M 45:

100 meter:

13.43

-1.2

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

17.09

Varberg

13.75

-0.4

Max Linde-70, Björnstorps IF

22.05

Eslöv

13.89

+2.0

Magnus Jiwestam Persson-70, Åhus FIK

06.07

Kristianstad

14.60

-0.2

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

10.07

Helsingborg

14.65

+1.9

Fredrik Lago-71, Gearps IF

04.06

Trelleborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

26.76

+1.4

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

19.06

Halmstad

29.67

+2.0

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

09.07

Helsingborg

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

61.24

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

22.05

Eslöv

63.87

Per Dreifaldt-69, Åhus FIK

06.07

Kristianstad

63.94

 

Max Linde-70, Björnstorps IF

22.05

Eslöv

64.54

 

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

19.06

Vellinge

66.72

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

22.05

Eslöv

66.94

 

Laurent Leloup-71, Genarps IF

22.05

Eslöv

800 meter:

2.07.66

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

12.06

Hvidovre,DEN

2.28.53

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

25.09

Tranås

800 meter, manuell tid:

2.19.7m

Per Dreifaldt-69, Åhus FIK

08.08

Kristianstad

2.27.1m

Mats Bjurgren-70, IK Pallas

11.05

Malmö/He

2.28.2m

Max Lundberg-70, LK Myran

11.05

Malmö/He

2.30.7m

Roger Szymako-71, Åhus FIK

08.09

Åhus

2.31.4m

Gustav Sande-69, Genarps IF

11.05

Malmö/He

2.32.0m

Henrik Höglind-68, Åhus FIK

08.09

Åhus

2.32.8m

Max Linde-70, Björnstorps IF

11.05

Malmö/He

2.33.5m

Jesper Oredsson-70, Genarps IF

11.05

Malmö/He

2.40.6m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

11.05

Malmö/He

2.49.8m

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

08.09

Åhus

1000 meter:

2.55.9m

Toru Shingai-69, IS Göta

14.07

elsingborg

3.18.1m

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

14.07

elsingborg

3.20.3m

 

Niclas Martell-67, IS Göta

14.07

Helsingborg

3.21.4m

Patrik Olsson-70, IS Göta

14.07

elsingborg

3.22.2m

Mattias Carlsson-69, IS Göta

14.07

elsingborg

1500 meter:.

4.36.79

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

03.07

Odense,DEN

4.47.9m

Max Lundberg-70, LK Myran

15.09

Helsingborg

4.48.6m

Niklas Lovén-69, IS Göta

15.09

Helsingborg

4.49.6m

Per Dreifaldt-69, Åhus FIK

20.09

Åhus

4.50.7m

Johan Olsson-70, IS Göta

15.09

Helsingborg

4.50.7m

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

15.09

Helsingborg

4.54.9m

Tony Lavesson-68, IS Göta

15.09

Helsingborg

4.59.7m

Henrik Höglind-68, Åhus FIK

20.09

Åhus

5.08.9m

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

15.09

Helsingborg

5.20.9m

Mattias Fineman-70, IS Göta

15.09

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

6.21.6m

 

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

15.08

Malmö/He

7.15.0m

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

15.08

Malmö/He

9.06.4m

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

15.08

Malmö/He

3000 meter:

  9.50.4m

 

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

05.05

Lund

10.08.9m

 

Max Lundberg-70, LK Myran

05.05

Lund

10.10.3m

 

Patrik Astrén-68, Ryssbergets IK

05.05

Lund

10.16.4m

 

Lars Jönsson-68, Ryssbergets IK

05.05

Lund

10.42.07

Per Dreifaldt-69, Åhus FIK

06.07

Kristianstad

11.09.9m

 

Thomas Hoff-70, GF Idrott

05.05

Lund

11.20.1m

 

Håkan Ekfors-68, Björnstorps IF

05.05

Lund

11.29.0m

 

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

05.05

Lund

11.32.7m

 

Jörgen Hejde-68, Genarps IF

05.05

Lund

11.48.6m

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

05.05

Lund

5000 meter:

17.20.19

Jens Persson-70, Ystads IF

16.06

Ystad

17.36.55

Max Lundberg-70, LK Myran

16.06

Ystad

18.47.4m

 

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

09.06

Helsingborg

19.28.45

Thomas Hoff-70, GF Idrott

16.06

Ystad

19.50.21

Gustav Sande-69, Genarps IF

16.06

Ystad

24.45.4m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

10000 meter:

35.58.5m

Max Lundberg-70, LK Myran

11.08

Trelleborg

36.05.8m

Jens Persson-70, Ystads IF

11.08

Trelleborg

42.57.8m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

11.08

Trelleborg

43.10.1m

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

22.38 §

+0.0

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

18.09

Varberg

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

11.42.70

Max Lundberg-70, LK Myran

02.07

Odense,DEN

Höjdhopp:

1.55

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

13.09

Åhus

1.48

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

17.09

Varberg

Stavhopp:

2.25

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

18.09

Varberg

Längdhopp:

4.88

-1.2

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

17.09

Varberg

4.20

+1.4

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

06.09

Åhus

3.40

+1.2

Roger Szymarsko-71, Åhus FIK

06.09

Åhus

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

9.22

+0.7

Erik Månsson-71, Åhus FIK

18.09

Åhus

8.31

+0.8

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

18.09

Åhus

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

11.72

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

11.42

Robert Wärff-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

10.80

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

13.08

Göteborg/S

10.42

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

17.09

Varberg

10.12

 

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

18.09

Åhus

  9.18

 

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

05.06

Kalmar

  7.25

 

Rickard Kjellin-71, Eslövs IF

11.09

Eslöv

  7.18

Roger Szymarsko-71, Åhus FIK

15.09

Åhus

  5.91

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

04.06

Malmö/S-K

Diskus 2,0 kg:

40.56

Robert Wärff-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

35.17

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

25.05

Malmö/S-K

27.81

Rickard Kjellin-71, Eslövs IF

11.09

Eslöv

27.15

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

18.09

Varberg

26.32

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

05.06

Ljungby

22.96

Magnus Jiwestam-70. Åhus FIK

20.07

Vittsjö

22.88

 

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

24.09

Åhus

15.68

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

28.05

Malmö/S-K

Slägga 7,26 kg:

36.94

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

35.53

Robert Wärff-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

31.82

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

13.08

Göteborg/S

20.44

 

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

18.09

Åhus

16.64

Rickard Kjellin-71, Eslövs IF

11.09

Eslöv

16.13

 

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

18.09

Åhus

  9.53

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

30.04

Malmö/S-K

Spjut 800 gram:

50.22

Robert Wärff-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

46.07

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

27.08

Lund

40.47

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

18.09

Varberg

39.01

Lars Hallberg-70, Hässleholms AIS

05.06

Klippan

38.78

 

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

24.09

Åhus

36.40

Rickard Kjellin-71, Eslövs IF

11.09

Eslöv

32.75

Niclas Amneskog-69, Klippans FK

05.06

Klippan

32.44

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

28.23

 

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

08.09

Åhus

12.72

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

28.05

Malmö/S-K


Vikt 15,88 kg:

10.94

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

30.04

Malmö/S-K

  5.03

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

28.05

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Femkamp:

 

 

 

 

 

 

 

Tiokamp:

4.822 §

Fredrik Lindvall-67,Ystads IF

17/18.09

Varberg

 

13.43 (-1.2) 488 (-1.2) 1042 148 62.41
22.38 (+0.0) 2715 225 4047 5.50.91