Kv. seniorer:

Dela

100 meter:

11.86

+1.0

Irene Ekelund-97, Malmö AI

06.06

Skara

11.91

+1.0

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

06.06

Skara

12.14

+0.4

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

06.06

Skara

12.22

+1.4

Lisa Lilja-96, Malmö AI

11.08

Gävle

12.25

-0.9

Wilma Rosenqvist-01, Malmö AI

06.06

Skara

12.26

+0.5

Nikki Anderberg-02, Malmö AI

10.06

Hvidovre,DEN

12.31

+0.4

Samantha Oware-01, Malmö AI

06.06

Skara

12.31

+0.4

Cecilia Sandell-95, IFK Helsingborg

06.06

Skara

12.32

+1.9

Filippa Sivnert-01, Öresund FK

01.07

Göteborg/U

12.42

+0.9

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

06.06

Skara

100 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

11.77

+2.6

Irene Ekelund-97, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

12.10

+3.4

Lisa Lilja-96, Malmö AI

31.03

Daytona Beach,USA

12.22

+2.1

Cecilia Sandell-95, IFK Helsingborg

06.06

Skara

12.30

+2.1

Samantha Oware-01, Malmö AI

06.06

Skara

12.33

+2.8

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

11.08

Gävle

12.42

+2.9

Vanja Blomberg-98, Klippans FK

01.07

Göteborg/U

200 meter:

24.02

+0.8

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

24.52

-1.6

Irene Ekelund-97, Malmö AI

29.06

Sollentuna

24.76

+0.0

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

13.08

Gävle

24.80

+1.9

Josephine Risberg Thoor-95, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

24.87

+2.0

Lisa Lilja-96, Malmö AI

12.08

Gävle

25.00

+0.6

Wilma Rosenqvist-01, Malmö AI

18.06

Halmstad

25.04

+2.0

Felicia Ascard-96, IFK Lund

12.08

Gävle

25.47

+0.3

Samantha Oware-01, Malmö AI

13.08

Falun

25.51

+1.9

Vanja Blomberg-98, Klippans FK

08.07

Helsingborg

25.57

-1.2

Erika Wärff-00, Malmö AI

20.07

Grosseto,ITA

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

24.66

+2.4

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

12.08

Gävle

24.76

+2.8

Lisa Lilja-96, Malmö AI

01.04

Daytona Beach,USA

25.52

+2.2

Samantha Oware-01, Malmö AI

11.06

Hvidovre,DEN

300 meter:

39.40

 

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

04.08

Mölndal

40.24

 

Josephine Risberg Thoor-95, IFK Helsingborg

04.08

Mölndal

40.96

 

Selma Jönsson-02, Åhus FIK

13.08

Falun

41.44

 

Felicia Ascard-96, IFK Lund

04.08

Mölndal

41.65

 

Olivia Stridh-02, Malmö AI

14.05

Eslöv

41.67

 

Famke Persson-03, IFK Lund

14.05

Eslöv

41.77

Maja Jönsson-02, Höörs IS

03.09

Lund

43.28

 

Thea Nilsson-03, Höörs IS

10.06

Trelleborg

43.29

 

Julia Berns-02, IFK Lund

02.07

Göteborg/U

43.78

 

Joy Thulin-03, Malmö AI

10.09

Uddevalla

400 meter:

54.30

 

Josefin Magnusson-89, Malmö AI

26.08

Helsingborg

56.21

 

Lovisa Skoglund-01, Höörs IS

02.09

Stockholm/S

56.31

 

Josephine Risberg Thoor-95, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

56.54

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

19.08

Umeå

58.20

Alexandra Everett-96, Malmö AI

30.07

Hässleholm

58.43

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

09.07

Helsingborg

59.30

 

Felicia Ascard-96, IFK Lund

09.07

Helsingborg

59.51

 

Sara Liljegren-81, IS Göta

09.07

Helsingborg

60.02

 

Maja Jönsson-02, Höörs IS

23.07

Ystad

60.40

Patricia Striner-97, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

61.63

 

Nathalie Nilsson-89, Åhus FIK

25.05

Jönköping

800 meter:

2.09.58

Sara Ericsson-95, Heleneholms IF

30.07

Hässleholm

2.11.42

 

Patricia Striner-97, Mamö AI

13.08

Gävle

2.13.09

Lovisa Skoglund-01, Höörs IS

30.06

Göteborg/U

2.15.05

Maria Freij-98, Öresund FK

07.07

Helsingborg

2.15.25

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

10.06

Göteborg/S

2.16.12

Alexandra Everett-96, Malmö AI

25.07

Karlstad

2.17.89

 

Sara Liljegren-81, IS Göta

07.07

Helsingborg

2.19.07

 

Thea Nilsson-03, Höörs IS

04.06

Klippan

2.20.09

 

Lykke Sjöbeck-03, Ystads IF

04.06

Klippan

2.20.57

Maja Jönsson-02, Höörs IS

12.08

Falun

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

 

1000 meter:

2.56.8m

 

Sara Liljegren-81, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.17.6m

 

Annelie Blomquist-92, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.20.3m

 

Johanna Hofvendal-04, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.27.6m

 

Lis Örnhed-81, Heleneholms IF

28.08

Malmö/He

3.27.9m

 

Annelie Hedenus-80, Heleneholms IF

28.08

Malmö/He

3.33.7m

Jennie Lorentsson-82, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.35.9m

 

Charlotta Schönbeck-81, Heleneholms IF

28.08

Malmö/He

3.39.6m

 

Josefine Carlberg-69, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.46.3m

 

Anna Kinch-70, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.53.4m

 

Monica Andersson-74, IS Göta

03.08

Helsingborg

1500 meter:

4.39.89

Tilda Helgesson Norris-92, Åhus FIK

29.04

Boone,USA

4.42.9m

 

Sara Liljegren-81, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.48.29

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

06.10

Tårnby,DEN

4.50.00

Isabell Norstedt-95, Malmö AI

20.06

København,DEN

4.50.17

Annika Faager-76, Björnstorps IF

98.07

Helsingborg

4.52.2m

 

Anna Bjurman-88, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.52.4m

Lovisa Skoglund-01, Höörs IS

16.09

Höör

4.54.9m

 

Lykke Sjöbeck-03, Ystads IF

18.06

Helsingborg

5.01.24

 

Cecilia Malmberg-70, Heleneholms IF

30.07

Aarhus,DEN

5.03.9m

 

Annelie Blomquist-92, IS Göta

18.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

7.06.82

Maja Jönsson-02, Höörs IS

02.07

Göteborg/U

7.28.53

 

Anja Jagesten-02, Björnstorps IF

02.07

Göteborg/U

7.55.4m

 

My Ekström-04, Björnstorps IF

25.05

Lund

8.08.0m

 

Moa Sjölin-02, Björnstorps IF

25.05

Lund

3000 meter:

10.17.7m

Annika Faager-76, Björnstorps IF

25.05

Lund

10.25.61

 

Anna Bjurman-88, IS Göta

07.07

Helsingborg

10.28.3m+

Tilda Helgesson Norris-92, Åhus FIK

21.04

Durham,USA

11.00.4m

Lykke Sjöbeck-03, Ystads IF

21.06

Simrishamn

11.01.91

Anneli Blomqvist-92, IS Göta

07.07

Helsingborg

11.05.9m

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

25.05

Lund

11.06.3m

Linnea Skoogh-85, Björnstorps IF

05.08

Lund

11.13.16

Freya Orban-97, IFK Lund

30.06

Göteborg/U

11.14.03

Amani Salman Ismael-00, Malmö AI

07.05

Tårnby,DEN

11.27.1m

Caroline Norrsand-85, Ystads IF

25.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

17.31.76

 

Tilda Helgesson Norris-92, Åhus FIK

21.04

Durham,USA

18.03.2m

 

Anna Bjurman-88, IS Göta

28.06

Ystad

18.56.m

 

Anneli Blomqvist-92, IS Göta

14.09

Helsingborg

19.03.7m

 

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

28.06

Ystad

19.11.48

 

Sofie Petersson-77, IS Göta

18.08

Karlskrona

19.14.9m

 

Sara Liljegren-81, IS Göta

28.06

Ystad

19.21.63

 

Freya Orban-97, IFK Lund

13.08

Gävle

19.23.7m

 

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

28.06

Ystad

19.26.29

 

Emma Hallberg-86, Åhus FIK

25.05

Jönköping

19.42.44

 

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

18.08

Karlskrona

10000 meter:

36.44.4m

Anna Bjurman-88, IS Göta

10.08

Trelleborg

40.32.12

 

Marie Olsson-63, Björsnstorps IF

20.08

Karlskrona

40.38.10

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

20.08

Karlskrona

42.10.6m

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

10.08

Trelleborg

44.54.4m

Lis Örnhed-81, Heleneholms IF

10.08

Trelleborg

45.23.3m

 

Catarina Petersson-58, IS Göta

10.08

Trelleborg

46.35.9m

 

Eva Lönnqvist-56, Ystads IF

10.08

Trelleborg

49.33.0m

 

Anna-Karin Hansson-56, FK Snapphanarna

10.08

Trelleborg

49.39.2m

Beatrice Christensson-72, Heleneholms IF

10.08

Trelleborg

50.37.3m

Kristina Hedberg-65, Ystads IF

10.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck, 84.0 cm:

13.73

+1.6

Cecilia Sandell-95, IFK Helsingborg

10.06

Hidovre,DEN

14.01

-1.1

Adriana Janic-96, Malmö AI

19.05

Hutchinsn,USA

14.22

+1.6

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

10.06

Hvidovre,DEN

14.83

-0.9

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

13.08

Gävle

15.10

-0.4

Erika Wärff-00, Malmö AI

13.05

Stockholm/Sä

15.35

+0.0

Filippa Fernström-98, Malmö AI

29.07

Hässleholm

15.50

+0.1

Maja Maunsbach-01, IFK Lund

25.05

Jönköping

16.71

+0.5

Josefine Olsson-98, Hässleholms AIS

25.05

Kungsbacka

18.48

+1.4

Marie Linnarsson-81, Malmö AI

16.09

Ludvika

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

13.57

+4.4

Adriana Janic-96, Malmö AI

23.04

Lawrence,USA

17.97

+4.2

Marie-Louise Levy-79, IFK Helsingborg

20.08

Karlskrona

18.36

+4.2

Marie Linnarsson-81, Malmö AI

20.08

Karlskrona

400 meter häck, 76.2cm:

61.51

 

Cecilia Sandell-95, IFK Helsingborg

11.06

Hvidovre,DEN

62.52

 

Moa Mattisson-98, IFK Helsingborg

18.06

Halmstad

65.28

Sara Kärsbo-91, Åhus FIK

25.05

Jönköping

65.88

Felicia Ascard-96, IFK Lund

07.07

Helsingborg

66.38

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

03.06

Borås

82.08

 

Malin Persson-01, IFK Lund

25.05

Jönköping

84.06

 

Vera Kvist-01, Hässleholms AIS

19.08

Lerum

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.02.47

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

02.09

Stockholm/S

5.34.16

 

Lykke Sjöbeck-03, Ystads IF

07.07

Helsingborg

5.35.11

 

Filippa Zäll-03, Ängelholms IF

07.07

Helsingborg

5.35.28

 

Amani Ismael-00, Malmö AI

14.05

Eslöv

5.39.10

 

Nichole Ljungström-03, Ängelholms IF

07.07

Helsingborg

6.12.56

 

Emelie Freiland-95, IFK Lund

25.05

Jönköping

7.50.47

 

Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIk

25.05

Jönköping

2000 meter hinder, 76.2 cm:

7.06.02

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

12.06

Vantaa,FIN

8.05.07

 

Florentina Stojakovic-74, IFK Helsingborg

31.07

Aarhus,DEN

3000 meter hinder, 76.2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.83

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

10.06

Kuortane,FIN

1.80

 

Ellen Björklund-90, IFK Lund

09.07

Helsingborg

1.68

 

Adriana Janic-96, Malmö AI

08.04

Wichita,USA

1.68

 

- " -

05.05

Arkansas City,USA

1.68

 

- " -

19.05

Hutchinson,USA

1.66

Ellen White-01, IFK Lund

08.07

Helsingborg

1.62

 

Sara Johansson-94, IFK Lund

10.06

Lund

1.61

 

Helena Cronstedt-01, Malmö AI

03.06

Borås

1.60

 

Moa Feldt-03, Åhus FIk

13.05

Eslöv

1.59

 

Mea Gedin-01, Malmö AI

10.06

Lund

1.59

- " -

11.08

Falun

1.57

 

Tilde Bjerager-04, Höörs IS

30.06

Göteborg/U

1.57

 

- " -

08.07

Helsingborg

1.57

 

Ella Jovanovic-04, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

1.57

 

Agnes Norman-03, Hässleholms AIS

02.09

Karlskrona

Stavhopp:

4.13

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

25.08

Helsingborg

4.00

 

Megan Berg Nobeus-00, Malmö AI

29.07

Hässleholm

3.80

Gabriella Jönsson-01, IFK Helsingborg

29.07

Hässleholm

3.70

 

Linnéa Jönsson-99, IFK Helsingborg

29.07

Hässleholm

3.52

 

Rebecka Krüeger-03, Malmö AI

10.09

Uddevalla

3.40

 

Anja Olsson-01, Malmö AI

29.07

Hässleholm

3.02

 

Maja Torstensson-00, Malmö AI

17.06

Halmstad

2.90

 

Celina Johanssen-02, Malmö AI

23.07

Ystad

2.80

 

Caroline Norrsand-85, Ystads IF

16.09

Ystad

2.55

 

Johanna Persson-03, Ystads IF

16.09

Ystad

Längdhopp:

5.93

+1.0

Nikki Anderberg-02, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

5.80

+1.9

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

01.07

Göteborg/U

5.79

+0.0

Adriana Janic-96, Malmö AI

05.05

Arkansas City,USA

5.76

+0.7

Erika Wärff-00, Malmö AI

21.07

Grosseto,ITA

5.68

+0.3

Nellie Erlandsson-01, Malmö AI

12.08

Falun

5.52

+0.4

Wilma Rosenquist-01, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

5.38

+0.0

Nellie Mårtensson-95, Malmö AI

30.07

Hässleholm

5.36

+0.7

Angel Richmore-01, Malmö AI

12.08

Falun

5.34

-0.3

Alexandra Wiberg-99, Malmö AI

10.06

Trelleborg

5.32

-1.2

Frida McCabe-92, IFK Lund

03.09

Lund

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

6.02

+2.7

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

01.07

Göteborg/U

5.42

+2.9

Jennika Larsson-91, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

5.39

+2.3

Malin Olsson-97, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

5.35

+2.5

Linnéa Andersson-01, Båstads GIF

01.07

Göteborg/U

Tresteg:

12.42

+2.0

Nellie Mårtensson-95, Malmö AI

11.08

Gävle

11.06

+0.0

Saga Sjöberg-99, Öresund FK

10.06

Hvidovre,DEN

10.98

+0.9

Emily Ha-02, Hässleholms AIS

29.07

Hässleholm

10.87

+0.0

Sydney Karström-04, Åhus FIK

25.05

Jönköping

10.75

+0.9

Amanda Sörensson-03, Malmö AI

10.09

Uddevalla

10.68

+0.0

Emma Erlandsson-99, Malmö AI

17.06

Halmstad

10.49

+1.0

Agnes Norman-03, Hässleholms AIS

10.09

Uddevalla

10.20

+1.1

Julia Berns-02, IFK Lund

17.06

Halmstad

10.10

+0.9

Kajsa Andersson-02, Åhus FIK

02.09

Karlskrona

10.07

+1.2

Milla Svanberg-03, Malmö AI

10.09

Uddevalla

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

12.52

+2.4

Nellie Mårtensson-95, Malmö AI

11.08

Gävle

11.12

+3.4

Emily Ha-02, Hässleholms AIS

25.05

Kungsbacka

10.13

+2.6

Milla Svanberg-03, Malmö AI

10.09

Uddevalla

Kula 4.0 kg:

12.31

Ida Storm-91, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

12.11

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

09.07

Helsingborg

11.77

Marinda Petersson-95, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

11.48

 

Hanna Bengtson-92, Heleneholms IF

23.09

Malmö/S-K

11.23

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

18.06

Halmstad

10.95

 

Ella Andersson-00, Eslövs AI

27.09

Eslöv

10.86

 

Nicole Ridegård-99, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

10.31

 

Louise Cronstedt-97, Malmö AI

23.07

Ystad

10.29

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

02.09

Åhus

10.17

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

05.08

Aarhus,DEN

Diskus 1.0 kg:

47.69

Lina Bengtson-94, Heleneholms IF

08.04

Athens,USA

43.60

 

Ella Andersson-00, Eslövs AI

02.07

Göteborg/U

41.06

 

Linnéa Jönsson-99, IFK Helsingborg

16.07

Löttorp

40.18

 

Hanna Bengtson-92, Heleneholms IF

09.08

Malmö/S-K

39.14

Vilma Engbe-00, Öresund FK

29.07

Hässleholm

38.63

 

Nicole Ridegård-99, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

38.36

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

09.08

Malmö/S-K

37.37

Ida Storm-91, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

36.06

 

Hanna Grönwall-99, Öresund FK

18.06

Halmstad

35.77

Pernilla Hagberg-69, Ängelholms IF

31.07

Aarhus,DEN

Slägga 4.0 kg:

71.52

 

Ida Storm-91, Malmö AI

04.06

Fränkisch-Crumbach,GER

70.01

Marinda Petersson-95, Malmö AI

20.05

Halle,GER

52.84

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

28.07

Hässleholm

43.96

 

Hanna Grönwall-99, Öresund FK

13.05

Eslöv

43.66

 

Jennifer Quick-00, IFK Lund

25.05

Jönköping

42.58

 

Vilma Engbe-00, Öresund FK

30.09

Malmö/S-K

41.81

 

Hanna Bengtson-92, Heleneholms IF

23.09

Malmö/S-K

41.36

 

Sandra Säther-96, IFK Helsingborg

13.05

Eslöv

38.79

 

Maria Johansson-96, Åhus FIK

17.09

Åhus

38.59

 

Linnea Frisk-95, Åhus FIK

01.10

Åhus

Spjut 600 gram:

45.20

 

Malin Andersson-92, Heleneholms IF

09.08

Malmö/He

43.04

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

14.05

Stockholm/Sä

40.93

Louise Cronstedt-97, Malmö AI

30.07

Hässleholm

35.97

 

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

02.09

Lund

33.36

 

Fanny Lundberg-01, Åhus FIK

25.05

Jönköping

33.07

 

Moa Linder-00, IFK Lund

25.05

Jönköping

32.31

 

Viktoria Johansson-88, Klippans FK

08.07

Helsingborg

31.89

 

Helena Cronstedt-01, Malmö AI

23.05

Malmö/He

31.77

 

Kajsa Andersson-02, Åhus FIK

09.09

Åhus

30.17

 

Daniela Gherman-97, Åhus FIK

04.05

Torremolinos,ESP

Sjukamp

5.591

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

20/21.07

Grosseto,ITA

 

14.49 (+1.2) 181 1181 25.57 (-1.2)
576 (+0.7) 4125 2.26.47

 

Stafett 4 x 100 meter:

47.32

Malmö AI

28.05

Malmö/S

 

Anja Olsson-01, Erika Wärff-00,
Samantha Oware-01, Wilma Rosenquist-01

 

 

52.15

Åhus FIK

25.05

Jönköping

 

Emma Gerdes-03, Moa Kjellander-99,
Selma Jönsson-02, Nathalie Nilsson-89

 

 

52.67

IFK Helsingborg

28.05

Malmö/S

 

Moa Nilsson-01, Clara Oscarsson-02,
Alva Bengtsson-01, Karen
Styrmansdotter-01

 

 

54.21

Hässleholms AIS

19.08

Lerum

 

Josefin Olsson-98, Alice Lindh-03,
Vera Kvist-01, Agnes Norman-03

 

 

55.48

IFK Lund

25.05

Jönköping

 

Maja Maunsbach-01, Felicia Ascard-96,
Beatrice Persson-99, Jennika Larsson-91

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

6.59.93

Malmö AI

28.05

Malmö/S

 

 

Alexandra Everett-96, Isabell Norstedt-95,
Patricia Striner-97

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.18.53

 

Malmö AI

27.05

Malmö/S

 

 

Anja Olsson-01, Samantha Oware-01,
Wilma Rosenquist-01, Erika Wärff-00

 

 

2.31.20

IFK Helsingborg

13.05

Eslöv

 

 

?