Kv. seniorer:

Dela

100 meter:

11.79

+1.6

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

24.05

Oslo,NOR

12.01

-0.6

Daniella Busk-93, Malmö AI

10.08

Sollentuna

12.11

+1.9

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

03.06

Klippan

12.27

+0.8

Sara Svensson-91, Åhus FIK

10.08

Sollentuna

12.29

+0.1

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

23.05

Växjö

12.41

+1.3

Linnea Killander-93, Malmö AI

14.07

Halmstad

12.44

+1.6

Adriana Janic-96, Malmö AI

10.06

Vellinge

12.54

+1.6

Linnea Sandell-96, Malmö AI

10.06

Vellinge

12.56

-0.6

Fanny Lindström-94, Malmö AI

10.08

Sollentuna

12.66

+1.6

Wilma Kroon-95, Malmö AI

10.06

Vellinge

12.66

+0.5

Kim McCabe-90, IFK Lund

20.05

Lerum

12.66

+1.6

Emmy Ahlqvist-95, Öresund FK

10.06

Vellinge

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

11.97

+2.1

Daniella Busk-93, Malmö AI

24.08

Stockholm/S

12.00

+3.2

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

21.09

Växjö

12.04

+2.1

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

12.05

+3.4

Linnea Killander-93, Malmö AI

01.07

Helsingborg

12.32

+3.8

Adriana Janic-96, Malmö AI

21.09

Växjö

12.39

+3.6

Caroline Bertheau-87, Malmö AI

10.06

Vellinge

12.59

+2.8

Wilma Kroon-95, Malmö AI

21.09

Växjö

12.63

+3.1

Sara Jacobsson-96, Malmö AI

21.09

Växjö

200 meter:

24.00

-0.6

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

02.09

Göteborg/U

24.16

+1.2

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

12.08

Sollentuna

24.41

+0.5

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

24.59

+0.6

Daniella Busk-93, Malmö AI

12.08

Sollentuna

24.79

+0.0

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

06.06

Hässleholm

24.99

+1.7

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

24.99

+1.2

Linnea Killander-93, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

25.85

+0.7

Sara Svensson-91, Åhus FIK

30.06

Helsingborg

25.86

+1.2

Wilma Kroon-95, Malmö AI

12.08

Sollentuna

25.91

-1.1

Anna Strand-88, IFK Lund

15.07

Halmstad

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

24.77

+3.8

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

03.06

Klippan

24.90

+3.0

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

15.07

Halmstad

300 meter:

42.34

 

Hanna Andersson-97, IFK Trelleborg

08.07

Göteborg/U

42.40

 

Vanja Blomberg-98, Klippans FK

09.09

Ängelholm

42.95

 

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

28.07

Hässleholm

43.10

 

Louise Estberg-98, Malmö AI

17.06

Karlskrona

43.39

 

Sofia Tingestedt-97, Malmö AI

09.06

Vellinge

43.68

 

Frida Andersson-98, Eslövs AI

17.06

Karlskrona

44.35

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

20.05

Eslöv

44.64

 

Amelia Svensson-97, Hässleholms AIS

14.07

Halmstad

45.90

 

Lovisa Zederfeldt-98, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

46.04

 

Amanda Engbe-97, Öresund FK

09.06

Vellinge

400 meter:

53.69

 

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

24.05

Oslo,NOR

55.86

 

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

25.08

Stockholm/S

56.44

 

Pernilla Nilsson-92, IFK Trelleborg

20.05

Finspång

56.77

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

25.07

Karlshamn

57.87

 

Josefin la Fleur-94, Ystads IF

11.08

Sollentuna

58.83

 

Elin Backman-88, IFK Helsingborg

20.05

Lerum

59.23

Lina Persson-96, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

59.54

Johanna Enqvist-91, Eslövs AI

11.08

Sollentuna

59.55

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

07.07

Göteborg/U

59.94

 

Frida McCabe-92, IFK Lund

20.05

Lerum

800 meter:

2.12.91

 

Elin Andersson-90, IFK Lund

21.04

Norwalk,USA

2.13.39

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

19.07

Karlstad

2.15.6m

Sarah Lahti-95, Klippans FK

26.05

Lund

2.15.91

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

19.07

Karlstad

2.17.03

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

2.20.25

Sandra Nilsson-88, Åhus FIK

08.07

Göteborg/U

2.20.28

 

Malin Althin-94, IFK Lund

10.06

Vellinge

2.20.61

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

17.06

Sandnes,NOR

2.22.47

 

Amanda Lönnqvist-94, Ystads IF

30.06

Helsingborg

2.23.48

 

Frida Andersson-98, Eslövs AI

08.09

Ängelholm

1000 meter:

3.17.59

Anna Nilsson-97, Öresund FK

26.08

Malmö/He

1500 meter:

4.32.05

Sarah Lahti-95, Klippans FK

29.05

Jönköping

4.35.48

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

21.04

Norwalk,USA

4.42.26

Maria Sandström-90, Malmö AI

14.04

Austin,USA

4.46.05

 

Amanda Lönnqvist-94, Ystads IF

01.07

Helsingborg

4.46.75

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

07.04

Cape Giradeau,USA

4.46.98

 

Elin Andersson-90, IFK Lund

14.04

Austin,USA

4.48.46

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

06.06

Hässleholm

4.49.19

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

19.08

Stockholm/S

4.49.82

Sandra Nilsson-88, Åhus FIK

07.07

Göteborg/U

4.58.15

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

20.05

Lerum

1 eng. mil:

5.44.1m

Charlotta Schönbeck-81, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

5.55.3m

 

Anna Isaksson-87, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

6.41.3m

 

Petra Örlegård-89, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

6.45.3m

 

Ann Sterner-85, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

6.48.9m

 

Susanne H. Söderberg-59, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.36.9m

 

Ylva Jönsson-55, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

2000 m:

6.39.26

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

12.08

Upplands Väsby

6.50.47

Anna Nilsson-97, Öresund FK

08.07

Göteborg/U

7.08.58

Maria Freij-98, Öresund FK

08.07

Göteborg/U

7.24.16

Olivia Kempi-98, IFK Helsingborg

09.06

Vellinge

7.24.41

 

Emma Johansson-98, Ängelholms IF

28.07

Hässleholm

7.25.56

Sofia Åhsberg-98, Eslövs AI

28.07

Hässleholm

7.29.46

Elin Hinsell-98, IFK Helsingborg

09.06

Vellinge

7.42.78

 

Amelia Svensson-97, Hässleholms AIS

28.07

Hässleholm

3000 meter:

  9.44.65

Sarah Lahti-95, Klippans FK

23.09

Växjö

  9.57.55

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

14.06

Göteborg/S

10.54.9m

 

Lotta Huselius-74, Björnstorps IF

01.05

Lund

11.00.77

 

Lina Persson-96, Malmö AI

30.06

Täby

11.05.1m

 

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

01.05

Lund

11.11.9m

 

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

01.05

Lund

11.50.1m

 

Charlotta Schönbeck-81, Heleneholms IF

01.05

Lund

11.53.0m

 

Anna Isaksson-87, Heleneholms IF

01.05

Lund

11.53.60

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

31.03

Natchitoches,USA

12.00.1m

 

Annika Rosenlund-61, Björnstorps IF

01.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

17.03.09

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

14.06

Göteborg/S

17.19.53

Maria Sandström-90, Malmö AI

29.03

Austin,USA

18.33.8m

Sandra Nilsson-88, Åhus FIK

20.05

Jönköping

19.10.65

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

13.05

Lafayette,USA

19.21.2m

 

Anna Nilsson-97, Öresund FK

20.05

Finspång

19.22.68

 

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

03.08

Kil

19.35.65

 

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

03.08

Kil

20.02.88

 

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

03.08

Kil

20.43.6m

Lis Örnhed-81, Heleneholms IF

10.09

Malmö/He

20.43.7m

Anna Isaksson-87, Heleneholms IF

10.09

Malmö/He

10000 meter:

35.56.30

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

24.08

Stockholm/S

37.06.84

Maria Sandström-90, Malmö AI

11.05

San Marcos,USA

39.38.0m

 

Lotta Huselius-74, Björnstorps IF

01.09

Trelleborg

39.57.76

 

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

05.08

Kil

40.16.0m

 

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

01.09

Trelleborg

41.58.09

 

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

05.08

Kil

43.31.0m

 

Eva Lönnqvist-56, Ystads IF

01.09

Trelleborg

44.22.0m

 

Karolin Wennerbäck-75, Björnstorp IF

01.09

Trelleborg

44.56.0m

 

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

01.09

Trelleborg

49.02.0m

 

Anna Hull-67, Ystads IF

01.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck, 84.0 cm:

14.00

+1.5

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

02.06

Florø,NOR

14.36

-1.8

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

16.06

Sandnes,NOR

15.32

+0.5

Anna Strand-88, IFK Lund

28.07

Hässleholm

15.37

+0.9

Sara Svensson-91, Åhus FIK

08.07

Göteborg/U

15.59

+1.9

Hanna Malm-94, IFK Helsingborg

10.06

Vellinge

15.63

+0.5

Fanny Lindström-94, Malmö AI

28.07

Hässleholm

16.41

+0.0

Matilda Andersson-96, Åhus FIK

09.06

Uddevalla

16.85

+0.7

Emma Persson-97, Ystads IF

20.05

Linköping

17.81

-1.54

Lina Sandberg-94, Öresund FK

20.05

Finspång

20.58

-1.54

Linnea Gestsson-94, IFK Trelleborg

20.05

Finspång

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter häck, 76.2cm:

61.21

Sara Svensson-91, Åhus FIK

12.08

Sollentuna

62.29

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

09.06

Ystad

70.37

 

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

09.06

Ystad

70.82

 

Mathilda Olsson-92, FK Athlet

09.07

Göteborg/U

71.01

 

Josefine Norstedt-93, IFK Helsingborg

20.05

Lerum

71.77

Hanna Andersson-97, IFK Trelleborg

09.06

Karlshamn

72.54

 

Felicia Ascard-96, IFK Lund

20.05

Lerum

74.11

Lina Sandberg-94, Öresund FK

09.06

Karlshamn

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.07.41

Sarah Lahti-95, Klippans FK

12.08

Sollentuna

5.08.69

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

01.09

Göteborg/U

5.16.55

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

09.06

Uddevalla

6.06.46

 

Emma Hellestedt- , IFK Helsingborg

20.05

Lerum

2000 meter hinder, 76.2 cm:

 

 

 

 

3000 meter hinder, 76.2 cm:

10.32.61

 

Sarah Lahti-95. Klippans FK

06.06

Hässleholm

11.31.90

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

12.05

Lafayette,USA

Höjdhopp:

1.72

 

Sofie Björklund-93, Båstads GIF

15.07

Halmstad

1.71

Sandra Liljegren-91, Åhus FIK

10.08

Sollentuna

1.69

 

Ellen Björklund-90, IFK Lund

01.07

Helsingborg

1.68

 

Adriana Janic-96, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

1.68

 

Elina Lydén-97, Öresund FK

11.08

Upplands Väsby

1.66

Lisa Laursen-92, Hässleholms AIS

20.05

Linköping

1.65

Hanna Ringdahl-95, Eslövs AI

15.07

Halmstad

1.63

 

Wilma Nordkvist-98, IFK Helsingborg

20.05

Lerum

1.63

 

Louise Estberg-98, Malmö AI

10.06

Vellinge

1.62

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

08.09

Karlskrona

Stavhopp:

4.15

 

Petra Olsen-90, Malmö AI

06.06

Des Moines,USA

3.85

 

Nathalie Busk-91 Malmö AI

12.05

Colorado Springs,USA

3.73

 

Terese Dimblad-Gonzalez-95, Malmö AI

12.08

Sollentuna

3.50

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

12.08

Upplands Väsby

3.31

 

Andrietta Grentzmann-97, Malmö AI

10.08

Upplands Väsby

3.15

 

Nellie Becke-95, Malmö AI

10.06

Vellinge

3.02

 

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

14.08

Ystad

3.00

 

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

08.09

Ängelholm

2.90

Simona Semenas-98, Öresund FK

09.09

Ängelholm

2.61

 

Jessica Sarhede-98, Öresund FK

07.07

Göteborg/U

Längdhopp:

6.15

+0.1

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

12.07

Barcelona,ESP

6.06

+0.2

Malin Olsson-90, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

5.75

+0.6

Kim McCabe-90, IFK Lund

20.05

Lerum

5.56

+0.5

Elin Sångberg-92, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

5.48

+0.0

Frida McCabe-92, IFK Lund

29.07

Hässleholm

5.34

+0.0

Anna Strand-88, IFK Lund

02.09

Lund

5.32

+1.4

Sophia Hofer-98, IFK Trelleborg

02.09

Lund

5.31

+0.6

Moa Ugglin-97, Öresund FK

10.06

Vellinge

5.31

+0.0

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

07.07

Göteborg/U

5.24

-0.7

Isa Andersson-98, IFK Helsingborg

18.08

Stockholm/S

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.68

+2.57

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

20.05

Linköping

5.49

+3.1

Frida McCabe-92, IFK Lund

01.08

Vellinge

5.52

+3.3

Anna Strand-88, IFK Lund

02.09

Lund

5.27

+2.8

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

03.06

Klippan

Tresteg:

12.09

+1.7

Nellie Mårtensson-95, Hässleholms AIS

23.09

Växjö

11.79

+0.0

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

28.07

Hässleholm

11.77

+1.5

Josefin Enoksson-95, Klippans FK

08.07

Göteborg/U

11.68

+1.8

Louise Nyberg-92, Öresund FK

16.06

Lyngby,DEN

11.67

-0.4

Louise Arvidsson-93, Vittsjö GIK

08.07

Göteborg/U

10.93

-1.0

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

20.05

Jönköping

10.79

+0.8

Tea Svensson-94, IFK Lund

20.05

Lerum

10.40

+0.0

Emma Persson-97, Ystads IF

09.06

Ystad

10.28

-0.1

Louise Estberg-98, Malmö AI

09.09

Ängelholm

10.22

-0.1

Ellinor Sperling-98, Ängelholms IF

09.09

Ängelholm

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 4.0 kg:

14.08

Lina Bengtson-94, Öresund FK

21.08

København,DEN

12.60

Karin Olsson-75, IFK Helsingborg

20.05

Lerum

11.33

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

26.08

Malmö/He

11.19

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

16.06

Sandnes,NOR

11.10

 

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

09.06

Ystad

10.64

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

15.09

Bottnaryd

10.47

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

29.07

Hässleholm

  9.58

Sofie Svensson-87, Eslövs AI

19.05

Eslöv

  9.19

Vilma Öhrman-96, IFK Lund

20.05

Lerum

  9.01

 

Emmie Ohlsson-Eriksson-95, Åhus FIK

20.05

Jönköping

Diskus 1.0 kg:

44.23

Lina Bengtson-94, Öresund FK

14.07

Malmö/S-K

42.25

 

Jessika Lowe-96, IFK Helsingborg

05.09

Helsingborg

39.25

Karin Cronstedt-67, Heleneholms IF

13.07

Löttorp

38.28

Nicole Kvist-93, IFK Helsingborg

15.07

Halmstad

36.64

 

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

28.07

Hässleholm

34.52

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

15.09

Bottnaryd

31.43

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

09.04

Åhus

30.96

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

29.08

Malmö/S-K

29.79

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

28.07

Hässleholm

29.06

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

28.07

Hässleholm

Slägga 4.0 kg:

57.89

 

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

19.05

Halle,GER

56.05

 

Maria Söderqvist-93, Öresund FK

19.05

Halle,GER

47.07

Felicia Hast-93, Lomma FIK

12.08

Sollentuna

45.12

 

Jessika Lowe-96, IFK Helsingborg

10.08

Upplands Väsby

44.42

Malin Jönsson-95, IFK Lund

29.05

Lund

44.25

Josefina Frenander-95, IFK Lund

29.05

Lund

43.04

Lina Bengtson-94, Öresund FK

06.10

Malmö/S-K

42.34

 

Linnea Frisk-95, Åhus FIK

20.05

Jönköping

37.62

Maria Johansson-96, Åhus FIK

10.08

Upplands Väsby

36.81

 

Cornelia Wikström-93, Ängelholms IF

14.07

Halmstad

Spjut 600 gram:

46.30

 

Malin Andersson-93, Öresund FK

11.08

Sollentuna

35.02

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

12.08

Upplands Väsby

34.68

 

Jannica Nilsson-89, Eslövs AI

13.06

Eslöv

33.89

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

23.05

Växjö

32.67

Jennie Walfridsson-95, FK Athlet

09.07

Göteborg/U

31.48

 

Fifi Andersson-Thysell-94, IFK Trelleborg

02.06

Trelleborg

31.36

Sofia Munther-95, IFK Lund

01.09

Lund

31.32

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

29.06

Helsingborg

31.28

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

14.07

Malmö/S-K

31.26

 

Mathilda Olsson-92, FK Athlet

29.07

Hässleholm

Sjukamp

5.189

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

16/17.06

Sandnes,NOR

 

14.36 (-1.8) 161 1119 25.20 (-1.6)
5.97 (+1.6) 2496 2.20.61

 

Stafett 4 x 100 meter:

46.11

 

Malmö AI

08.09

Södertälje

 

 

(Josefin Magnusson-89, Pernilla
Tornemark-85, Daniella Busk-93, Linnea
Killander-93)

 

 

49.70

IFK Lund

20.05

Lerum

 

 

(Kim McCabe-90, Anna Strand-88
Frida McCabe-92, Vilma Öhrman-96)

 

 

51.35

Åhus FIK

09.06

Uddevalla

 

 

(Alexandra Svensson-91, Sara Svensson-91,
Ebba Björkman-95, Matilda Andersson-96)

 

 

53.69

Ystads IF

20.05

Linköping

 

 

(Emma Persson-97, Ellen Andersson-94,
Caroline Ivarsson-85, Emelie Nilsson-96)

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.48.29

Malmö AI

09.09

Södertälje

 

(Linnea Killander-93, Daniella Busk-93,
Pernilla Tornemark-85, Josefin
Magnusson-89

 

 


Stafett 1.000 meter:

2.23.81

Hässleholms AIS

09.06

Ystad

 

Josefin Olsson-98, Amelia Svensson-97,
Nellie Mårtensson-95, Elise Malmberg-95

 

 

2.34.50

Öresund FK

09.06

Karlshamn

 

 

Sanna Svensson-Koleva-97, Emmy
Ahlqvist-95, Lina Sandberg-94, Anna
Nilsson-97

 

 

2.36.44

IFK Trelleborg

09.06

Karlshamn

 

 

Amanda Jacobsson-99, Sophia Hofer-96,
Pernilla Nilsson-92, Hanna Andersson-97

 

 

2.47.89

Ystads IF

09.06

Ystad

 

Ebba Andersson-96, Emelie Nilsson-96,
Jennifer Lidén-96, Ellen Andersson-94