M 45:

100 meter:

13.02

+0.7

Nils-Arne Nilsson-60, Eslövs AI

14.08

Helsingborg

13.55

+0.7

Håkan Persson-63, IS Göta

14.08

Helsingborg

13.57

+0.7

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

14.08

Helsingborg

13.61

+0.00

Göran Persson-60, Simrishamns AIF

27.06

Ystad

14.24

+0.7

Marcus Pauckstadt-63, Malmö AI

14.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

27.55

+1.15

Göran Persson-60, Simrishamns AIF

28.06

Ystad

28.21

+1.15

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

28.06

Ystad

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

27.82

+2.06

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

20.08

Lund

28.45

+2.06

Marcus Paukstadt-63, Malmö AI

20.08

Lund

28.54

+2.06

Anders Östman-62, Malmö AI

20.08

Lund

28.69

+2.06

Sven Lindeberg-63, IS Göta

20.08

Lund

28.97

+2.06

Alf Ek-60, Björnstorps IF

20.08

Lund

400 meter:

62.86

Göran Persson-60, Simrishamns AIF

29.06

Ystad

63.12

Anders Östman-62, Malmö AI

29.06

Ystad

64.60

Sven Lindeberg-63, IS Göta

11.06

Eslöv

64.84

Fredrik Cederqvist-61, IS Göta

11.06

Eslöv

65.42

Marcus Paukstadt-63, Malmö AI

03.09

Malmö/He

65.75

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

11.06

Eslöv

800 meter:

2.13.3m

BG Nilensjö-63, IS Göta

22.05

Malmö/He

2.16.87

Anders Östman-62, Malmö AI

27.06

Ystad

2.17.6m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

22.05

Malmö/He

2.18.74

Alf Ek-60, Björnstorps IF

27.06

Ystad

2.18.99

Marcus Paukstadt-63, Malmö AI

31.08

Malmö/He

2.23.76

Lars Radler-63, IS Göta

27.06

Ystad

2.25.36

Fredrik Cederqvist-61, IS Göta

27.06

Ystad

2.29.0m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

22.05

Malmö/He

2.34.1m

Stellan Nilsson-60, IS Göta

22.05

Malmö/He

2.40.7m

Anders Nilsson-63, Ystads IF

03.08

Sjöbo

1000 meter:

3.17.6m

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

3.19.5m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

1500 meter:

4.31.37

BG Nilensjö-63, IS Göta

14.08

Helsingborg

4.32.28

Sven Lindeberg-63, IS Göta

14.08

Helsingborg

4.45.46

Alf Ek-60, Björnstorps IF

28.06

Ystad

4.53.19

Anders Östman-62, Malmö AI

14.08

Helsingborg

5.02.10

Fredrik Cederqvist-61, IS Göta

28.06

Ystad

5.09.94

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

5.11.31

Håkan Persson-63, IS Göta

14.08

Helsingborg

5.15.78

Stellan Nilsson-60, IS Göta

14.08

Helsingborg

5.22.17

Farzad Pakzad-60, Björnstorps IF

14.08

Helsingborg

6.00.5m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

12.05

Malmö/He

1 eng. mil:

5.32.72

Claes Lenngren-63, Ystads IF

09.09

Ystad

5.51.37

Magnus Lindén-59, Ystads IF

09.09

Ystad

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  9.36.29

B-G Nilensjö-63, IS Göta

26.07

Hässleholm

  9.56.56

Sven Lindeberg-63, IS Göta

26.07

Hässleholm

5000 meter:

16.39.26

BG Nilensjö-63, IS Göta

11.07

Helsingborg

17.22.25

Sven Lindeberg-63, IS Göta

27.06

Ystad

17.31.5m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

11.06

Eslöv

18.33.5m

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

11.06

Eslöv

18.36.49

Magnus Lindén-59, Ystads IF

27.06

Ystad

18.39.7m

Alf Ek-60, Björnstorps IF

11.06

Eslöv

19.18.0m

Fredrik Cederqvist-61, IS Göta

11.06

Eslöv

19.20.54

Farzad Pakzad-60, Björnstorps IF

27.06

Ystad

19.40.05

Stellan Nilsson-60, IS Göta

27.06

Ystad

19.43.7m

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

22.09

Malmö/He

10000 meter:

34.08.55

BG Nilensjö-63, IS Göta

13.09

Trelleborg

34.45.80

Sven Lindeberg-63, IS Göta

13.09

Trelleborg

36.48.93

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

29.06

Ystad

38.05.44

Anders Östman-62, Malmö AI

13.09

Trelleborg

38.36.95

Magnus Lindén-59, Ystads IF

29.06

Ystad

38.54.60

Alf Ek-60, Björnstorps IF

13.09

Trelleborg

39.33.32

Farzad Pakzad-60, Björnstorps IF

29.06

Ystad

39.38.68

Stellan Nilsson-60, IS Göta

13.09

Trelleborg

41.09.96

Lars Radler-63, IS Göta

29.06

Ystad

46.30.05

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

71.06

Sven Lindeberg-63, IS Göta

13.09

Trelleborg

72.26

BG Nilensjö-63, IS Göta

13.09

Trelleborg

3000 m hinder 91,4 cm:

11.02.12

Sven Lindeberg-63, IS Göta

28.06

Ystad

Höjdhopp:

 

 

 

 

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

5.55

+0.80

Nils-Arne Nilsson-60, Eslövs AI

28.06

Ystad

4.71

+1.70

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

28.06

Ystad

4.71

+1.7

Anders Nilsson-63, Ystads IF

12.08

Ystad

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.85

+2.2

Anders Nilsson-63, Ystads IF

12.08

Ystad

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 7,26 kg:

  9.62

Dan Lindahl-60, IFK Lund

01.09

Malmö/He

  8.25

Ricard Lindblad-63, Åhus FIK

16.09

Åhus

Diskus 2,0 kg:

33.49

Sten Ahlvin-62, IFK Helsingborg

27.06

Ystad

31.11

Dan Lindahl-60, IFK Lund

30.08

Malmö/S-K

24.44

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

11.06

Eslöv

17.73

Ricard Lindblad-63, Åhus FIK

18.09

Åhus

16.06

Janne Jönsson-60, IFK Lund

15.05

Staffanstorp

Slägga 7,26 kg:

15.91

Janne Jönsson-60, IFK Lund

15.05

Staffanstorp

Spjut 800 gram:

25.27

Ricard Lindblad-63, Åhus FIK

09.09

Åhus


Vikt 15,88 kg:

 

 

 

 

Tiokamp: