M 40:

100 meter:

12.28

+1.0

Jonas Reingold-69, IFK Lund

16.08

Gävle

13.94

-4.1

Greger Jönsson-69, IS Göta

12.06

Helsingborg

14.21

+1.7

Roger Andersson-73, Andrarums IF

09.06

Ystad

14.76

-4.1

Tomas Nilsson-69, Björnstorps IF

12.06

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

25.93

+1.9

Jonas Reingold-69, IFK Lund

01.06

Trelleborg

29.13

+1.9

Dennis Due-73, IS Göta

10.09

Vittsjö

29.39

+1.9

Hung Huynh-72, Vittsjö GIK

10.09

Vittsjö

30.25

-1.0

Peter Åkesson-69, Ystads IF

01.09

Ystad

31.14

-1.0

Thomas Persson-72, FK Athlet

01.09

Ystad

32.73

-1.0

Michael Persson-73, Ystads IF

01.09

Ystad

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

25.29

+2.9

Jonas Reingold-69, IFK Lund

17.08

Gävle

400 meter:

59.15

 

Jens Persson-70, Ystads IF

18.08

Gävle

66.46

Roger Andersson-73, Andrarums IF

09.06

Ystad

800 meter:

2.07.58

 

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

18.08

Ängelholm

2.08.26

 

Jens Persson-70, Ystads IF

16.08

Gävle

2.12.0m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

07.05

Malmö/He

2.14.1m

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

2.15.4m

Mats Aaman-72, IK Pallas

07.05

Malmö/He

2.21.2m

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

07.05

Malmö/He

2.21.9m

Ronald Stein-69, Björnstorps IF

22.05

Malmö/He

2.53.1m

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

05.09

Åhus

2.59.8m

Roger Szymarsko-71, Åhus FIK

05.09

Åhus

1000 meter:

3.19.60

 

Jonas Kronkvist-71, Klippans FK

29.09

Klippan

3.32.1m

Greger Jönsson-69, IS Göta

18.07

Helsingborg

3.40.1m

Ulf Brandt-69, IS Göta

18.07

Helsingborg

1500 meter:

4.25.25

 

Jens Persson-70, Ystads IF

12.06

Helsingborg

4.27.08

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

12.06

Helsingborg

4.38.90

 

Magnus Andersson-69, Ystads IF

12.06

Helsingborg

4.43.25

 

Martin Holm-73, IS Göta

12.06

Helsingborg

5.02.69

 

Ronald Stein-69, Björnstorps IF

12.06

Helsingborg

5.23.68

 

Tomas Nilsson-69, Björnstorps IF

12.06

Helsingborg

5.41.38

 

Greger Jönsson-69, IS Göta

12.06

Helsingborg

5.54.27

 

Stefan Håkansson-70, Ystads IF

12.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  9.30.8m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

01.05

Lund

  9.36.3m

 

Magnus Andersson-69, Ystads IF

01.05

Lund

  9.39.7m

 

Mats Aaman-72, IK Pallas

01.05

Lund

  9.52.9m

 

Martin Holm-73, IS Göta

01.05

Lund

10.17.4m

 

Jimmy Sandgren-73, IS Göta

01.05

Lund

10.34.1m

 

Johan Hedvall-70, Åhus FIK

19.09

Åhus

10.56.3m

 

Ronald Stein-69, Björnstorps IF

01.05

Lund

11.10.7m

 

Thomas Hoff-70, GF Idrott

01.05

Lund

11.33.21

David Ekstrand-73, Hässleholms AIS

28.07

Hässleholm

11.33.21

Håkan Huselius-72, Björnstorps IF

28.07

Hässleholm

11.52.3m

 

Eric Westesson-73, Björnstorps IF

01.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

16.41.06

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

28.06

Moss,NOR

16.55.68

Jens Persson-70, Ystads IF

01.08

Ystad

17.02.3m

Mats Aaman-72, IK Pallas

22.08

Helsingborg

17.16.39

Magnus Andersson-69, Ystads IF

01.08

Ystad

18.28.4m

Martin Holm-73, IS Göta

22.08

Helsingborg

18.58.21

Patrik Persson-71, Ystads IF

01.08

Ystad

19.23.5m

Thomas Hoff-70, GF Idrott

22.08

Helsingborg

19.45.17

Håkan Huselius-72, Björnstorps IF

01.08

Ystad

20.27.6m

Ronald Stein-69, Björnstorps IF

22.08

Helsingborg

21.18.1m

Erik Hellberg-71, IFK Helsingborg

22.08

Helsingborg

10000 meter:

35.43.0m

Mats Aaman-72, IK Pallas

07.09

Trelleborg

36.37.0m

Max Lundberg-70, LK Myran

07.09

Trelleborg

36.38.9m

Magnus Andersson-69, Ystads IF

07.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

23.31 §

-0.1

Ola Cedergren-72, Åhus FIK

01.06

Kalmar

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

80.87

Hung Huynh-72, Vittsjö GIK

24.08

Lerum

3000 m hinder 91,4 cm:

10.46.81

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

29.06

Moss,NOR

11.13.63

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

17.08

Ängelholm

13.42.56

 

Hung Huynh-72, Vittsjö GIK

24.08

Lerum

Höjdhopp:

1.45

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

10.09

Åhus

1.45

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

10.09

Åhus

1.40

Peter Åkesson-69, Ystads IF

25.06

Simrishamn

1.40

 

- " -

01.09

Ystad

1.35

 

Leif Nilsson-71, FK Athlet

01.09

Ystad

1.30

 

Thomas Persson-72, FK Athlet

01.09

Ystad

1.30

 

Michael Persson-73, Ystads IF

01.09

Ystad

1.30

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

10.09

Åhus

1.28

 

Dennis Due-73, IS Göta

10.09

Vittsjö

Stavhopp:

2.80

Peter Åkesson-59, Ystads IF

07.09

Trelleborg

Längdhopp:

5.72

+0.9

Jonas Reingold-69, IFK Lund

16.08

Gävle

5.02

+1.1

Greger Jönsson-69, IS Göta

12.06

Helsingborg

4.46

-0.5

Anders Karlsson-71, Klippans FK

29.09

Klippan

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

5.09

+3.0

Jonas Reingold-69, IFK Lund

15.06

Vellinge

4.08

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

03.09

Åhus

Trestegshopp:

10.71

+0.3

Jonas Reingold-69, IFK Lund

07.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

13.00

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

01.06

Malmö/S-K

11.46

 

Anders Karlsson-71, Klippans FK

29.09

Klippan

11.22

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

24.08

Lerum

10.32

 

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

29.09

Klippan

10.07

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

06.10

Åhus

10.03

 

Daniel Nilsson-73, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

  8.99

Leif Nilsson-71, FK Athlet

23.07

Glemmingebro

  8.80

 

Michael Persson-73, Ystads IF

01.09

Ystad

  8.78

 

Jonas Reingold-69, IFK Lund

07.09

Trelleborg

  8.05

Roger Szymarko-71, Åhus FIK

12.09

Åhus

Diskus 2,0 kg:

38.92

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

15.06

Malmö/S-K

29.74

Leif Nilsson-71, FK Athlet

23.07

Glemmingebro

26.79

 

Anders Karlsson-71, Klippans FK

06.10

Åhus

22.90

 

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

22.09

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

10.09

Åhus

20.89

 

Daniel Nilsson-73, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

20.29

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

10.09

Åhus

18.53

Lesley Lundberg-71, Åhus FIK

10.09

Åhus

18.25

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

17.61

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

10.09

Åhus

Slägga 7,26 kg:

41.63

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

01.06

Malmö/S-K

35.81

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

17.08

Gävle

27.22

 

Anders Karlsson-71, Klippans FK

06.10

Åhus

23.26

 

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

22.84

Leif Nilsson-71, FK Athlet

01.08

Ystad

20.11

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

06.10

Åhus

18.03

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

17.09

 

Daniel Nilsson-73, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

13.69

 

Johan Söderkvist-72, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

Spjut 800 gram:

44.64

 

Anders Karlsson-71, Klippans FK

29.09

Klippan

40.39

Leif Nilsson-71, FK Athlet

05.05

Sjöbo

39.53

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

05.09

Åhus

33.34

 

Daniel Nilsson-73, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

32.12

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

15.09

Ystad

30.91

 

Jonas Reingold-69, IFK Lund

07.09

Trelleborg

29.46

Daniel Stridh-72, Ystads IF

05.05

Sjöbo

28.75

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

22.90

 

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

26.18

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

05.09

Åhus


Vikt 15,88 kg:

12.57

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

01.06

Malmö/S-K

  9.00

 

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

24.07

Luleå

  5.84

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

18.08

Gävle

Kastmångkamp:

2.633

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

15.09

Ystad

3217 1100 3376 3212 1136

 

1.668

Leif Nilsson-71, FK Athlet

15.09

Ystad

2066 884 2829 3812 X

 

Tiokamp: