Kv. seniorer:

Dela

100 meter:

11.62

+0.8

Daniella Busk-93, Malmö AI

06.06

Skara

11.97

-0.2

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

30.08

Borås

12.05

+1.3

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

28.07

Sundsvall

12.06

-0.2

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

30.08

Borås

12.08

+0.0

Linnea Killander-93, Malmö AI

30.08

Borås

12.20

+2.0

Adriana Janic-96, Malmö AI

09.08

Västerås

12.34

+0.7

Kim McCabe-90, IFK Lund

07.06

Sollentuna

12.39

-0.2

Caroline Bertheau-87, Malmö AI

24.08

Varberg

12.40

+1.3

Emmy Ahlqvist-95, Malmö AI

09.08

Västerås

12.44

-1.8

Victoria Joäng-89, IFK Lund

18.08

Ängelholm

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

11.73

+2.6

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

09.08

Västerås

12.06

+2.3

Linnea Killander-93, Malmö AI

15.06

Vellinge

12.13

+3.9

Victoria Joäng-89, IFK Lund

07.07

Helsingborg

12.21

+2.3

Kim McCabe-90, IFK Lund

07.07

Helsingborg

12.32

+2.5

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

09.08

Västerås

12.34

+3.0

Vanja Blomberg-98, Klippans FK

07.07

Helsingborg

12.39

+2.3

Emma Ahlqvist-95, Malmö AI

15.06

Vellinge

12.40

+2.7

Frida McCabe-92, IFK Lund

07.07

Helsingborg

200 meter:

23.74

+0.7

Daniella Busk-93, Malmö AI

08.09

Stockholm/S

24.27

+1.2

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

28.07

Sundsvall

24.46

+0.5

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

18.05

Varberg

24.70

+0.0

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

11.08

Västerås

24.79

+0.0

Linnea Killander-93, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

24.95

+1.9

Victoria Joäng-89, IFK Lund

18.05

Helsingborg

24.95

-1.6

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

23.07

Karlstad

25.17

-2.44

Adriana Janic-96, Malmö AI

16.06

Malmö/S

25.39

-2.2

Sara Svensson-91, Åhus FIK

24.08

Helsingborg

25.44

+0.0

Kim McCabe-90, IFK Lund

30.06

Göteborg/U

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

24.68

+4.8

Linnea Killander-93, Malmö AI

16.06

Vellinge

300 meter:

40.98

 

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

30.06

Göteborg/U

41.74

 

Vanja Blomberg-98, Klippans FK

11.08

Eskilstuna

41.80

 

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

15.06

Vellinge

43.83

 

Nicole Ridegård-99, Malmö AI

15.09

Eksjö

43.93

 

Amanda Jacobsson-99, IFK Trelleborg

15.09

Eksjö

44.09

 

Frida Andersson-98, Eslövs AI

30.06

Göteborg/U

44.18

 

Emilia Jönsson-99, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

44.26

 

Louise Estberg-98, Malmö AI

24.08

København,DEN

44.39

 

Emma Ivarsson-99, Eslövs AI

08.09

Lund

45.05

 

Maja Lassen-99, Eslövs AI

17.08

Ängelholm

400 meter:

55.13

 

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

03.08

Mölndal

55.14

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

31.08

Borås

56.77

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

07.07

Helsingborg

58.63

 

Josefin la Fleur-94, Ystads IF

09.08

Västerås

59.43

Patricia Striner-97, Malmö AI

28.07

Hässleholm

59.47

 

Josefine Risberg Thor-95, IFK Lund

13.07

Halmstad

61.15

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

09.08

Västerås

61.43

Alexandra Everett-96, Malmö AI

09.06

Ystad

61.61

Hanna Andersson-97, IFK Trelleborg

09.08

Eskilstuna

61.74

Felicia Ascard-96, IFK Lund

09.08

Västerås

800 meter:

2.09.81

Patricia Striner-97, Malmö AI

08.06

Sollentuna

2.13.05

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

20.04

Norwalk,USA

2.16.54

Elin Andersson-90, IFK Lund

10.05

Arlington,USA

2.17.90

 

Victoria Joäng-89, IFK Lund

12.05

Borås

2.20.78

 

Frida Andersson-98, Eslövs AI

28.06

Göteborg/U

2.21.62

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

12.05

Borås

2.22.04

 

Sandra Nilsson-88, Åhus FIK

24.08

Helsingborg

2.22.53

 

Sara Salomonsson-97, Ängelholms IF

14.07

Halmstad

2.22.90

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

19.05

Varberg

2.24.55

 

Olivia Kempi-98, IFK Helsingborg

24.08

Stockholm/S

1000 meter:

3.16.8m

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

18.07

Helsingborg

3.31.1m

Majvi Wijk-57, IFK Trelleborg

18.07

Helsingborg

3.32.93

 

Love Johansson-99, Klippans FK

29.09

Klippan

3.38.0m

Emma Jönsson-75, IS Göta

18.07

Helsingborg

4.03.7m

Maria Trönell-76, IS Göta

18.07

Helsingborg

1500 meter:

4.27.45

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

11.05

Arlington,USA

4.47.58

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

24.08

Varberg

4.51.22

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

19.04

Nashville,USA

4.51.90

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

10.08

Västerås

4.59.28

 

Sandra Nilsson-88, Åhus FIK

24.08

Helsingborg

5.02.43

Elin Andersson-90, IFK Lund

15.03

Fort Worth,USA

5.06.81

My Sänneskog-96, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

5.08.19

 

Lotta Huselius-74, Björnstorps IF

27.07

Hässleholm

5.15.36

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

12.06

Helsingborg

5.16.94

Tilda Pettersson-00, Björnstorps IF

17.08

Ängelholm

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

7.28.31

Isa Ek-99, Björnstorps IF

15.09

Eksjö

7.31.65

Clara Havinder-99, Björnstorps IF

30.06

Göteborg/U

8.24.38

Ebba Ottosson-99, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

8.24.46

Erica Ohlsson-99, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

9.12.1m

 

Erica Karlström-98, Åhus FIK

19.09

Åhus

9.45.8m

Ylva Jönsson-55, Heleneholms IF

19.08

Malmö/He

3000 meter:

10.30.28

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

15.03

Fort Worth,USA

10.48.7m

Petra Skiöld-75, Ryssbergets IK

01.05

Lund

10.52.47

Ida Lindberg-97, Öresund FK

28.06

Göteborg/U

10.52.68

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

28.07

Hässleholm

11.10.1m

 

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

01.05

Lund

11.18.34+

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

12.05

Miramar,USA

11.21.0m

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

01.05

Lund

11.21.41

 

Anna Nilsson-97, Öresund FK

09.08

Eskilstuna

11.34.3m

 

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

01.05

Lund

11.43.7m

 

Matilda Stridh-89, Ystads IF

01.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

17.35.75

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

23.03

Arlington,USA

18.03.49

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

01.09

Borås

18.20.03

Louise Nilsson-86, Malmö AI

01.09

Borås

18.39.86

Lotta Huselius-74, Björnstorps IF

01.08

Ystad

18.41.8m

Caroline Erlingson-86, Ängelholms IF

22.08

Helsingborg

18.46.7m

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

22.08

Helsingborg

18.50.4m

Anna Bjurman-88, IS Göta

22.08

Helsingborg

18.55.45

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

12.05

Miramar,USA

19.24.4m

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

22.08

Helsingborg

19.24.6m

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

22.08

Helsingborg

10000 meter:

37.43.13

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

30.08

Borås

37.50.54

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

30.08

Borås

45.13.22

 

Eva Lönnqvit.56, Ystads IF

18.08

Gävle

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck, 84.0 cm:

13.73

-0.7

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

07.09

Stockholm/S

13.82

+1.0

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

11.08

Västerås

14.01

+0.3

Adriana Janic-96, Malmö AI

03.08

Mölndal

14.68

+0.7

Fanny Lindström-94, Malmö AI

06.07

Helsingborg

14.86

+0.0

Victoria Joäng-89, IFK Lund

27.07

Hässleholm

15.41

+1.1

Anna Strand-88, IFK Lund

30.06

Göteborg/U

16.46

+1.5

Matilda Andersson-95, Åhus FIK

01.06

Motala

16.57

+0.3

Hanna Malm-94, IFK Helsingborg

30.06

Göteborg/U

16.86

+1.73

Josefine Ericsson-95, IFK Lund

07.09

Lund

17.16

+1.73

Felicia Ascard-96, IFK Lund

07.09

Lund

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter häck, 76.2cm:

61.88

 

Linnea Killander-93, Malmö AI

01.09

Borås

64.38

 

Sara Svensson-91, Åhus FIK

11.08

Västerås

68.01

Felicia Ascard-96, IFK Lund

12.05

Borås

69.25

Mathilda Olsson-92, FK Athlet

28.06

Göteborg/U

75.28

 

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

24.08

Helsingborg

75.60

 

Josefin Norstedt-93, IFK Helsingborg

12.05

Borås

76.64

 

Annie Milvén-92, Åhus FIK

01.06

Motala

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.27.89

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

01.06

Motala

5.44.39

Rebecka Jeppsson-97, IFK Helsingborg

12.05

Borås

6.26.43

 

Alexandra Svensson-91, Åhus FIK

24.08

Helsingborg

2000 meter hinder, 76.2 cm:

7.02.13

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

18.08

Leppävaara,FIN

8.57.31

Sara Salomonsson-97, Ängelholms IF

17.08

Ängelholm

9.36.71

Ellinor Sperling-98, Ängelholms IF

17.08

Ängelholm

3000 meter hinder, 76.2 cm:

11.20.03

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

11.05

Miramar,USA

Höjdhopp:

1.72

 

Victoria Joäng-89, IFK Lund

14.09

Kalmar

1.70

 

Erika Wärff-00, Öresund FK

05.05

Tårnby,DEN

1.70

 

- " -

21.09

Varberg

1.70

 

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

14.09

Eksjö

1.69

 

Louise Estberg-98, Malmö AI

04.07

Hyllinge

1.69

 

- " -

10.08

Eskilstuna

1.68

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

08.06

Huddinge

1.65

 

Sandra Liljegren-91, Åhus FIK

01.06

Motala

1.65

 

- " -

24.08

Helsingborg

1.59

 

Wilma Nordkvist-98, IFK Helsingborg

12.05

Borås

1.58

 

Adriana Janic-96, Malmö AI

01.06

Habo

1.58

 

Emma Schack-95, Åhus FIK

10.07

Kristianstad

1.56

 

Linnea Berg-98, IFK Lund

09.06

Ystad

1.56

 

Louise Cronstedt-97, Öresund FK

18.08

Ängelholm

1.56

 

Saga Sjöberg-99, Öresund FK

14.09

Eksjö

Höjdhopp - ej godkänd arena:

1.66

 

Wilma Nordkvist-98, IFK Helsingborg

04.07

Hyllinge

1.66

 

Emma Schack-95, Åhus FIK

04.07

Hyllinge

1.58

 

Nikolina Nordkvist-97, IFK Helsingborg

03.07

Hyllinge

1.57

 

Linnea Berg-98, IFK Lund

04.07

Hyllinge

Stavhopp:

4.12

 

Petra Olsen-90, Malmö AI

13.04

Athens,USA

3.90

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

17.08

Ängelholm

3.75

 

Nathalie Busk-91, Malmö AI

10.05

Las Vegas,USA

3.59

 

Terese Dimblad-Gonzalez-95, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

3.38

 

Andrietta Grentzmann-97, Malmö AI

11.08

Eskilstuna

3.35

 

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

15.09

Eksjö

3.03

 

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

01.08

Ystad

2.97

 

Nellie Becke-95, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

2.80

 

Megan Berg Nobeus-00, Malmö AI

14.09

Eksjö

2.80

 

Eir Persson-00, Eslövs AI

24.08

København,DEN

Längdhopp:

6.28

+1.4

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

08.09

Stockholm/S

6.17

+1.6

Malin Olsson-90, Malmö AI

18.08

Umeå

5.99

+1.2

Victoria Joäng-89, IFK Lund

01.06

Trelleborg

5.94

-1.3

Kim McCabe-90, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

5.70

+0.8

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

09.08

Västerås

5.70

-0.2

Frida McCabe-92, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

5.59

+0.2

Malin Olsson-97, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

5.56

+1.5

Ellen Björklund-90, IFK Lund

12.05

Borås

5.51

+0.0

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

07.09

Huddinge

5.49

-1.5

Hanna Kober-94, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.95

+3.9

Kim McCabe-90, IFK Lund

16.06

Karlskrona

5.62

+2.4

Malin Olsson-97, Malmö AI

07.07

Helsingborg

Tresteg:

11.42

+1.3

Wilma Nordkvist-98, IFK Helsingborg

11.08

Eskilstuna

11.33

-0.8

Frida McCabe-92, IFK Lund

11.08

Västerås

11.23

+0.4

Nikolina Nordkvist-97, IFK Helsingborg

30.06

Göteborg/U

10.59

+1.4

Emma Erlandsson-99, Malmö AI

05.07

Helsingborg

10.56

-0.3

Louise Estberg-98, Malmö AI

24.08

København,DEN

10.20

+1.9

Ellen Isaksson-92, Åhus FIK

24.08

Helsingborg

10.08

01.3

Ellinor Sperling-98, Ängelholms IF

14.07

Halmstad

  9.82

-1.5

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

01.06

Motala

  9.39

+0.0

Matilda Sjöström-99, IFK Lund

17.08

Ängelholm

  9.37

+0.8

Tea Svensson-94, IFK Lund

30.06

Göteborg/U

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

10.64

+2.3

Tea Svensson-94, IFK Lund

06.07

Helsingborg

Kula 4.0 kg:

14.86

Lina Bengtson-94, Öresund FK

28.07

Hässleholm

12.74

Hanna Bengtson-92, Öresund FK

07.08

Malmö/S-K

12.59

 

Victoria Joäng-89, IFK Lund

12.05

Borås

12.11

 

Julia Axelsson-Svärd-96, IFK Helsingborg

12.05

Borås

11.22

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

18.05

Varberg

10.88

 

Lilly Andersson-96, Malmö AI

24.08

Varberg

10.34

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

15.09

Ystad

10.07

 

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

26.06

Malmö/S-K

  9.45

Ida Claesson-90, Åhus FIK

25.08

Åhus

  9.10

Caroline Ivarsson-85, Ystads IF

23.07

Glemmingebro

Diskus 1.0 kg:

46.69

Lina Bengtson-94, Öresund FK

23.05

Malmö/S-K

43.22

 

Jessika Lowe-96, IFK Helsingborg

21.08

Helsingborg

40.86

Hanna Bengtson-92, Öresund FK

07.08

Malmö/S-K

40.02

Karin Cronstedt-67, Heleneholms IF

14.08

Malmö/S-K

37.06

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

06.06

Ängelholm

35.96

Nicole Kvist-93, IFK Helsingborg

12.05

Borås

31.77

 

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

31.74

 

Amanda Engbe-97, IK Finish

26.06

Malmö/S-K

31.45

Ida Claesson-90, Åhus FIK

25.08

Åhus

30.48

 

Frida Grindheim-96, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

Slägga 4.0 kg:

59.71

 

Marinda Petersson-95, Hässleholms AIS

25.05

Halle,GER

55.70

 

Maria Söderqvist-93, Öresund FK

10.08

Västerås

47.99

Hanna Bengtson-92, Öresund FK

05.10

Malmö/S-K

47.07

Felicia Hast-93, Lomma FIK

29.06

Göteborg/U

44.65

Malin Jönsson-95, IFK Lund

06.06

Ängelholm

43.80

Linnea Frisk-95, Åhus FIK

13.07

Halmstad

40.44

 

Maria Johansson-96, Åhus FIK

26.07

Hässleholm

40.18

Lina Bengtson-94, Öresund FK

21.09

Malmö/S-K

39.12

 

Jessika Lowe-96, IFK Helsingborg

16.06

Malmö/S

38.85

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

12.06

Helsingborg

Spjut 600 gram:

48.52

 

Malin Andersson-93, Öresund FK

01.09

Borås

38.14

 

Victoria Joäng-89, IFK Lund

07.09

Lund

37.93

Sofia Troell-98, Klippans FK

28.07

Hässleholm

35.92

Lilly Andersson-96, Malmö AI

10.08

Västerås

34.48

Isabella Kvist-98, IFK Helsingborg

12.05

Borås

33.72

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

28.07

Hässleholm

31.92

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

11.08

Malmö/S-K

31.90

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

09.06

Huddinge

31.25

 

Louise Cronstedt-97, Öresund FK

18.08

Ängelholm

31.20

 

Erika Wärff-00, Öresund FK

05.10

Malmö/S-K

Sjukamp

5.442

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

08/09.06

Huddinge

14.22 (-1.1) 168 1107 24.67 (-2.5)
603 (-1,0) 3190 2.23.53

 

5.426

 

Victoria Joäng-89, IFK Lund

14/15.09

Kalmar

14.87 (+0.0) 172 1242 25.84 (-3.7)
566 (+1.1) 3660 2.18.86

 

Stafett 4 x 100 meter:

45.22

 

Malmö AI

25.05

Huddinge

 

 

Josefin Magnusson-89, Pernilla
Tornemark-85, Daniella Busk-93,
Linnea Killander-93

 

 

48.91

 

IFK Helsingborg

26.05

Huddinge

 

 

Isa Andersson-98, Wilma Nordqvist-98,
Johanna Birgersson-98, Moa Mattisson-98

 

 

50.87

Åhus FIK

24.08

Helsingborg

 

 

Alexandra Svensson-91, Sara
Svensson-91, Moa Kjellander-99,
Matilda Andersson-96

 

 

51.49

 

IFK Lund

12.05

Borås

 

 

-

 

 

54.35

 

Öresund FK

01.06

Kalmar

 

 

Ellen Brobeck-98, Moa Ugglin-97,
Kajsa Unéus-97, Elina Lydén-97

 

 

57.93

 

FK Athlet

01.09

Ystad

 

 

Mathilda Olsson-92 , Maria Abel-76,
Emilia Andersson-96, Sara Persson-97

 

 

59.47

 

Ystads IF

01.09

Ystad

 

 

Gina Hansen-87, Ebba Andersson-96,
Alma Lindahl-99, Ellen Andersson-94

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

7.35.87

Öresund FK

25.05

Huddinge

 

Chatrine Carlberg-98, Maria Freij-98,
Caroline Jansson-98

 

 

Stafett 4 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 


Stafett 1.000 meter:

2.17.91

Malmö AI

25.05

Huddinge

 

Linnea Sandell-96, Adriana Janic-96,
Elin Nossmy-96, Malin Olsson-97