M 40:

100 meter:

12.52

+1.8

Linus Malmborg-74, Heleneholms IF

26.08

Lund

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

 

 

 

 

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

24.81

+2.9

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

11.08

Löttorp

400 meter:

56.93

 

Martin Åkerlöf Exler-78, IS Göta

08.07

Helsingborg

58.21

 

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

22.05

Malmö/He

58.93

 

Magnus Sövgren-75, FK Athlet

02.09

Kristianstad

59.62

 

Anders Rydell-78, Malmö AI

29.07

Hässleholm

60.12

 

Mike Bakker-74, IS Göta

22.05

Malmö/He

60.85

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

22.05

Malmö/He

64.40

 

Pontus Kastberg-77, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

800 meter:

2.06.79

 

Martin Åkerlöf Exler-78, IS Göta

29.07

Hässleholm

2.06.90

 

Gaute Bere-75, Genarps IF

09.06

Trelleborg

2.10.71

 

Anders Rydell-78, Malmö AI

25.07

Karlstad

2.10.84

 

Mike Bakker-74, IS Göta

10.08

Löttorp

2.11.90

 

Olof Persson-76, Malmö AI

10.08

Löttorp

2.16.40

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

09.06

Trelleborg

2.17.58

 

Mikael Fågelborg-78, Björnstorps IF

07.07

Borås

800 meter, manuell tid:

2.19.2m

Tomas Frennesson-76, IS Göta

19.07

Helsingborg

2.22.3m

Rickard Andersson-74, IS Göta

19.07

Helsingborg

2.23.2m

Robert Lillhonga-77, IS Göta

19.07

Helsingborg

2.35.3m

Pontus Kastberg-77, Heleneholms IF

27.08

Malmö/He

1000 meter:

2.46.0m

 

Martin Åkerlöf Exler-78, IS Göt

02.08

Helsingborg

2.51.6m

 

Mike Bakker-74, IS Göta

02.08

Helsingborg

2.57.4m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

02.08

Helsingborg

3.08.1m

 

Rickard Johnsson-74, IS Göta

02.08

Helsingborg

1500 meter:

4.24.22

 

Mike Bakker-74, IS Göta

11.08

Löttorp

4.24.7m

 

Gaute Bere-75, Genarps IF

20.06

Helsingborg

4.26.2m

 

Mikael Fågelborg-78, Björnstorps IF

20.06

Helsingborg

4.32.5m

 

Martin Åkerlöf Exler-78, IS Göta

20.06

Helsingborg

4.33.66

 

Anders Rydell-78, Malmö AI

11.08

Löttorp

4.35.1m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

20.06

Helsingborg

4.42.7m

 

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

20.06

Helsingborg

5.47.7m

 

Magnus Classon-74, GF Idrott

20.06

Helsingborg

1 eng. mil:

5.02.2m

 

Martin Åkerlöf Exler-78, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.04.2m

 

Mike Bakker-74, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.05.6m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.25.4m

 

Tomas Frennesson-76, IS Göta

17.05

Helsingborg

2000 m:

  6.19.9m

 

Martin Åkerlöf Exler-78, IS Göta

31.05

Helsingborg

  6.20.9m

 

Mike Bakker-74, IS Göta

31.05

Helsingborg

  6.29.4m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

31.05

Helsingborg

  6.46.9m

 

Tomas Frennesson-76, IS Göta

31.05

Helsingborg

10.30.0m

Pontus Kastberg-77, Heleneholms IF

28.05

Malmö/He

3000 meter:

  9.41.85

 

Mikael Fågelborg-78, Björnstorps IF

13.06

Ystad

  9.50.1m

 

Mike Bakker-74, IS Göta

20.09

Helsingborg

  9.56.82

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

13.06

Ystad

11.44.2m

Torbjörn Larsson-74, IS Göta

20.09

Helsingborg

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

15.47.9m

Henrik Orre-76, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

16.35.4m

Gaute Bere-75, Genarps IF

24.05

Malmö/He

16.39.8m

Mikael Fågelborg-78, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

16.46.76

 

Tommy Olofsson-76, Andrarums IF

10.08

Löttorp

17.10.0m

Mikael Stagling-75, IS Göta

24.05

Malmö/He

17.57.8m

Peter Tall-77, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

17.58.1m

Martin Edvardsson-75, Ystads IF

24.05

Malmö/He

17.59.4m

Niklas Olausson-78, Heleneholms IF

24.05

Malmö/He

19.47.8m

Pontus Kastberg-77, Heleneholms IF

24.05

Malmö/He

10000 meter:

35.07.6m

Gaute Bere-75, Genarps IF

10.05

Lund

35.16.46

 

Tommy Olofsson-76, Andrarums IF

12.08

Löttorp

36.22.6m

Mikael Stagling-75, IS Göta

10.05

Lund

36.49.78

 

Mike Bakker-74, IS Göta

12.08

Löttorp

39.08.9m

Mika Valkama-76, Heleneholms IF

10.05

Lund

42.39.0m

Pontus Kastberg-77, Heleneholms IF

10.05

Lund

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

62.09

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

07.07

Borås

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.67

 

Johan Boijertz-74, Malmö AI

10.08

Löttorp

1.60

 

Henrik Falknell-74, FK Athlet

09.06

Trelleborg

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

5.09

-1.8

Henrik Falknell-74, FK Athlet

26.08

Lund

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Trestegshopp:

11.05

+0.0

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

12.08

Löttorp

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

9.54

Jens Duvander-74, Åhus FIK

23.09

Åhus

9.11

Mattias Ekborg-77, Höörs IS

06.06

Malmö/S-K

8.76

 

Mikael Wirström-78, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

8.39

Daniel Nydensten-77, Malmö AI

18.08

Malmö/S-K

7.99

 

Jens Thor-75, IFK Helsingborg

23.09

Båstad

Diskus 2,0 kg:

23.82

 

Mikael Wirström-78, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

23.20

Henrik Falknell-74, FK Athlet

01.08

Sjöbo

21.52

Jens Duvander-74, Åhus FIK

23.09

Åhus

15.53

Daniel Nydensten-77, Malmö AI

18.08

Malmö/S-K

Slägga 7,26 kg:

29.01

Mattias Ekborg-77, Höörs IS

06.06

Malmö/S-K

22.10

 

Mikael Wirström-78, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

21.41

Jens Duvander-74, Åhus FIK

23.09

Åhus

10.02

Daniel Nydensten-77, Malmö AI

18.08

Malmö/S-K

Spjut 800 gram:

45.03

Jens Duvander-74, Åhus FIK

23.09

Åhus

40.54

Mattias Ekborg-77, Höörs IS

31.05

Malmö/S-K

26.07

Daniel Nydensten-77, Malmö AI

18.08

Malmö/S-K

21.98

 

Mikael Wirström-78, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K


Vikt 15,88 kg:

6.58

 

Mattias Ekborg-77, Höörs IS

31.05

Malmö/S-K

6.35

Daniel Nydensten-77, Malmö AI

18.08

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

1.280

Daniel Nydensten-77, Malmö AI

18.08

Malmö/S-K

1002 839 1553 2607 635

 

Tiokamp: