M 45:

100 meter:

 

 

 

 

 

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

 

 

 

 

 

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

 

 

 

 

800 meter:

2.13.9m

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

22.05

Malmö/He

2.15.8m

B-G Nilensjö-63, IS Göta

22.05

Malmö/He

2.18.91

Mats Åkesson-66, Björnstorps IF

29.07

Hässleholm

2.25.9m

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

22.05

Malmö/He

2.28.3m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

22.05

Malmö/He

2.35.1m

Stefan Magnusson-65, Fr. & Sv., Malmö

22.05

Malmö/He

2.41.1m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

2.42.8m

Jan Forsberg-66, LK Myran

22.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.29.7m

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

07.06

Helsingborg

4.38.70

B-G Nilensjö-63, IS Göta

04.08

Kil

4.53.1m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

07.06

Helsingborg

4.56.3m

Mats Åkesson-66, Björnstorps IF

07.06

Helsingborg

5.02.6m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

5.15.6m

Jens Nilsson-63, IS Göta

07.06

Helsingborg

5.29.5m

Jan Forsberg-66, LK Myran

07.06

Helsingborg

5.33.0m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

1 eng. mil:

5.27.0m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

6.04.0m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

  9.33.9m

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

01.05

Lund

  9.42.90

B-G Nilensjö-63, IS Göta

29.07

Hässleholm

10.10.2m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

01.05

Lund

10.15.8m

Kent Floreng-67, IK Pallas

01.05

Lund

10.20.3m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

01.05

Lund

10.26.3m

Christian Jörgensen-64, IK Pallas

01.05

Lund

11.04.2m

Stefan Magnusson-65, Fr. & Sv., Malmö

01.05

Lund

11.10.4m

Mats Åkesson-66, Björnstorps IF

01.05

Lund

11.59.8m

Jan Forsberg-66, LK Myran

01.05

Lund

5000 meter:

16.25.07

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

03.08

Kil

16.59.39

 

B-G Nilensjö-63, IS Göta

03.08

Kil

18.52.0m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

10.09

Malmö/He

21.06.6m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

10.09

Malmö/He

10000 meter:

34.24.20

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

05.08

Kil

36.09.39

 

B-G Nilensjö-63, IS Göta

05.08

Kil

40.36.0m

 

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

01.09

Trelleborg

43.18.0m

 

Jan Forsberg-66, LK Myran

01.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.29

 

Sergej Golovko-65, IFK Lund

21.07

Lund

Stavhopp:

2.60

 

Vahid Reza Darejati-66, IFK Lund

20.05

Lerum

2.40

 

Kauko Harluniemi-64, IFK Trelleborg

01.09

Trelleborg

Längdhopp:

3.69

-1.6

Hans Edén-64, Åhus FIK

04.09

Åhus

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 7,26 kg:

10.40

Stefan Levin-65, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

  9.91

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

09.06

Malmö/S-K

  9.29

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

15.09

Trelleborg

  9.09

 

Inge Blom-65, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

  8.24

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

15.09

Trelleborg

  7.82

Anders Frick-66, Staffanstorps AI

01.01

Staffanstorp

  7.58

 

Åke Norén-64, Åhus FIK

29.09

Åhus

Diskus 2,0 kg:

38.24

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

34.35

Glenn Håkansson-66, Öresund FK

09.06

Ystad

30.61

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

09.06

Malmö/S-K

32.84

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

15.09

Trelleborg

28.30

 

Inge Blom-65, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

25.29

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

20.05

Linköping

21.39

Åke Norén-64, Åhus FIK

29.09

Åhus

20.94

Anders Frick-66, Staffanstorps AI

01.01

Staffanstorp

16.41

Pierre Månsson-67, Åhus FIK

11.09

Åhus

Slägga 7,26 kg:

38.03

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

30.48

 

Inge Blom-65, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

25.46

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

20.05

Linköping

24.33

Anders Frick-66, Staffanstorps AI

01.01

Staffanstorp

23.10

Åke Norén-64, Åhus FIK

06.10

Åhus

22.46

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

15.09

Trelleborg

20.46

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

09.06

Malmö/S-K

Spjut 800 gram:

41.37

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

09.06

Malmö/S-K

35.84

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

01.09

Trelleborg

34.35

Glenn Håkansson-66, Öresund FK

09.06

Ystad

33.94

 

B-G Nilensjö-63, IS Göta

01.09

Trelleborg

32.91

 

Inge Blom-65, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

32.84

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

15.09

Trelleborg

26.78

Åke Norén-64, Åhus FIK

29.09

Åhus


Vikt 15,88 kg:

  7.72

 

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

09.06

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

2.443

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

09.06

Malmö/S-K

(2046 991 3061 4137 772)