Kv. seniorer:

Dela

100 meter:

11.68

+1.9

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

11.07

Helsingborg

12.08

+1.62

Daniella Busk-93, Malmö AI

19.06

Karlskrona

12.23

+0.0

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

10.09

Västerås

12.35

+1.7

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

01.08

Hässleholm

12.41

-1.8

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

12.52

-0.3

Hanna Kober-94, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

12.53

-0.7

Anna Backlund-94, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

12.57

+1.3

Adriana Janic-96, Malmö AI

20.06

Ystad

12.58

-0.3

Wilma Kroon-95, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

12.60

+1.8

Nina Runvik-87, Malmö AI

18.07

Halmstad

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

12.06

+3.33

Daniella Busk-93, Malmö AI

19.06

Karlskrona

12.06

+2.8

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

03.08

Malmö/S

12.41

+3.4

Lynette Morgan-91, Malmö AI

09.01

Parow,RSA

12.47

+2.6

Adriana Janic-96, Malmö AI

20.06

Ystad

12.52

+3.33

Malin Olsson-90, Malmö AI

19.06

Karlskrona

12.54

+2.7

Nina Runvik-87, Malmö AI

01.08

Hässleholm

12.56

+2.90

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

28.08

Lund

Obekräftat:

12.49

-0.9

Lynette Morgan-91, Malmö AI

20.02

Belville,RSA

200 meter:

23.50

+1.3

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

20.06

Budapest,HUN

24.76

+1.7

Lynette Morgan-91, Malmö AI

11.04

Germiston,RSA

24.77

+0.0

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

14.08

Karlstad

24.79

+0.9

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

25.00

+0.8

Daniella Busk-93, Malmö AI

15.06

Praha,CZE

25.18

+0.4

Hanna Kober-94, IFK Lund

15.08

Kil

25.22

+1.5

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

05.06

Trelleborg

25.62

+1.5

Linnea Killander-93, Malmö AI

05.06

Trelleborg

25.64

+0.4

Anna Backlund-94, IFK Lund

15.08

Kil

25.83

+1.3

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

10.04

Palisades Park,USA

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

300 meter:

38.19

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

10.08

Göteborg/S

40.99

 

Alexandra Everett-96, Malmö AI

07.08

Stockholm/S

41.04

 

Wilma Kroon-95, Malmö AI

15.08

Kil

41.46

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

07.08

Vellinge

42.38

 

Elin Andersson-90, IFK Lund

18.07

Halmstad

42.58

 

Sofia Persson-95, Klippans FK

13.06

Vellinge

43.11

 

Adriana Janic-96, Malmö AI

22.08

Malmö/He

43.20

 

Sara Jacobsson-96, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

43.30

Frida Grindheim-96, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

43.59

Emelie Nilsson-96, Ystads IF

10.07

Helsingborg

400 meter:

53.41

 

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

17.04

Baton Rogue,USA

54.28

 

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

22.08

Falun

58.27

 

Josefin la Fleur-94, Ystads IF

03.07

Göteborg/U

58.69

 

Elin Andersson-90, IFK Lund

19.06

Karlskrona

59.63

 

Hanna Kober-94, IFK Lund

16.05

Växjö

59.85

 

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

03.07

Göteborg/U

60.14

 

Theresa Thomasson-91, IFK Trelleborg

13.06

Vellinge

60.19

 

Cajsa Kihlman-93, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

61.18

 

Louise Svärd-92, IK Finish

03.07

Göteborg/U

61.67

 

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

16.05

Jönköping

800 meter:

2.12.73

 

Elin Andersson-90, IFK Lund

06.08

Stockholm/S

2.16.22

 

Sarah Lahti-95, Klippans FK

11.07

Helsingborg

2.17.03

 

Julia Nilsson-92, IK Pallas

29.07

Allerød,DEN

2.17.98

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

06.06

Ängelholm

2.18.68

 

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

10.04

Denton,USA

2.19.25

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

15.07

Karlstad

2.20.22

 

Anna Nilson-91, Malmö AI

14.08

Karlstad

2.23.62

 

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

14.08

Karlstad

2.24.23

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

2.24.38

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

17.07

Halmstad

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.36.31

 

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

16.04

Walnut,USA

4.36.74

 

Sarah Lahti-95, Klippans FK

08.08

Stockholm/S

4.37.56

 

Hanna Karlsson-79, Malmö AI

08.06

Eskilstuna

4.40.45

 

Julia Nilsson-92, IK Pallas

21.08

Bagsværd,DEN

4.42.20

Amanda Lönnqvist-94, Ystads IF

14.08

Kil

4.42.85

 

Elin Andersson-90, IFK Lund

03.08

Malmö/S

4.43.97

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

03.08

Malmö/S

4.46.95

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

25.05

Jönköping

4.47.59

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

18.07

Halmstad

4.48.52

 

Anna Nilson-91, Malmö AI

03.08

Malmö/S

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

6.27.01

Sarah Lahti-95, Klippans FK

04.07

Göteborg/U

6.34.55

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

04.07

Göteborg/U

7.51.4m

Helene Nilsson-82, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

8.01.6m

Anna Isaksson-87, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

8.12.40

Nicci Laidler-96, Ystads IF

05.06

Ängelholm

8.49.1m

Susanne H. Söderberg-59, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

9.22.8m

Ulrika Särvegård-68, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

3000 meter:

  9.40.27

 

Hanna Karlsson-79, Malmö AI

01.06

Göteborg/S

  9.53.91

 

Amanda Lönnqvist-94, Ystads IF

02.05

Tårnby,DEN

10.17.41

Sarah Lahti-95, Klippans FK

09.07

Helsingborg

10.26.79

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

09.07

Helsingborg

10.35.04

 

Julia Nilsson-92, IK Pallas

15.08

Karlstad

10.36.55

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

25.08

Stockholm/S

10.40.78

 

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

09.07

Helsingborg

10.53.63

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

09.07

Helsingborg

10.54.51

 

Lotta Huselius-74, Björnstorps IF

20.06

Ystad

11.37.68

 

Johanna Stark-91, Åhus FIK

20.06

Ystad

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

17.24.47

 

Amanda Lönnqvist-94, Ystads IF

02.06

Eslöv

17.28.67

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

05.09

Söderhamn

18.35.12

 

Maria Andersson-79, IS Göta

02.06

Eslöv

18.41.11

 

Erica Rönnhage -85, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

19.05.91

 

Donna Finlayson-85, Björnstorps IF

02.06

Eslöv

19.42.57

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

16.05

Växjö

20.06.40

Lotta Bohlin-83, IFK Lund

16.05

Växjö

20.31.04

 

Vanja Tufvesson-85,Björnstorps IF

02.06

Eslöv

20.49.42

Eva Lönnqvist-56, Ystads IF

06.08

Löttorp

20.59.36

 

Helene Nilsson-82, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

10000 meter:

40.06.51

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

04.09

Trelleborg

42.25.67

 

Eva Lönnqvist-56, Ystads IF

04.09

Trelleborg

43.00.04

Lena Ericsson-61, IS Göta

04.09

Trelleborg

45.37.43

Anna Hull-67, Ystads IF

04.09

Trelleborg

45.40.55

 

Helena Zander-75, Björnstorps IF

04.09

Trelleborg

45.45.09

 

Eva Ek-60, Björnstorps IF

04.09

Trelleborg

46.06.58

Anna-Karin Delborg-59, Björnstorps IF

04.09

Trelleborg

48.54.06

Marianne Gottlieb-54, Björnstorps IF

04.09

Trelleborg

49.14.51

Carina Lloyd-64, Ystads IF

04.09

Trelleborg

50.43.52

Ulrika Särvegård-68, Heleneholms IF

04.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck, 84.0 cm:

13.38

-0.4

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

10.08

Göteborg/S

14.19

+1.2

Isabell Englund-91, Malmö AI

04.07

Mannheim,GER

14.73

+1.2

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

03.08

Malmö/S

15.65

+1.9

Matilda Andersson-96, Åhus FIK

16.05

Växjö

15.70

+1.9

Tea Svensson-94, IFK Lund

16.05

Växjö

16.79

+1.2

Anna Olsson-92, IFK Lund

18.09

Eslöv

17.66

+1.2

Sofie Beckvall-91, Eslövs AI

18.09

Eslöv

18.02

-0.6

Nilla Hansson-94, Hässleholms AIS

16.05

Olofström

18.64

-0.6

Frederikke Jensen-87, Vittsjö GIK

16.05

Olofström

18.68

+0.5

Jasmine Isgren-92, IFK Trelleborg

16.05

Jönköping

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.55

+3.1

Siri Fagerlund-86, IFK Helsingborg

08.05

Randall's Island,USA

400 meter häck, 76.2cm:

57.82

Sofie Persson-87, IFK Helsingborg

28.05

Greensboro,USA

64.07

 

Jessica Hermansson-88, Eslövs AI

09.07

Helsingborg

67.95

Frida McCabe-92, IFK Lund

16.05

Växjö

72.04

 

Nellie Mårtensson-95, Hässleholms AIS

19.06

Hässleholm

73.64

 

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

19.06

Hässleholm

75.86

 

Frederikke Jensen-87, Vittsjö GIK

19.06

Hässleholm

78.52

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

22.08

Vejen,DEN

78.85

Linnea Backman-93, IFK Helsingborg

16.05

Växjö

79.03

Emmie Eriksson-Ohlsson-95, Åhus FIK

16.05

Växjö

79.06

 

Anna Hull-67, Ystads IF

04.09

Trelleborg

2000 meter hinder, 76.2 cm:

  9.00.43

Anna Hull-67, Ystads IF

07.08

Löttorp

3000 meter hinder, 76.2 cm:

13.30.4m

Anna Hull-67, Ystads IF

13.06

Ystad

Höjdhopp:

1.82

Ellen Björklund-90, IFK Lund

12.06

Leiden,NED

1.71

 

Signe Svensén-96, KFUM Kristianstad

05.06

Ängelholm

1.70

 

Sofie Bjöklund-93, Båstads GIF

20.06

Karlskrona

1.70

 

- " -

13.08

Karlstad

1.69

 

Erika Eskilsson-93, Malmö AI

05.06

Kil

1.69

Emma Schack-95, Åhus FIK

14.08

Kil

1.68

 

Adriana Janic-96, Malmö AI

21.08

Malmö/He

1.67

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

13.06

Växjö

1.67

 

Esmeralda Hansson-94, Ystads IF

18.09

Sjöbo

1.66

 

Ebba Didner-90, IK Pallas

12.06

Vellinge

1.65

Hanna Ringdahl-95, Eslövs AI

16.05

Eslöv

1.65

 

Sandra Liljegren-91, Vittsjö GIK

16.05

Olofström

1.65

 

- " -

11.07

Helsingborg

1.65

 

- " -

13.08

Karlstad

1.65

 

Vera Persson-Holm -94, FK Athlet

03.07

Göteborg/U

Stavhopp:

4.12

 

Petra Olsen-90, Malmö AI

18.07

Halmstad

4.01

Alissa Söderberg-94, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

3.68

 

Sophie Jensen-92, Malmö AI

28.08

Akureyri,ISL

3.65

 

Nathalie Busk-91, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

3.61

 

Terese Dimblad Gonzalez-95, Malmö AI

13.08

Kil

3.35

 

Emma Nilsson-95, Malmö AI

10.09

Västerås

3.16

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

11.08

Ystad

2.95

 

Nellie Becke-95, Malmö AI

10.09

Västerås

2.74

Andrietta Grentzmann-97, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

2.60

 

Amanda Fridh-88, IFK Trelleborg

16.05

Jönköping

Längdhopp:

6.23

+0.0

Malin Olsson-90, Malmö AI

10.07

Sierra Nevada,ESP

6.00

+0.6

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

02.07

Göteborg/U

5.92

+1.4

Johanna Nilsson-90, KFUM Kristianstad

03.07

Göteborg/U

5.85

+0.0

Kim McCabe-90, IFK Lund

14.08

Karlstad

5.72

+1.6

Alissa Söderberg-94, Malmö AI

12.09

Västerås

5.71

-0.5

Hanna Kober-94, IFK Lund

14.08

Kil

5.58

+1.0

Nellie Mårtensson-95, Hässleholms AIS

02.07

Göteborg/U

5.58

+1.2

Frida McCabe-92, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

5.53

+0.6

Erika Eskilsson-93, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

5.48

-0.7

Adriana Janic-96, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.89

+2.8

Kim McCabe-90, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

5.71

Kim McCabe-90, IFK Lund

03.08

Malmö/S

5.67

+2.4

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

15.08

Karlstad

5.55

+3.3

Erika Eskilsson-93, Malmö AI

11.07

Helsingborg

Tresteg:

12.48

+1.8

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

12.09

Västerås

11.80

+1.6

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

31.07

Hässleholm

11.56

+1.2

Louise Nyberg-92, IK Finish

15.08

Karlstad

11.55

+1.3

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

31.07

Hässleholm

11.31

+0.8

Ellen Björklund-90, IFK Lund

16.05

Växjö

11.26

-0.2

Tea Svensson-94, IFK Lund

04.07

Göteborg/U

11.10

+1.8

Josefin Enoksson-95, Klippans FK

15.08

Kil

10.96

+1.7

Fanny Lindström-94, FK Athlet

22.08

Vejen,DEN

10.85

+1.0

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

15.08

Karlstad

10.76

+1.0

Rima Beyed-94, IFK Lund

15.08

Kil

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

11.83

+2.8

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

31.07

Hässleholm

11.40

+3.5

Tea Svensson-94, IFK Lund

10.07

Helsingborg

11.26

+2.8

Josefin Enoksson-95, Klippans FK

03.07

Göteborg/U

11.13

+2.8

Fanny Lindström-94, FK Athlet

22.08

Vejen,DEN

11.05

+2.3

Madeleine Friberg-88, Ystads IF

15.08

Karlstad

Kula 4.0 kg:

12.89

Hanna Bengtson-92, Heleneholms IF

15.08

Karlstad

12.12

Frida Johansson-93, Eslövs AI

13.06

Vellinge

11.96

Viktoria Joäng-89, Malmö AI

16.06

Malmö/S-K

11.79

Tracey Andersson-84, IFK Trelleborg

08.09

Göteborg/S-K

11.49

Lina Bengtson-94, Heleneholms IF

22.08

Vejen,DEN

11.04

 

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

04.09

Bottnaryd

10.91

 

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

07.08

Löttorp

10.65

Malin Andersson-93, Heleneholms IF

22.08

Vejen,DEN

10.19

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

19.06

Hässleholm

10.07

Vala Flosadottir-78, IFK Lund

16.05

Växjö

Diskus 1.0 kg:

46.20

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

11.07

Helsingborg

40.65

Lina Bengtson-94, Heleneholms IF

10.07

Helsingborg

39.48

Ida Storm-91, Malmö AI

14.08

Karlstad

38.81

Hanna Bengtson-92, Heleneholms IF

18.09

Malmö/S-K

38.65

 

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

02.06

Eslöv

37.44

 

Anna Östenberg-62, IFK Helsingborg

05.09

Helsingborg

36.11

Malin Andersson-93, Heleneholms IF

16.06

Malmö/S-K

35.46

Katja Axelsson-92, Eslövs AI

26.05

Eslöv

34.17

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

31.07

Hässleholm

34.04

Nicole Kvist-93, IFK Helsingborg

31.07

Hässleholm

Slägga 4.0 kg:

69.28

Tracey Andersson-84, IFK Trelleborg

08.06

Eskilstuna

56.66

Ida Storm-91, Malmö AI

04.07

Bottnaryd

53.00

Maria Söderqvist-93, Heleneholms IF

30.05

Nyköping

48.71

Marion Axelsson-92, Eslövs AI

09.07

Helsingborg

46.66

Hanna Bengtson-92, Heleneholms IF

13.06

Vellinge

44.75

Lina Bengtson-94, Heleneholms IF

15.08

Kil

41.91

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

25.09

Malmö/S-K

37.52

Ida Claesson-90, Åhus FIK

16.05

Växjö

36.11

 

Felicia Hast-93, Lomma FIK

02.10

Malmö/S-K

34.68

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

04.09

Bottnaryd

Spjut 600 gram:

45.45

Malin Andersson-93, Heleneholms IF

10.09

Västerås

39.41

 

Sophie Jensen-92, Malmö AI

01.08

Hässleholm

38.33

 

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

06.06

Ängelholm

34.53

 

Malin Davidsson-81, Vittsjö GIK

16.05

Olofström

34.16

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

04.09

Bottnaryd

32.12

Katja Axelsson-92, Eslövs AI

04.10

Eslöv

29.90

 

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

01.08

Hässleholm

29.46

Lilly Andersson-96, Eslövs AI

27.09

Eslöv

29.24

Jennie Walfridsson-95, FK Athlet

11.08

Ystad

29.13

 

Cornelia Wikström-93, Ängelholms IF

01.08

Hässleholm

Sjukamp

3.174

 

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

25-26.09

Ystad

 

(18.81 (+0.5) 140 829 28.89 (-0.3)
473 (-1.9) 1824 2.43.68)

 

2.292

Anna Hull-67, Ystads IF

25-26.09

Ystad

(20.79 (+0.5) 129 711 30.55 (-0.3)
379 (-3.0) 1052 2.46.50)

 

Stafett 4 x 100 meter:

47.46

Malmö AI

29.05

Norrtälje

 

 

Malin Olsson-90, Josefin Magnusson-89,
Isabell Englund-91, Daniella Busk-93

 

 

49.75

IFK Helsingborg

16.05

Växjö

 

Johanna Carlsson-94, Elin Backman-88,
Linnea Backman-92, Emma Tuvesson-91

 

 

50.47

IFK Lund

16.05

Växjö

 

Anna Backlund-94, Hanna Kober-94,
Emilia Eriksson-95, Tea Svensson-94

 

 

50.90

Åhus FIK

16.05

Växjö

 

Matilda Andersson-96, Sara Svensson-91,
Emma Schack-95, Anna Samuelsson-96

 

 

52.66

 

IF Kronan

06.06

Ängelholm

 

 

Diana Mensah-95, Ema Handzic-95,
Linnea Sandell-96, Emma Hofko-95

 

 

52.72

IFK Trelleborg

16.05

Jönköping

 

Hanna Andersson-97, Theresa Thomasson-91,
Jasmine Isgren-92, Pernilla Nilsson-92

 

 

54.31

 

Ängelholms IF

06.06

Ängelholm

 

 

Frida Nilsson-92, Sara Svenson-92,
Rebecka Stjern-96, Vanille Cousyn-Johansson-96

 

 

55.72

 

Vittsjö GIK

16.05

Olofström

 

 

Julia Bäcklund-Karlsson-97, Frederikke
Jensen-87, Tanja Thelandersson-94,
Louise Arvidsson-93

 

 

56.17

 

Hässleholms AIS

16.05

Olofström

 

 

Nellie Mårtensson-95, Nilla Hanson-94,
Ronja Göransdotter-89, Emma Petersson-96

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 


Stafett 1.000 meter:

2.22.66

IFK Lund

29.05

Norrtälje

 

Emilia Eriksson-95, Anna Backlund-94,
Tea Svensson-94, Hanna Kober-94

 

 

2.36.08

Hässleholms AIS

19.06

Hässleholm

 

Josefine Ohlsson-98, Marinda Petersson-95,
Nellie Mårtensson-95, Elise Malmberg-95

 

 

2.42.70

Vittsjö GIK

19.06

Hässleholm

 

Tanja Thelandersson-94, Louise
Arvidsson-93, Frida Olsson-94,
Frederikke Jensen-87

 

 

2.47.04

Ängelholms IF

19.06

Hässleholm

 

Johanna Christiansson-92, Frida Nilsson-92,
Rebecca Stjern-96, Sara Salomonsson-97