M 45:

100 meter:

14.31

-1.8

Lars Radler-63, IS Göta

27.08

Helsingborg

14.72

-1.8

Seven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

27.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

 

 

 

 

 

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

28.02

+2.03

Marcus Paukstadt-63, Mamö AI

12.08

Lund

28.75

+2.03

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

12.08

Lund

32.28

+2.03

Magnus Ericsson-61, IS Göta

12.08

Lund

400 meter:

59.81

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

10.06

Eslöv

61.08

Marcus Paukstadt-63, Malmö AI

10.06

Eslöv

64.68

Fredrik Cederqvist-61, IS Göta

10.06

Eslöv

65.58

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

10.06

Eslöv

67.89

Tomas Jacobsson-61, Eslövs AI

10.06

Eslöv

68.70

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

10.06

Eslöv

800 meter:

2.13.3m

B-G Nilensjö-63, IS Göta

14.05

Malmö/He

2.14.25

 

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

13.06

Vellinge

2.16.30

 

Sven Lindeberg-43, IS Göta

16.08

Ystad

2.19.5m

 

Marcus Pauckstadt-63, Malmö AI

14.05

Malmö/He

2.21.45

 

Alf Ek-60, Björnstorps IF

11.08

Ystad

2.22.6m

 

Anders Östman-62, Malmö AI

14.05

Malmö/He

2.29.0m

 

Christian Jörgensen-64, LK Myran

14.05

Malmö/He

2.32.54

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

11.08

Ystad

2.36.9m

 

Stellan Nilsson-60, IS Göta

14.05

Malmö/He

1000 meter:

2.54.8m

B-G Nilensjö-63, IS Göta

13.09

Klippan

1500 meter:

4.36.35

B-G Nilensjö-63, IS Göta

22.08

Norrtälje

4.50.27

Alf Ek-60, Björnstorps IF

25.07

Hässleholm

4.55.8m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

27.08

Helsingborg

5.12.1m

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

27.08

Helsingborg

5.12.8m

Lars Radler-63, IS Göta

27.08

Helsingborg

5.15.6m

Stellan Nilsson-60, IS Göta

27.08

Helsingborg

5.19.0m

Farzad Pakzad-60, Björnstorps IF

27.08

Helsingborg

1 eng. mil:

5.50.9m

Matthew Prevost-62, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

7.01.5m

 

Kalle Chistoffersen-64, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  9.35.41

B-G Nilensjö-63, IS Göta

26.07

Hässleholm

5000 meter:

16.38.17

B-G Nilensjö-63, IS Göta

26.06

Huddinge

17.47.78

Christian Jörgensen-64, LK Myran

10.06

Eslöv

17.53.47

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

10.06

Eslöv

18.20.51

Anders Östman-62, Malmö AI

10.06

Eslöv

18.29.91

Ove Nettervik-64, Björnstorps IF

10.06

Eslöv

18.41.57

Alf Ek-60, Björnstorps IF

10.06

Eslöv

19.34.04

Fredrik Cederqvist-61, IS Göta

10.06

Eslöv

19.53.41

Stellan Nilsson-60, IS Göta

10.06

Eslöv

20.27.7m

Matthew Prevost-62, Heleneholms IF

21.09

Malmö/He

22.05.6m

Håkan Larsson-62, FK Göingarna

03.09

Tyringe

10000 meter:

36.45.34

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

05.09

Trelleborg

37.24.65

Christian Jörgensen-64, LK Myran

05.09

Trelleborg

40.24.34

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

05.09

Trelleborg

41.08.54

Stellan Nilsson-60, IS Göta

05.09

Trelleborg

44.58.0m

 

Håkan Larsson-62, FK Göingarna

10.09

Tyringe

52.05.0m

 

Lars Davidsson-61, Tyringe SK-69

10.09

Tyringe

54.07.20

Michel Harrysson-62, Eslövs AI

05.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

15743

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

10.10

Ystad

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

70.06

Sven Lindeberg-63, IS Göta

21.08

Norrtälje

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

 

 

 

 

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

4.61

+1.5

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

27.08

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.73

+4.1

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

27.08

Helsingborg

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 7,26 kg:

  9.38

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

25.04

Trelleborg

  9.30

Björn Eischmüller-60, Åhus FIK

17.09

Åhus

  8.27

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

  7.83

Åke Norén-64, Åhus FIK

10.10

Åhus

  7.53

Anders Bengtsson-64, Ängelholms IF

09.08

Varberg

  7.44

Rolf Milvén-61, Åhus FIK

19.09

Åhus

  7.06

Ronny Westelindh-62, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

  6.84

Bengt Nilsson-64, Ängelholms IF

09.08

Varberg

Diskus 2,0 kg:

26.85

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

24.91

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

21.86

Åke Norén-64, Åhus FIK

19.09

Åhus

21.55

Rolf Milvén-61, Åhus FIK

19.09

Åhus

20.71

Anders Isaksson-60, Åhus FIK

15.09

Åhus

20.68

Björn Eischmüller-60, Åhus FIK

15.09

Åhus

20.34

Anders Bengtsson-64, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

19.47

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

01.07

Simrishamn

18.04

Mats Tjernell-64, Hässleholms AIS

21.05

Olofström

15.90

Ronny Westelindh-62, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

Slägga 7,26 kg:

26.40

Åke Norén-64, Åhus FIK

20.09

Åhus

24.61

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

24.54

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

17.81

Anders Bengtsson-64, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

14.98

Ronny Westelindh-62, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

14.37

Rolf Milvén-61, Åhus FIK

19.09

Åhus

Spjut 800 gram:

37.51

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

37.39

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

27.60

Rolf Milvén-61, Åhus FIK

19.09

Åhus

26.98

Åke Norén-64, Åhus FIK

19.09

Åhus

23.22

Ronny Westelindh-62, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

17.79

Anders Bengtsson-64, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm


Vikt 15,88 kg:

 

 

 

 

Tiokamp: