M 40:

100 meter:

12.95

-0.4

Björn Hansson-67, Ystads IF

06.08

Löttorp

13.38

-2.0

Greger Jönsson-69, IS Göta

19.09

Ystad

14.06

-2.0

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

19.09

Ystad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

26.60

+0.0

Björn Hansson-67, Ystads IF

22.05

Ystad

26.89

+0.41

Greger Jönsson-69, IS Göta

18.08

Lund

28.83

+0.41

Fredrik Vrang-69, Heleneholms IF

18.08

Lund

29.93

+0.0

Staffan Westholm-70, Ystads IF

22.05

Ystad

29.95

+0.0

Kent Borgström-66, FK Athlet

22.05

Ystad

30.34

+0.41

Anders Olsen-69, Heleneholms IF

18.08

Lund

32.29

+0.41

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

18.08

Lund

33.29

+0.0

Anders Botvidsson-67, FK Athlet

22.05

Ystad

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

58.62

Greger Jönsson-69, IS Göta

08.08

Löttorp

59.12

Björn Hansson-67, Ystads IF

08.08

Löttorp

66.06

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

02.06

Eslöv

87.06

 

Staffan Westholm-70, Ystads IF

31.05

Ystad

800 meter:

2.13.09

Jens Persson-70, Ystads IF

06.08

Löttorp

2.16.8m

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

18.09

Sjöbo

2.18.51

Greger Jönsson-69, IS Göta

06.08

Löttorp

2.19.9m

Niklas Lovén-69, IS Göta

18.05

Malmö/He

2.23.9m

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

2.27.3m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

2.28.5m

Fredrik Vrang-69, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

2.29.1m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

2.30.8m

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

18.05

Malmö/He

2.31.7m

Håkan Sandsten-69, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.23.1m

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

22.06

Simrishamn

4.27.60

 

Max Persson-70, Malmö AI

07.08

Löttorp

4.36.96

 

Jens Persson-70, Ystads IF

07.08

Löttorp

4.51.1m

 

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

4.52.2m

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

4.56.7m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

5.10.42

Greger Jönsson-69, IS Göta

11.07

Helsingborg

5.33.53

Håkan Sandsten-69, Heleneholms IF

19.09

Ystad

5.40.72

 

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

19.09

Ystad

5.52.36

 

Stefan Håkansson-70, Ystads IF

19.09

Ystad

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

6.48.9m

Sebastian Carandell-68, Malmö

16.08

Malmö/He

6.54.1m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

7.00.0m

 

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

7.03.4m

 

Martin Scharp-68, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

7.15.4m

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

7.38.7m

 

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

3000 meter:

  9.23.96

 

Peter Hinsell-69, IS Göta

01.08

Hässleholm

  9.28.29

 

Max Persson-70, Malmö AI

02.10

Norrköping

  9.30.15

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

03.07

Greve,DEN

10.15.27

Tomas Mellby-68, IS Göta

01.08

Hässleholm

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

15.47.36

 

Peter Hinsell-69, IS Göta

06.08

Löttorp

16.26.19

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

20.06

Ystad

17.20.63

Tony Lavesson-68, IS Göta

02.06

Eslöv

17.23.46

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

17.37.26

Jens Persson-70, Ystads IF

02.06

Eslöv

18.03.81

Tomas Vensryd-70, Eslövs AI

02.06

Eslöv

18.13.70

 

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

18.50.65

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

19.01.07

 

Johan Olsson-70, IS Göta

06.08

Löttorp

19.22.97

Håkan Sandsten-69, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

10000 meter:

34.33.36

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

04.09

Trelleborg

36.03.91

Tony Lavesson-68, IS Göta

04.09

Trelleborg

36.16.41

Jens Persson-70, Ystads IF

08.08

Löttorp

37.14.61

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

04.09

Trelleborg

40.15.88

 

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

04.09

Trelleborg

40.37.13

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

04.09

Trelleborg

41.23.46

 

Mikael Yllner-67, Heleneholms IF

04.09

Trelleborg

43.52.58

 

Jan Forsberg-66, LK Myran

04.09

Trelleborg

44.08.99

 

Fredrik Vrang-69, Heleneholms IF

04.09

Trelleborg

49.05.0m

Per Johansson-70, Höörs IS

09.09

Tyringe

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

83.05

Tony Lavesson-68, IS Göta

04.09

Trelleborg

3000 m hinder 91,4 cm:

  9.55.43

 

Peter Hinsell-69, IS Göta

07.08

Löttorp

10.23.8m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

13.06

Ystad

Höjdhopp:

1.66

Björn Hansson-67, Ystads IF

06.08

Löttorp

1.45

Kent Borgström-66, FK Athlet

22.05

Ystad

1.43

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

02.06

Eslöv

1.20

Anders Botvidsson-67, FK Athlet

22.05

Ystad

1.16

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

Stavhopp:

2.60

Kent Borgström-66, FK Athlet

11.08

Ystad

2.10

Björn Hansson-67, Ystads IF

04.09

Trelleborg

2.00

Greger Jönsson-69, IS Göta

07.08

Löttorp

Längdhopp:

5.13

+1.8

Björn Hansson-67, Ystads IF

07.08

Löttorp

5.01

-0.9

Greger Jönsson-69, IS Göta

19.09

Ystad

4.45

-0.9

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

19.09

Ystad

3.43

-0.3

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

19.09

Ystad

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.07

Kent Borgström-66, FK Athlet

18.09

Sjöbo

Trestegshopp:

11.11

+1.0

Björn Hansson-67, Ystads IF

04.09

Trelleborg

  9.47

-1.2

Greger Jönsson-69, IS Göta

08.08

Löttorp

  6.29

+1.0

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

04.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

13.70

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

23.06

Malmö/S-K

11.01

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

16.05

Jönköping

10.38

 

Ronny Granquist-67, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

10.13

 

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

05.06

Ängelholm

  9.24

Kent Borgström-66, FK Athlet

22.06

Simrishamn

  8.83

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

  8.73

Anders Botvidsson-67, FK Athlet

22.05

Ystad

  8.49

Nichlas Bengtsson-69, Åhus FIK

05.09

Åhus

  8.04

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

04.09

Trelleborg

  7.63

Greger Jönsson-69, IS Göta

06.08

Löttorp

Diskus 2,0 kg:

39.89

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

18.09

Malmö/S-K

33.90

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

26.09

Åhus

28.33

 

Ronny Granquist-67, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

27.03

 

Kent Borgström-66, FK Athlet

22.06

Simrishamn

21.68

Adam Crona-68, IFK Helsingborg

02.06

Eslöv

20.61

Björn Hansson-67, Ystads IF

02.06

Eslöv

19.58

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

18.88

Nichlas Bengtsson-69, Åhus FIK

05.09

Åhus

17.08

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

16.39

Jens Andersson-67, Eslövs AI

22.09

Eslöv

Slägga 7,26 kg:

41.94

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

12.09

Malmö/S-K

31.50

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

26.09

Åhus

28.59

Kent Borgström-66, FK Athlet

16.05

Eslöv

21.40

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

18.07

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

17.56

 

Björn Hansson-67, Ystads IF

19.09

Ystad

16.69

 

Ronny Granquist-67, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

15.47

Nichlas Bengtsson-69, Åhus FIK

05.09

Åhus

14.20

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

19.09

Ystad

13.96

Jens Andersson-67, Eslövs AI

22.09

Eslöv

Spjut 800 gram:

38.21

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

18.09

Malmö/S-K

38.05

 

Björn Hansson-67, Ystads IF

04.09

Trelleborg

37.17

 

Ronny Granquist-67, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

36.23

Nichlas Bengtsson-69, Åhus FIK

05.09

Åhus

32.46

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

11.08

Ystad

31.70

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

26.09

Åhus

30.96

Jens Persson-70, Ystads IF

04.09

Trelleborg

30.44

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

30.42

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

30.36

Greger Jönsson-69, IS Göta

08.08

Löttorp


Vikt 15,88 kg:

12.30

Jonas Forsberg-70, Helenehoms IF

12.09

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: