M 40:

100 meter:

12.46

-0.7

Stefan Levin-65, Ängelholms IF

23.08

Helsingborg

12.69

-0.3

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

13.01

+04

Thomas Leandersson-66, Malmö AI ?

24.07

Sundsvall

13.31

-0.3

Rikard Särvegård-65, Malmö AI

23.08

Helsingborg

13.80

-0.3

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

23.08

Helsingborg

14.79

-2.3

Mats Tjernell-64, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

14.90

-0.3

Kent Floreng-67, IK Pallas

23.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

12.16

+3.0

Stefan Levin-65, Ängelholms IF

08.07

Helsingborg

200 meter:

25.06

+0.7

Stefan Levin-65, Ängelholms IF

07.07

Helsingborg

27.94

+1.08

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

01.08

Lund

28.50

+1.08

Rikard Särvegård-65, Malmö AI

01.08

Lund

28.97

+1.08

Sven Lindeberg-63, IS Göta

01.08

Lund

29.08

+1.08

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

01.08

Lund

30.15

+0.9

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

30.09

Ystad

30.57

+1.08

Kent Floreng-67, IK Pallas

01.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

59.05

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

18.08

Värnamo

63.62

Sven Lindeberg-63, IS Göta

30.05

Eslöv

64.01

Kent Floreng-67, IK Pallas

18.08

Värnamo

65.94

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

30.05

Eslöv

70.12

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

76.86

Mats Tjernell-64, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

800 meter:

2.09.4m

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

05.06

Malmö/He

2.11.43

B-G Nilensjö-63, IS Göta

19.08

Värnamo

2.20.0m

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

05.06

Malmö/He

2.20.34

Kent Floreng-67, IK Pallas

19.08

Värnamo

2.30.5m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

2.31.3m

Ian Blake-67, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

2.32.5m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

2.32.9m

Ola Magntorn-64, Åhus FIK

13.09

Åhus

2.33.0m

Jan Forsberg-66, LK Myran

05.06

Malmö/He

2.36.1m

Mikael Persson-64, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

1000 meter:

2.58.94

Sven Lindeberg-63, IS Göta

07.10

Klippan

1500 meter:

4.22.59

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

23.08

Helsingborg

4.24.31

B-G Nilensjö-63, IS Göta

18.08

Värnamo

4.39.65

Sven Lindeberg-63, IS Göta

29.07

Hässleholm/Ö

4.44.32

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

23.08

Helsingborg

4.47.93

Kent Floreng-67, IK Pallas

23.08

Helsingborg

5.10.28

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

23.08

Helsingborg

5.18.75

Jan Forsberg-66, LK Myran

23.08

Helsingborg

5.23.0m

Ian Blake-67, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

5.23.6m

Peter Möllerberg-65, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

5.29.2m

Mikael Yllner-67, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

1 eng. mil:

5.12.9m

Kent Floreng-67, IK Pallas

07.08

Växjö

2000 m:

6.40.0m

Kent Floreng-67, IK Pallas

20.08

Malmö/He

7.03.9m

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.15.6m

Mikael Yllner-67, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.24.6m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.49.7m

Ian Blake-67, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

3000 meter:

  9.28.87

B-G Nilensjö-63, IS Göta

28.07

Hässleholm/Ö

10.17.89

Kent Floreng-67, IK Pallas

13.07

Halmstad

5000 meter:

16.16.01

B-G Nilensjö-63, IS Göta

17.08

Värnamo

16.16.38

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

29.06

Århus,DEN

17.13.0m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

18.00.42

Kent Floreng-67, IK Pallas

17.08

Värnamo

18.14.9m

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

30.05

Eslöv

18.56.5m

Mikael Yllner-67, Heleneholms IF

24.09

Malmö/He

18.58.1m

Lars Åkerman-64, Heleneholms IF

24.09

Malmö/He

19.08.4m

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

14.08

Ystad

19.17.0m

Mikael Persson-64, Helenehoms IF

30.05

Eslöv

19.41.76

Roger Enqvist-63, Eslövs AI

18.08

Sävedalen

10000 meter:

34.25.79

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

19.08

Värnamo

34.50.17

B-G Nilensjö-63, IS Göta

19.08

Värnamo

35.43.5m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

22.09

Ystad

36.04.9m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

22.09

Ystad

37.38.7m

Christian Jörgensen-64, LK Myran

22.09

Ystad

39.38.3m

Otto Larsson-67, Ryssbergets IK

22.09

Ystad

39.48.1m

Mikael Yllner-67, Heleneholms IF

22.09

Ystad

40.11.6m

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

22.09

Ystad

42.50.6m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

22.09

Ystad

43.50.5m

Magnus Jönsson-65, Tyringe SK-69

20.09

Tyringe

1 timmes löpning:

15.275

Kent Floreng-67, IK Pallas

07.08

Växjö

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

87.82

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

22.09

Ystad

3000 m hinder 91,4 cm:

11.09.64

Sven Lindeberg-63, IS Göta

18.08

Värnamo

Höjdhopp:

1.52

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

30.09

Ystad

1.35

Mats Tjernell-64, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

Stavhopp:

3.05

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

3.00

Vahid Reza Darejati-66, IFK Lund

26.05

Olofström

2.80

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

22.09

Ystad

Längdhopp:

4.72

-0.4

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

23.08

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.43

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

01.08

Simrishamn

Trestegshopp:

9.46

+1.4

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

22.09

Ystad

9.11

+1.0

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

22.09

Ystad

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 7,26 kg:

11.69

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

11.28

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

11.02

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

06.06

Ystad

  9.84

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

22.09

Ystad

  9.53

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

23.09

Trelleborg

  9.47

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

30.09

Ystad

  8.99

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

23.09

Trelleborg

  8.73

Ricard Lindblad-63, Åhus FIK

21.10

Åhus

  8.64

Mats Tjernell-64, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

  8.08

Åke Norén-64, Åhus FIK

29.09

Åhus

Diskus 2,0 kg:

33.54

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

30.26

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

27.65

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

06.06

Ystad

26.89

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

23.09

Trelleborg

26.73

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

06.06

Ystad

26.62

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

23.09

Trelleborg

25.05

Anders Frick-66, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

23.18

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

30.09

Eslöv

22.61

Åke Norén-64, Åhus FIK

29.09

Åhus

20.09

Ricard Lindblad-63, Åhus FIK

21.10

Åhus

Slägga 7,26 kg:

33.98

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

24.24

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

14.08

Ystad

23.85

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

14.08

Ystad

23.81

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

21.86

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

23.09

Trelleborg

21.63

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

11.08

Malmö/S-K

21.53

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

23.09

Trelleborg

20.69

Åke Norén-64, Åhus FIK

21.10

Åhus

20.59

Ricard Lindblad-63, Åhus FIK

07.10

Åhus

16.78

Jens Andesson-67, Eslövs AI

28.07

Hässleholm/Ö

Spjut 800 gram:

51.27

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

48.43

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

44.25

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

17.06

Vellinge

38.28

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

23.09

Trelleborg

33.30

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

14.08

Ystad

33.07

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

22.09

Ystad

32.63

Anders Frick-66, Heleneholms IF

22.09

Ystad

29.25

Åke Norén-64, Åhus FIK

07.10

Åhus

26.64

Ola Magntorn-64, Åhus FIK

21.10

Åhus

26.24

Ricard Lindblad-63, Åhus FIK

07.10

Åhus


Vikt 15,88 kg:

  6.42

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

11.08

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

1.400

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

11.08

Malmö/S-K

(2163, 706, 2084, 2397, 642)

 

Tiokamp: