M 40:

100 meter:

11.91

+0.0

Solo Hammor-75, IFK Helsingborg

17.06

Halmstad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

24.67

+1.8

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

19.08

Karlskrona

25.51

+1.2

Johan Flygare-75, IFK Lund

29.07

Hässleholm

29.88

-1.3

Thom Dahlberg-76, Vittsjö GIK

12.08

Vittsjö

32.16

-1.3

Niels Schultz-75, Genarps IF

12.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

54.77

 

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

20.08

Karlskrona

57.64

Johan Flygare-75, IFK Lund

20.08

Karlskrona

60.56

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

23.07

Ystad

61.73

Henrik Nord-73, Ystads IF

14.05

Eslöv

63.22

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

20.08

Karlskrona

800 meter:

2.05.41

 

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

10.08

København,DEN

2.08.62

Henrik Nord-73, Ystads IF

07.07

Helsingborg

2.12.89

Olof Persson-76, Malmö AI

18.08

Karlskrona

2.15.92

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

16.09

Ystad

2.19.05

Mikael Stagling-75, IS Göta

10.05

Malmö/He

2.25.38

Andreas Nilsson-73, IS Göta

10.05

Malmö/He

2.42.86

Pontus Kastberg-77, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

2.46.97

Dennis Due-73, IS Göta

10.05

Malmö/He

2.49.87

Magnus Classon-74, GF Idrott

10.05

Malmö/He

800 meter, manuell tid:

2.23.1m

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

05.08

Lund

1000 meter:

2.55.5m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

03.08

Helsingborg

2.58.9m

 

Mike Bakker-74, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.10.4m

 

Andreas Nilsson-73, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.18.2m

 

Stefan Hedenfeldt-76, IS Göta

03.08

Helsingborg

1500 meter:

4.21.4m

 

Henrik Nord-73, Ystads IF

18.06

Helsingborg

4.27.10

 

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

19.08

Karlskrona

4.28.5m

 

Neil Lowrie-77, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.30.6m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.41.6m

 

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

18.06

Helsingborg

4.41.89

 

Mike Bakker-74, IS Göta

08.07

Helsingborg

5.07.3m

 

Andreas Nilsson-73, IS Göta

18.06

Helsingborg

5.31.5m

 

Dennis Due-73, IS Göta

18.06

Helsingborg

5.51.5m

 

Magnus Classon-74, GF Idrott

18.06

Helsingborg

5.53.8m

Pontus Kastberg-77, Heleneholms IF

24.04

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  9.10.9m

 

Henrik Orre-76, Björnstorps IF

25.05

Lund

  9.25.1m

 

Henrik Nord-73, Ystads IF

25.05

Lund

  9.35.0m

 

Gaute Bere-75, Genarps IF

25.05

Lund

10.35.11

 

Fredrik Engdahl-76, OK Pan-Kristianstad

05.07

Kristianstad

10.58.0m

 

Magnus Sjöberg-77, IFK Trelleborg

25.05

Lund

11.53.2m

 

Per-Olof Borgqvist-73, Björnstorps IF

25.05

Lund

12.23.8m

 

Dennis Due-73, IS Göta

25.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

16.21.76

Henrik Nord-73, Ystads IF

18.08

Karlskrona

16.58.m

 

Neil Lowrie-77, IS Göta

14.09

Helsingborg

17.01.m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

14.09

Helsingborg

17.37.m

 

Andreas Berner-73, IS Göta

14.09

Helsingborg

18.15.1m

 

Mike Bakker-74, IS Göta

28.06

Ystad

18.32.2m

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

21.06

Simrishamn

20.00.m

 

Torbjörn Larsson-74, IS Göta

14.09

Helsingborg

21.25.3m

 

Magnus Classon-74, GF Idrott

28.06

Ystad

10000 meter:

34.36.2m

Henrik Nord-73, Ystads IF

10.08

Trelleborg

35.19.0m

Rickard Andersson-73, Heleneholms IF

10.08

Trelleborg

35.44.01

 

Neil Lowrie-77, IS Göta

20.08

Karlskrona

36.04.7m

Tomas Cansund-73, GF Idrott

10.08

Trelleborg

36.20.44

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

20.08

Karlskrona

37.09.2m

Peter Tall-77, Björnstorps IF

10.08

Trelleborg

39.34.7m

Magnus Sjöberg-77, IFK Trelleborg

10.08

Trelleborg

40.44.4m

Ola Sandström-73, Malmö AI

10.08

Trelleborg

52.19.1m

Dennis Due-73, IS Göta

10.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

63.82

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

18.08

Karlskrona

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

 

Höjdhopp:

 

 

 

 

 

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.27

Henrik Falknell-74, FK Athlet

01.06

Glemmingebro

Trestegshopp:

9.23

-0.3

Dennis Due-73, IS Göta

30.07

Aarhus,DEN

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

9.39

+4.3

Dennis Due-73, IS Göta

20.08

Karlskrona

Kula 7,26 kg:

9.92

Mattias Ekborg-75, Höörs IS

03.06

Malmö/S-K

9.36

 

David Hegardt-73, IFK Lund

09.07

Helsingborg

8.87

Martin Pålsson-75, Heleneholms IF

03.06

Malmö/S-K

8.51

Dennis Due-73, IS Göta

03.06

Malmö/S-K

Diskus 2,0 kg:

30.33

David Hegardt-73, IFK Lund

23.07

Ystad

15.93

 

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

12.08

Vittsjö

Slägga 7,26 kg:

31.97

Matias Ekborg-75, Höörs IS

03.06

Malmö/S-K

20.58

 

David Hegardt-73, IFK Lund

20.06

Lund

14.24

Dennis Due-73, IS Göta

03.06

Malmö/S-K

12.60

Martin Pålsson-75, Heleneholms IF

03.06

Malmö/S-K

Spjut 800 gram:

44.66

Mattias Ekborg-75, Höörs IS

19.08

Karlskrona

30.41

David Hegardt-73, IFK Lund

08.07

Helsingborg

28.08

Martin Pålsson-75, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S-K


Vikt 15,88 kg:

 

 

 

 

 

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: