M 40:

100 meter:

12.53

-0.57

Stefan Levin-65, IFK Helsingborg

27.06

Ystad

12.84

+0.7

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

13.38

+0.7

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

14.08

Helsingborg

13.50

+0.0

Joakim Killander-64, Vellinge

02.09

Malmö/He

14.36

-0.57

Sergej Golovko-65, IFK Lund

27.06

Ystad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

25.50

-1.2

Stefan Levin-65, IFK Helsingborg

14.06

Vellinge

27.52

-1.1

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

04.09

Malmö/He

28.02

+1.63

Christer Stensson-65, Malmö AI

20.08

Lund

29.37

+1.63

Sergej Golovko-65, IFK Lund

20.08

Lund

29.76

+1.63

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

20.08

Lund

29.83

+1.08

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

22.05

Ystad

30.40

+1.63

Mikael Yllner-67, Heleneholms IF

20.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

26.58

+2.28

Leif Malmqvist-66, Heleneholms F

20.08

Lund

26.79

+2.28

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

20.08

Lund

28.02

+2.28

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

20.08

Lund

29.17

+2.28

Per Rollmark-68, IS Göta

20.08

Lund

400 meter:

57.36

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

27.07

Hässleholm

63.79

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

11.06

Eslöv

70.90

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

800 meter:

2.11.97

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

27.06

Ystad

2.12.2m

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

22.05

Malmö/He

2.14.1m

Pelle Rollmark-68, IS Göta

22.05

Malmö/He

2.17.4m

Tony Lavesson-68, IS Göta

22.05

Malmö/He

2.19.3m

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

2.21.25

Kent Floreng-67, IK Pallas

26.07

Hässleholm

2.26.8m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

2.27.6m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

2.28.6m

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

22.05

Malmö/He

2.30.1m

Jan Forsberg-66, LK Myran

22.05

Malmö/He

1000 meter:

3.01.5m

Kent Floreng-67, IK Pallas

18.08

Malmö/He

3.04.9m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

3.05.5m

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

3.12.6m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

3.22.7m

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

3.45.6m

Mikael Larsson-65, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

1500 meter:

4.29.18

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

14.08

Helsingborg

4.39.06

Tomas Mellby-68, IS Göta

14.08

Helsingborg

4.39.56

Per Rollmark-68, IS Göta

14.08

Helsingborg

4.42.34

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

14.08

Helsingborg

4.43.69

Tony Lavesson-68, IS Göta

14.08

Helsingborg

4.45.96

Niklas Stenström-68, IS Göta

28.06

Ystad

4.47.65

Kent Floreng-67, IK Pallas

14.08

Helsingborg

4.53.66

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

28.06

Ystad

4.55.01

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

02.09

Malmö/He

5.04.58

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

02.09

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

6.06.61

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

16.09

Ystad

6.33.58

Kent Floreng-67, IK Pallas

16.09

Ystad

6.56.24

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

16.09

Ystad

3000 meter:

10.12.59

Thomas Mellby-68, IS Göta

26.07

Hässleholm

10.30.4m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

21.07

Malmö/He

10.31.9m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

21.07

Malmö/He

10.53.50

Otto Larsson-67, Ryssbergets IK

26.07

Hässleholm

2 eng. mil:

11.31.1m

Kent Floreng-67, IK Pallas

07.08

Växjö

5000 meter:

16.23.56

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

27.06

Ystad

17.06.09

Pelle Rollmark-68, IS Göta

11.06

Eslöv

17.35.60

Tony Lavesson-68, IS Göta

11.06

Eslöv

17.36.3m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

22.09

Malmö/He

17.39.2m

Kent Floreng-67, IK Pallas

22.09

Malmö/He

17.40.47

Christian Jörgensen-64, LK Myran

11.06

Eslöv

17.48.21

Bengt Ljungnér-66, IS Göta

11.06

Eslöv

18.25.7m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

22.09

Malmö/He

18.32.07

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

19.23.76

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

12.08

Ystad

10000 meter:

34.15.93

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

13.09

Trelleborg

34.28.32

Pelle Rollmark-68, IS Göta

13.09

Trelleborg

36.12.71

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

29.06

Ystad

36.41.26

Kent Floreng-67, IK Pallas

29.06

Ystad

36.49.70

Christian Jörgensen-64, LK Myran

13.09

Trelleborg

38.29.86

Bengt Ljungnér-66, IS Göta

29.06

Ystad

38.33.31

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

38.59.02

Mikael Yllner-67, Heleneholms IF

30.08

Malmö/He

40.10.57

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

13.09

Trelleborg

42.46.27

Jan Forsberg-66, LK Myran

13.09

Trelleborg

Entimmeslöpning:

15.990

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

04.10

Ystad

14.271

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

04.10

Ystad

13.997

Magnus Hörnblad-65, Ystads IF

04.10

Ystad

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

83.80

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

13.09

Trelleborg

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.60

Åke Norén-64, Åhus FIK

16.08

Hässleholm

1.52

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

22.05

Ystad

1.27

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

11.06

Eslöv

1.25

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

22.05

Ystad

Stavhopp:

2.80

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

28.06

Ystad

2.31

Åke Norén-64, Åhus FIK

18.05

Uddevalla

Längdhopp:

5.00

+0.6

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

4.99

-0.2

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

14.08

Helsingborg

4.77

+2.0

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

16.08

Trelleborg

3.63

+0.0

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.75

Björn Hansson-67, Ystads IF

03.08

Sjöbo

4.64

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

03.08

Sjöbo

3.62

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

03.08

Sjöbo

Trestegshopp:

10.06

-0.6

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

  9.34

+1.5

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

13.09

Trelleborg

  8.84

-1.3

Anders Frick-66, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

  7.27

+0.0

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 7,26 kg:

12.29

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

16.08

Hässleholm

11.36

Stefan Levin-65, IFK Helsingborg

13.07

Helsingborg

10.99

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

27.06

Ystad

10.62

Bengt Persson-66, Ängelholms IF

21.09

Ängelholm

  9.94

Stanley Pihlblad-51, Lönsboda SK

12.10

Kyrkhult

  9.67

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

  9.37

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

10.05

Malmö/S-K

  9.17

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

13.09

Trelleborg

  9.09

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

26.04

Trelleborg

  8.90

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

18.05

Motala

Diskus 2,0 kg:

33.21

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

12.10

Åhus

32.58

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

32.42

Stefan Levin-65, IFK Helsingborg

15.06

Vellinge

29.25

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

27.06

Ystad

28.83

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

27.06

Ystad

26.45

Stanley Pihlblad-51, Lönsboda SK

12.10

Kyrkhult

26.41

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

04.10

Trelleborg

25.58

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

04.10

Trelleborg

22.94

Anders Frick-66, Heleneholms IF

09.08

Malmö/S-K

21.72

Åke Norén-64, Åhus FIK

12.10

Åhus

Slägga 7,26 kg:

30.69

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

14.08

Helsingborg

27.93

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

28.06

Ystad

26.27

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

10.05

Malmö/S-K

24.68

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

04.10

Trelleborg

24.04

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

19.10

Åhus

23.21

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

04.10

Trelleborg

22.74

Anders Frick-66, Heleneholms IF

09.08

Malmö/S-K

19.60

Åke Norén-64, Åhus FIK

12.10

Åhus

18.48

Mikael Persson-68, Åhus FIK

12.10

Åhus

18.35

Stanley Pihlblad-51, Lönsboda SK

12.10

Kyrkhult

Spjut 800 gram:

38.82

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

13.09

Trelleborg

37.22

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

04.10

Trelleborg

37.11

Björn Hansson-67, Ystads IF

12.08

Ystad

35.05

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

35.01

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

11.10

Åhus

34.50

Mikael Persson-68, Åhus FIK

12.10

Åhus

33.44

Anders Frick-66, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

32.39

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

13.09

Trelleborg

31.67

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

03.08

Sjöbo

29.16

Roger Essbrant-66, Åhus FIK

12.10

Åhus


Vikt 15,88 kg:

  7.85

Anders Frick-66, Heleneholms IF

09.08

Malmö/S-K

  7.78

Kent Borgström-66, Sjöbo IF

10.05

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

1.716

Anders Frick-66, Heleneholms IF

09.08

Malmö/S-K

(2274, 761, 2294, 3258, 785)

 

Tiokamp: