Kv. seniorer:

Dela

100 meter:

11.64

+0.8

Fatou Sowe-93, Malmö AI

06.06

Skara

11.64

+1.3

Daniella Busk-93, Malmö AI

24.08

Stockholm/S

11.86

+1.5

Nikki Anderberg-02, Malmö AI

09.08

Göteborg/S

11.87

+0.8

Wilma Rosenquist-01, Malmö AI

06.06

Skara

11.95

+0.0

Filippa Sivnert-01, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

12.24

+1.4

Famke Persson-03, IFK Lund

02.06

Klippan

12.26

-0.5

Samantha Oware-01, Malmö AI

15.06

Halmstad

12.27

+1.7

Julia Henriksson-00, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

12.29

+1.6

Olivia Stridh-02, Malmö AI

21.07

Ystad

12.36

+0.8

Lisa Björklund-98, Malmö AI

15.06

Halmstad

100 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

11.56

+2.3

Daniella Busk-93, Malmö AI

06.06

Skara

11.73

+2.9

Wilma Rosenquist-01, Malmö AI

06.06

Skara

11.84

+2.9

Nikki Anderberg-02, Malmö AI

06.06

Skara

11.88

+3.8

Filippa Sivnert-01, Malmö AI

08.06

Hvidovre,DEN

11.96

+2.1

Julia Henriksson-00, IFK Helsingborg

09.08

Göteborg/S

12.28

+3.8

Lisa Björklund-98, Malmö AI

08.06

Hvidovre,DEN

12.28

+2.1

Freja Andersdotter-01, Malmö AI

09.08

Göteborg/S

200 meter:

23.84

+1.0

Daniella Busk-93, Malmö AI

01.09

Karlstad

24.18

+1.5

Pernilla Nilsson-92, Malmö AI

01.06

Trelleborg

24.23

+1.5

Wilma Rosenquist-01, Malmö AI

01.06

Trelleborg

24.79

+1.5

Fatou Sowe-93, Malmö AI

01.06

Trelleborg

25.17

+1.5

Samantha Oware-01, Malmö AI

01.06

Trelleborg

25.32

+1.2

Josephine Risberg Thoor-95, IFK Helsingborg

16.06

Halmstad

25.40

+1.0

Ida Staafgård-03, Malmö AI

18.08

Uppsala

25.49

+0.0

Famke Persson-03, IFK Lund

30.05

Kristianstad

25.67

+0.2

Milla Svanberg-03, Malmö AI

18.05

Eslöv

25.72

+1.1

Freja Andersdotter-01, Malmö AI

06.06

Skara

200 meter, medvind eller okända vindförhållanden:

24.97

+3.2

Famke Persson-03, IFK Lund

09.06

Hvidovre,DEN

300 meter:

41.36

 

Emilia Franzén-04, Klippans FK

30.06

Göteborg/U

42.18

 

Klara Persson-04, IFK Lund

15.06

Halmstad

42.19

Tilde Bjerager-04, Höörs IS

06.07

Helsingborg

42.25

 

Ella Uddenäs-05, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

42.47

 

Emilia Mandl-04, Malmö AI

01.06

Trelleborg

42.59

 

Wilma Nilsson-05, Klippans FK

30.06

Göteborg/U

42.95

 

Linnea Englund-06, Malmö AI

27.07

Hässleholm

43.08

 

Olivia Jensfelt-05, Malmö AI

01.06

Trelleborg

43.14

 

Magda Karlsson-04, IFK Lund

10.08

Trollhättan

44.00

Una Ademovic-04, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

400 meter:

54.05

Linnea Killander-93, Malmö AI

09.06

Leigh,GBR

56.28

 

Josephine Risberg Thoor-95, IFK Helsingborg

15.06

Halmstad

58.02

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

10.08

Göteborg/S

58.90

 

Maja Jönsson-02, Höörs IS

10.08

Göteborg/S

59.91

 

Nadja Rugland-01, Höörs IS

15.06

Karlskrona

60.26

Tilde Bjerager-04, Höörs IS

11.07

Kristianstad

60.41

Felicia Ascard-96, IFK Lund

16.08

Göteborg/S

60.97

 

Filippa Zäll-03, Ängelholms IF

11.07

Kristianstad

61.06

 

Juni Rugland-03, Höörs IS

11.07

Kristianstad

61.62

 

Selma Jönsson-02, Åhus FIK

29.06

Göteborg/U

800 meter:

2.10.09

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

15.07

Varberg

2.14.66

 

Annika Faager-76, Björnstorps IF

31.08

Karlstad

2.15.71

Maria Freij-98, Öresund FK

30.05

Stockholm/S

2.16.94

 

Johanna Hofvendahl-04, IS Göta

05.07

Helsingborg

2.17.30

 

Nadja Rugland-01, Höörs IS

18.06

Sollentuna

2.18.39

 

Juni Rugland-03, Höörs IS

18.06

Sollentuna

2.19.99

 

Maja Jönsson-02, Höörs IS

15.07

Varberg

2.21.03

 

Filippa Zäll-03, Ängelholms IF

28.06

Göteborg/U

2.21.69

Sara Liljegren-81, IS Göta

27.04

Trelleborg

2.27.04

 

Florentina Stojakovic-74, IFK Helsingborg

22.08

Malmö/He

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

 

1000 meter:

3.07.9m

 

Johanna Hofvendahl-04, IS Göta

26.09

Helsingborg

3.38.6m

 

Jennie Lorentsson-82, IS Göta

26.09

Helsingborg

3.40.9m

 

Anna Malmros-77, IS Göta

26.09

Helsingborg

1500 meter:

4.34.75

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

20.07

København,DEN

4.36.60

 

Annika Faager-76, Björnstorps IF

31.08

Karlstad

4.50.2m

Lykke Sjöbeck-03, Ystads IF

01.08

Helsingborg

5.00.16

 

Juni Rugland-03, Höörs IS

29.06

Göteborg/U

5.05.8m

 

Florentina Stojakovic-74, IFK Helsingborg

01.08

Helsingborg

5.09.35

Nichole Ljungström-03, Ängelholms IF

29.06

Göteborg/U

5.09.42

 

Anastasia Nilsson-06, Ängelholms IF

08.09

Kalmar

5.10.23

 

Isabella Vestergaard-06, Malmö AI

08.09

Kalmar

5.12.0m

Anneli Blomqvist-92, IS Göta

01.08

Helsingborg

5.15.61

 

Mysa Hillbur-03, Höörs IS

29.06

Göteborg/U

1 eng. mil:

6.34.1m

 

Anne Erixon-83, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

6.41.2m

 

Beatrice Christensson-72, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

7.58.9m

 

Agnes Cybulko-76, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

2000 m:

6.20.1m

Annika Faager-76, Björnstorps IF

05.09

Lund

6.28.19

 

Johanna Hofvendahl-04, IS Göta

09.08

Trollhättan

6.44.0m

Lykke Sjöbeck-03, Ystads IF

05.09

Lund

7.29.0m

My Ekström-04, Björnstorps IF

19.06

Ystad

7.29.3m

Mia Havinder-69, Björnstorps IF

05.09

Lund

7.29.6m

Linnea Nord-04, Ystads IF

19.06

Ystad

7.44.1m

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

05.09

Lund

7.57.12

 

Norah Jagesten-05, Björnstorps IF

30.06

Göteborg/U

8.11.6m

Sara Gidner-75, Björnstorps IF

05.09

Lund

8.54.5m

Ann-Magret Friberg-48, Björnstorps IF

05.09

Lund

3000 meter:

  9.54.2m

Annika Faager-76, Björnstorps IF

19.06

Ystad

10.06.6m

Johanna Hofvendahl-04, IS Göta

05.09

Helsingborg

11.24.5m

Karolin Wennerbeck-75, Björnstorps IF

19.06

Ystad

11.35.3m

Anneli Blomqvist-92, IS Göta

19.06

Ystad

11.37.11

Mysa Hillbur-03, Höörs IS

05.07

Helsingborg

11.38.4m

Jennie Lorentsson-82, IS Göta

05.09

Helsingborg

11.51.1m

Anna-Lena Falknell-78, FK Athlet

19.06

Ystad

12.02.0m

Sara Johnson-68, IFK Helsingborg

05.09

Helsingborg

12.23.1m

Josefin Carlberg-69, IS Göta

19.06

Ystad

12.47.5m

Sara Gidner-75, Björnstorps IF

19.06

Ystad

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

17.07.03

 

Annika Faager-76, Björnstorps IF

23.05

Höör

17.24.5m

 

Johanna Hofvendahl-04, IS Göta

27.06

Helsingborg

19.06.59

 

Camilla Lindholm Borg-74, Björnstorps IF

23.05

Höör

19.23.70

 

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

23.05

Höör

19.45.85

 

Karolin Wennerbeck-75, Björnstorps IF

23.05

Höör

20.09.0m

Anneli Blomqvist-92, IS Göta

12.08

Höganäs

20.39.09

 

Freya Orban-97, IFK Lund

30.05

Kristianstad

21.05.32

 

Åsa Elmvik-72, Åhus FIK

30.05

Kristianstad

21.06.05

 

Annika Rybäck-61, Björnstorps IF

23.05

Höör

21.17.4m

Josefin Carlberg-69, IS Göta

27.06

Helsingborg

10000 meter:

37.09.9m

Annika Faager-76, Björnstorps IF

30.05

Lund

38.22.3m

Camilla Lindholm Borg-74, Björnstorps IF

30.05

Lund

39.32.5m

Marina Stoltz-76, Heleneholms IF

30.05

Lund

40.06.6m

Marie Olsson-63, Björnstorps IF

30.05

Lund

41.41.6m

Karolin Wennerbeck-75, Björnstorps IF

30.05

Lund

43.01.7m

Annika Rybäck-61, Björnstorps IF

30.05

Lund

46.02.9m

Sara Gidner-75, Björnstorps IF

30.05

Lund

46.13.1m

Catarina Petersson-58, IS Göta

30.05

Lund

47.06.4m

Eva Lönnqvist-56, Ystads IF

30.05

Lund

47.24.8m

Katarina Rosefors-82, Ystads IF

30.05

Lund

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck, 84.0 cm:

14.30

+1.5

Freja Andersdotter-01, Malmö AI

06.06

Skara

14.34

+1.3

Maja Maunsbach-01, IFK Lund

11.08

Göteborg/S

14.55

+0.8

Nellie Erlandsson-01, Malmö AI

08.06

Hvidovre,DEN

14.78

+0.3

Johanna Carlsson-94, IFK Helsingborg

03.08

Mölndal

15.12

+2.0

Sydney Karström-04, Åhus FIK

30.05

Kristianstad

15.41

-1.2

Angel Richmore-01, Malmö AI

11.07

Kristianstad

15.99

+1.0

Moa Kjellander-99, Åhus FIK

31.08

Karlstad

100 meter häck, 84.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter häck, 76.2cm:

65.88

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

05.07

Helsingborg

66.26

 

Felicia Ascard-96, IFK Lund

31.08

Karlstad

67.58

 

Anja Olsson-01, Malmö AI

17.08

Ljungby

70.33

 

Julia Berns-02, IFK Lund

17.08

Falkenberg

71.80

 

Filippa Svensson-03, Åhus FIK

17.08

Falkenberg

1500 meter hinder, 76.2 cm:

5.39.79

Freya Orban-97, IFK Lund

30.05

Kristianstad

6.03.24

 

Cornelia Helgesson-02, Åhus FIK

30.05

Kristianstad

6.07.42

My Ekström-04, Björnstorps IF

19.05

Eslöv

6.16.09

Una Ademovic-04, Malmö AI

18.08

Uppsala

6.55.88

 

Alva Strand-03, IFK Lund

17.08

Falkenberg

2000 meter hinder, 76.2 cm:

6.47.12

 

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

11.08

Göteborg/S

7.42.76

Nadja Rugland-01, Höörs IS

19.05

Eslöv

3000 meter hinder, 76.2 cm:

10.45.77

Ellinor Aurell-01, Ängelholms IF

25.05

Oordegem,BEL

13.50.65

 

Anna-Lena Falknell-78, FK Athlet

26.07

Hässleholm

Höjdhopp:

1.74

 

Ellen Huldén-90, IFK Lund

15.07

Varberg

1.72

Tilde Bjerager-04, Höörs IS

01.06

Trelleborg

1.71

Sydney Karström-04, Åhus FIK

30.06

Göteborg/U

1.66

 

Ellen White-01, IFK Lund

28.06

Göteborg/U

1.65

 

Johanna Persson-03, Ystads IF

09.08

Trollhättan

1.65

 

Sara Johansson-94, IFK Lund

28.06

Göteborg/U

1.61

 

Wilma Nilsson-05, Klippans FK

24.08

Täby

1.60

 

Agnes Norman-03, Åhus FIK

16.06

Halmstad

1.59

 

Emilia Mandl-04, Malmö AI

11.07

Kristianstad

1.59

 

Emelie Biarner-02, Klippans FK

21.07

Ystad

Stavhopp:

4.08

Linnea Jönsson-99, IFK Helsingborg

25.08

Stockholm/S

4.07

 

Gabriella Jönsson-01, IFK Helsingborg

09.08

Göteborg/S

3.92

 

Rebecka Krüeger-03, Malmö AI

15.06

Karlskrona

3.82

 

Freja Andersdotter-01, Malmö AI

15.06

Karlskrona

3.75

 

Annika Jönsson-96, IFK Helsingborg

15.06

Zaragoza,ESP

3.63

 

Celina Johannsen-02, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

3.30

 

Ella Uddenäs-05, Malmö AI

08.09

Kalmar

2.90

 

Luna Johannsen-05, Malmö AI

27.07

Hässleholm

2.77

 

Alicia Halldén-05, Hässleholms AIS

29.06

Göteborg/U

2.70

 

Ellen Persson-03, Malmö AI

27.07

Hässleholm

2.70

 

Elvira Collvin-04, Malmö AI

27.07

Hässleholm

2.70

 

- " -

10.08

Trollhättan

Längdhopp:

5.74

+1.7

Emelie Biarner-02, Klippans FK

11.08

Göteborg/S

5.73

+1.7

Angel Richmore-01, Malmö AI

10.08

Göteborg/S

5.68

+1.0

Nellie Erlandsson-01, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

5.61

+0.9

Sydney Karström-04, Åhus FIK

28.06

Göteborg/U

5.60

+1.9

Emilia Franzén-04, Klippans FK

25.08

Täby

5.57

+0.0

Freja Andersdotter-01, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

5.56

+1.3

Marion Sackey-Mensah-98, Malmö AI

08.06

Sollentuna

5.52

+1.6

Anja Olsson-01, Malmö AI

09.06

Hvidovre,DEN

5.42

+0.6

Samantha Oware-01, Malmö AI

30.05

Ljungby

5.39

+0.0

Wilma Nilsson-05, Klippans FK

28.06

Göteborg/U

Längdhopp, medvind eller okända vindförhållanden:

5.90

+3.7

Angel Richmore-01, Malmö AI

07.07

Helsingborg

5.71

+2.1

Sydney Karström-04, Åhus FIK

28.06

Göteborg/U

5.56

+3.7

Samantha Oware-01, Malmö AI

30.05

Ljungby

5.54

+2.2

Anja Olsson-01, Malmö AI

09.06

Hvidovre,DEN

Tresteg:

11.09

+1.2

Nellie Erlandsson-01, Malmö AI

30.05

Ljungby

10.96

+1.0

Ella Jovanovic-04, Malmö AI

15.06

Halmstad

10.63

+0.0

Linnéa Säfström-05, Hässleholms AIS

08.09

Kalmar

10.48

-1.9

Sara Johansson-94, IFK Lund

30.05

Kristianstad

10.21

-0.1

Johanna Persson-03, Ystads IF

15.09

Ystad

  9.93

-0.6

Filippa Svensson-03, Åhus FIK

30.05

Kristianstad

  9.89

-0.5

Mollie Jönsson-04, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

  9.87

+0.3

Agnes Norman-03, Åhus FIK

27.07

Hässleholm

  9.85

+0.0

Alice Lindh-03, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

  9.46

-1.4

Stina Svenby-04, Ystads IF

15.09

Ystad

Tresteg, medvind eller okända vindförhållanden:

11.07

+2.4

Ella Jovanovic-04, Malmö AI

15.06

Halmstad

10.01

+3.2

Agnes Norman-03, Åhus FIK

17.08

Falkenberg

Kula 4.0 kg:

13.48

Mathilda Eriksson-98, Malmö AI

10.08

Göteborg/S

12.52

 

Angel Richmore-01, Malmö AI

30.05

Ljungby

12.25

 

Ella Andersson-00, Eslövs AI

29.06

Göteborg/U

11.33

 

Thea Löfman-03, Malmö AI

14.09

Kristianstad

  9.93

 

Natalie Claesson-92, Klippans FK

28.07

Hässleholm

  9.53

 

Karolina Wamsler-98, IFK Lund

08.06

Hvidovre,DEN

  9.42

 

Barbro Bengtson-63, Heleneholms IF

21.09

Malmö/S-K

  9.20

 

Anna Lindholm-98, FK Athlet

15.09

Ystad

  8.92

 

Fanny Lundberg-01, Åhus FIK

07.09

Kristianstad

  8.77

 

Maria Johansson-98, Åhus FIK

14.09

Kristianstad

Diskus 1.0 kg:

50.88

Mathilda Eriksson-98, Malmö AI

02.06

Halle,GER

50.17

 

Ella Andersson-00, Eslövs AI

28.08

Eslöv

41.01

 

Emilia Wamsler-03, Heleneholms IF

07.08

Malmö/S-K

38.12

Vilma Engbe-00, Öresund FK

28.04

Trelleborg

36.79

 

Louise Cronstedt-97, Malmö AI

03.07

Malmö/S-K

35.36

 

Emilia Münchmeyer-02, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

34.15

 

Hanna Grönwall-99, Malmö AI

19.06

Malmö/S-K

32.90

 

Jennifer Quick-00, IFK Lund

10.08

Göteborg/S

31.88

 

Thea Löfman-03, Åhus FIK

31.07

Malmö/S-K

30.55

 

Maria Johansson-96, Åhus FIK

02.06

Olofström

Slägga 4.0 kg:

70.01

 

Ida Storm-91, Malmö AI

09.03

Samorín, SVK

56.33

 

Jennifer Quick-00, IFK Lund

30.06

Bottnaryd

47.94

 

Hanna Grönwall-99, Malmö AI

11.05

Ballerup,DEN

46.88

 

Felicia Hast-93, IFK Lund

30.05

Kristianstad

46.53

 

Thea Löfman-03, Malmö AI

29.09

Kristianstad

43.46

Vilma Engbe-00, Öresund FK

28.04

Trelleborg

43.30

 

Sandra Säther-96, IFK Helsingborg

18.05

Eslöv

43.15

 

Maria Johansson-96, Åhus FIK

18.05

Eslöv

39.43

 

Fanny Lundberg-01, Åhus FIK

05.07

Helsingborg

38.06

 

Linnea Frisk-95, Åhus FIK

29.09

Kristianstad

Spjut 600 gram:

43.80

 

Malin Andersson-93, Heleneholms IF

02.06

Klippan

43.67

 

Erika Wärff-00, Malmö AI

11.08

Göteborg/S

42.37

 

Angel Richmore-01, Malmö AI

28.07

Hässleholm

40.32

 

Louise Cronstedt-97, Malmö AI

04.05

Tårnby,DEN

36.17

 

Nellie Malmros-01, Båstads GIF

02.06

Klippan

35.55

 

Helena Cronstedt-01, Malmö AI

06.07

Helsingborg

35.50

 

Kajsa Andersson-02, Åhus FIK

19.05

Eslöv

35.80

 

Viktoria Johansson-88, Klippans FK

15.09

Ängelholm

33.16

 

Fanny Lundberg-01, Åhus FIK

19.05

Eslöv

31.76

 

Natalie Claesson-92, Klippans FK

21.09

Landskrona

Vikt 9,08 kg:

 

 

 

 

 

Sjukamp

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 100 meter:

45.23

Malmö AI

25.05

Stockholm/S

 

Nikki Anderberg-02, Daniella Busk-93,
Wilma Rosenquist-01, Linnea Kjellander-93

 

 

49.66

IFK Lund

30.05

Kristianstad

 

Julia Berns-02, Alyson Vera-02,
Famke Persson-03, Daga Indebetou-03

 

 

49.92

Åhus FIK

19.05

Eslöv

 

Elsa Hjelm-04, Selma Jönsson-02,
Emma Gerdes-03, Sydney Karström-04

 

 

51.61

Eslövs AI

19.05

Eslöv

 

Elin Ekelund-02, Tova Möllerström-03,
Linnea Haara-03, Kajsa Månsson-04

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.18.85

Malmö AI

25.05

Stockholm/S

 

 

Emma Hedlund-00, Angel Richmore-01,
Anja Olsson-01, Freja Andersdotter-01

 

 

2.24.95

 

Åhus FIK

25.05

Stockholm/S

 

 

Filippa Svensson-03, Elsa Hjelm-04,
Sydney Karström-04, Selma Jönsson-02

 

 

2.32.85

Eslövs AI

30.05

Lerum

 

 

Elin Ekelund-02, Hanna Dahlberg-00,
Linnea Haara-03, Tova Möllerström-03

 

 

2.50.12

 

FK Athlet

19.05

Eslöv

 

 

Stella Falknell-07, Hedvig Jeansson Rahm-07,
Daphne Rönnerling-05, Linnea Rydin-05

 

 

2.54.34

 

IF Kronan

19.05

Eslöv

 

 

Emma Åkesson-07, Ida Svedenborn-06,
Liv Håkansson-07, Elin Lundberg-08