M 40:

100 meter:

13.05

+0.4

Björn Hansson-67, Ystads IF

10.08

Ystad

13.79

+0.4

Johan Wikström-68, Ystads IF

10.08

Ystad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

25.97

+0.0

Greger Jönsson-69, IS Göta

17.08

Lund

26.42

+0.0

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

17.08

Lund

27.02

+0.0

Björn Hansson-37, Ystads IF

17.08

Lund

27.81

+0.0

Jens Persson-70, Ystads IF

17.08

Lund

28.51

+0.0

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

17.08

Lund

28.67

+0.0

Jonas Reingold-69, IFK Lund

17.08

Lund

29.81

+0.0

Adam Crona-68, IS Göta

17.08

Lund

31.25

+0.0

Anders Olsen-69, Heleneholms IF

17.08

Lund

34.64

+0.3

Leif Nilsson-71, FK Athlet

25.09

Ystad

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

57.65

Greger Jönsson-69, IS Göta

31.08

Eslöv

58.73

 

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

31.08

Eslöv

60.54

 

Björn Hansson-37, Ystads IF

31.08

Eslöv

62.38

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

31.08

Eslöv

68.07

 

Adam Crona-68, IS Göta

31.08

Eslöv

800 meter:

2.11.8m

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

17.05

Malmö/He

2.12.15

Jens Persson-70, Ystads IF

05.08

Skellefteå

2.19.1m

Tony Lavesson-68, IS Göta

17.05

Malmö/He

2.28.0m

Fredrik Vrang-69, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.28.5m

Anders Olsen-69, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.28.9m

 

Richard Björkqvist-71, Ystads IF

28.05

Sjöbo

2.29.7m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.30.2m

Johan Wikström-68, Ystads IF

24.07

Ystad

2.31.1m

 

Björn Hansson-67, Ystads IF

28.05

Sjöbo

2.32.0m

Adam Crona-68, IS Göta

17.05

Malmö/He

1000 meter:

3.14.3m

Fredrik Vrang-69, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

3.50.9m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

1500 meter:

4.29.0m

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

16.06

Helsingborg

4.34.35

Jens Persson-70, Ystads IF

06.08

Skellefteå

4.44.2m

 

Magnus Andersson-69, Ystads IF

16.06

Helsingborg

4.47.4m

 

Thomas Mellby-68, IS Göta

16.06

Helsingborg

4.47.5m

 

Johan Olsson-71, IS Göta

16.06

Helsingborg

5.05.3m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

09.05

Malmö/He

5.10.3m

Anders Olsen-69, Heleneholms IF

09.05

Malmö/He

5.11.7m

Fredrik Vrang-69, Heleneholms IF

09.05

Malmö/He

5.35.4m

 

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

16.06

Helsingborg

5.52.8m

 

Stefan Håkansson-70, Ystads IF

16.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  9.25.3m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

01.05

Lund

  9.43.1m

 

Magnus Andersson-69, Ystads IF

01.05

Lund

  9.51.8m

 

Jens Persson-70, Ystads IF

01.05

Lund

10.54.8m

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

01.05

Lund

11.25.6m

 

Fredrik Vrang-69, Heleneholms IF

01.05

Lund

11.58.4m

 

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

01.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

16.28.76

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

31.08

Eslöv

16.59.09

Jens Persson-70, Ystads IF

19.06

Ystad

17.10.06

 

Magnus Andersson-69, Ystads IF

31.08

Eslöv

17.15.40

Tony Lavesson-68, IS Göta

31.08

Eslöv

17.52.08

Tomas Vensryd-70, Eslövs AI

31.08

Eslöv

18.03.2m

 

Johan Hedvall-70, Åhus FIK

22.05

Jönköping

19.16.00

 

Patrik Persson-71, Ystads IF

10.08

Ystad

19.48.7m

Fredrik Vrang-69, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

20.46.70

Tomas Nilsson-69, Björnstorps IF

31.08

Eslöv

20.51.90

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

10000 meter:

34.24.7m

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

17.09

Lund

34.57.0m

 

Magnus Andersson-69, Ystads IF

17.09

Lund

35.02.98

Jens Persson-70, Ystads IF

07.08

Skellefteå

39.52.3m

 

Jörgen Hartman-70, Heleneholms IF

17.09

Lund

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

20.14

+0.0

Björn Hansson-67, Ystads IF

17.08

Lund

21.35

+0.0

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

17.08

Lund

22.13

+0.0

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

17.08

Lund

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.61

Johan Wikström-68, Ystads IF

31.08

Eslöv

1.55

Björn Hansson-67, Ystads IF

31.08

Eslöv

1.50

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

25.09

Ystad

1.50

 

Richard Perixon-69, Åhus FIK

17.09

Åhus

1.43

Greger Jönsson-69, IS Göta

31.08

Eslöv

1.34

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

31.08

Eslöv

1.25

 

Leif Nilsson-71, FK Athlet

25.09

Ystad

1.14

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

Stavhopp:

3.15

Johan Wikström-68, Ystads IF

10.08

Ystad

2.71

Greger Jönsson-69, IS Göta

06.09

Hässleholm

Längdhopp:

5.26

+0.0

Björn Hansson-67, Ystads IF

10.08

Ystad

5.04

+1.0

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

16.06

Helsingborg

4.35

+1.3

Adam Crona-68, IS Göta

16.06

Helsingborg

4.26

-0.4

Johan Wikström-68, Ystads IF

10.08

Ystad

3.45

+0.4

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

16.06

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.59

+3.1

Stefan Pettersson-69. Ystads IF

16.06

Helsingborg

4.16

 

Leif Nilsson-71, FK Athlet

28.05

Sjöbo

Trestegshopp:

11.20

+1.9

Björn Hansson-67, Ystads IF

21.06

Simrishamn

10.70

+1.7

Johan Wikström-68, Ystads IF

17.09

Lund

10.50

+1.8

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

17.09

Lund

  7.65

+0.6

Stefan Pettersson-69. Ystads IF

17.09

Lund

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

13.38

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

21.05

Malmö/S-K

11.31

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

12.06

Lerum

10.15

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

  9.90

 

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

25.09

Ystad

  9.77

 

Leif Nilsson-71, FK Athlet

25.09

Ystad

  9.59

Ronny Granquist-67, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

  8.93

Johan Wikström-68, Ystads IF

17.09

Lund

  8.87

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

  8.74

 

Richard Perixon-69, Åhus FIK

06.09

Åhus

  8.17

 

Christian Nilsson-71, Simrishamns AIF

21.06

Simrishamn

Diskus 2,0 kg:

40.48

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

21.05

Malmö/S-K

34.38

 

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

24.09

Helsingborg

30.54

 

Leif Nilsson-71, FK Athlet

05.08

Skellefteå

28.46

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

23.07

Halmstad

26.86

Ronny Granquist-67, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

26.78

Johan Wikström-68, Ystads IF

31.08

Eslöv

26.10

 

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

31.08

Eslöv

23.68

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

19.94

Greger Jönsson-69, IS Göta

31.08

Eslöv

19.84

Adam Crona-68, IS Göta

31.08

Eslöv

Slägga 7,26 kg:

43.83

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

09.07

Malmö/S-K

32.19

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

16.06

Helsingborg

25.85

 

Leif Nilsson-71, FK Athlet

10.08

Ystad

21.36

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

20.81

Ronny Granquist-67, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

18.06

Björn Hansson-67, Ystads IF

16.06

Helsingborg

16.92

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

16.54

Anders Henriksson-69, Eslövs AI

02.10

Eslöv

13.75

Stefan Pettersson-69. Ystads IF

16.06

Helsingborg

11.71

Jens Andersson-67, Eslövs AI

28.09

Eslöv

Spjut 800 gram:

47.85

 

Leif Nilsson-71, FK Athlet

28.05

Sjöbo

44.39

 

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

24.09

Helsingborg

39.51

Johan Wikström-68, Ystads IF

17.09

Lund

39.20

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

30.07

Malmö/S-K

38.43

 

Björn Hansson-67, Ystads IF

10.08

Ystad

33.75

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

17.09

Lund

31.69

Ronny Granquist-67, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

31.50

 

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

17.09

Lund

29.93

 

Nino Vidovic-69, Staffanstorps AI

23.07

Staffanstorp

29.55

Stefan Pettersson-69. Ystads IF

17.09

Lund


Vikt 15,88 kg:

13.63

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

17.08

Malmö/S-K

  6.67

 

Leif Nilsson-71, FK Athlet

07.08

Skellefteå

Kastmångkamp:

3.170

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

30.07

Malmö/S-K

(4206 1256 3603 3920 1279)

 

Tiokamp: