M 40:

100 meter:

12.83

-0.6

Thomas Nilsson-74, Hässleholms AIS

15.05

Olofström

13.07

+1.8

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

24.07

Ystad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

26.34

-0.1

Johan Flygare-75, IFK Lund

05.06

Olofström

26.41

+1.4

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

19.06

Halmstad

29.79

+0.0

Thom Dahlberg-76, Vittsjö GIK

20.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

55.29

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

03.07

Odense,DEN

57.77

Jörgen Olsson-72, Björnstorps IF

02.07

Göteborg/U

59.43

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

24.07

Ystad

61.62

Marcus Ottosson-75, Hässleholms AIS

29.05

Hässleholm

67.93

Dennis Due-76, IS Göta

22.05

Eslöv

800 meter:

2.01.71

Marc Lövgren Karlsson-74, Heleneholms IF

18.06

København,DEN

2.06.48

 

Henrik Nord-73, Ystads IF

31.08

Ystad

2.07.91

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

02.07

Odense,DEN

2.13.71

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

03.07

Göteborg/U

2.19.39

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

31.08

Ystad

800 meter, manuell tid:

2.01.5m

Marc Lövgren Karlsson-74, Heleneholms IF

04.06

Trelleborg

2.13.7m

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

04.06

Trelleborg

2.13.9m

Mikael Stagling-75, IS Göta

11.05

Malmö/He

2.16.1m

Jörgen Olsson-72, Björnstorps IF

04.06

Trelleborg

2.19.6m

Rickard Andersson-73, Heleneholms IF

11.05

Malmö/He

2.36.9m

Dennis Due-73, IS Göta

11.05

Malmö/He

2.37.3m

Per-Olof Borgqvist-73, Björnstorps IF

11.05

Malmö/He

2.45.2m

Erik Svenonius-72, Björnstorps IF

11.05

Malmö/He

2.49.4m

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

08.09

Åhus

2.53.7m

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

08.09

Åhus

1000 meter:

2.47.8m

 

Andreas Berner-74, IS Göta

14.07

Helsingborg

2.52.4m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

14.07

Helsingborg

3.05.6m

 

Andreas Nilsson-73, IS Göta

14.07

Helsingborg

3.14.4m

 

Stefan Hedenfelt--76, IS Göta

14.07

Helsingborg

3.21.3m

 

Torbjörn Larsson-74, IS Göta

14.07

Helsingborg

1500 meter:

4.09.21

Marc Lövgren Karlsson-74, Heleneholms IF

20.08

København,DEN

4.18.79

Henrik Nord-73, Ystads IF

23.07

Söderhamn

4.28.2m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

15.09

Helsingborg

4.38.95

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

02.07

Göteborg/U

4.44.1m

Jörgen Olsson-72, Björnstorps IF

15.09

Helsingborg

4.44.3m

Rickard Andersson-73, Heleneholms IF

15.09

Helsingborg

4.44.4m

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

15.09

Helsingborg

5.05.5m

Stefan Hedenfeldt-76, IS Göta

15.09

Helsingborg

5.11.3m

Andreas Nilsson-73, IS Göta

15.09

Helsingborg

5.21.2m

Torbjörn Larsson-74, IS Göta

15.09

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  9.08.2m

 

Henrik Nord-73, Ystads IF

05.05

Lund

  9.08.3m

 

Henrik Orre-78, Björnstorps IF

05.05

Lund

  9.38.9m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

05.05

Lund

  9.50.14

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

18.06

Halmstad

10.19.3m

 

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

05.05

Lund

11.01.9m

 

Fredrik Nilsson-73, Ryssbergets IK

05.05

Lund

11.41.8m

 

Per-Olof Borgqvist-73, Björnstorps IF

05.05

Lund

12.03.8m

 

Erik Svenonius-72, Björnstorps IF

05.05

Lund

12.04.5m

 

Dennis Due-73, IS Göta

05.05

Lund

12.08.1m

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

22.09

Åhus

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

15.38.74

Henrik Orre-76, Björnstorps IF

16.06

Ystad

16.16.43

Henrik Nord-73, Ystads IF

16.06

Ystad

16.42.86

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

16.06

Ystad

17.06.06

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

16.06

Ystad

19.29.2m

 

Torbjörn Larsson-74, IS Göta

09.06

Helsingborg

20.23.30

Per-Olof Borgqvist-73, Björnstorps IF

16.06

Ystad

20.54.7m

 

Andreas Nilsson-73, IS Göta

09.06

Helsingborg

21.07.20

Dennis Due-73, IS Göta

16.06

Ystad

21.42.27

 

Stefan Jönsson-75, Vittsjö GIK

05.06

Ljungby

22.29.30

Magnus Clausson-74, GF Idrott

16.06

Ystad

10000 meter:

34.04.5m

Henrik Nord-73, Ystads IF

11.08

Trelleborg

34.15.4m

Mikael Stagling-75, IS Göta

11.08

Trelleborg

34.39.8m

Miro Cepciansky-76, IS Göta

11.08

Trelleborg

34.59.8m

Rickard Andersson-73, Heleneholms IF

11.08

Trelleborg

35.48.1m

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

43.22.4m

Erik Svenonius-72, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

46.46.3m

Dennis Due-73, IS Göta

11.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

66.31

Stefan Jeppsson-74, Vittsjö GIK

13.08

Göteborg/S

3000 m hinder 91,4 cm:

14.18.9m

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

05.06

Kalmar

Höjdhopp:

1.45

 

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

13.09

Åhus

1.40

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

13.09

Åhus

1.38

Dennis Due-73, IS Göta

02.07

Odense,DEN

1.35

 

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

05.06

Ljungby

Stavhopp:

3.85

Fredrik Karlsson-78, Vittsjö GIK

11.06

Helsingborg

Längdhopp:

4.47

+1.6

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

06.09

Åhus

3.55

+0.7

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

06.09

Åhus

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Trestegshopp:

10.23

+1.74

Dennis Due-73, IS Göta

24.07

Söderhamn

  9.44

-0.5

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

18.09

Åhus

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

9.60

David Hegardt-73, IFK Lund

10.09

Bottnaryd

8.47

Dennis Due-73, IS Göta

02.07

Odense,DEN

7.85

Mats Åkesson-72, Malmö AI

04.06

Malmö/S-K

7.73

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

15.09

Åhus

7.05

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

15.09

Åhus

Diskus 2,0 kg:

30.83

David Hegardt-73, IFK Lund

28.08

Lund

23.24

Tomas Jensen-76, Vittsjö GIK

20.08

Vittsjö

18.02

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

13.09

Åhus

17.86

Dennis Due-73, IS Göta

02.07

Odense,DEN

17.16

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

13.09

Åhus

Slägga 7,26 kg:

26.64

David Hegardt-73, IFK Lund

10.08

Malmö/S-K

15.68

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

22.09

Åhus

Spjut 800 gram:

32.95

Dennis Due-76, IS Göta

28.05

Malmö/S-K

30.98

Martin Pålsson-75, Heleneholms IF

28.05

Malmö/S-K

28.38

David Hegardt-73, IFK Lund

10.09

Bottnaryd

23.76

Mats Åkesson-72, Malmö AI

28.05

Malmö/S-K

23.40

Ammar Hammoud-75, Åhus FIK

08.09

Åhus

19.61

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

08.09

Åhus


Vikt 15,88 kg:

7.91

 

David Hegardt-73, IFK Lund

10.09

Bottnaryd

Kastmångkamp:

1.914

David Hegardt-73, IFK Lund

10.09

Bottnaryd

2124 960 2646 2838 791

 

Tiokamp: