M 40:

100 meter:

12.29

+0.0

Linus Malmborg-74, Heleneholms IF

27.07

Hässleholm

13.02

-0.6

Thomas Nilsson-74, Hässleholms AIS

18.05

Olofström

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

12.87

+2.6

Fredrik Steinmann-72, IFK Helsingborg

18.06

Helsingborg

13.88

+2.6

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

18.06

Helsingborg

200 meter:

24.76

-0.5

Modou Colley-70, Together Bromölla

18.05

Olofström

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

59.25

 

Thomas Nilsson-74, Hässleholms AIS

18.05

Olofström

65.82

Magnus Persson-70, Åhus FIK

15.06

Halmstad

69.82

 

Mats Åkesson-72, Malmö AI

18.05

Olofström

800 meter:

2.04.65

 

TobiasIlleboo-73, Malmö AI

25.07

Huddinge

2.07.60

 

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

24.08

Ängelholm

2.12.27

Jens Persson-70, Ystads IF

27.07

Hässleholm

2.43.51

 

Mats Åkesson-72, Malmö AI

18.05

Olofström

800 meter, manuell tid:

2.11.1m

 

Jens Persson-70, Ystads IF

24.06

Simrishamn

2.32.4m

Ola Cedergren-72, Åhus FIK

11.09

Åhus

2.47.2m

Roger Szymarsko-71, Åhus FIK

11.09

Åhus

2.48.0m

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

11.09

Åhus

1000 meter:

2.48.5m

 

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

2.50.6m

 

Jens Persson-70, Ystads IF

17.07

Helsingborg

2.54.0m

 

Andreas Berner-73, IS Göta

17.07

Helsingborg

3.08.4m

 

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

17.07

Helsingborg

1500 meter:

4.26.36

 

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

18.06

Helsingborg

4.29.25

 

Jens Persson-70, Ystads IF

18.06

Helsingborg

4.39.36

 

Martin Holm-73, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.41.92

 

Andreas Berner-73, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.45.77

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

4.59.55

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

18.06

Helsingborg

5.24.6m

 

Patrik Persson-71, Ystads IF

21.05

Glemmingebro

5.57.03

Stefan Håkansson-70, Ystads IF

18.06

Helsingborg

6.15.1m

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

23.09

Åhus

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  9.31.8m

 

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

29.05

Lund

  9.40.0m

 

Jens Persson-70, Ystads IF

29.05

Lund

  9.51.4m

 

Mats Aaman-72, IK Pallas

29.05

Lund

10.01.4m

 

Frédéric Rabenne-73, Heleneholms IF

29.05

Lund

10.02.7m

 

Max Lundberg-70, LK Myran

29.05

Lund

10.46.53

 

Thomas Nilsson-74, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

11.41.07

 

Magnus Rydlund-70, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

11.47.95

 

Anders Elmevik-71, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

12.07.49

 

David Ekstrand-73, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

16.24.37

Marc Lövgren-Karlsson-74, Heleneholms IF

08.06

Ystad

16.47.39

Jens Persson-70, Ystads IF

08.06

Ystad

17.04.4m

Andreas Berner-73, IS Göta

07.08

Helsingborg

18.07.8m

Max Lundberg-70, LK Myran

07.08

Helsingborg

18.18.7m

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

07.08

Helsingborg

19.33.8m

Thomas Hoff-70, GF Idrott

07.08

Helsingborg

19.48.8m

Patrik Olsson-70, IS Göta

07.08

Helsingborg

20.52.83

Erik Svenonius-72, Björnstorps IF

04.08

Ystad

21.37.6m

Dennis Due-73, IS Göta

07.08

Helsingborg

10000 meter:

36.23.3m

Max Lundberg-70, LK Myran

14.08

Trelleborg

44.20.2m

Erik Svenonius-72, Björnstorps IF

14.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

77.46

Hung Huynh-72, Vittsjö GIK

15.06

Kalmar

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.40

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

16.09

Åhus

1.30

Roger Szymarsko-71, Åhus FIK

16.09

Åhus

1.08

Dennis Due-73, IS Göta

09.08

Hässleholm

1.00

Hung Huynh-72, Vittsjö GIK

15.06

Kalmar

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

4.11

+0.3

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

09.09

Åhus

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

13.01

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

21.08

Malmö/S-K

10.75

Jonny Karlsson-74, IFK Helsingborg

29.05

Motala

  9.89

 

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

18.09

Åhus

  8.97

 

Peter Göransson-72, Ängelholms IF

21.09

Ängelholm

  7.85

Fredrik Persson-73, Öresund FK

18.06

Malmö/S-K

  7.29

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

18.09

Åhus

  7.15

Roger Szymarsko-71, Åhus FIK

18.09

Åhus

  6.98

Lesley Lundberg-71, Åhus FIk

18.09

Åhus

Diskus 2,0 kg:

41.10

 

Robert Wärff-70, Heleneholms IF

04.10

Malmö/S-K

39.16

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

21.08

Malmö/S-K

25.10

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

08.07

Ängelholm

19.66

Fredrik Persson-73, Öresund FK

18.06

Malmö/S-K

19.37

 

Peter Göransson-72, Ängelholms IF

21.09

Ängelholm

17.78

Dennis Due-73, IS Göta

09.08

Hässleholm

17.46

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

16.09

Åhus

Slägga 7,26 kg:

43.05

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

06.09

Malmö/S-K

28.44

Joakim Olofsson-70, Ängelholms IF

17.07

Ängelholm

17.41

 

Peter Göransson-72, Ängelholms IF

21.09

Ängelholm

Spjut 800 gram:

47.90

 

Jens Duvander-74, Åhus FIK

09.07

Kristianstad

35.51

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

27.09

Malmö/S-K

30.98

 

Peter Göransson-72, Ängelholms IF

21.09

Ängelholm

27.22

 

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

11.09

Åhus

25.15

Lesley Lundberg-71, Åhus FIk

11.09

Åhus


Vikt 15,88 kg:

13.73

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

06.09

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: