Kv. seniorer:

Dela

100 meter:

11.65

+0.9

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

24.07

Ystad

11.85

+0.6

Linnea Killander-93, Malmö AI

06.06

Skara

11.91

+2.0

Irene Ekelund-97, Malmö AI

05.08

Hässleholm

11.99

+1.6

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

06.06

Skara

12.25

+0.9

Vanja Blomberg-98, Klippans FK

05.08

Hässleholm

12.26

-1.1

Lisa Lilja-96, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

12.40

+1.7

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

06.07

Kristianstad

12.51

+1.9

Felicia Ascard-96, IFK Lund

05.08

Hässleholm

12.81

+0.3

Frida McCabe-92, IFK Lund

04.06

Trelleborg

12.87

+0.0

Elin Nossmy-96, Malmö AI

06.06

Skara

100 meter, medvinds-/okända vindförhållanden:

11.61

+2.7

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

24.07

Ystad

11.96

+2.6

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

19.06

Skara

12.05

+3.6

Lisa Lilja-96, Malmö AI

19.06

Skara

12.55

+2.7

Felicia Ascard-96, IFK Lund

24.07

Ystad

200 meter:

23.50

+1.7

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

04.06

Trelleborg

23.70

+1.7

Irene Ekelund-97, Malmö AI

19.06

Skara

23.81

+1.7

Linnea Killander-93, Malmö AI

19.06

Skara

24.52

-0.2

Lisa Lilja-96, Malmö AI

27.08

Sollentuna

24.77

-1.7

Vanja Blomberg-98, Klippans FK

06.08

Hässleholm

24.78

-0.8

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

31.07

Sundsvall

25.38

+0.8

Felicia Ascard-96, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

25.43

+0.6

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

06.08

Hässleholm

25.66

-1.1

Frida McCabe-92, IFK Lund

18.06

Vellinge

25.73

+0.3

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

12.06

Karlskrona

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

24.12

+3.3

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

19.06

Skara

25.33

+2.2

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

300 meter:

41.38

 

Lovisa Skoglund-01, Höörs IS

22.05

Eslöv

41.84

 

Maja Kronkvist-02, Klippans FK

11.09

Löttorp

42.15

 

Olivia Stridh-02, Ystads IF

03.07

Göteborg/U

42.46

 

Maja Jönsson-02, Höörs IS

03.07

Göteborg/U

42.59

 

Anja Olsson-01, Malmö AI

12.06

Göteborg/S

43.07

Linnéa Andersson-01, Båstads GIF

28.08

Lund

43.09

 

Malin Persson-01, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

43.26

 

Selma Jönsson-02, Åhus FIK

12.06

Karlskrona

43.83

 

Wilma Rosenquist-01, Malmö AI

22.05

Eslöv

43.87

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

22.05

Eslöv

400 meter:

54.41

Josefin Magnusson-95, Malmö AI

18.05

Hamar,NOR

54.91

Pernilla Tornemark-85, Malmö AI

27.08

Sollentuna

57.78

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

57.81

Patricia Striner-97, Malmö AI

10.07

Helsingborg

58.19

 

Josephine Risberg Thoor-95, IFK Helsingborg

12.06

Nadderud,NOR

58.22

 

Alexandra Everett-96, Malmö AI

21.08

Espoo,FIN

58.67

 

Lovisa Skoglund-01, Höörs IS

24.07

Ystad

59.17

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

19.06

Vellinge

59.80

Amanda Jacobsson-99, IFK Trelleborg

10.07

Helsingborg

60.17

Frida Grindheim-96, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

800 meter:

2.11.15

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

2.14.81

 

Lovisa Skoglund-01, Höörs IS

01.07

Göteborg/U

2.17.97

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

13.08

Göteborg/S

2.18.26

 

Maja Jönsson-02, Höörs IS

01.07

Göteborg/U

2.19.36

Sandra Carlsson-88, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

2.20.02

 

My Sänneskog-96, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

2.20.22

Amanda Jacobsson-99, IFK Trelleborg

06.08

Hässleholm

2.21.41

 

Olivia Kempi-98, IFK Helsingborg

01.07

Göteborg/U

2.22.30

 

Alexandra Everett-96, Malmö AI

06.08

Hässleholm

2.23.92

 

Frida Andersson-98, Eslövs AI

19.06

Vellinge

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

 

1000 meter:

2.52.99

Patricia Striner-97, Malmö AI

15.07

Göteborg/S

3.02.67

Elin Andersson-90, IFK Lund

05.05

Langenthal,SUI

3.22.4m

 

Annelie Blomquist-92, IS Göta

14.07

Helsingborg

3.27.4m

 

Anna Alnervik-88, IS Göta

14.07

Helsingborg

3.52.6m

 

Eva Palmblad-74, IS Göta

14.07

Helsingborg

4.00.9m

 

Maria Trönell-76, IS Göta

14.07

Helsingborg

4.37.2m

 

BrittMari Fagertun-51, IS Göta

14.07

Helsingborg

1500 meter:

4.44.06

Maria Sandström-90, Malmö AI

20.08

København,DEN

4.45.66

 

Annika Faager-76, Björnstorps IF

09.07

Helsingborg

4.48.16

 

Patricia Striner-97, Malmö AI

05.06

Sollentuna

4.51.2m

Anna Bjurman-88, IS Göta

15.09

Helsingborg

4.54.07

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

02.10

Greve,DEN

4.54.6m

Lovisa Skoglund-01, Höörs IS

15.09

Helsingborg

4.55.33

 

Elin Andersson-90, IFK Lund

14.05

Zopfingen,SUI

4.59.82

 

Freya Orban-97, IFK Lund

06.08

Hässleholm

5.04.26

 

Amani Ismael-00, Malmö AI

28.05

Hässleholm

5.08.53

 

Filippa Zäll-03, Ängelholms IF

02.07

Göteborg/U

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

6.50.66

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

31.07

Västerås

6.51.36

 

Maja Jönsson-02, Höörs IS

11.09

Löttorp

7.33.31

 

Ella Kullman-02, Hässleholms AIS

11.09

Löttorp

7.40.38

Anja Jagesten-02, Björnstorps IF

11.09

Löttorp

7.41.6m

 

Alicia Saavedra-77, Heleneholms IF

15.08

Malmö/He

7.48.8m

 

Lis Örnhed-81, Heleneholms IF

15.08

Malmö/He

9.39.7m

 

Kristina Larsson-74, Heleneholms IF

15.08

Malmö/He

3000 meter:

10.11.6m

Annika Faager-75, Björnstorps IF

05.05

Lund

10.15.98

Maria Sandström-90, Malmö AI

15.07

Göteborg/S

10.21.0m

Anna Bjurman-88, IS Göta

05.05

Lund

10.46.5m

Petra Skiöld-75, Björnstorps IF

05.05

Lund

10.50.20

 

Freya Orban-97, IFK Lund

24.07

Ystad

10.59.3m

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

05.05

Lund

11.05.33

Amani Ismael-00, Malmö AI

08.05

Tårnby,DEN

11.06.3m

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

05.05

Lund

11.08.2m

Emma Hallberg-86, Åhus FIK

22.09

Åhus

11.31.5m

Emelie Lundin-90, IS Göta

05.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

17.20.92

 

Annika Faager-76, Björnstorps IF

16.06

Ystad

17.34.17

 

Maria Sandström-90, Malmö AI

28.06

Sollentuna

18.08.90

 

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

02.04

Cape Girardeau,USA

18.52.05

 

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

03.07

Odense,DEN

18.54.43

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

03.07

Odense,DEN

19.15.2m

 

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

19.37.16

 

Lotta Huselius-74, Björnstorps IF

16.06

Ystad

19.48.74

 

Emelie Lilja-88, Genarps IF

16.06

Ystad

20.08.40

 

Helena Eriksson-71, Björnstorps IF

16.06

Ystad

20.16.24

Emma Hallberg-86, Åhus FIK

13.08

Jönköping

10000 meter:

36.31.8m

Annika Faager-76, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

36.34.2m

Anna Bjurman-88, IS Göta

11.08

Trelleborg

38.47.9m

 

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

39.55.0m

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

11.08

Trelleborg

41.48.7m

Emelie Lilja-88, Genarps IF

11.08

Trelleborg

42.58.3m

Lis Örnhed-81, Heleneholms IF

11.08

Trelleborg

45.43.7m

Julia Mårtensson-90, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

46.18.4m

Eva Lönnqvist-56, Ystads IF

11.08

Trelleborg

46.26.7m

Sara Bertilsson-75, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

48.10.6m

Åsa Lichtenberg-77, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck, 84.0 cm:

14.31

+1.5

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

15.22

+1.9

Filippa Fernström-98, Malmö AI

24.07

Ystad

15.35

-0.1

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

05.06

Jönköping

16.68

+1.5

Marie Louise Levy Paez-79, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

17.12

-1.2

Louise Andersson-93, IFK Lund

23.04

Miramar,USA

18.57

+0.2

Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIK

13.08

Jönköping

19.06

+0.0

Josefin Olsson-98, Hässleholms AIS

05.06

Ljungby

19.14

-2.3

Beatrice Persson-01, IFK Lund

14.05

Linköping

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter häck, 76.2cm:

62.09

Sara Svensson-91, Åhus FIK

01.07

Göteborg/U

63.54

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

03.09

Tampere,FIN

75.98

 

Alma Dahlberg-02, Hässleholms AIS

13.08

Göteborg/S

82.75

 

Sesina Beyed-00, IFK Lund

14.05

Linköping

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.08.08

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

01.07

Göteborg/U

6.21.26

 

Ellen Nilsson-00, Åhus FIK

05.06

Jönköping

6.53.85

 

Tindra Palmér-02, IFK Helsingborg

10.09

Löttorp

6.55.27

 

Hanna Persson-02, IFK Helsingborg

10.09

Löttorp

7.06.04

 

Flora Börjesson-Frantzén-02, Öresund FK

10.09

Löttorp

7.18.77

Annie Milvén-92, Åhus FIK

13.08

Jönköping

2000 meter hinder, 76.2 cm:

9.15.50

Jennika Larsson-91, IFK Lund

14.05

Linköping

3000 meter hinder, 76.2 cm:

11.24.45

Tilda Helgesson-92, Åhus FIK

30.04

Memphis,USA

Höjdhopp:

1.81

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

1.78

Ellen Björklund-90, IFK Lund

22.06

Lerum

1.78

- " -

01.07

Göteborg/U

1.74

Linnéa Jönsson-99, IFK Helsingborg

29.05

Hässleholm

1.65

 

Linnéa Berg-98, IFK Lund

10.07

Helsingborg

1.65

Sandra Liljegren-91, Åhus FIK

13.08

Jönköping

1.65

 

Ellen White-01, IFK Lund

20.08

Huddinge

1.62

 

Helena Cronstedt-01, Malmö AI

06.08

Vellinge

1.58

 

Saga Sjöberg-99, Öresund FK

19.06

Vellinge

1.56

 

Nellie Malmros-01, Båstads GIF

03.07

Göteborg/U

1.56

 

Emelie Biarner-02, Klippans FK

10.09

Löttorp

Stavhopp:

3.80

Linnéa Jönsson-99, IFK Helsingborg

23.07

Mölndal

3.64

 

Megan Berg Nobéus-00, Malmö AI

07.08

Vellinge

3.63

Gabriella Jönsson-01, IFK Helsingborg

23.07

Mölndal

3.56

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

06.08

Hässleholm

3.30

 

Anja Olsson-01, Malmö AI

24.07

Ystad

3.30

 

Rebecka Krüeger-03, Malmö AI

10.09

Löttorp

3.10

 

Maja Torstensson-00, Malmö AI

08.05

Tårnby,DEN

3.00

 

Caroline Norrsand-85, Ystads IF

31.08

Ystad

2.85

 

Eir Persson-00, IFK Lund

02.07

Göteborg/U

2.70

 

Celina Johannsen-02, Malmö AI

11.09

Löttorp

Längdhopp:

6.08

-0.7

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

02.07

Göteborg/U

5.71

+0.2

Erika Wärff-00, Malmö AI

12.06

Huddinge

5.65

+1.2

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

04.06

Trelleborg

5.60

+0.6

Frida McCabe-92, IFK Lund

18.06

Vellinge

5.52

+1.1

Sophia Hofer-98, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

5.52

+1.6

Beatrice Persson-99, IFK Lund

28.08

Lund

5.43

+1.8

Malin Olsson-97, Malmö AI

06.08

Hässleholm

5.35

+0.48

Wilma Rosenquist-01, Malmö AI

22.05

Eslöv

5.29

-2.3

Jennika Larsson-91, IFK Lund

29.05

Hässleholm

5.25

+0.0

Anja Olsson-01, Malmö AI

06.08

Vellinge

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.31

+5.19

Jennika Larsson-91, IFK Lund

22.05

Eslöv

Tresteg:

12.48

+1.7

Nellie Mårtensson-95, Malmö AI

07.08

Hässleholm

11.31

+0.6

Saga Sjöberg-99, Öresund FK

19.06

Vellinge

10.74

+1.3

Nikki Anderberg-02, Öresund FK

11.09

Löttorp

10.51

+1.8

Emily Ha-02, Hässleholms AIS

11.09

Löttorp

10.41

+1.5

Maria Radenkrantz-02, Öresund FK

11.09

Löttorp

10.30

+0.8

Mea Gedin-01, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

10.14

+0.4

Maja Jönsson-02, Höörs IS

29.05

Hässleholm

  9.90

-0.8

Felicia Svensson-01, Ystads IF

28.05

Hässleholm

  9.84

+1.1

Beatrice Persson-99, IFK Lund

20.08

Huddinge

  9.83

+0.3

Amanda Sörensson-03, Öresund FK

19.06

Vellinge

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

11.23

+2.4

Nikki Anderberg-02, Öresund FK

11.09

Löttorp

10.43

+3.1

Maria Radenkrantz-02, Öresund FK

11.09

Löttorp

Kula 4.0 kg:

13.56

 

Julia Svärd Axelsson-96, Malmö AI

10.07

Helsingborg

11.50

Erika Wärff-00, Malmö AI

24.09

Malmö/S-K

10.68

 

Amanda Engbe-97, IFK Lund

04.06

Borås

10.68

 

Louise Cronstedt-97, Malmö AI

24.07

Leksand

10.38

Nicole Ridegård-99, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

10.00

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

13.08

Malmö/S-K

  9.74

 

Ronja Göransdotter-89, Hässleholms AIS

13.08

Göteborg/S

  9.66

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

06.07

Kristianstad

  9.28

 

Sandra Nohlin-Svensson-74, Åhus FIK

06.07

Kristianstad

  9.26

 

Anna Lindholm-98, Glemmingebro IF

26.05

Glemmingebro

Diskus 1.0 kg:

42.70

Ella Andersson-00, Eslövs AI

07.09

Eslöv

40.65

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

21.05

Eslöv

39.00

 

Amanda Engbe-97, IFK Lund

28.05

Hässleholm

38.60

 

Nicole Ridegård-99, IFK Helsingborg

05.08

Hässleholm

37.28

 

Hanna Bengtson-92, Heleneholms IF

22.06

Malmö/S-K

36.58

 

Hanna Grönwall-99, Öresund FK

16.07

Malmö/S-K

36.23

Vilma Engbe-00, Öresund FK

18.06

Vellinge

35.86

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

19.07

Åhus

35.76

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

13.08

Malmö/S-K

35.20

 

Julia Svärd Axelsson-96, Malmö AI

28.05

Hässleholm

Slägga 4.0 kg:

69.43

 

Marinda Petersson-95, Malmö

12.06

Helsingborg

49.74

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

26.08

Lund

49.70

 

Felicia Hast-93, IFK Lund

14.05

Linköping

41.42

 

Jennifer Quick-00, IFK Lund

24.09

Malmö/S-K

40.01

 

Maria Johansson-96, Åhus FIK

06.08

Hässleholm

38.96

 

Hanna Larsson-98, IFK Trelleborg

04.06

Trelleborg

38.44

 

Sandra Säther-96, IFK Helsingborg

24.09

Ängelholm

37.86

 

Linnea Frisk-95, Åhus FIK

19.10

Åhus

35.81

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

10.09

Bottnaryd

33.48

 

Cornelia Wikström-93, Ängelholms IF

28.05

Nybro

Spjut 600 gram:

46.40

 

Malin Andersson-92, Heleneholms IF

01.07

Göteborg/U

42.41

 

Louise Cronstedt-97, Malmö AI

23.07

Leksand

37.60

Erika Wärff-00, Malmö AI

24.09

Malmö/S-K

35.08

 

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

18.09

Åhus

34.42

 

Viktoria Johansson-88, Klippans FK

18.06

Halmstad

33.23

 

Fanny Lundberg-01, Åhus FIK

13.08

Jönköping

32.79

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

10.09

Åhus

29.83

 

Amanda Rohlin-90, Åhus FIK

10.09

Åhus

28.86

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

13.08

Malmö/S-K

27.20

 

Erika Wamsler-95, IFK Lund

01.10

Malmö/S-K

Sjukamp

3.168

 

Louise Andersson-93, IFK Lund

01/02.04

Daytona Beach,USA

17.23 (-2.1) 140 676 27.12 (+1.8)
399 (-0.8) 1237 2.37.01

 

Stafett 4 x 100 meter:

46.97

Malmö AI

29.05

Stockholm/S

 

Elin Nossmy-96, Adriana Janic-96,
Frida Grindheim-96, Lisa Lilja-96

 

 

51.37

 

Öresund FK

21.05

Eslöv

 

 

Saga Frönserius-99, Linn Anderberg-99,
Saga Sjöberg-99, Sally Börjesson Frantzén-00

 

 

51.72

 

IFK Lund

14.05

Linköping

 

 

Jennika Larsson-91, Felicia Ascard-96,
Beatrice Persson-99, Maja Maunsbach-01

 

 

52.59

 

Åhus FIK

05.06

Jönköping

 

 

-

 

 

55.34

 

Hässleholms AIS

13.08

Göteborg/S

 

 

Thea Pettersson-01, Vera Kvist-01, Emily
Ha-02, Emma Nilsson-99

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

2.54.94

IFK Helsingborg

28.05

Stockholm/S

 

Josephine Risberg Thoor-95, My
Sänneskog-96, Moa Martinsson-98

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.47.18

Malmö AI

29.05

Stockholm/S

 

Pernilla Tornemark-85, Alexandra
Everett-96, Frida Grindheim-96, Patricia
Striner-97

 

 

3.58.19

IFK Helsingborg

29.05

Stockholm/S

 

Olivia Kempi-98, Moa Mattisson-98,
My Sänneskog-95, Josephine Risberg
Thoor-95

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

8.09.01

Malmö AI

28.05

Stockholm/S

 

 

Tuva Nilsson-02, Ebba André-01,
Helena Cronstedt-01

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.21.81

Malmö AI

28.05

Stockholm/S

 

 

Emma Erlandsson-99, Megan Berg
Nobéus-00, Alexandra Wiberg-99,
Erika Wärff-00

 

 

2.33.97

 

Åhus FIK

21.05

Eslöv

 

 

Cornelia Helgesson-04, Hannah
Hansson-00, Nellie Bjerstedt-00,
Moa Kjellander-99

 

 

2.39.01

Hässleholms AIS

05.06

Ljungby

 

 

Josefine Olsson-98, Thea Pettersson-01,
Vera Kvist-01, Emma Nilsson-99