Kv. seniorer:

Dela

100 meter:

11.62

-0.1

Daniella Busk-93, Malmö AI

07.08

Söderhamn

11.70

-0.5

Irene Ekelund-97, Malmö AI

06.06

Genève,SUI

11.88

+0.3

Linnea Killander-93, Malmö AI

27.06

Halmstad

11.90

+0.3

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

27.06

Halmstad

11.93

+1.2

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

19.07

Ystad

12.15

+1.0

Lisa Lilja-96, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

12.18

+1.0

Adriana Janic-96, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

12.22

+1.2

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

04.07

Göteborg/U

12.24

+1.4

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

13.06

Leiden,NED

12.24

+1.2

Vanja Blomberg-98, Klippans FK

04.07

Göteborg/U

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

23.61

+1.4

Daniella Busk-93, Malmö AI

10.07

Tallinn,EST

23.91

+1.3

Linnea Killander-93, Malmö AI

25.06

Sollentuna

24.13

-1.1

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

14.06

Vellinge

24.25

+1.9

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

09.08

Söderhamn

24.54

+1.3

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

25.06

Solllentuna

24.62

+0.9

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

13.06

Leiden,NED

24.69

-1.0

Irene Ekelund-97, Malmö AI

23.08

Kalmar

25.13

+0.5

Lisa Lilja-96, Malmö AI

05.07

Göteborg/U

25.18

-1.1

Samantha Oware-01, Malmö AI

14.06

Vellinge

25.20

+0.1

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

28.06

Halmstad

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

300 meter:

42.74

 

Josephine Risberg-Thoor-95, IFK Helsingborg

03.05

Tårnby,DEN

43.26

 

Lovisa Skoglund-01, Höörs IS

06.09

Lidköping

43.28

 

Wilma Rosenquist-01, Malmö AI

06.09

Lidköping

43.50

 

Anja Olsson-01, Malmö AI

05.07

Göteborg/U

44.25

 

Thelma Carlson-01, Klippans FK

24.05

Eslöv

44.36

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

07.06

Sävedalen

44.90

 

Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIK

27.06

Halmstad

44.94

 

Malin Persson-01, IFK Lund

05.07

Göteborg/U

45.24

 

Linn Beer-00, IFK Lund

11.07

Helsingborg

45.90

 

Ingbjörg Sigurdsdottir-01, IFK Lund

24.05

Eslöv

400 meter:

54.07

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

05.09

Göteborg/S

54.16

 

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

20.06

Cheboksary,RUS

55.38

 

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

08.08

Söderhamn

56.45

Alexandra Everett-96, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

56.70

 

Frida Grindheim-96, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

58.21

Kim McCabe-90, IFK Lund

05.06

Sollentuna

59.46

 

Josefin la Fleur-94, Ystads IF

26.07

Hässleholm

60.07

 

Olivia Kempi-98, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

60.31

 

Josephine Risberg-Thoor-95, IFK Helsingborg

04.07

Göteborg/U

60.87

 

Amanda Jacobsson-99, IFK Trelleborg

12.07

Helsingborg

800 meter:

2.09.30

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

06.06

Regensburg,GER

2.13.11

Alexandra Everett-96, Malmö AI

30.07

Stockholm/S

2.16.48

Maria Freij-98, Öresund FK

30.07

Helsingør,DEN

2.17.71

 

Lovisa Skoglund-01, Höörs IS

05.09

Lidköping

2.17.80

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

09.05

Helsingør,DEN

2.19.13

 

Olivia Kempi-98, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

2.19.45

 

Sara Salomonsson-97, Ängelholms IF

03.07

Göteborg/U

2.20.38

 

My Sänneskog-96, IFK Helsingborg

05.07

Göteborg/U

2.23.91

Linnéa Skoogh-85, Björnstorps IF

20.05

Malmö/He

2.24.86

 

Maja Jönsson-02, Höörs IS

08.07

Kristianstad

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

 

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.30.02

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

17.04

Walnut,USA

4.40.42

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

08.08

Söderhamn

4.42.47

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

20.03

Tuscaloosa,USA

4.42.90

Maria Sandström-90, Malmö AI

27.06

Halmstad

4.53.88

 

Maja Jönsson-02, Höörs IS

06.09

Lidköping

5.00.79

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

11.07

Helsingborg

5.03.87

 

Freya Orban-97, IFK Lund

22.08

Kalmar

5.07.5m

 

Lovisa Skoglund-01, Höörs IS

19.09

Hörby

5.12.39

 

Vanja Tufvesson-85, Björnstorps IF

11.07

Helsingborg

5.12.43

 

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

11.07

Helsingborg

1 eng. mil:

6.03.1m

Emelie Lilja-88, Genarps IF

10.08

Malmö/He

6.20.8m

Lis Örnhed-81, Heleneholms IF

10.08

Malmö/He

6.28.2m

Anna Isaksson-87, Heleneholms IF

10.08

Malmö/He

7.06.5m

Eva Svantesson-66, Genarps IF

10.08

Malmö/He

7.37.9m

Ulrika Särvegård-68, Heleneholms IF

10.08

Malmö/He

7.52.9m

Ylva Jönsson-55, Heleneholms IF

10.08

Malmö/He

9.01.6m

Britt-Marie Jönsson-49, Genarps IF

10.08

Malmö/He

2000 m:

6.45.39

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

06.09

Lidköping

7.10.62

 

Amani Ismael-00, Malmö AI

23.08

Karlskrona

7.27.53

 

Emma Jensen-01, Klippans FK

06.09

Lidköping

7.28.11

 

Tilda Pettersson-00, Björnstorps IF

23.08

Karlskrona

7.46.72

 

Kristin Johnson-00, IFK Helsingborg

05.07

Göteborg/U

3000 meter:

10.02.49

Maria Sandström-90, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

10.04.51

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

25.06

Sollentuna

10.11.66

 

Hannah Nilsson-91, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

10.33.2m

 

Linnéa Skoogh-85, Björnstorps IF

14.05

Lund

10.41.8m

 

Anna Bjurman-88, IS Göta

14.05

Lund

10.56.14

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

19.07

Ystad

11.02.74

Petra Skiöld-75, Björnstorps IF

19.07

Ystad

11.06.53

 

Freya Orban-97, IFK Lund

23.08

Kalmar

11.08.9m

 

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

14.05

Lund

11.14.0m

 

Karolin Wennerbeck-75, Björnstorps IF

14.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

17.00.94

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

21.06

Cheboksary,RUS

17.31.21

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

10.05

Golf Shores,USA

18.15.2m

 

Linnéa Skoogh-85, Björnstorps IF

04.06

Helsingborg

19.03.85

 

Petra Skiöld-75, Björnstorps IF

04.08

Ystad

19.07.4m

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

04.06

Helsingborg

19.09.4m

 

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

04.06

Helsingborg

19.21.11

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

30.05

Lerum

19.23.32

 

Freya Orban-97, IFK Lund

30.05

Motala

19.23.6m

 

Karolin Wennerbeck-75, Björnstorps IF

04.06

Helsingborg

19.40.2m

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

04.06

Helsingborg

10000 meter:

34.24.82

 

Louise Nilsson-86, Malmö AI

23.05

Århus,DEN

39.03.9m

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

06.08

Trelleborg

40.40.84

Florentina Stojakovic-74, IS Göta

26.07

Uddevalla

41.55.7m

Anneli Blomqvist-92, IS Göta

06.08

Trelleborg

42.07.7m

Liselott Håkansson-71, Ryssbergets IK

06.08

Trelleborg

43.07.7m

Annika Rosenlund-61, Björnstorps IF

06.08

Trelleborg

46.39.49

 

Eva Lönnqvist-56, Ystads IF

26.07

Uddevalla

46.58.9m

Åsa Lichtenberg-77, Björnstorps IF

06.08

Trelleborg

47.32.5m

Sara Bertilsson-75, Björnstorps IF

06.08

Trelleborg

58.36.7m

Bodil Mårtensson-64, Björnstorps IF

06.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck, 84.0 cm:

13.73

+1.5

Adriana Janic-96, Malmö AI

13.06

Leiden,NED

14.32

+1.8

Fanny Lindström-94, Malmö AI

13.06

Hvidovre,DEN

15.32

-1.4

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

16.08

Linköping

15.44

+0.9

Felicia Ascard-96, IFK Lund

08.08

Varberg

16.01

+0.1

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

30.05

Lerum

17.05

+0.1

Wilma Nordkvist-98, IFK Helsingborg

30.05

Lerum

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

13.60

+2.6

Adriana Janic-96, Malmö AI

18.07

Eskilstuna

13.69

+2.5

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

30.05

Hässleholm

14.33

+2.5

Fanny Lindström-94, Malmö AI

06.06

Skara

400 meter häck, 76.2cm:

55.88

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

12.07

Tallinn,EST

67.91

 

Felicia Ascard-96, IFK Lund

30.05

Motala

70.42

Gabriella Levi-91, IFK Helsingborg

30.05

Lerum

72.02

 

Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIK

30.05

Lerum

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.11.65

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

05.09

Lidköping

5.12.45

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

16.08

Linköping

5.39.67

Emelie Månsson-88, Åhus FIK

16.08

Linköping

5.43.99

Amani Ismael-00, Malmö AI

21.08

Karlskrona

6.21.63

Tilda Pettersson-00, Björnstorps IF

24.07

Hässleholm

6.37.57

 

Thelma Nyberg-01, Hässleholms AIS

24.07

Hässleholm

6.52.71

 

Alicia Byström-01, Hässleholms AIS

24.07

Hässleholm

2000 meter hinder, 76.2 cm:

 

 

 

 

3000 meter hinder, 76.2 cm:

10.24.29

Isabell Norstedt-95, IFK Helsingborg

23.05

Oordegem,BEL

10.45.93

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

16.04

Walnut,USA

12.45.98

 

Caroline Norrsand-85, Ystads IF

24.07

Hässleholm

Höjdhopp:

1.77

 

Ellen Björklund-90, IFK Lund

09.08

Söderhamn

1.73

Louise Estberg-98, Malmö AI

05.07

Göteborg/U

1.71

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

22.08

Karlskrona

1.68

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

14.06

Vellinge

1.68

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

28.06

Halmstad

1.67

Emma Schack-95, Åhus FIK

14.06

Karlskrona

1.65

Wilma Nordkvist-98, IFK Helsingborg

12.06

Nadderud,NOR

1.64

 

Hanna Ringdahl-95, Eslövs AI

24.05

Eslöv

1.61

Saga Sjöberg-99, Öresund FK

24.05

Eslöv

1.61

 

Mea Gedin-01, Malmö AI

27.06

Halmstad

Stavhopp:

3.91

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

23.08

Kalmar

3.72

 

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

23.08

Karlskrona

3.62

 

Megan Berg Nobeus-00, Malmö AI

01.08

Stockholm/S

3.50

 

Gabriella Jönsson-01, IS Göta

27.06

Halmstad

3.22

 

Maja Torstensson-00, Malmö AI

23.08

Karlskrona

3.10

 

Anja Olsson-01, Malmö AI

06.09

Lidköping

3.01

 

Caroline Norrsand-85, Ystads IF

04.08

Ystad

2.80

 

Eir Persson-00, IFK Lund

30.05

Motala

2.50

Vera Kvist-01, Hässleholms AIS

06.09

Lidköping

2.40

 

Frida Lundberg-99, Åhus FIK

25.07

Hässleholm

2.40

Emma Nilsson-01, Hässleholms AIS

25.07

Hässleholm

2.40

 

Celine Johanssen-02, Malmö AI

15.08

Ängelholm

2.40

 

- " -

05.09

Lidköping

Längdhopp:

5.81

+1.5

Lilly Andersson-96, Malmö AI

12.07

Helsingborg

5.70

+1.6

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

14.08

Göteborg/S

5.60

+1.9

Malin Olsson-97, Malmö AI

13.06

Vellinge

5.54

+1.0

Caroline Mubiru-00, Malmö AI

31.05

Lund

5.47

+1.0

Samantha Oware-01, Malmö AI

13.06

Vellinge

5.46

+1.2

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

5.41

+0.0

Isa Andersson-98, Malmö AI

28.06

Halmstad

5.35

+0.7

Sophia Hofer-98, Malmö AI

22.08

Kalmar

5.25

+2.0

Nikolina Nordkvist-97, IFK Helsingborg

14.06

Nadderud.NOR

5.24

+0.8

Vanja Blomberg-98, Klippans FK

13.05

Nerja,ESP

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.89

+3.8

Lilly Andersson-96, Malmö AI

08.08

Söderhamn

5.77

+2.6

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

22.08

Kalmar

5.75

+1.0

Samantha Oware-01, Malmö AI

31.05

Lund

5.37

+3.1

Nikolina Nordkvist-97, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

Tresteg:

12.05

+1.3

Nellie Mårtensson-95, Malmö AI

11.07

Helsingborg

11.22

+0.9

Nikolina Nordkvist-97, IFK Helsingborg

11.07

Helsingborg

10.98

-0.4

Saga Sjöberg-99, Öresund FK

23.08

Karlskrona

10.36

+1.7

Johanna Birgersson-98, IFK Helsingborg

16.08

Linköping

10.24

+1.9

Mea Gedin-01, Malmö AI

06.09

Lidköping

  9.75

+0.0

Felicia Svensson-01, Ystads IF

29.08

Lund

  9.68

-0.7

Sally Börjesson-Frantzén-00, Öresund FK

25.07

Hässleholm

  9.53

+0.3

Emily Ha-02, Hässleholms AIS

30.05

Hässleholm

  9.37

-1.4

Johanna Sjöström-01, IFK Lund

16.08

Ängelholm

  8.82

-0.1

Maja Rosenlind-00, IF Kronan

04.07

Göteborg/U

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

11.06

+3.1

Saga Sjöberg-99, Öresund FK

23.08

Karlskrona

10.99

+2.7

Nikolina Nordkvist-97, IFK Helsingborg

30.05

Lerum

10.44

+3.2

Mea Gedin-01, Malmö AI

06.09

Lidköping

10.17

+3.7

Sally Börjesson-Frantzén-00, Öresund FK

10.07

Helsingborg

10.09

+4.6

Johanna Sjöström-01, IFK Lund

10.07

Helsingborg

  9.83

+3.0

Felicia Svensson-01, Ystads IF

10.07

Helsingborg

  9.61

+2.2

Emily Ha-02, Hässleholms AIS

30.05

Hässleholm

Kula 4.0 kg:

13.43

 

Julia Svärd Axelsson-96, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

11.34

 

Elise Malmberg-95, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

10.42

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

26.09

Malmö/S-K

10.15

 

Malin Andersson-93, Öresund FK

26.09

Malmö/S-K

10.06

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

06.09

Huddinge

  9.94

 

Agnes Jansdotter-98, Åhus FIK

30.05

Lerum

  9.85

 

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

26.09

Malmö/S-K

  9.83

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

04.10

Åhus

  9.80

 

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

  9.67

 

Amanda Engbe-97, Öresund FK

26.09

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

47.79

Lina Bengtson-94, Öresund FK

23.04

Philadelphia,USA

41.46

 

Jessika Lowe-96, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

40.37

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

30.08

Lund

39.96

 

Amanda Engbe-97, Öresund FK

25.07

Hässleholm

37.40

 

Hanna Bengtson-92, Öresund FK

05.08

Malmö/S-K

37.35

 

Malin Andersson-93, Öresund FK

26.09

Malmö/S-K

36.49

 

Ella Andersson-00, Eslövs AI

17.06

Eslöv

35.93

Nicole Ridegård-99, Malmö AI

11.07

Helsingborg

33.65

Hanna Grönwall-99, Öresund FK

11.07

Helsingborg

32.99

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

25.07

Hässleholm

Slägga 4.0 kg:

65.58

 

Marinda Petersson-95, Malmö AI

17.05

Halle,GER

52.08

 

Maria Söderqvist-93, Öresund FK

24.07

Hässleholm

49.20

Felicia Hast-93, IFK Lund

10.07

Helsingborg

46.80

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

10.07

Helsingborg

45.31

 

Malin Jönsson-95, IFK Lund

03.05

Tårnby.,DEN

43.17

Maria Johansson-96, Åhus FIK

16.08

Linköping

40.84

 

Jennifer Quick-00, IFK Lund

26.09

Malmö/S-K

36.73

 

Ida Lindberg-97, Öresund FK

14.06

Vellinge

36.62

 

Vilma Engbe-00, Öresund FK

10.10

Malmö/S-K

34.27

 

Maria Brorsson-76, Heleneholms IF

26.09

Malmö/S-K

Spjut 600 gram:

49.73

 

Malin Andersson-93, Öresund FK

06.09

Kungsbacka

37.72

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

10.10

Malmö/S-K

36.06

 

Isabella Kvist-98, IFK Helsingborg

30.05

Lerum

35.62

 

Louise Cronstedt-97, Malmö AI

14.06

Vellinge

32.18

 

Viktoria Johansson-88, Klippans FK

11.07

Helsingborg

31.60

 

Fanny Lundberg-01, Åhus FIK

10.09

Åhus

31.31

 

Julia Svärd Axelsson-96, IFK Helsingborg

11.07

Helsingborg

30.66

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

06.09

Huddinge

30.47

 

Amanda Engbe-97, Öresund FK

26.09

Malmö/S-K

29.86

 

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

20.09

Åhus

Sjukamp

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 100 meter:

45.48

 

Malmö AI

16.05

Sollentuna

 

 

Irene Ekelund-97, Linnea Killander-93,
Daniella Busk-93, Josefin Magnusson-89

 

 

49.23

 

IFK Helsingborg

17.05

Sollentuna

 

 

Wilma Nordqvist-98, Moa Mattisson-98,
Emilia Jönsson-99, Johanna Birgersson-98

 

 

50.20

 

IFK Lund

30.05

Motala

 

 

Jennika Larsson-91, Felicia Ascard-96,
Kim McCabe-90, Louise Andersson-93

 

 

54.76

 

Åhus FIK

30.05

Lerum

 

 

Ellen Nilsson-00, Moa Kjellander-99,
Nellie Bjerstedt-00, Cornelia Helgesson-02

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.48.23

Malmö AI

17.05

Sollentuna

 

Frida Grindheim-96, Linnea Killander-93,
Daniella Busk-93, Josefin Magnusson-89

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.16.21

Malmö AI

16.05

Sollentuna

 

 

Elin Nossmy-96, Sara Jacobsson-96,
Alexandra Everett-96, Frida Grindheim-96

 

 

2.19.51

 

IFK Helsingborg

16.05

Sollentuna

 

 

Johanna Birgersson-98, Emilia
Jönsson-99, Moa Mattisson-98, Olivia
Kempi-98

 

 

2.26.90

 

Hässleholms AIS

30.05

Hässleholm

 

 

Josefine Olsson-98, Evelina
Sjöstrand-00, Emily Ha-02, Elise
Malmberg-95