M 45:

100 meter:

12.57

+1.7

Johan Ramm-Ericsson-69, Malmö AI

24.05

Eslöv

13.29

+1.5

Mats Fredriksson-68, Vittsjö GIK

17.05

Olofström

14.09

-0.2

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

19.09

Varberg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

13.74

+2.3

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

24.07

Uddevalla

200 meter:

26.59

+2.0

Mats Fredriksson-68, Vittsjö GIK

06.06

Trelleborg

29.81

-1.2

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

25.07

Uddevalla

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

26.85

+2.8

Greger Jönsson-69, IS Göta

16.08

Ängelholm

28.68

+1.6

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

05.09

Huddinge

28.85

+3.3

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

22.08

Vittsjö

400 meter:

60.26

 

Mats Fredriksson-68, Vittsjö GIK

24.05

Eslöv

65.05

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

04.08

Ystad

800 meter:

2.08.28

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

06.08

Lyon,FRA

2.15.60

 

Jens Persson-70, Ystads IF

20.05

Malmö/He

2.31.50

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

20.05

Malmö/He

2.36.98

 

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

20.05

Malmö/He

2.40.12

 

Jan Forsberg-66, LK Myran

20.05

Malmö/He

2.51.79

 

Jonas Stål-68, Genarps IF

20.05

Malmö/He

800 meter, manuell tid:

2.18.8m

 

Per Dreifaldt-69, Åhus FIK

10.09

Åhus

2.35.0m

Mats Fredriksson-68, Vittsjö GIK

30.05

Ystad

1000 meter:

2.45.95

 

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

28.06

Halmstad

1500 meter:

4.26.73

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

11.07

Helsingborg

5.12.14

 

Stephen Murray-66, Fr. & Sv., Eslöv

27.08

Ystad

5.18.0m

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

27.08

Ystad

5.24.2m

 

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

25.05

Malmö/He

5.28.0m

 

Jan Forberg-66, LK Myran

27.08

Ystad

5.34.0m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

27.08

Ystad

5.35.93

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

05.09

Huddinge

5.57.0m

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

27.08

Ystad

1 eng. mil:

6.00.4m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

10.08

Malmö/He

6.23.1m

 

Jonas Ståhl-68, Genarps IF

10.08

Malmö/He

6.32.5m

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

10.08

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

  9.48.6m

 

Jens Persson-70, Ystads IF

14.05

Lund

10.16.2m

 

Patrik Astrén-68, Ryssbergets IK

14.05

Lund

10.33.2m

 

Lars Jönsson-68, Ryssbergets IK

14.05

Lund

10.48.27

 

Per Dreifaldt-69, Åhus FIK

08.07

Kristianstad

11.00.1m

 

Stephen Murray-66, Fr. & Sv., Eslöv

14.05

Lund

11.11.8m

 

Thomas Hoff-70, GF Idrott

14.05

Lund

11.30.2m

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

14.05

Lund

11.39.6m

 

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

14.05

Lund

11.52.1m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

14.05

Lund

11.54.6m

 

Jan Forsberg-66, LK Myran

14.05

Lund

5000 meter:

16.58.76

 

Jens Persson-70, Ystads IF

04.08

Ystad

17.10.2m

Tony Lavesson-68, IS Göta

04.06

Helsingborg

18.11.8m

 

Lars Jönsson-68, Ryssbergets IK

04.06

Helsingborg

18.29.4m

 

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

04.06

Helsingborg

18.36.5m

 

Stephen Murray-66, Fr. & Sv., Eslöv

04.06

Helsingborg

19.10.4m

 

Fredrik Aplander-69, IS Göta

04.06

Helsingborg

19.13.2m

 

Thomas Hoff-70, GF Idrott

04.06

Helsingborg

19.44.8m

 

Thomas Fredriksson-66, GF Idrott

04.06

Helsingborg

20.01.2m

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

04.06

Helsingborg

20.06.2m

 

Martin Johansson-67, Heleneholms IF

14.09

Malmö/He

10000 meter:

38.54.4m

Stephen Murray-66, Fr. & S,, Eslöv

06.08

Trelleborg

39.35.8m

 

Lars Jönsson-68, Ryssbergets IK

06.08

Trelleborg

43.16.6m

 

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

06.08

Trelleborg

44.21.9m

 

Jan Forsberg-66, LK Myran

06.08

Trelleborg

44.50.8m

 

Jonas Ståhl-68, Genarps IF

06.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

20.94

+2.8

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

22.08

Vittsjö

21.07

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

26.07

Uddevalla

400 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

13.26.92

Carl Hofvendal-70, IS Göta

16.08

Ängeholm

Höjdhopp:

1.65

Anders Egle-69, Simrishamns AIF

19.07

Ystad

1.46

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

30.05

Ystad

1.46

- " -

24.07

Uddevalla

1.42

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

19.09

Varberg

1.06

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

22.08

Vittsjö

Stavhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp:

5.71

+0.0

Anders Egle-69, Simrishamns AIF

19.07

Ystad

5.05

+1.5

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

05.09

Huddinge

2.60

-0.5

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

19.09

Varberg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.94

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

30.05

Ystad

3.28

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

30.05

Ystad

Trestegshopp:

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

12.82

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

12.08

Malmö/S-K

11.21

 

Patrik Pettersson-68, Vittsjö GIK

16.08

Löttorp

10.28

 

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

17.09

Åhus

  9.67

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

19.09

Varberg

  9.64

Lars Hallberg-70, Hässleholms AIS

16.08

Ängelholm

  9.44

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

16.05

Malmö/S-K

  7.66

 

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

  6.28

 

Jens Svensson-69, Åhus FIK

26.09

Åhus

  6.24

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

27.06

Malmö/S-K

Diskus 2,0 kg:

35.62

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

16.05

Malmö/S-K

30.47

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

16.05

Malmö/S-K

29.06

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

30.05

Ystad

29.00

 

Patrik Pettersson-68, Vittsjö GIK

30.05

Hässleholm

22.58

 

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

20.09

Åhus

19.38

 

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

17.77

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

22.08

Vittsjö

15.48

 

Jens Svensson-69, Åhus FIK

26.09

Åhus

15.25

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

05.09

Huddinge

Slägga 7,26 kg:

40.39

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

05.08

Malmö/S-K

30.79

 

Patrik Pettersson-68, Vittsjö GIK

16.08

Löttorp

21.96

 

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

20.09

Åhus

17.62

 

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

12.32

 

Jens Svensson-69, Åhus FIK

26.09

Åhus

10.24

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

10.10

Malmö/S-K

Spjut 800 gram:

37.17

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

13.06

Malmö/S-K

36.79

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

20.09

Varberg

36.05

 

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

20.09

Åhus

34.70

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

19.09

Malmö/S-K

29.81

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

05.09

Huddinge

28.13

 

Jens Svensson-69, Åhus FIK

26.09

Åhus

27.90

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

10.09

Åhus

26.90

Tomas Andersson-66, Åhus FIK

10.09

Åhus

25.44

 

Mats Ulfwinger-69, Ängelholms IF

12.09

Ängelholm

13.40

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

13.06

Malmö/S-K


Vikt 15,88 kg:

12.26

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

30.05

Ystad

12.26

 

- " -

27.06

Malmö/S-K

11.26

 

Patrik Pettersson-68, Vittsjö GIK

25.07

Uddevalla

  9.22

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

16.05

Malmö/S-K

  5.05

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

12.09

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

3.259

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

29.08

Malmö/S-K

3907 1228 3463 3397 1222

 

  861

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

29.08

Malmö/S-K

740 592 1503 1173 467

 

Femkamp:

2.170

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

05.09

Huddinge

 

505 (+1.5) 2981 28.68 (+1.6) 1525 5.35.93

 

Tiokamp:

2.496

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

19/20.09

Varberg

14.09 (-0.2) 260 (-0.5) 967 142 X
X 2524 X 3679 X