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

3.40

Hanna Påhlsson-89, Malmö AI

01.06

Lyngby,DEN

Längdhopp:

6.03

+2.0

Malin Olsson-90, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

5.63

+0.6

Ellen Björklund-90, IFK Lund

13.09

Sollentuna

5.50

+1.8

Frida Petersson-92, IFK Lund

27.07

Hässleholm

5.49

+1.9

Hanna Kober-94, IFK Lund

30.08

Växjö

5.46

+1.1

Alissa Söderberg-94, IK Finish

23.07

Stockholm/S

5.45

+0.95

Melinda Ymsén-88, Åhus FIK

14.06

Karlskrona

5.32

+1.7

Nicole Möllerberg-92, Malmö AI

13.07

Helsingborg

5.31

+0.5

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

27.06

Göteborg/U

5.27

+0.0

Sara Arwald-90, IK Pallas

14.06

Vellinge

5.27

-1.1

Sara Olsson-90, IK Finish

14.06

Vellinge

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

6.04

+3.9

Malin Olsson-90, Malmö AI

13.07

Helsingborg

5.52

+2.7

Maja Svensson-94, Malmö AI

30.08

Växjö

5.50

+2.2

Melinda Ymsén-88, Åhus FIK

08.06

Trelleborg

5.44

+2.8

Johanna Riex-89, Eslövs AI

18.05

Helsingborg

5.42

+2.4

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

27.06

Göteborg/U

5.31

+2.6

Sara Olsson-90, IK Finish

08.08

Norrtälje

Tresteg:

12.39

+0.1

Ellen Björklund-90, IFK Lund

09.08

Norrtälje

11.60

+1.6

Louise Nyberg-92, IK Finish

29.06

Göteborg/U

11.58

+0.8

Sara Olsson-90, IK Finish

15.06

Vellinge

11.47

-0.2

Frida Torstensson-87, Malmö AI

15.06

Vellinge

11.39

+1.6

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

10.08

Täby

11.08

+2.0

Melinda Holm-93, IK Finish

31.08

Vellinge

10.97

+1.7

Sophie Jensen-92, Malmö AI

10.08

Täby

10.89

+0.38

Tea Svensson-94, IFK Lund

06.09

Lidköping

10.87

+0.0

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

18.05

Uddevalla

10.84

+0.57

Mimmie Andersson-89, Åhus FIK

15.07

Karlshamn

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

11.17

+2.3

Melinda Holm-93, IK Finish

10.08

Täby

10.86

+5.1

Louise Olsson-90, IFK Helsingborg

18.05

Helsingborg

Kula 4.0 kg:

12.63

Tracey Andersson-84, IFK Trelleborg

16.08

Trelleborg

12.38

Vala Flosadottir-78, IFK Lund

16.08

Trelleborg

11.82

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

30.07

Helsingborg

11.48

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

29.06

Ystad

11.44

Ellinor Widh-90, IK Pallas

01.10

Malmö/S-K

11.32

Frida Johansson-93, Eslövs AI

18.05

Helsingborg

11.38

Hanna Bengtsson-92, Heleneholms IF

01.10

Malmö/S-K

11.09

Jonna Olsson-88, Vittsjö GIK

16.08

Hässleholm

11.03

Barbro Bengtsson-63, Heleneholms IF

05.07

Malmö/S-K

10.18

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

Diskus 1.0 kg:

48.09

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

15.07

Helsingborg

40.58

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

11.06

Eslöv

39.60

Ida Storm-91, Malmö AI

14.06

Vellinge

36.73

Sara Cronsioe-90, Eslövs AI

13.09

Sollentuna

36.52

Ida Claesson-90, Åhus FIK

18.09

Åhus

35.84

Vala Flosadottir-78, IFK Lund

16.08

Trelleborg

35.71

Ida Månsson-91, Ystads IF

10.08

Norrtälje

34.35

Katja Axelsson-92, Eslövs AI

08.06

Trelleborg

32.16

Hanna Bengtsson-92, Heleneholms IF

10.08

Täby

30.56

Malin Andersson-93, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

Slägga 4.0 kg:

65.24

Tracey Andersson-84, IFK Trelleborg

24.08

Göteborg

57.55

Ida Storm-91, Malmö AI

30.08

Helsinki,FIN

42.22

Hanna Bengtsson-92, Heleneholms IF

06.08

Malmö/S-K

40.96

Marion Axelsson-92, Eslövs AI

24.05

Eslöv

38.71

Anna Jönsson-90, Eslövs AI

24.05

Eslöv

37.88

Maria Söderqvist-93, Heleneholms IF

11.05

Ystad

35.46

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

27.06

Ystad

33.30

Ida Claesson-90, Åhus FIK

11.10

Åhus

30.71

Natalie Johansson-92, Lomma FIK

21.09

Malmö/S-K

28.89

Katja Axelsson-92, Eslövs AI

17.08

Ängelholm

Spjut 600 gram:

42.82

Malin Andersson-93, Heleneholms IF

24.05

Eslöv

39.46

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

19.07

Halmstad

38.59

Malin Davidsson-81, Vittsjö GIK

27.07

Hässleholm

38.39

Marion Axelsson-92, Eslövs AI

01.06

Klippan

36.07

Katja Axelsson-92, Eslövs AI

22.06

Hässleholm

35.60

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

27.06

Ystad

33.93

Hanna Jönsson-88, Eslövs AI

12.07

Helsingborg

33.60

Sophie Jensen-92, Malmö AI

13.09

Sollentuna

33.49

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

02.05

Eslöv

32.85

Louise Melliander-90, IFK Helsingborg

23.08

Habo

Sjukamp

3.851

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

31.05-01.06

Lerum

    (18.79 (-1.3) 154 824 27.97(-0.5)
475 (+1.0) 3739 2.36.14)
 

3.576

Caroline Ivarsson-85, Malmö AI

20-21.09

Eslöv

    (18.29 (-0.1) 148 895 27.10 (-0.7)
485 (-1.3) 1725 2.38.02)
 

3.356

Emma Lagerqvist-89, Åhus FIK

20-21.09

Eslöv

    (17.72 (-0.1) 121 865 27.35 (-0.7)
485 (-0.3) 2326 2.44.33)
 

2.819

Melinda Ymsén-88, Åhus FIK

20-21.09

Eslöv

    (22.24 (-0.1) 127 816 28.31 (-0.7)
519 (-1.2) 2399 3.06.73)
 

Stafett 4 x 100 meter:

46.84

Malmö AI

24.05

Göteborg/S

 

Malin Olsson-90, Elisabeth Reutercrona-87, Nina Runvik-87, Natalie Jägerdal-89

 

 

48.70

IFK Helsingborg

18.05

Helsingborg

 

Gabriella Levi-91, Emma Tuvesson-91,
Anna Wemmert-88, Frida Persson-89

 

 

50.20

IFK Lund

16.08

Trelleborg

 

Anna Backlund-94, Hanna Kober-94, Emilia Eriksson-95, Sandra Jönsson-91

 

 

50.33

Åhus FIK

18.05

Uddevalla

 

Mimmie Andersson-89, Zehra Jusupovic-88, Melinda Ymsén-88, Emma Lagerqvist-89

 

 

51.52

Eslövs AI

18.05

Helsingborg

 

Anna Jönsson-90, Jessica Hermansson-88, Johanna Riex-89, Sofie Beckvall-91

 

 

52.67

Vittsjö GIK

16.08

Hässleholm

 

Frederikke Jensen-87, Frida Falck-89, Emelie Lundin-90, Louise Arvidsson-93

 

 

53.46

IFK Trelleborg

18.05

Motala

 

Emma Mårtensson-91, Theresa Thomasson-91, Amanda Friberg-91, Pernilla Nilsson-92

 

 

55.90

Treby IF

19.07

Halmstad

 

Hanna Wiik-Olsson-93, Nathalie Persson-94, Lisa Wigstrand-95, Lina Gasslander-95

 

 

58.86

 

Ystads IF

12.08

Ystad

 

Madeleine Friberg-88, Emma Persson-97, Olivia Jacobsson-92, Nicci Laidler-96

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.46.46

Malmö AI

25.05

Göteborg/S

 

Victoria Joäng-89, Nina Runvik-87, Josefin Magnusson-89, Pernilla Tornemark-85

 

 


Stafett 1.000 meter:

2.14.37

Malmö AI

24.05

Göteborg/S

 

Malin Olsson-90, Natalie Jägerdal-89, Victoria Joäng-89, Josefin Magnusson-89

 

 

2.23.38

IFK Trelleborg

24.05

Göteborg/S

 

Jasmine Isgren-92, Amanda Friberg-91, Theresa thomasson-91, Pernilla Nilsson-92