M 45:

100 meter:

13.93

-4.1

Johan Wikström-68, Ystads IF

12.06

Helsingborg

14.79

-4.1

Adam Crona-68, IS Göta

12.06

Helsingborg

15.42

-1.5

Ronny Tullgren-67, Klippans FK

29.09

Klippan

15.98

-4.1

Daniel Kroné-65, Ystads IF

12.06

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

27.32

+0.1

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

10.09

Vittsjö

27.51

+0.1

Mats Fredriksson-68, Vittsjö GIK

10.09

Vittsjö

28.29

+0.1

Mats Åkesson-66, Björnstorps IF

10.09

Vittsjö

28.61

-1.0

Johan Wikström-68, Ystads IF

01.09

Ystad

29.04

+0.1

Adam Crona-68, IS Göta

10.09

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

27.19

+2.4

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

07.09

Katrineholm

31.07

+2.5

Michel Harrysson-62, Eslövs AI

27.07

Hässleholm

400 meter:

61.47

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

01.08

Ystad

65.44

 

Mats Åkesson-66, Björnstorps IF

01.08

Ystad

67.87

 

Tony Jönsson-65, IS Göta

18.08

Ängelholm

800 meter:

2.17.3m

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

07.05

Malmö/He

2.25.6m

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

07.05

Malmö/He

2.26.63

 

Mats Åkesson-66, Björnstorps IF

18.08

Ängelholm

2.31.3m

Christian Jörgensen-64, IK Pallas

07.05

Malmö/He

2.34.2m

Per Svensson-66, Björnstorps IF

07.05

Malmö/He

2.38.1m

Stefan Magnusson-65, Fr. & Sv., Malmö

07.05

Malmö/He

2.41.1m

Jan Forsberg-66, LK Myran

07.05

Malmö/He

2.43.6m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

2.45.0m

Adam Crona-68, IS Göta

07.05

Malmö/He

2.55.1m

Hans Edén-64, Åhus FIK

05.09

Åhus

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.49.69

 

Patric Astrén-68, Ryssbergets IK

12.06

Helsingborg

4.56.5m

 

Henrik Höglind-68, Åhus FIK

17.09

Åhus

4.58.73

 

Per Rudqvist-66, IS Göta

12.06

Helsingborg

4.58.91

Christian Jörgensen-64, IK Pallas

12.06

Helsingborg

5.01.08

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

12.06

Helsingborg

5.22.0m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

5.26.26

Jan Forsberg-66, LK Myran

12.06

Helsingborg

5.32.68

Per Svensson-66, Björnstorps IF

12.06

Helsingborg

5.43.12

Daniel Kroné-65, Ystads IF

12.06

Helsingborg

6.11.3m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

7.47.2m

 

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

19.08

Malmö/He

7.59.3m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

19.08

Malmö/He

8.23.3m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

19.08

Malmö/He

3000 meter:

10.08.1m

 

Patric Astrén-68, Ryssbergets IK

01.05

Lund

10.29.2m

Christian Jörgensen-64, IK Pallas

01.05

Lund

10.54.0m

Stefan Magnusson-65, Fr. & Sv., Malmö

01.05

Lund

10.55.7m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

01.05

Lund

11.05.1m

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

01.05

Lund

11.48.1m

Thomas Fredriksson-66, GF Idrott

01.05

Lund

11.53.8m

Jan Forsberg-66, LK Myran

01.05

Lund

13.02.5m

Daniel Kroné-65, Ystads IF

01.05

Lund

5000 meter:

16.42.06

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

18.08

Gävle

17.32.4m

Per Rollmark-68, IS Göta

22.08

Helsingborg

17.56.5m

Patrik Astrén-68, Ryssbergets IK

22.08

Helsingborg

18.22.3m

Christian Jörgensen-64, IK Pallas

22.08

Helsingborg

19.42.1m

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

22.08

Helsingborg

20.15.7m

Jan Forsberg-66, LK Myran

22.08

Helsingborg

21.06.9m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

09.09

Malmö/He

21.09.1m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

09.09

Malmö/He

21.54.6m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

09.09

Malmö/He

23.41.61

Stefan Levin-65, IFK Helsingborg

01.05

Motala

10000 meter:

36.49.0m

Patrik Astrén-68, Ryssbergets IK

07.09

Trelleborg

38.49.9m

Christian Jörgensen-64, IK Pallas

07.09

Trelleborg

40.12.2m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

07.09

Trelleborg

41.03.0m

Stefan Magnusson-65, Fr. & Sv., Malmö

07.09

Trelleborg

41.31.0m

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

07.09

Trelleborg

43.41.0m

Jan Forsberg-66, LK Myran

07.09

Trelleborg

45.36.0m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

07.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.50

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

25.06

Simrishamn

1.50

 

- " -

01.09

Ystad

1.25

 

Adam Crona-68, IS Göta

10.09

Vittsjö

1.20

Åke Norén-64, Åhus FIK

10.09

Åhus

Stavhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp:

5.05

+0.2

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

01.08

Ystad

4.16

-0.4

Ronny Tullgren-67, Klippans FK

29.09

Klippan

4.03

+1.7

Adam Crona-68, IS Göta

12.06

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.87

+2.7

Johan Wikström-68, Ystads IF

12.06

Helsingborg

4.18

+2.2

Adam Crona-68, IS Göta

12.06

Helsingborg

Trestegshopp:

10.00

+0.2

Johan Wikström-68, Ystads IF

25.06

Simrishamn

  8.26

+1.2

Adam Crona-68, IS Göta

07.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 7,26 kg:

11.02

 

Stefan Levin-65, IFK Helsingborg

24.08

Helsingborg

10.65

 

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

25.08

Åhus

  9.88

Björn Grönwall-65, Öresund FK

05.06

Vellinge

  9.83

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

28.09

Malmö/S-K

  9.70

Johan Wikström-68, Ystads IF

09.06

Ystad

  9.02

 

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

07.09

Trelleborg

  8.61

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

  8.28

 

Adam Crona-68, IS Göta

07.09

Trelleborg

  8.19

 

Ronny Tullgren-67, Klippans FK

29.09

Klippan

  7.76

 

Pierre Månsson-67, Åhus FIK

29.09

Åhus

Diskus 2,0 kg:

39.78

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

01.06

Motala

30.98

Björn Grönwall-65, Öresund FK

05.06

Vellinge

30.42

Johan Wikström-68, Ystads IF

09.06

Ystad

30.00

 

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

25.08

Åhus

29.19

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

28.09

Malmö/S-K

23.39

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

22.43

 

Åke Norén-64, Åhus FIK

25.08

Åhus

19.45

 

Pierre Månsson-67, Åhus FIK

29.09

Åhus

15.34

 

Per Hökfelt-66, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

12.26

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

07.09

Katrineholm

Slägga 7,26 kg:

35.63

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

01.06

Motala

28.48

 

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

25.08

Åhus

26.08

Johan Wikström-68, Ystads IF

12.06

Helsingborg

25.35

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

23.95

 

Åke Norén-64, Åhus FIK

25.08

Åhus

17.83

 

Pierre Månsson-67, Åhus FIK

29.09

Åhus

17.71

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

28.09

Malmö/S-K

10.76

 

Per Hökfelt-66, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm

Spjut 800 gram:

40.60

Johan Wikström-68, Ystads IF

05.05

Sjöbo

39.38

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

28.09

Malmö/S-K

38.00

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

07.09

Trelleborg

33.37

Björn Grönwall-65, Öresund FK

12.06

Vellinge

31.39

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

07.09

Katrineholm

31.20

 

Jonas Carlström-68, Åhus FIK

25.08

Åhus

26.39

 

Adam Crona-68, IS Göta

07.09

Trelleborg

23.60

 

Åke Norén-64, Åhus FIK

25.08

Åhus

18.78

 

Pierre Månsson-67, Åhus FIK

29.09

Åhus

17.30

 

Per Hökfelt-66, Ängelholms IF

08.09

Ängelholm


Vikt 15,88 kg:

 

 

 

 

 

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Femkamp:

2.261

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

07.09

Katrineholm

482 (+1.6) 3139 27.19 (+2.4) 1226 5.21.67