M 40:

100 meter:

12.23

-1.2

Jonas Reingold-69, IFK Lund

03.08

Kil

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

13.16

Fredrik Steinmann-72, IFK Helsingborg

07.06

Helsingborg

13.37

Greger Jönsson-69, IS Göta

07.06

Helsingborg

14.25

Adam Crona-68, IS Göta

07.06

Helsingborg

14.56

Tomas Nilsson-69, Björnstorps IF

07.06

Helsingborg

14.99

Mats Åkesson-72, Malmö AI

07.06

Helsingborg

15.58

Kim Göthe-69, Vittsjö GIK

07.06

Helsingborg

200 meter:

25.19

-0.2

Jonas Reingold-69, IFK Lund

26.08

Malmö/He

28.92

-4.4

Richard Björkqvist-71, Ystads IF

12.05

Ystad

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

28.32

+2.2

Tomas Nilsson-69, Björnstorps IF

14.08

Ystad

29.81

+2.2

Håkan Huselius-72, Björnstorps IF

14.08

Ystad

400 meter:

65.57

Tomas Nilsson-69, Björnstorps IF

14.08

Ystad

800 meter:

2.09.52

 

Jens Persson-70, Ystads IF

03.08

Kil

2.15.6m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

22.05

Malmö/He

2.29.2m

Håkan Huselius-72, Björnstorps IF

22.05

Malmö/He

2.31.8m

Håkan Sandsten-69, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

2.32.8m

Per Neuman-72, Björnstorps IF

22.05

Malmö/He

2.36.2m

Tomas Nilsson-69, Björnstorps IF

22.05

Malmö/He

2.42.0m

Adam Crona-68, IS Göta

22.05

Malmö/He

2.48.2m

 

Mats Åkesson-72, Malmö AI

22.05

Malmö/He

2.49.0m

Stefan Håkansson-70, Ystads IF

22.05

Malmö/He

2.50.1m

Thomas Persson-72, FK Athlet

29.09

Sjöbo

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.26.46

 

Jens Persson-70, Ystads IF

04.08

Kil

4.32.31

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

04.08

Kil

4.42.1m

Thomas Mellby-68, IS Göta

07.06

Helsingborg

4.45.2m

Niklas Lovén-69, IS Göta

07.06

Helsingborg

4.47.41

 

Ola Cedergren-72, Åhus FIK

09.06

Karlshamn

5.16.9m

Michael Persson-69, IS Göta

07.06

Helsingborg

5.20.77

Håkan Huselius-72, Björnstorps IF

17.05

Ystad

5.26.8m

Tomas Nilsson-69, Björnstorps IF

07.06

Helsingborg

5.27.29

Greger Jönsson-69, IS Göta

28.07

Hässleholm

5.43.0m

 

Mats Åkesson-72, Malmö AI

07.06

Helsingborg

1 eng. mil:

6.39.0m

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  9.44.6m

 

Jens Persson-70, Ystads IF

01.05

Lund

  9.45.7m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

01.05

Lund

10.03.3m

 

Patric Astrén-68, Ryssbergets IK

01.05

Lund

10.23.00

 

Ola Cedergren-72, Åhus FIK

02.06

Trelleborg

11.10.2m

 

Michael Persson-69, IS Göta

01.05

Lund

11.20.7m

 

Laurent Leloup-71, Björnstorps IF

01.05

Lund

11.20.9m

 

Ronald Stein-69, Björnstorps IF

01.05

Lund

11.42.4m

 

Håkan Huselius-72, Björnstorps IF

01.05

Lund

12.34.0m

 

Erik Hellberg-71, IFK Helsingborg

01.05

Lund

12.41.2m

 

Mats Åkesson-72, Malmö AI

01.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

17.09.54

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

03.08

Kil

22.09.1m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

10.09

Malmö/He

23.08.56

Kim Göthe-69, Vittsjö GIK

20.05

Linköping

10000 meter:

35.03.70

Jens Persson-70, Ystads IF

05.08

Kil

35.05.0m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

01.09

Trelleborg

40.23.0m

 

David Roos-69, IFK Helsingborg

01.09

Trelleborg

46.06.0m

 

Mats Åkesson-70, Malmö AI

01.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

22.41 §

+0.0

Ola Cedergren-72, Åhus FIK

20.05

Finspång

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

10.52.39

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

04.08

Kil

Höjdhopp:

1.50

Richard Björkqvist-71, Ystads IF

12.05

Ystad

1.40

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

18.09

Åhus

Stavhopp:

2.70

Johan Wikström-68, Ystads IF

01.09

Trelleborg

Längdhopp:

5.51

+0.6

Jonas Reingold-69, IFK Lund

10.06

Vellinge

4.30

-0.5

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

04.09

Åhus

4.18

-0.8

Roger Szymasko-71, Åhus FIK

04.09

Åhus

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

5.06

Greger Jönsson-69, IS Göta

07.06

Helsingborg

4.76

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

07.06

Helsingborg

4.42

Adam Crona-68, IS Göta

07.06

Helsingborg

3.78

Leif Nilsson-71, FK Athlet

29.09

Sjöbo

3.40

Kim Göthe-69, Vittsjö GIK

07.06

Helsingborg

Trestegshopp:

 

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

13.21

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

08.08

Malmö/S-K

11.59

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

09.06

Ystad

10.02

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

30.09

Klippan

  9.46

Richard Björkqvist-71, Ystads IF

12.05

Ystad

  9.34

Johan Wikström-68, Ystads IF

01.09

Trelleborg

  9.29

Leif Nilsson-71, FK Athlet

14.08

Ystad

  8.83

 

Fredrik Persson-71, Åhus FIK

13.09

Åhus

  7.95

Roger Szymasko-71, Åhus FIK

13.09

Åhus

  7.54

Magnus Fahl-68, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

  7.43

 

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

14.10

Åhus

Diskus 2,0 kg:

40.83

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

08.08

Malmö/S-K

29.44

Leif Nilsson-71, FK Athlet

14.08

Ystad

21.05

 

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

14.10

Åhus

19.51

Magnus Fahl-68, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

18.65

 

Lesley Lundberg-71, Åhus FIK

11.09

Åhus

15.21

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

Slägga 7,26 kg:

44.97

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

08.08

Malmö/S-K

27.05

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

04.08

Kil

25.57

Leif Nilsson-71, FK Athlet

25.06

Ystad

19.20

Rickard Björkqvist-71, Ystads IF

07.06

Helsingborg

18.23

Kim Göthe-69, Vittsjö GIK

07.06

Helsingborg

14.65

Magnus Fahl-68, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

13.75

Adam Crona-68, IS Göta

07.06

Helsingborg

12.46

 

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

14.10

Åhus

  6.97

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

Spjut 800 gram:

40.57

Johan Wikström-68, Ystads IF

01.09

Trelleborg

39.13

Leif Nilsson-71, FK Athlet

25.06

Ystad

38.13

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

09.06

Malmö/S-K

29.83

Magnus Fahl-68, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

24.54

 

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

14.10

Åhus

13.06

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K


Vikt 15,88 kg:

14.19

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

14.07

Malmö/S-K

10.38

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

05.08

Kil

  7.68

Leif Nilsson-71, FK Athlet

09.06

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

3.229

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

09.06

Malmö/S-K

(3998 1278 3970 3813 1315)

 

2.092

Leif Nilsson-71, FK Athlet

09.06

Malmö/S-K

(2455 923 2740 3727 768)

 

Tiokamp: