M 40:

100 meter:

12.99

+0.0

Björn Hansson-67, Ystads IF

16.08

Ystad

13.31

+0.0

Johan Stensmar-67, Hässleholms AIS

23.05

Lerum

13.41

-2.1

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

13.85

-2.1

Ulrik Snygg-69, IS Göta

27.08

Helsingborg

14.06

-2.1

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

14.27

-2.1

Greger Jönsson-69, IS Göta

27.08

Helsingborg

14.39

-2.1

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

14.88

-2.1

Niklas Lovén-69, IS Göta

27.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

26.84

+1.26

Björn Hansson-67, Ystads IF

19.09

Ystad

29.47

+1.26

Christian Lundahl-65, Ystads IF

19.09

Ystad

30.96

+1.26

Kent Borgström-66, FK Athlet

19.09

Ystad

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

26.63

+2.47

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

12.08

Lund

26.84

+2.47

Greger Jönsson-69, IS Göta

12.08

Lund

27.73

+2.47

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

12.08

Lund

27.93

+2.47

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

12.08

Lund

28.35

+2.81

Niklas Lovén-69, IS Göta

12.08

Lund

28.36

+2.81

Sergej Golovko-65, IFK Lund

12.08

Lund

28.88

+2.81

Fredrik Vrang-69, Heleneholms IF

12.08

Lund

33.06

+2.81

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

12.08

Lund

400 meter:

58.36

Mats Åkesson-66, Björnstorps IF

10.06

Eslöv

60.33

Ulrik Snygg-68, IS Göta

10.06

Eslöv

61.35

Niklas Lovén-69, IS Göta

10.06

Eslöv

61.40

 

Björn Hansson-67, Ystads IF

29.09

Ystad

62.92

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

10.06

Eslöv

64.28

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

64.89

Johan Stensmar-67, Hässleholms AIS

23.05

Lerum

66.75

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

800 meter:

2.13.6m

Ulrik Snygg-69, IS Göta

14.05

Malmö/He

2.14.6m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

14.05

Malmö/He

2.15.3m

 

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

14.05

Malmö/He

2.16.6m

 

Mats Åkesson-66, Björnstorps IF

14.05

Malmö/He

2.24.1m

 

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

2.27.7m

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

2.27.7m

 

Tony Lavesson-68, IS Göta

14.05

Malmö/He

2.29.4m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

2.29.7m

 

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

2.32.5m

 

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

1000 meter:

2.52.43

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

29.09

Ystad

1500 meter:

4.24.3m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

27.08

Helsingborg

4.38.3m

Thomas Mellby-68, IS Göta

27.08

Helsingborg

4.46.8m

Tony Lavesson-68, IS Göta

27.08

Helsingborg

4.49.6m

Niklas Lovén-69, IS Göta

27.08

Helsingborg

4.51.5m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

25.05

Malmö/He

4.56.43

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

25.07

Hässleholm

4.58.2m

Ulrik Snygg-69, IS Göta

27.08

Helsingborg

5.10.4m

 

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

25.05

Malmö/He

5.24.0m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

5.27.7m

 

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

25.05

Malmö/He

1 eng. mil:

5.17.2m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

5.21.4m

 

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

5.32.0m

 

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

2000 m:

6.21.08

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

06.10

Ystad

3000 meter:

  9.27.74

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

16.08

Ystad

  9.29.68

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

16.08

Ystad

10.30.71

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

26.07

Hässleholm

2 eng. mil:

10.21.95

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

22.09

Ystad

11.50.40

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

22.09

Ystad

12.01.20

Christian Lindahl-65, Ystads IF

22.09

Ystad

5000 meter:

16.31.74

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

10.06

Eslöv

16.32.20

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

11.08

Ystad

17.22.16

Tony Lavesson-68, IS Göta

10.06

Eslöv

17.23.97

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

17.37.03

Kent Floreng-67, IK Pallas

10.06

Eslöv

17.41.4m

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

21.09

Malmö/He

18.24.84

Ulrik Snygg-68, IS Göta

10.06

Eslöv

18.30.37

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

18.36.68

Mats Åkesson-66, Björnstorps IF

10.06

Eslöv

18.54.6m

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

21.09

Malmö/He

10000 meter:

34.23.65

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

05.09

Trelleborg

36.21.19

Tony Lavesson-68, IS Göta

05.09

Trelleborg

36.25.61

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

37.33.53

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

39.40.08

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

23.08

Norrtälje

44.11.91

Jan Forsberg-66, LK Myran

05.09

Trelleborg

44.19.0m

 

Per-Olof Andersson-65, Tyringe SK-69

10.09

Tyringe

44.31.78

Greger Jönsson-69, IS Göta

05.09

Trelleborg

52.41.0m

 

Magnus Sturesson-65, Tyringe SK-69

10.09

Tyringe

1 timmes löpning:

16623

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

10.10

Ystad

14406

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

10.10

Ystad

110 meter häck 99,1 cm:

22.74 §

-0.3

Johan Stensmar-67, Hässleholms AIS

24.05

Lerum

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

76.64

Greger Jönsson-69, IS Göta

05.09

Trelleborg

3000 m hinder 91,4 cm:

10.25.14

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

22.08

Norrtälje

Höjdhopp:

1.62

Björn Hansson-67, Ystads IF

21.08

Norrtälje

1.50

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

1.49

Johan Stensmar-67, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

1.45

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

19.09

Ystad

1.40

Kent Borgström-66, FK Athlet

19.09

Ystad

1.38

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

10.06

Eslöv

1.23

Anders Frick-66, IK Pallas

10.06

Eslöv

1.17

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

1.00

Henrik Eliasson-66, Vittsjö GIK

21.05

Norrköping

Stavhopp:

2.90

Kent Borgström-66, FK Athlet

11.08

Ystad

2.85

Johan Stensmar-67, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

Längdhopp:

5.41

-1.0

Björn Hansson-67, Ystads IF

22.08

Norrtälje

5.35

+0.0

Anders Egle-69, Simrishamns AIF

11.08

Ystad

5.02

+1.2

Greger Jönsson-69, IS Göta

27.08

Helsingborg

4.57

+1.3

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

4.49

-1.2

Johan Stensmar-67, Hässleholms AIS

23.05

Lerum

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

5.10

+4.5

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

4.77

+3.7

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

4.53

 

Kent Borgström-66, FK Athlet

17.05

Sjöbo

Trestegshopp:

11.20

+1.6

Björn Hansson-67, Ystads IF

23.08

Norrtälje

10.17

+0.0

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

10.01

+1.5

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

05.09

Trelleborg

  9.39

+1.4

Greger Jönsson-69, IS Göta

05.09

Trelleborg

  6.60

+2.0

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

10.23

+3.3

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

  9.55

+2.1

Greger Jönsson-69, IS Göta

05.09

Trelleborg

Kula 7,26 kg:

12.38

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

20.09

Åhus

11.36

Bengt Persson-66, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

11.21

 

Ulf Landin-67, Eslövs AI

30.09

Eslöv

10.64

Thomas Botvidsson-67, FK Athlet

01.07

Simrishamn

  9.62

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

  9.53

Johan Stensmar-67, Hässleholms AIS

23.08

Hässleholm

  9.52

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

05.09

Trelleborg

  9.25

Håkan Jönsson-65, IFK Lund

26.09

Trelleborg

  9.06

Kent Borgström-66, FK Athlet

19.09

Ystad

  8.78

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

Diskus 2,0 kg:

36.83

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

06.09

Åhus

34.76

 

Ulf Landin-67, Eslövs AI

30.09

Eslöv

32.34

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

29.85

Bengt Persson-66, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

28.87

Thomas Botvidsson-67, FK Athlet

01.07

Simrishamn

24.75

Håkan Jönsson-65, IFK Lund

26.09

Trelleborg

24.64

Johan Stensmar-67, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

22.43

Anders Frick-66, IK Pallas

10.06

Eslöv

18.37

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

18.19

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

10.06

Eslöv

Slägga 7,26 kg:

35.62

Jonas Carlström-69, Åhus FIK

20.09

Åhus

27.99

Kent Borgström-66, FK Athlet

11.08

Ystad

27.58

Anders Botvidsson-67, FK Athlet

11.08

Ystad

26.23

 

Ulf Landin-67, Eslövs AI

30.09

Eslöv

26.17

Håkan Jönsson-65, IFK Lund

26.09

Trelleborg

22.70

Bengt Persson-66, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

21.80

Anders Frick-66, IK Pallas

08.08

Malmö/S-K

17.36

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

  8.41

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

20.09

Malmö/S-K

Spjut 800 gram:

37.65

Björn Hansson-67, Ystads IF

17.05

Sjöbo

35.62

 

Jonas Carlström-69, Åhus FIK

20.09

Åhus

35.46

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

34.65

Anders Botvidsson-67, FK Athlet

17.05

Sjöbo

33.10

Håkan Jönsson-65, IFK Lund

26.09

Trelleborg

32.48

Johan Stensmar-67, Hässleholms AIS

24.05

Lerum

31.21

 

Ulf Landin-67, Eslövs AI

30.09

Eslöv

30.62

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

30.60

Anders Frick-66, IK Pallas

08.08

Malmö/S-K

29.19

Bengt Persson-66, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm


Vikt 15,88 kg:

  9.90

Johan Carlström-69, Åhus FIK

23.08

Norrtälje

  7.88

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

16.08

Ystad

  7.05

Anders Frick-66, IK Pallas

18.07

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

2267

Johan Carlström-69, Åhus FIK

07.06

Nyköping

(2854 1112 3098 3248 919)

 

1535

Anders Frick-66, IK Pallas

08.08

Malmö/S-K

(2180 740 1993 3060 681)

 

Tiokamp:

3171

Johan Stensmar-67, Hässleholms AIS

23/24.05

Lerum

(13.31 (+0.0) 4.49 (-1.2) 917 145 64.89
22.74 (-0.3) 2292 261 3248 5.46.01)