M 45:

100 meter:

 

 

 

 

 

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

29.66

+0.4

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

17.08

Lund

31.27

+0.4

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

17.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

67.30

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

67.39

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

31.08

Eslöv

75.92

Sven-Erik Axelsson-63, IFK Lund

31.08

Eslöv

800 meter:

2.13.7m

Ian Manners-64, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.14.6m

Bo-Göran Nilensjö-63, IS Göta

17.05

Malmö/He

2.15.4m

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

17.05

Malmö/He

2.23.9m

Björn Tufvesson-64, Ystads IF

17.05

Malmö/He

2.26.8m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

17.05

Malmö/He

2.31.1m

Per Svensson-66, Björnstorps IF

17.05

Malmö/He

2.40.1m

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.48.6m

Jan Forsberg-66, LK Myran

17.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.28.72

Bo-Göran Nilensjö-63, IS Göta

06.08

Skellefteå

4.30.5m

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

16.06

Helsingborg

4.40.1m

ian Manners-64, Heleneholms IF

09.05

Malmö/He

5.14.2m

Lars Radler-63, IS Göta

16.06

Helsingborg

5.29.5m

Jan Forsberg-66, LK Myran

16.06

Helsingborg

5.35.8m

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

09.05

Malmö/He

5.48.7m

Tomas Strandberg-64, Malmö AI

16.06

Helsingborg

6.21.0m

Michel Harrysson-62, Eslövs AI

16.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

  9.25.6m

Bo-Göran Nilensjö-63, IS Göta

01.05

Lund

  9.39.6m

Ian Manners-64, Heleneholms IF

01.05

Lund

  9.41.5m

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

01.05

Lund

11.39.0m

 

Jan Forsberg-66, LK Myran

01.05

Lund

12.18.8m

 

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

01.05

Lund

5000 meter:

16.42.60

Bo-Göran Nilensjö-63, IS Göta

01.07

Helsingborg

16.48.09

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

05.08

Skellefteå

17.38.3m

Johan Kronvall-63, Öresund FK

22.05

Halmstad

18.36.47

Sven Lindeberg-63, IS Göta

31.08

Eslöv

19.34.9m

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

21.03.2m

 

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

10000 meter:

35.22.1m

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

17.09

Lund

35.54.9m

Bo-Göran Nilensjö-63, IS Göta

17.09

Lund

37.46.5m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

17.09

Lund

40.43.2m

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

17.09

Lund

41.42.5m

Jan Forsberg-66, LK Myran

17.09

Lund

41.55.45

Stefan Magnusson-65, Malmö Fr. & Sv.

10.09

Liganano,ITA

1 timmes löpning:

13.681

 

Per-Erik Mörk-66, Vittsjö GIK

05.11

Hässleholm

12.602

 

Håkan Larsson-62, Vittsjö GIK

05.11

Hässleholm

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

12.57.39

Stefan Magnusson-65, Malmö Fr. & Sv.

14.09

Lignano,ITA

Höjdhopp:

 

 

 

 

 

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 7,26 kg:

10.79

 

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

01.10

Malmö/S-K

  9.60

 

Inge Blom-65, Heleneholms IF

01.10

Malmö/S-K

  8.15

 

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

17.09

Trelleborg

  8.11

 

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

17.09

Lund

  8.03

 

Anders Isacsson-65, Åhus FIK

13.07

Kristianstad

  8.02

 

Anders Frick-66, Staffanstorps AI

26.12

Staffanstorp

  7.60

Åke Norén-64, Åhus FIK

10.09

Åhus

  6.89

Anders Bengtsson-64, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

  6.44

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

17.09

Lund

Diskus 2,0 kg:

39.33

 

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

12.06

Löttorp

37.10

Glenn Håkansson-66, Öresund FK

22.05

Halmstad

31.38

 

Einar Cronstedt-66, Heleneholms IF

17.08

Malmö/S-K

30.20

 

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

01.10

Malmö/S-K

27.80

 

Inge Blom-65, Heleneholms IF

01.10

Malmö/S-K

24.50

 

Anders Frick-66, Staffanstorps AI

08.08

Staffanstorp

23.59

 

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

17.09

Trelleborg

22.57

Åke Norén-64, Åhus FIK

10.09

Åhus

19.20

 

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

17.71

Anders Bengtsson-64, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

Slägga 7,26 kg:

36.02

 

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

22.05

Motala

28.39

 

Inge Blom-65, Heleneholms IF

01.10

Malmö/S-K

24.93

 

Anders Frick-66, Staffanstorps AI

24.08

Malmö/S-K

23.36

 

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

17.09

Trelleborg

21.82

Kent Borgström-66, FK Athlet

10.08

Ystad

19.63

 

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

01.10

Malmö/S-K

18.45

Åke Norén-64, Åhus FIK

10.09

Åhus

16.42

 

Håkan Petersson-65, IFK Lund

29.05

Göteborg/S

11.48

Anders Bengtsson-64, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

Spjut 800 gram:

51.13

Glenn Håkansson-66, Öresund FK

22.05

Halmstad

41.00

 

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

01.10

Malmö/S-K

33.94

 

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

17.09

Trelleborg

33.45

 

Inge Blom-65, Heleneholms IF

01.10

Malmö/S-K

32.62

 

Anders Frick-66, Staffanstorps AI

08.08

Staffanstorp

28.17

 

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

17.09

Lund

26.13

Åke Norén-64, Åhus FIK

10.09

Åhus

24.54

Rikard Särvegård-65, Heleneholms IF

17.09

Lund

21.45

 

Marco Möhle-66, Eslövs AI

17.06

Eslöv

13.92

Anders Bengtsson-64, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm


Vikt 15,88 kg:

7.20

 

Anders Frick-66, Staffanstorps AI

30.07

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

1.869

Anders Frick-66, Staffanstorps AI

30.07

Malmö/S-K

(2080 750 2242 3104 720)