M 45:

100 meter:

13.80

-2.0

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

19.09

Ystad

15.61

-2.0

Johnny Johansson-61, Ystads IF

19.09

Ystad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

28.35

-0.27

Markus Pauckstadt-63, Malmö AI

18.08

Lund

28.40

-0.27

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

18.08

Lund

29.50

-0.27

Sergej Golovko-65, IFK Lund

18.08

Lund

29.60

-1.5

Lars Radler-63, IS Göta

07.08

Löttorp

29.67

-0.27

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

18.08

Lund

31.95

+0.0

Michael Andersson-64, FK Athlet

22.05

Ystad

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

62.08

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

62.76

Björn Tufvesson-64, Ystads IF

02.06

Eslöv

63.25

Ove Jansson-64, Björnstorps IF

02.06

Eslöv

64.86

Lars Radler-63, IS Göta

08.08

Löttorp

68.03

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

02.06

Eslöv

73.49

Mats Johannesson-61, Klippans FK

02.06

Eslöv

800 meter:

2.13.82

BG Nilensjö-63, IS Göta

06.08

Löttorp

2.17.5m

Marcus Pauckstadt-63, Malmö AI

18.05

Malmö/He

2.19.6m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

18.05

Malmö/He

2.24.5m

Björn Tufvesson-64, Ystads IF

18.05

Malmö/He

2.25.9m

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

2.26.5m

Christian Lindahl-65, Ystads IF

18.05

Malmö/He

2.36.2m

Fredrik Cederqvist-61, IS Göta

18.05

Malmö/He

2.43.7m

Hasan Mosaddegh-62, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.38.92

BG Nilensjö-63, IS Göta

19.09

Ystad

4.39.39

Sven Lindeberg-63, IS Göta

19.09

Ystad

5.08.1m

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

6.25.11

Michel Harrysson-62, Eslövs AI

19.09

Ystad

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

6.50.8m

 

Ian Manners-64, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

7.12.3m

 

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

3000 meter:

  9.45.54

BG Nilensjö-63, IS Göta

18.07

Halmstad

  9.52.08

Sven Lindeberg-63, IS Göta

01.08

Hässleholm

5000 meter:

16.56.17

BG Nilensjö-63, IS Göta

09.07

Helsingborg

17.30.63

Sven Lindeberg-63, IS Göta

02.06

Eslöv

17.50.52

Christian Jörgensen-64, LK Myran

02.06

Eslöv

19.45.7m

 

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

27.09

Malmö/He

20.49.5m

Mats Johannesson-61, Klippans FK

27.09

Malmö/He

21.36.2m

Håkan Larsson-62, FK Göingarna

02.09

Tyringe

24.13.4m

Magnus Jönsson-65, Tyringe SK-69

02.09

Tyringe

25.53.7m

Magnus Sturesson-65, Tyringe SK-69

02.09

Tyringe

33.18.0m

Lars Davidsson-61, Tyringe SK-69

02.09

Tyringe

10000 meter:

35.17.44

BG Nilensjö-63, IS Göta

04.09

Trelleborg

36.13.97

Sven Lindeberg-63, IS Göta

08.08

Löttorp

37.34.44

Christian Jörgensen-64, LK Myran

04.09

Trelleborg

40.23.23

Björn Tufvesson-64, Ystads IF

04.09

Trelleborg

40.43.33

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

04.09

Trelleborg

43.35.9m

Mats Johannesson-61, Klippans FK

09.09

Tyringe

44.27.68

Magnus Eriksson-61, IS Göta

08.08

Löttorp

46.01.4m

Håkan Larsson-62, FK Göingarna

09.09

Tyringe

54.51.2m

Magnus Sturesson-65, Tyringe SK-69

09.09

Tyringe

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

68.11

Sven Lindeberg-63, IS Göta

06.08

Löttorp

75.68

BG Nilensjö-63, IS Göta

04.09

Trelleborg

3000 m hinder 91,4 cm:

11.02.38

Sven Lindeberg-63, IS Göta

07.08

Löttorp

14.15.21

Lars Radler-63, IS Göta

07.08

Löttorp

Höjdhopp:

1.37

 

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

3.27

-1.1

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

19.09

Ystad

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 7,26 kg:

10.96

 

Stefan Levin-65, IFK Helsingborg

16.05

Motala

  8.88

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

24.04

Trelleborg

  8.53

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

24.04

Trelleborg

  7.90

Janpeter Sangborn-62, IS Göta

06.08

Löttorp

  7.42

Michael Andersson-64, FK Athlet

22.05

Ystad

  7.19

Åke Norén-64 , Åhus FIK

18.09

Åhus

  6.42

Bengt Nilsson-64, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

  5.87

Mats Klingberg-61, Eslövs AI

22.09

Eslöv

Diskus 2,0 kg:

20.98

Åke Norén-64 , Åhus FIK

18.09

Åhus

19.84

Mats Tjernell-64, Hässleholms AIS

16.05

Olofström

18.44

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

02.06

Eslöv

17.69

Janpeter Sangborn-62, IS Göta

06.08

Löttorp

15.77

Bengt Nilsson-64, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

13.46

Mats Klingberg-61, Eslövs AI

22.09

Eslöv

Slägga 7,26 kg:

40.28

 

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

19.06

Karlshamn

23.06

Åke Norén-64 , Åhus FIK

18.09

Åhus

20.92

Mats Tjernell-64, Hässleholms AIS

19.06

Hässleholm

17.84

Bengt Nilsson-64, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

  8.33

Mats Klingberg-61, Eslövs AI

22.09

Eslöv

Spjut 800 gram:

40.20

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

20.06

Ystad

35.77

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

24.04

Trelleborg

24.26

Åke Norén-64 , Åhus FIK

18.09

Åhus

18.80

Bengt Nilsson-64, Ängelholms IF

18.09

Ängelholm

16.61

Mats Klingberg-61, Eslövs AI

22.09

Eslöv


Vikt 15,88 kg:

 

 

 

 

Tiokamp: