Kv. seniorer:

Dela

100 meter:

11.96

+0.9

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

28.05

Genève,SUI

11.98

+0.8

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

26.08

Ystad

12.02

+1.8

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

02.08

Karlstad

12.10

-0.6

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

09.07

Göteborg/U

12.16

-0.6

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

12.16

-0.2

Daniella Busk-93, Malmö AI

02.07

Mannheim,GER

12.28

+1.1

Kim McCabe-90, IFK Lund

26.08

Vellinge

12.50

+1.7

Malin Olsson-90, Malmö AI

19.03

Tempe,USA

12.53

+1.3

Hanna Kober-94, IFK Lund

26.08

Vellinge

12.59

+0.8

Sara Jacobsson-96, Malmö AI

26.08

Ystad

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

11.85

+3.4

Daniella Busk-93, Malmö AI

31.07

Sundsvall

11.87

+3.4

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

31.07

Sundsvall

11.94

+4.1

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

26.08

Vellinge

12.38

+2.1

Malin Olsson-90, Malmö AI

08.05

Lawrenceville,USA

12.55

+2.3

Linnea Sandell-96, IF Kronan

19.06

Ystad

200 meter:

24.28

+0.7

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

28.05

Weinheim,GER

24.28

+1.5

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

04.06

Trelleborg

24.50

+1.7

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

28.08

Ystad

24.73

+1.7

Daniella Busk-93, Malmö AI

31.07

Sundsvall

24.80

-0.8

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

05.05

Orlando,USA

25.32

-0.9

Hanna Kober-94, IFK Lund

10.07

Göteborg/U

25.33

-0.2

Linnea Killander-93, Malmö AI

10.07

Göteborg/U

25.48

+0.1

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

31.07

Sundsvall

25.54

-0.4

Linnea Collin-89, Malmö AI

23.07

Halmstad

25.62

+0.1

Wilma Kroon-95, Malmö AI

10.07

Göteborg/U

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

24.11

+2.6

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

14.08

Gävle

24.21

+3.4

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

28.08

Vellinge

24.64

+4.5

Daniella Busk-93, Malmö AI

28.08

Vellinge

24.93

+2.8

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

02.07

Helsingborg

24.97

+2.4

Linnea Killander-93, Malmö AI

19.06

Karlskrona

25.11

+2.9

Linnea Collin-89, Malmö AI

02.07

Helsingborg

25.27

+2.9

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

02.07

Helsingborg

300 meter:

40.22

 

Alexandra Everett-96, Malmö AI

10.07

Göteborg/U

42.25

 

Kajsa Olsson-97, Öresund FK

12.06

Vellinge

42.38

 

Emelie Nilsson-96, Ystads IF

10.07

Göteborg/U

42.49

 

Sara Jacobsson-96, Malmö AI

27.08

Ystad

42.93

Frida Grindheim-96, IFK Helsingborg

04.06

Ängelholm

43.61

 

Nicci Laidler-96, Ystads IF

03.09

Lund

43.63

 

Lilly Andersson-96, Eslövs AI

04.06

Ängelholm

43.87

 

Julia Axelsson-Svärd-96, IFK Helsingborg

27.08

Ystad

44.18

 

Linnea Sandell-96, IF Kronan

15.05

Eslöv

44.61

 

Felicia Ascard-96, IFK Lund

17.09

Växjö

400 meter:

53.78

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

28.05

Genève,SUI

53.78

- " -

18.06

Stockholm/S

56.61

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

13.08

Gävle

56.63

 

Josefin la Fleur-94, Ystads IF

09.07

Göteborg/U

56.92

Linnea Collin-89, Malmö AI

12.08

Gävle

57.61

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

09.08

Karlshamn

59.58

 

Gabriella Levi-91, IFK Helsingborg

03.07

Helsingborg

59.73

 

Hanna Kober-94, IFK Lund

29.05

Göteborg/S

60.18

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

15.05

Eslöv

62.52

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

24.07

Halmstad

62.54

 

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

09.07

Göteborg/U

800 meter:

2.13.96

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

10.07

Göteborg/U

2.17.84

 

Sarah Lahti-95, Klippans FK

19.06

Karlskrona

2.18.68

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

04.09

Falköping

2.20.12

 

Elin Andersson-90, IFK Lund

23.04

Nashville,USA

2.21.34

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

09.07

Villeneuve d'Ascq,FRA

2.22.03

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

10.07

Göteborg/U

2.22.48

 

Josefine Carlsson-86, Malmö AI

04.09

Lund

2.22.75

 

Amanda Lönnqvist-94, Ystads IF

11.08

København,DEN

2.23.57

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

10.07

Göteborg/U

2.23.93

Josefin la Fleur-94, Ystads IF

30.07

Stockholm/S

1000 meter:

3.04.34

Patricia Striner-97, Malmö AI

29.07

Stockholm/S

3.31.2m

Anna Isaksson-87, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

3.32.4m

Helene Nilsson-82, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

3.37.7m

Lis Örnhed-81, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

3.42.3m

Petra Örlegård-89, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

3.53.9m

Ann Sterner-85, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

4.05.3m

Susanne H. Söderberg-59, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

4.20.5m

Karin Ahlkvist-54, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

1500 meter:

4.39.1m

Maria Sandström-90, Malmö AI

12.06

Hässleholm

4.42.27

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

10.09

Espoo,FIN

4.42.79

 

Amanda Lönnqvist-94, Ystads IF

31.07

Stockholm/S

4.42.80

 

Sarah Lahti-95, Klippans FK

31.07

Stockholm/S

4.43.06

 

Julia Nilsson-92, Öresund FK

09.07

Göteborg/U

4.44.07

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

28.06

Sollentuna

4.44.42

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

28.06

Sollentuna

4.49.04

 

Tilda Helgesson--92, Åhus FIK

13.07

Kristianstad

4.51.46

 

Sandra Nilsson-88, Åhus FIK

30.07

Hässleholm

4.55.46

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

31.07

Stockholm/S

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

7.08.50

Anna Nilsson-97, Öresund FK

03.09

Falköping

8.21.4m

Nicci Laidler-96, Ystads IF

30.07

Hässleholm

3000 meter:

10.09.19

 

Sarah Lahti-95, Klippans FK

01.07

Helsingborg

10.11.43

Maria Sandström-90, Malmö AI

31.07

Hässleholm

10.15.09

 

Amanda Lönnqvist-94, Ystads IF

10.09

Espoo,FIN

10.28.41

 

Sandra Nilsson-88, Åhus FIK

31.07

Hässleholm

10.28.57

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

10.31.12

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

29.06

Stockholm/S

10.35.15

 

Julia Nilsson-92, Öresund FK

28.08

Vellinge

10.38.27

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

08.07

Göteborg/U

10.46.43

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

01.07

Helsingborg

11.03.3m

 

Lotta Huselius-74, Björnstorps IF

01.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

17.12.76

Maria Sandström-90, Malmö AI

11.06

Göteborg/S

17.29.57

Louise Nilsson-85, Malmö AI

31.08

Eslöv

18.25.09

 

Sandra Nilsson-88, Åhus FIK

22.05

Motala

18.50.68

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

05.08

Skellefteå

19.01.77

 

Amanda Lönnqvist-94, Ystads IF

31.08

Eslöv

19.03.94

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

29.05

Göteborg/S

19.35.76

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

31.08

Eslöv

19.54.19

 

Emelie Lilja-88, Eslövs AI

31.08

Eslöv

20.25.71

 

Therese Jansson-85, IFK Lund

29.05

Göteborg/S

20.56.8m

Anna Isaksson-87, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

10000 meter:

36.41.5m

Louise Nilsson-85, Malmö AI

17.09

Lund

39.36.0m

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

17.09

Lund

39.38.0m

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

17.09

Lund

43.27.9m

Lena Eriksson-61, IS Göta

17.09

Lund

44.35.7m

Eva Lönnqvist-56, Ystads IF

17.09

Lund

46.15.6m

Anna Hull-67, Ystads IF

17.09

Lund

46.46.9m

Helena Zander-75, Björnstorps IF

17.09

Lund

47.19.3m

Julia Mårtensson-90, Björnstorps IF

17.09

Lund

47.56.6m

Susanne Harke Söderberg-59, Heleneholms IF

17.09

Lund

48.50.8m

Maria Yngve-69, Ystads IF

17.09

Lund

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck, 84.0 cm:

13.43

+1.4

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

31.07

Sundsvall

14.95

-0.5

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

30.07

Hässleholm

15.73

+0.8

Esmeralda Hansson-94, Ystads IF

22.05

Halmstad

16.26

+2.0

Anna Olsson-92, IFK Lund

02.07

Helsingborg

16.54

-0.8

Matilda Andersson-96, Åhus FIK

22.05

Motala

18.08

-2.1

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

17.09

Varberg

18.11

+0.2

Sara Svensson-92, Ängelholms IF

28.05

Lerum

19.09

+0.9

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

10.09

Eslöv

19.54

+0.9

Anna Ringdahl-93, Eslövs AI

10.09

Eslöv

19.94

+0.8

Kajsa Olsson-97, Öresund FK

22.05

Halmstad

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

13.42

+2.2

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

04.06

København,DEN

14.77

+2.9

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

22.05

Jönköping

400 meter häck, 76.2cm:

63.43

Gabriella Levi-91, IFK Helsingborg

04.06

Ängelholm

64.43

Sara Svensson-91, Åhus FIK

28.08

Vellinge

66.00

Frida McCabe-92, IFK Lund

29.05

Göteborg/S

67.92

 

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

12.06

Karlshamn

73.63

 

Fanny Sundquist-94, Åhus FIK

12.06

Löttorp

77.00

 

Erika Håkansson-93, Öresund FK

12.06

Karlshamn

77.68

 

Sofia Andersson-95, Vittsjö GIK

12.06

Lerum

78.95

 

Josefine Westelindh-90, Ängelholms IF

12.06

Karlshamn

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.21.93

 

Tilda Helgesson--92, Åhus FIK

12.06

Löttorp

5.52.88

Josefine Norstedt-93, IFK Helsingborg

29.05

Göteborg/S

2000 meter hinder, 76.2 cm:

 

 

 

 

3000 meter hinder, 76.2 cm:

13.34.8m

Anna Hull-97, Ystads IF

27.07

Ystad

14.49.4m

Nicci Laidler-96, Ystads IF

27.07

Ystad

Höjdhopp:

1.80

Ellen Björklund-90, IFK Lund

28.06

Sollentuna

1.80

- " -

14.07

Ostrava,CZE

1.72

 

Sofie Björklund-93, Båstads GIF

20.08

Varberg

1.70

Adriana Janic-96, Malmö AI

27.08

Ystad

1.69

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

08.07

Villeneuve d'Arcq,FRA

1.68

Esmeralda Hansson-94, Ystads IF

22.05

Halmstad

1.65

 

Erika Eskilsson-93, Malmö AI

03.07

Helsingborg

1.64

 

Signe Svensén-96, KFUM Kristianstad

27.08

Ystad

1.64

 

Wilma Nordkvist-98, IFK Helsingborg

20.08

Malmö/He

1.64

 

Hanna Ringdahl-95, Eslövs AI

13.07

Kristianstad

1.62

 

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

05.06

Ängelholm

1.62

Sandra Liljegren-91, Åhus FIK

31.07

Hässleholm

Stavhopp:

3.76

 

Terese Dimblad-Gonzalez-95, Malmö AI

16.09

Växjö

3.71

 

Nathalie Busk-91, Malmö AI

16.04

El Paso,USA

3.71

 

Petra Olsen-90, Malmö AI

14.05

Athens,USA

3.20

 

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

12.06

Karlshamn

3.15

Andrietta Grentzmann-97, Malmö AI

31.07

Stockholm/S

3.14

 

Maja Svensson-94, Malmö AI

10.07

Göteborg/U

3.11

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

26.08

Ystad

3.10

 

Nellie Becke-95, Malmö AI

21.08

Varberg

2.95

 

Nilla Hansson-94, Hässleholms AIS

10.09

Karlskrona

2.85

 

Frida Tånnander-98, IFK Lund

04.09

Falköping

Längdhopp:

6.12

+1.5

Malin Olsson-90, Malmö AI

28.04

Philadelphia,USA

6.12

+0.0

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

07.08

Falun

5.96

+0.0

Kim McCabe-90, IFK Lund

28.08

Vellinge

5.88

-0.7

Hanna Kober-94, IFK Lund

09.07

Göteborg/U

5.69

+1.6

Frida McCabe-92, IFK Lund

03.09

Lund

5.66

+1.7

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

12.06

Lerum

5.56

+1.6

Ellen Björklund-90, IFK Lund

03.09

Lund

5.55

+0.9

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

28.08

Vellinge

5.46

-0.2

Erika Eskilsson-93, Malmö AI

31.07

Hässleholm

5.46

+0.6

Stina Ek-93, Klippans FK

27.08

Vellinge

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

6.21

+2.1

Malin Olsson-90, Malmö AI

28.08

Vellinge

5.80

+3.4

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

06.08

Göteborg/U

Tresteg:

12.28

+0.3

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

10.07

Göteborg/U

11.85

+0.0

Malin Olsson-90, Malmö AI

08.05

Lawrenceville,USA

11.84

+0.0

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

30.07

Hässleholm

11.58

+0.0

Nellie Mårtensson-95, Hässleholms AIS

30.07

Hässleholm

11.48

+1.9

Louise Nyberg-92, Öresund FK

28.08

Vellinge

11.36

+0.6

Tea Svensson-94, IFK Lund

10.07

Göteborg/U

11.17

+1.4

Fanny Lindström-94, FK Athlet

21.06

Simrishamn

10.86

+0.0

Susanne Bäcker-93, Malmö AI

18.09

Växjö

10.81

+0.0

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

13.07

Kristianstad

10.65

+0.7

Anna Larsson-97, IFK Lund

23.07

Halmstad

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

12.46

+3.5

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

02.07

Helsingborg

11.47

+3.5

Tea Svensson-94, IFK Lund

27.08

Vellinge

11.34

+2.7

Fanny Lindström-94, FK Athlet

21.06

Simrishamn

11.10

+2.8

Rima Beyed-94, IFK Lund

27.08

Vellinge

10.71

+2.8

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

02.07

Helsingborg

Kula 4.0 kg:

13.05

Ida Storm-91, Malmö AI

01.05

Los Angeles,USA

12.90

 

Karin Olsson-75, IFK Helsingborg

29.05

Göteborg/S

12.75

Hanna Bengtson-92, Öresund FK

12.06

Karlshamn

12.38

Lina Bengtson-94, Öresund FK

24.09

Malmö/S-K

12.31

 

Kim McCabe-90, IFK Lund

29.05

Göteborg/S

12.25

Karin Cronstedt-67, Heleneholms IF

17.08

Malmö/S-K

11.73

 

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

10.97

 

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

31.07

Hässleholm

10.44

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

27.08

Bottnaryd

10.28

 

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

03.07

Helsingborg

Diskus 1.0 kg:

45.37

Hanna Bengtson-92, Öresund FK

28.05

Malmö/S-K

44.66

Karin Cronstedt-67, Heleneholms IF

17.08

Malmö/S-K

44.41

Jasmine Henriksson-88, Eslövs AI

20.07

Växjö

42.52

Ida Storm-91, Malmö AI

01.05

Los Angeles,USA

40.81

 

Lina Bengtson-94, Öresund FK

17.08

Malmö/S-K

38.72

 

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

22.06

Malmö/S-K

37.90

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

29.09

Ängelholm

37.64

Nicole Kvist-93, IFK Helsingborg

10.07

Göteborg/U

34.59

 

Malin Andersson-93, Öresund FK

10.07

Göteborg/U

32.50

Maria Söderqvist-93, Öresund FK

17.09

Växjö

Slägga 4.0 kg:

63.72

Ida Storm-91, Malmö AI

14.05

Tucson,USA

53.31

Maria Söderqvist-93, Öresund FK

03.07

Bottnaryd

53.16

 

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

28.08

Ystad

44.95

Josefina Frenander-95, IFK Lund

01.07

Helsingborg

43.67

 

Lovisa Helmius-95, IFK Lund

01.07

Helsingborg

43.18

Hanna Bengtson-92, Öresund FK

01.10

Malmö/S-K

42.34

 

Malin Jönsson-95, IFK Lund

28.08

Ystad

41.88

Felicia Hast-93, Lomma FIK

24.08

Malmö/S-K

39.70

 

Lina Bengtson-94, Öresund FK

24.09

Malmö/S-K

38.45

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

29.09

Ängelholm

Spjut 600 gram:

42.53

 

Malin Andersson-93, Öresund FK

17.08

Malmö/S-K

34.18

 

Jennie Walfridsson-95, FK Athlet

08.09

Sjöbo

30.90

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

30.79

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

27.08

Bottnaryd

30.09

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

19.06

Sipoo,FIN

29.56

Sofia Andersson-95, Vittsjö GIK

05.06

Ängelholm

28.77

Cornelia Wikström-93, Ängelholms IF

15.05

Eslöv

28.49

 

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

13.07

Kristianstad

27.87

 

Mathilda Olsson-92, FK Athlet

25.09

Ystad

27.80

 

Ellen Isacsson-92, Åhus FIK

22.05

Motala

Sjukamp

3.395

 

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

10/11.09

Eslöv

 

19.09 (+0.9) 138 865 27.79 (+0.0)
452 (-1.9) 2665 2.38.70

 

3.375

 

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

17/19.09

Varberg

 

18.08 (-2.1) 139 875 28.73 (-1.3)
460 (-0.1) 2140 2.37.45

 

Stafett 4 x 100 meter:

46.63

Malmö AI

02.06

Växjö

 

 

Linnea Collin-89, Linnea Killander-93,
Josefin Magnusson-89, Daniella Busk-93

 

 

47.63

IFK Helsingborg

02.06

Växjö

 

 

Gabriella Levi-91, Emma Tuvesson-91,
Elin Backman-88, Linnea Backman-92

 

 

50.44

Åhus FIK

22.05

Motala

 

 

Alexandra Svensson-91, Sara Svensson-91,
Ebba Björkman-95, Matilda Andersson-96

 

 

51.21

 

IFK Lund

03.06

Växjö

 

 

Moa Beckman-95, Josefina Frenander-95,
Malin Jönsson-95, Lisa Cronquist-95

 

 

51.38

FK Athlet

25.09

Ystad

 

Mathilda Olsson-92, Vera Persson-Holm-94
Jennie Walfridsson-95, Fanny Lindström-94

 

 

51.62

IFK Helsingborg

05.06

Ängelholm

 

Klara Skyvell-96, Annika Jönsson-96,
Vanille Cousyn-Johansson-96,
Frida Grindheim-96

 

 

52.15

Ystads IF

25.09

Ystad

 

Emelie Nilsson-96, Nicci Laidler-96,
Josefin la Fleur-94, Caroline Ivarsson-85

 

 

52.66

 

Öresund FK

22.05

Halmstad

 

 

Emmy Ahlqvist- , Kajsa Olsson-97, Anja
Persson-Hallberg-95, Ebba Didner-90

 

 

52.90

 

IF Kronan

05.06

Ängelholm

 

 

Emma Brorsson-95, Rebecka Jeppsson-97,
Linnea Sandell-96, Emma Hofko

 

 

59.43

 

Ängelholms IF

22.05

Halmstad

 

 

Sara Salomonsson-97, Agnes
Ulfwinger-98, Erika Bengtsson-96,
Ellinor Sperling-98

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.46.06

Malmö AI

03.06

Växjö

 

Nina Runvik-87, Pernilla Tornemark-85,
Linnea Collin-89, Josefin Magnusson-89

 

 


Stafett 1.000 meter:

2.26.70

IFK Helsingborg

02.06

Växjö

 

Johanna Carlsson-94, Linnea Backman-92,
Josefine Norstedt-93, Cajsa Kihlman-93

 

 

2.27.45

Ystads IF

12.06

Karlshamn

 

Madeleine Friberg-88, Caroline Ivarsson-85,
Emelie Nilsson-95, Josefin la Fleur-94

 

 

2.32.53

Öresund FK

12.06

Karlshamn

 

Emmy Ahlqvist-95, Erika Håkansson-93,
Matilda Frantzich-95, Anja Persson-Hellberg-95