M 40:

100 meter:

12.28

+1.7

Martin Pålsson-75, Heleneholms IF

24.07

Uddevalla

12.61

+1.5

Thomas Nilsson-74, Hässleholms AIS

17.05

Olofström

13.10

+1.2

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

30.08

Lund

13.11

+1.6

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

24.07

Uddevalla

13.25

+1.2

David Hegardt-73, IFK Lund

30.08

Lund

16.07

+1.2

Dennis Due-73, IS Göta

30.08

Lund

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

25.73

+1.9

Markus Jensen-75, Vittsjö GIK

22.08

Vittsjö

25.73

+1.9

Thomas Nilsson-74, Hässleholms AIS

22.08

Vittsjö

26.74

+1.9

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

22.08

Vittsjö

27.27

-0.6

David Hegardt-73, IFK Lund

25.07

Uddevalla

30.31

+1.9

Dennis Due-73, IS Göta

22.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

54.56

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

27.06

Halmstad

57.10

 

Thomas Nilsson-74, Hässleholms AIS

24.05

Eslöv

59.66

 

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

30.08

Lund

59.90

 

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

24.05

Eslöv

800 meter:

2.04.23

Marc Karlsson Lövgren-74, Heleneholms IF

16.08

Odense,DEN

2.06.42

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

29.08

Lund

2.15.18

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

29.08

Lund

2.16.07

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

20.05

Malmö/He

2.17.32

 

Thomas Nilsson-74, Hässleholms AIS

20.05

Malmö/He

2.17.87

 

Mattias Grundelius-72, Björnstorps IF

20.05

Malmö/He

2.23.89

 

Jimmy Caldén-74, Ystads IF

20.05

Malmö/He

2.47.34

 

Erik Svenonius-72, Björnstorps IF

20.05

Malmö/He

800 meter, manuell tid:

2.20.3m

 

Jimmy Caldén-74, Ystads IF

23.06

Simrishamn

2.44.4m

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

10.09

Åhus

1000 meter:

 

 

 

 

 

1500 meter:

4.16.67

 

Marc Lövgren Karlsson-74, Heleneholms IF

29.08

København,DEN

4.31.45

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

25.07

Uddevalla

4.32.57

Henrik Nord-72, Ystads IF

27.08

Ystad

4.33.32

 

Jens Persson-70, Ystads IF

19.07

Ystad

4.45.09

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

27.08

Ystad

4.45.23

Mattias Grundelius-72, Björnstorps IF

27.08

Ystad

5.04.79

Jimmy Caldén-74, Ystads IF

19.07

Ystad

5.05.28

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

25.07

Uddevalla

5.11.0m

Martin Noretoft-72, Björnstorps IF

27.08

Ystad

5.38.2m

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

22.09

Åhus

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  9.35.1m

 

Mats Aaman-72, IK Pallas

14.05

Lund

  9.41.0m

 

Mikael Stagling-74, IS Göta

14.05

Lund

  9.51.8m

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

14.05

Lund

10.02.0m

 

Mattias Grundelius-72, Björnstorps IF

14.05

Lund

11.08.70

 

Marcus Ottosson-75, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

11.19.9m

 

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

14.05

Lund

11.39.9m

 

Jimmy Calden-74, Ystads IF

14.05

Lund

11.59.2m

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

24.09

Åhus

12.01.9m

 

Erik Svenonius-73, Björnstorps IF

14.05

Lund

12.14.52

 

Lars Pålsson-72, Björnstorps IF

08.07

Kristianstad

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

16.10.71

 

Marc Lövgren Karlsson-74, Heleneholms IF

02.09

Holbæk,DEN

16.45.20

 

Mikael Stagling-74, IS Göta

24.07

Uddevalla

17.16.7m

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

04.06

Helsingborg

17.28.13

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

24.07

Uddevalla

18.14.2m

 

Jimmy Sandgren-73, IS Göta

04.06

Helsingborg

18.24.3m

 

Per Neuman-72, Björnstorps IF

04.06

Helsingborg

18.38.31

 

Patrik Persson-71, Ystads IF

04.08

Ystad

19.52.43

Marcus Ottosson-75, Hässleholms AIS

30.05

Hässleholm

19.59.2m

 

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

04.06

Helsingborg

20.26.6m

 

Erik Svenonius-73, Björnstorps IF

04.06

Helsingborg

10000 meter:

35.01.62

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

26.07

Uddevalla

35.02.30

 

Andreas Berner-73, IS Göta

26.07

Uddevalla

37.46.7m

 

Mattias Grundelius-72, Björnstorps IF

06.08

Trelleborg

47.21.5m

 

Dennis Due-73, IS Göta

06.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

18.19

+0.0

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

26.07

Uddevalla

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

17.87

+2.8

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

22.08

Vittsjö

400 meter häck 91,4 cm:

64.54

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

16.08

Löttorp

3000 m hinder 91,4 cm:

13.17.16

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

25.07

Uddevalla

Höjdhopp:

1.46

 

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

24.07

Uddevalla

1.43

Fredrik Lindvall-72, Ystads IF

30.05

Ystad

1.43

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

08.07

Kristianstad

1.20

 

Dennis Due-73, IS Göta

22.08

Vittsjö

Stavhopp:

4.13

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

11.07

Helsingborg

Längdhopp:

4.43

+0.0

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

08.09

Åhus

3.97

+0.1

Dennis Due-73, IS Göta

30.08

Lund

3.76

-0.4

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

08.09

Åhus

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.44

Anders Karlsson-71, Klippans FK

26.09

Klippan

4.11

+2.1

Dennis Due-73, IS Göta

30.08

Lund

Trestegshopp:

 

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

10.79

Anders Karlsson-71, Klippans FK

26.09

Klippan

  9.24

 

Daniel Nilsson-73, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

  8.40

 

Peter Göransson-72, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

  8.24

 

Martin Pålsson-75, Heleneholms IF

25.07

Uddevalla

  7.84

 

Niklas Persson-74, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

  7.57

 

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

17.09

Åhus

  7.51

 

Mats Åkesson-72, Malmö AI

12.09

Malmö/S-K

  7.17

 

Mikael Nilsson-71, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

  7.09

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

17.09

Åhus

  7.00

 

Mattias Lindbladh-75, Åhus FIK

17.09

Åhus

Diskus 2,0 kg:

25.83

Anders Karlsson-71, Klippans FK

10.10

Malmö/S-K

23.70

 

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

22.08

Vittsjö

21.53

 

Daniel Nilsson-73, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

20.64

Markus Jensen-75, Vittsjö GIK

22.08

Vittsjö

20.36

 

Peter Göransson-72, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

20.31

 

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

15.09

Åhus

19.11

 

Dennis Due-73, IS Göta

22.08

Vittsjö

18.74

 

Niklas Persson-74, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

17.19

 

Mikael Nilsson-71, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

15.60

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

15.09

Åhus

Slägga 7,26 kg:

19.15

Anders Karlsson-71, Klippans FK

10.10

Malmö/S-K

17.17

 

Niklas Persson-74, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

14.88

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

24.09

Åhus

14.45

 

Peter Göransson-72, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

14.06

 

Daniel Nilsson-73, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

12.89

 

Mats Åkesson-72, Malmö AI

12.09

Malmö/S-K

11.96

 

Mikael Nilsson-71, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

Spjut 800 gram:

41.22

Anders Karlsson-71, Klippans FK

26.09

Klippan

30.52

 

Daniel Nilsson-73, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

29.76

 

Peter Göransson-72, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

29.63

Martin Pålsson-75, Heleneholms IF

13.06

Malmö/S-K

26.58

 

Marcus Ottosson-75, Hässleholms AIS

30.05

Hässleholm

26.54

 

Pontus Andersson-72, Åhus FIK

10.09

Åhus

25.47

 

Niklas Persson-74, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

23.54

 

Lesley Lundberg-71, Åhus FIK

10.09

Åhus

21.08

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

10.09

Åhus

20.91

 

Mattias Lindbladh-75, Åhus FIK

10.09

Åhus


Vikt 15,88 kg:

 

 

 

 

 

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: