M 45:

100 meter:

13.28

+0.4

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

08.06

Ystad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

12.69

+2.8

Johan Ramm-Ericsson-69, Malmö AI

18.06

Helsingborg

12.76

+2.8

Jonas Reingold-69, IFK Lund

18.06

Helsingborg

12.95

+2.8

Fabian Skärvad-69, IFK Lund

18.06

Helsingborg

13.05

+2.8

Mats Fredriksson-68, Vittsjö GIK

18.06

Helsingborg

13.46

+2.8

Greger Jönsson-69, IS Göta

18.06

Helsingborg

14.00

-3.5

Ronald Stein-69, Björnstorps IF

04.08

Ystad

14.49

+2.8

Adam Crona-68, IS Göta

18.06

Helsingborg

200 meter:

26.97

-3.0

Mats Fredriksson-68, Vittsjö GIK

05.07

Helsingborg

27.61

+1.8

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

31.05

Trelleborg

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

28.33

+3.0

Johan Wikström-68, Ystads IF

26.07

Huddinge

400 meter:

58.78

Mats Fredriksson-68, Vittsjö GIK

15.06

Kalmar

62.34

Ronald Stein-69, Björnstorps IF

04.08

Ystad

800 meter:

2.29.56

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

31.05

Trelleborg

800 meter, manuell tid:

2.12.1m

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

24.06

Simrishamn

2.23.2m

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

21.05

Malmö/He

2.25.7m

Ronald Stein-69, Björnstorps IF

21.05

Malmö/He

2.36.2m

Stefan Magnusson-65, Fr. & Sv., Malmö

21.05

Malmö/He

2.37.4m

Jan Forsberg-66, LK Myran

21.05

Malmö/He

2.37.9m

Adam Crona-68, IS Göta

21.05

Malmö/He

2.41.9m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

21.05

Malmö/He

1000 meter:

2.47.7m

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

17.07

Helsingborg

2.55.4m

 

Niklas Lovén-69, IS Göta

17.07

Helsingborg

3.13.5m

 

Daniel Jorme-65, IS Göta

17.07

Helsingborg

3.28.2m

 

Magnus Steen-68, IS Göta

17.07

Helsingborg

3.31.2m

 

Greger Jönsson-69, IS Göta

17.07

Helsingborg

1500 meter:

4.28.33

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

26.07

Huddinge

4.44.54

Niklas Lovén-69, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.49.88

Per Rollmark-68, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.58.16

Henric Henrysson-68, IS Göta

18.06

Helsingborg

5.24.61

Niclas Martell-67, IS Göta

18.06

Helsingborg

5.31.15

Jan Forsberg-66, LK Myran

18.06

Helsingborg

5.35.11

Greger Jönsson-69, IS Göta

18.06

Helsingborg

5.36.1m

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

21.05

Glemmingebro

5.41.5m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

05.05

Malmö/He

5.43.80

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

18.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

  9.40.4m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

29.05

Lund

  9.48.1m

 

Per Rollmark-68, IS Göta

29.05

Lund

10.23.8m

 

Niklas Lovén-69, IS Göta

29.05

Lund

11.02.9m

Ronald Stein-69, Björnstorps IF

29.05

Lund

11.17.7m

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

29.05

Lund

11.25.1m

Thomas Fredriksson-66, GF Idrott

29.05

Lund

12.57.13

 

Patrik Böjlind-68, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

5000 meter:

16.39.91

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

08.06

Ystad

17.52.8m

Tony Lavesson-68, IS Göta

07.08

Helsingborg

18.17.4m

Per Rudqvist-66, IS Göta

07.08

Helsingborg

18.32.4m

Henric Henrysson-68, IS Göta

07.08

Helsingborg

18.34.2m

Johan Kesten-67, IS Göta

07.08

Helsingborg

18.53.4m

Stephen Murray-66, Hälsostudions IF

07.08

Helsingborg

19.12.0m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

07.08

Helsingborg

19.30.0m

Thomas Fredriksson-66, GF Idrott

07.08

Helsingborg

19.39.0m

Ronald Stein-69, Björnstorps IF

07.08

Helsingborg

19.43.8m

Magnus Steen-68, IS Göta

07.08

Helsingborg

10000 meter:

34.56.5m

Stefan Pettersson-45, Ystads IF

14.08

Trelleborg

39.14.4m

Stephen Murray-66, Hälsostudions IF

14.08

Trelleborg

40.17.0m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

14.08

Trelleborg

42.13.3m

Jan Forsberg-66, LK Myran

14.08

Trelleborg

43.24.0m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

14.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

21.12 §

-3.6

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

04.08

Ystad

22.93 §

-3.6

Johan Wiksröm-68, Ystads IF

04.08

Ystad

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

74.02

Johan Wikström-68, Ystads IF

25.07

Huddinge

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.45

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

09.08

Hässleholm

1.42

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

27.07

Huddinge

1.08

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

09.08

Hässleholm

Stavhopp:

2.95

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

04.08

Ystad

2.75

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

04.08

Ystad

Längdhopp:

5.27

+1.7

Jonas Reingold-69, IFK Lund

18.06

Helsingborg

5.02

+1.9

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

31.05

Trelleborg

4.79

+1.9

Greger Jönsson-69, IS Göta

18.06

Helsingborg

3.97

+2.0

Adam Crona-68, IS Göta

18.06

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

10.17

-0.8

Johan Wiksröm-68, Ystads IF

27.07

Huddinge

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

11.17

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

10.05

Malmö/S-K

10.75

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

21.05

Glemmingebro

  9.84

Björn Grönwall-65, Öresund FK

04.10

Malmö/S-K

  9.60

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

21.05

Glemmingebro

  8.66

 

Rune Brandt-68, Eslövs AI

04.10

Eslöv

  5.78

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

04.10

Malmö/S-K

Diskus 2,0 kg:

31.29

Björn Grönwall-65, Öresund FK

04.10

Malmö/S-K

31.00

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

21.05

Glemmingebro

30.56

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

10.05

Malmö/S-K

28.44

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

25.07

Huddinge

18.27

 

Rune Brandt-68, Eslövs AI

04.10

Eslöv

15.93

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

09.08

Hässleholm

Slägga 7,26 kg:

32.96

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

26.07

Huddinge

24.62

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

14.06

Malmö/S-K

16.79

 

Rune Brandt-68, Eslövs AI

04.10

Eslöv

16.17

Björn Grönwall-65, Öresund FK

04.10

Malmö/S-K

  6.20

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

04.10

Malmö/S-K

Spjut 800 gram:

42.67

 

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

31.08

Lund

42.32

 

Rune Brandt-68, Eslövs AI

27.07

Huddinge

40.23

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

14.06

Malmö/S-K

38.35

 

Rune Brandt-68, Eslövs AI

04.10

Eslöv

37.43

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

08.06

Ystad

35.03

Björn Grönwall-65, Öresund FK

04.10

Malmö/S-K

36.32

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

31.05

Trelleborg

28.56

Patrik Helgesson-69, Åhus FIK

11.09

Åhus

17.78

Pierre Månsson-67, Åhus FIK

11.09

Åhus

14.76

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

04.10

Malmö/S-K


Vikt 15,88 kg:

11.91

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

10.05

Malmö/S-K

10.40

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

14.06

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

2.379

Johan Wikström-68, Ystads IF

02.08

Malmö/S-K

2429 885 2947 3710 832

 

Femkamp: