Kv. seniorer:

Dela

100 meter:

11.52

+1.1

Irene Ekelund-97, Malmö AI

26.06

Sollentuna

11.58

+1.8

Daniella Busk-92, Malmö AI

14.06

Genève,SUI

11.79

+1.2

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

20.07

Sundsvall

11.93

+1.1

Linnea Killander-93, Malmö AI

06.07

La Chaux-de-Fonde,SUI

12.08

+1.9

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

20.07

Sundsvall

12.35

+0.2

Kim McCabe-90, IFK Lund

08.06

Ystad

12.40

+0.6

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

18.06

Jönköping

12.41

+2.0

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

12.07

Halmstad

12.58

-1.6

Victoria Joäng-89, IFK Lund

24.08

Ängelholm

12.62

´2.4

Elin Nossmy-96, Malmö AI

29.05

Uddevalla

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

11.53

+2.3

Daniella Busk-92, Malmö AI

06.06

Skara

11.61

+2.3

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

06.06

Skara

11.77

+2.3

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

06.06

Skara

11.91

+2.3

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

06.06

Skara

12.31

+2.3

Fanny Lindström-94, Malmö AI

06.06

Skara

12.32

+3.5

Kim McCabe-90, IFK Lund

01.08

Umeå

12.34

+2.4

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

17.05

Helsingborg

200 meter:

23.26

+0.3

Irene Ekelund-97, Malmö AI

14.08

Zürich,SUI

23.80

+1.6

Daniella Busk-92, Malmö AI

14.06

Genève,SUI

23.94

+1.3

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

03.08

Umeå

24.08

+1.2

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

31.05

Trelleborg

24.31

+1.2

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

31.05

Trelleborg

24.44

+1.2

Linnea Killander-93, Malmö AI

31.05

Trelleborg

24.62

+1.8

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

12.08

Kalmar

25.01

-1.3

Kim McCabe-90, IFK Lund

29.05

Norrköping

25.09

+0.2

Victoria Joäng-89, IFK Lund

17.05

Varberg

25.24

+2.0

Frida Grindheim-96, Malmö AI

10.08

Gävle

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

22.97

+2.5

Irene Ekelund-97, Malmö AI

24.07

Eugene,USA

24.39

+3.2

Linnea Killander-93, Malmö AI

10.08

Gävle

24.76

+4.0

Kim McCabe-90, IFK Lund

14.06

Göteborg/S

300 meter:

42.27

 

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

31.05

Trelleborg

43.41

 

Amanda Jakobsson-99, IFK Trelleborg

09.08

Söderhamn

43.63

 

Emilia Jönsson-99, IFK Helsingborg

26.07

Hässleholm

44.05

 

Jasmin Hagh Pasand-99, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

44.11

 

Erika Wärff-00, Öresund FK

30.08

Lund

44.28

 

Hedda Carlsson-00, Klippans FK

26.07

Hässleholm

44.85

 

Beatrice Persson-99, IFK Lund

25.05

Eslöv

45.09

 

Hanna Dahlberg-00, Eslövs AI

14.09

Uddevalla

45.47

 

Filippa Wikström-00, Öresund FK

07.06

Vellinge

46.42

 

Victoria Krüeger-99, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

400 meter:

53.90

 

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

14.06

Genève,SUI

54.26

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

31.08

Helsinki,FIN

55.76

 

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

02.08

Umeå

56.63

 

Frida Grindheim-96, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

57.57

 

Josefin la Fleur-94, Ystads IF

09.08

Gävle

58.99

Emilia Jönsson-99, IFK Helsingborg

29.05

Norrköping

59.00

 

Josefine Risberg Thoor-95, IFK Lund

28.06

Göteborg/U

59.13

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

12.07

Halmstad

60.39

 

Felicia Ascard-96, IFK Lund

06.07

Helsingborg

61.47

Frida Andersson-98, Eslövs AI

09.08

Söderhamn

800 meter:

2.08.97

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

05.07

Oordegem,BEL

2.11.82

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

10.05

San Marcos,USA

2.15.58

 

Victoria Joäng-89, IFK Lund

07.09

Upplands-Väsby

2.17.98

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

13.07

Halmstad

2.20.29

 

Sandra Nilsson-88, Åhus FIK

29.05

Motala

2.20.77

 

Maria Freij-98, Öresund FK

04.07

Helsingborg

2.21.18

Olivia Kempi-98, IFK Helsingborg

29.05

Norrköping

2.22.22

Frida Andersson-98, Eslövs AI

27.06

Göteborg/U

2.22.51

 

My Sänneskog-96, IFK Helsingborg

27.06

Göteborg/U

2.22.90

 

Sara Salomonsson-97, Ängelholms IF

24.08

Ängelholm

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

 

1000 meter:

3.09.8m

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

17.07

Helsingborg

3.47.1m

Emma Jönsson-75, IS Göta

17.07

Helsingborg

3.57.7m

Maria Trönell-76, IS Göta

17.07

Helsingborg

1500 meter:

4.27.48

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

05.04

Tuscaloosa,USA

4.41.70

 

Caroline Erlingson-86, Malmö AI

26.07

Hässleholm

4.43.21

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

16.07

Karlstad

4.43.54

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

07.06

Sollentuna

4.43.73

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

26.07

Hässleholm

4.46.84

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

05.04

Auburn,USA

4.48.09

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

26.07

Hässleholm

4.55.99

 

Sandra Nilsson-88, Åhus FIK

15.06

Jönköping

5.01.1m

Linnea Jönsson-85, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

5.05.5m

Tilda Petersson-00, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

10.49.2m

Linnea Jönsson-85, Björnstorps IF

29.05

Lund

10.56.6m

 

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

29.05

Lund

11.10.5m

Linnea Strömberg-96, Björnstorps IF

29.05

Lund

11.13.2m

 

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

29.05

Lund

11.33.1m

Karolin Wennerbeck-75, Björnstorps IF

29.05

Lund

11.46.6m

 

Eva Lönnqvist-56, Ystads IF

29.05

Lund

12.44.7m

Majvi Wijk-57, IFK Trelleborg

29.05

Lund

12.48.9m

 

Carina Lloyd-64, Ystads IF

29.05

Lund

12.51.7m

 

Helena Zander-75, Björnstorps IF

29.05

Lund

13.11.5m

 

Sara Bertilsson-75, Björnstorps IF

29.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

16.47.53

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

12.08

Kalmar

17.59.88

 

Caroline Erlingson-86, Malmö AI

29.05

Uddevalla

18.15.11

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

03.08

Umeå

18.17.0m

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

07.08

Helsingborg

18.17.23

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

19.04

Norwalk,USA

18.38.5m

Linnea Jönsson-85, Björnstorps IF

07.08

Helsingborg

18.46.70

 

Nora Falaki-86, Malmö AI

03.08

Umeå

19.27.3m

Anna Bjurman-88, IS Göta

07.08

Helsingborg

19.29.2m

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

07.08

Helsingborg

19.54.1m

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

07.08

Helsingborg

10000 meter:

34.12.73

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

30.08

Helsinki,FIN

38.14.4m

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

14.08

Trelleborg

40.33.2m

 

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

14.08

Trelleborg

44.05.0m

 

Eva Lönnqvist-56, Ystads IF

14.08

Trelleborg

46.41.1m

Anna Hull-67, Ystads IF

14.08

Trelleborg

52.10.6m

 

Carina Lloyd-64, Ystads IF

14.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck, 84.0 cm:

13.78

+1.6

Adriana Janic-96, Malmö AI

05.07

Mannheim,GER

13.84

+1.9

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

29.06

Göteborg/U

14.49

-0.1

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

13.06

Göteborg/S

14.63

+0.73

Victoria Joäng-89, IFK Lund

06.09

Upplands-Väsby

14.72

+1.2

Frida Grindheim-94, Malmö AI

06.06

Skara

15.20

-1.9

Fanny Lindström-94, Malmö AI

05.07

Helsingborg

15.74

-1.4

Felicia Ascard-96, IFK Lund

26.07

Hässleholm

15.87

-1.6

Anna Strand-88, IFK Lund

29.05

Norrköping

15.97

+1.7

Matilda Andersson-96, Åhus FIK

29.05

Motala

17.46

-1.9

Marie-Louise Levy-79, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

13.76

+3.0

Adriana Janic-96, Malmö AI

05.07

Mannheim,GER

14.39

+2.7

Emma Tuvesson-91, IFK Helsingborg

13.06

Göteborg/S

14.53

+2.3

Victoria Joäng-89, IFK Lund

05.07

Ribeira Brava,POR

15.64

+4.0

Felicia Ascard-96, IFK Lund

06.06

Vellinge

400 meter häck, 76.2cm:

58.42

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

30.08

Helsinki,FIN

62.40

Linnea Killander-93, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

67.23

 

Felicia Ascard-96, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

68.62

 

Caroline Mubiru-00, Malmö AI

15.06

Kalmar

72.62

 

Nikolina Nordkvist-97, IFK Helsingborg

29.05

Norrköping

73.29

 

Matilda Andersson-96, Åhus FIK

29.05

Motala

73.90

 

Vanessa de Luca-72, Malmö AI

25.08

Izmir,TUR

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.23.28

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

15.06

Jönköping

5.53.28

 

Lise Bredberg-79, IFK Helsingborg

29.05

Norrköping

6.00.29

 

Josefine Ericsson-95, IFK Lund

29.05

Norrköping

6.28.77

 

Tilda Pettersson-00, Björnstorps IF

13.09

Uddevalla

6.28.91

 

Megan Berg Nobeus-00, Malmö AI

13.09

Uddevalla

2000 meter hinder, 76.2 cm:

7.04.92

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

08.08

Gävle

7.55.81

My Sänneskog-96, IFK Helsingborg

13.06

Huddinge

3000 meter hinder, 76.2 cm:

10.41.56

 

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

27.06

Göteborg/U

11.08.64

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

05.04

Auburn,USA

Höjdhopp:

1.79

 

Ellen Björklund-90, IFK Lund

14.06

Göteborg/S

1.71

 

Louise Estberg-98, Malmö AI

08.08

Söderhamn

1.69

 

Victoria Joäng-89, IFK Lund

05.07

Ribeira Brava,POR

1.69

 

- " -

06.09

Upplands-Väsby

1.68

 

Wilma Nordkvist-98, IFK Helsingborg

28.06

Göteborg/U

1.67

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

17.05

Varberg

1.67

 

Erika Wärff-00, Öresund FK

29.06

Göteborg/U

1.67

 

- " -

13.09

Uddevalla

1.66

 

Sandra Liljegren-91, Åhus FIK

29.05

Motala

1.66

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

02.08

Varberg

1.65

 

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

30.08

Linköping

1.62

 

Adriana Janic-96, Malmö AI

29.05

Uddevalla

Stavhopp:

4.26

 

Petra Olsen-90, Malmö AI

29.03

Columbia,USA

3.95

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

01.08

Umeå

3.75

 

Nathalie Busk-91, Malmö AI

02.05

Albuquerque,USA

3.60

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

27.07

Hässleholm

3.33

 

Andrietta Grentzmann-97, Malmö AI

09.08

Gävle

3.30

 

Gabriella Jönsson-01, IS Göta

27.07

Hässleholm

3.24

 

Therese Dimblad Gonzalez-95, Malmö AI

29.05

Uddevalla

3.20

 

Megan Berg Nobeus-00, Malmö AI

14.09

Uddevalla

3.05

 

Caroline Norrsand-85, Ystads IF

04.08

Ystad

2.90

 

Stella Johannsen-00, Malmö AI

27.07

Hässleholm

Längdhopp:

6.13

+1.3

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

31.05

Sävedalen

6.06

+1.6

Victoria Joäng-89, IFK Lund

04.05

Tårnby,DEN

5.78

+1.2

Kim McCabe-90, IFK Lund

12.08

Kalmar

5.75

+0.4

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

09.08

Gävle

5.66

+1.8

Lilly Andersson-96, Malmö AI

08.06

Ystad

5.49

+1.1

Malin Olsson-97, Malmö AI

06.07

Helsingborg

5.44

+1.8

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

5.43

+1.9

Sophia Hofer-98, Malmö AI

15.06

Kalmar

5.35

+1.6

Isa Andersson-98, IFK Helisingborg

06.07

Helsingborg

5.33

+0.1

Jennika Larsson-91, IFK Lund

27.07

Hässleholm

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.60

+2.1

Malin Olsson-97, Malmö AI

06.07

Helsingborg

Tresteg:

11.93

+1.7

Nellie Mårtensson-95, Malmö AI

10.08

Gävle

10.98

-0.8

Emma Erlandsson-99, Malmö AI

07.06

Vellinge

10.96

+2.0

Nikolina Nordqvist-97, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

10.83

+1.1

Wilma Nordkvist-98, IFK Helsingborg

29.05

Norrköping

10.51

+0.3

Saga Sjöberg-99, Öresund FK

26.07

Hässleholm

10.30

+0.4

Sesina Beyed-00, IFK Lund

29.05

Norrköping

10.07

-0.8

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

29.05

Motala

  9.92

+1.9

Ellen Viberg-98, Höörs IS

31.08

Lund

  9.78

-1.0

Klara Cristiansson-00, Ystads IF

26.07

Hässleholm

  9.69

+1.6

Hanna Dahlberg-00, Eslövs AI

23.08

Ängelholm

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

12.20

+3.0

Nellie Mårtensson-95, Malmö AI

05.07

Helsingborg

10.02

+3.2

Ellen Viberg-98, Höörs IS

31.08

Lund

Kula 4.0 kg:

14.75

Lina Bengtson-94, Öresund FK

04.04

Princeton,USA

13.45

 

Julia Svärd Axelsson-96, IFK Helsingborg

10.08

Gävle

12.77

 

Victoria Joäng-89, IFK Lund

17.05

Varberg

11.95

Hanna Bengtson-92, Öresund FK

27.09

Malmö/S-K

10.69

 

Lilly Andersson-96, Malmö AI

29.05

Uddevalla

10.60

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

17.05

Varberg

10.27

 

Amanda Engbe-97, Öresund FK

27.07

Hässleholm

10.21

 

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

27.09

Malmö/S-K

10.12

 

Malin Andersson-93, Öresund FK

18.06

Malmö/S-K

  9.65

 

Agnes Jansdotter-98, Åhus FIK

09.07

Kristianstad

Diskus 1.0 kg:

50.24

Lina Bengtson-94, Öresund FK

13.08

Malmö/S-K

41.00

 

Jessika Lowe-96, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

40.02

 

Marinda Petersson-95, Malmö AI

29.05

Uddevalla

39.11

Hanna Bengtson-92, Öresund FK

25.06

Malmö/S-K

38.53

 

Amanda Engbe-97, Öresund FK

29.06

Göteborg/U

34.51

 

Nicole Kvist-93, IFK Helsingborg

29.05

Norrköping

33.72

Ella Andersson-00, Eslövs AI

04.10

Eslöv

33.63

 

Malin Andersson-93, Öresund FK

25.06

Malmö/S-K

32.36

 

Felicia Hast-93, IFK Lund

06.06

Vellinge

30.81

Maria Johansson-96, Åhus FIK

16.09

Åhus

Slägga 4.0 kg:

61.97

 

Marinda Petersson-95, Malmö AI

22.07

Eugene,USA

53.42

 

Maria Söderqvist-93, Öresund FK

04.07

Helsingborg

49.51

 

Felicia Hast-93, IFK Lund

09.08

Gävle

48.09

 

Malin Jönsson-95, IFK Lund

08.08

Gävle

45.30

Hanna Bengtson-92, Öresund FK

18.06

Malmö/S-K

40.96

Maria Johansson-96, Åhus FIK

29.08

Lund

37.46

Linnea Frisk-95, Åhus FIK

12.10

Åhus

37.09

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

18.06

Helsingborg

34.35

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

27.09

Malmö/S-K

33.01

Cornelia Wikström-93, Ängelholms IF

21.07

Ängelholm

Spjut 600 gram:

45.83

 

Malin Andersson-93, Öresund FK

05.07

Helsingborg

39.03

 

Victoria Joäng-89, IFK Lund

03.05

Tårnby,DEN

38.52

 

Lilly Andersson-96, Malmö AI

29.05

Uddevalla

37.79

 

Isabella Kvist-98, IFK Helsingborg

06.08

Ystad

33.78

Erika Wärff-00, Öresund FK

20.09

Malmö/S-K

29.95

Ella Andersson-00, Eslövs AI

24.09

Eslöv

29.02

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

29.05

Motala

28.03

 

Katja Axelsson-92, Eslövs AI

04.10

Eslöv

27.97

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

27.09

Malmö/S-K

26.64

 

Hanna Kober-94, IFK Lund

29.05

Norrköping

Sjukamp

5.562

 

Victoria Joäng-89, IFK Lund

05/06.07

Ribeira Brava,POR

14.53 (+2.3) 169 1252 25.26(-1.0)
582 (+1.3) 3675 2.17.02

 

Stafett 4 x 100 meter:

44.44

 

Malmö AI

24.05

Kil

 

 

(Irene Ekelund-97, Linnea Killander-93,
Daniella Busk-93, Pernilla Nilsson-92)

 

 

48.67

 

IFK Helsingborg

25.05

Kil

 

 

(Isa Andersson-98, Wilma Nordkvist-98,
Johanna Birgersson-98, Moa Mattisson-98)

 

 

50.74

 

IFK Lund

29.05

Norrköping

 

 

(Jennika Larsson-91, Kim McCabe-90,
Anna Strand-88, Felicia Ascard-96)

 

 

51.39

 

Åhus FIK

29.05

Motala

 

 

(Anna Samuelsson-96, Sara Svensson-91,
Moa Kjellander-99, Matilda Andersson-96)

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.41.37

Malmö AI

25.05

Kil

 

(Pernilla Tornemark-85, Linnea
Killander-93, Frida Grindheim-96,
Josefin Magnusson-89)

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 


Stafett 1.000 meter:

2.14.11

Malmö AI

24.05

Kil

 

 

(Sara Jacobsson-97, Adriana Janic-96,
Alexandra Everett-96, Frida Grindheim-96)

 

 

2.17.81

 

IFK Helsingborg

24.05

Kil

 

 

(Isa Andersson-98, Johanna Birgersson-98,
Moa Mattisson-98, Olivia Kempi-98)