M 45:

100 meter:

13.55

+1.0

Erik Månsson-71, Åhus FIK

05.07

Kristianstad

13.97

+1.4

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

27.07

Aarhus,DEN

14.33

+0.5

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

09.07

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

26.51

+1.2

Jörgen Olsson-72, Björnstorps IF

29.07

Hässleholm

28.09

-1.3

Erik Månsson-71, Åhus FIK

12.08

Vittsjö

28.77

+1.4

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

08.07

Helsingborg

30.52

-1.3

Gustav Sande-69, Genarps IF

12.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

28.52

+3.2

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

19.08

Karlskrona

400 meter:

56.39

 

Jörgen Olsson-72, Björnstorps IF

20.08

Karlskrona

62.02

 

Erik Månsson-71, Åhus FIK

05.07

Kristianstad

64.02

 

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

20.08

Karlskrona

65.50

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

14.05

Eslöv

69.12

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

27.07

Aarhus,DEN

800 meter:

2.08.16

 

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

03.08

Aarhus,DEN

2.12.68

 

Jörgen Olsson-72, Björnstorps IF

18.08

Karlskrona

2.16.32

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

02.07

Göteborg/U

2.21.80

 

Erik Månsson-71, Åhus FIK

18.08

Karlskrona

2.33.51

Gustav Sande-69, Genarps IF

10.05

Malmö/He

2.35.76

Fredrik Stålhandske-72, Höörs IF

10.05

Malmö/He

2.35.77

 

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

07.07

Helsingborg

2.47.36

 

Mats Åkesson-72, Malmö AI

18.08

Karlskrona

2.59.45

Erik Svenonius-72, Björnstorps IF

10.05

Malmö/He

3.10.80

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

800 meter, manuell tid:

2.14.5m

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

05.08

Lund

2.32.0m

 

Henric Höglind-68, Åhus FIK

07.09

Åhus

2.55.1m

 

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

07.09

Åhus

1000 meter:

2.52.6m

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

03.08

Helsingborg

3.22.4m

 

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.29.2m

 

Sami Nahkala-72, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.44.8m

Niklas Appelberg-70, IS Göta

03.08

Helsingborg

1500 meter:.

4.24.0m

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

18.06

Helsingborg

4.32.6m

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

4.51.14

 

Per Dreifaldt-69, Åhus FIK

19.08

Karlskrona

5.00.8m

 

Max Lundberg-70, LK Myran

18.06

Helsingborg

5.07.1m

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

18.06

Helsingborg

5.09.6m

Erik Månsson-71, Åhus FIK

19.09

Åhus

5.12.6m

 

Mattias Fineman-70, IS Göta

18.06

Helsingborg

5.14.8m

 

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

5.14.9m

 

Mattias Carlsson-69, IS Göta

18.06

Helsingborg

5.39.7m

 

Mats Nilsson-70, Heleneholms IF

24.04

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

  9.43.3m

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

25.05

Lund

  9.48.4m

 

Mats Aaman-72, IK Pallas

25.05

Lund

  9.58.0m

 

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

25.05

Lund

10.21.3m

 

Max Lundberg-70, LK Myran

25.05

Lund

10.22.5m

 

Patrik Astrén-68, Ryssbergets IK

25.05

Lund

10.36.32

 

Henrik Höglind-68, Åhus FIK

05.07

Kristianstad

10.37.7m

 

Lars Jönsson-68, Ryssbergets IK

25.05

Lund

10.50.9m

 

Ola Cedergren-72, Åhus FIK

21.09

Åhus

11.04.1m

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

25.05

Lund

11.24.0m

 

Mats Nilsson-70, Heleneholms IF

25.05

Lund

5000 meter:

17.11.9m

Mats Aaman-72, IK Pallas

28.06

Ystad

17.21.1m

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

28.06

Ystad

17.27.2m

 

Jens Persson-70, Ystads IF

28.06

Ystad

17.58.7m

 

Max Lundberg-70, LK Myran

28.06

Ystad

18.22.1m

 

Lars Jönsson-68, Ryssbergets IK

28.06

Ystad

18.51.m

 

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

14.09

Helsingborg

18.58.7m

 

Patrik Persson-71, Ystads IF

28.06

Ystad

19.15.4m

 

Håkan Larsson-69, IFK Trelleborg

28.06

Ystad

19.15.9m

 

Håkan Ekfors-68, Björnstorps IF

28.06

Ystad

19.22.6m

 

Fredrik Aplander-69, IS Göta

28.06

Ystad

10000 meter:

34.56.0m

Mats Aaman-72, IK Pallas

10.08

Trelleborg

35.21.5m

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

10.08

Trelleborg

35.32.5m

Jens Persson-70, Ystads IF

10.08

Trelleborg

37.18.77

 

Max Lundberg-70, LK Myran

20.08

Karlskrona

37.25.8m

Lars Jönsson-68, Ryssbergets IK

10.08

Trelleborg

39.06.26

 

Henric Höglind-68, Åhus FIK

20.08

Karlskrona

42.34.5m

Mats Bjurgren-70, IK Pallas

10.08

Trelleborg

42.36.8m

Gustav Sande-69, Genarps IF

10.08

Trelleborg

45.41.6m

Erik Svenonius-72, Björnstorps IF

10.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 99,1 cm:

27.57

-1.3

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

28.07

Aarhus,DEN

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

20.99

+2.4

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

20.08

Karlskrona

400 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

12.00.60

Max Lundberg-70, LK Myran

19.08

Karlskrona

Höjdhopp:

1.46

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

27.07

Aarhus,DEN

1.46

- " -

18.08

Karlskrona

1.38

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

05.07

Kristianstad

1.30

Jens Gunnarsson-72, Åhus FIK

12.09

Åhus

1.30

Mats Mellqvist-72, Åhus FIK

12.09

Åhus

Stavhopp:

2.30

 

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

28.07

Aarhus,DEN

Längdhopp:

4.51

-0.6

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

27.07

Aarhus,DEN

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.32

Tomas Jeansson-71, FK Athlet

01.06

Glemmingebro

4.31

 

Erik Månsson-71, Åhus FIK

05.09

Åhus

4.30

 

Mattias Johnfors-70, Åhus FIK

05.09

Åhus

4.12

 

Mats Mellqvist-72, Åhus FIK

05.09

Åhus

Trestegshopp:

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

11.75

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

02.09

Malmö/S-K

10.97

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

17.09

Åhus

  9.22

Lars Hallberg-70, Hässleholms AIS

23.07

Ystad

  8.78

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

27.07

Aarhus,DEN

  7.37

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

05.07

Kristianstad

  7.31

 

Ola Hall-70, Åhus FIK

14.09

Åhus

Diskus 2,0 kg:

35.06

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

16.08

Malmö/S-K

28.80

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

18.08

Karlskrona

28.23

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

23.07

Ystad

26.50

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

03.09

Lund

24.13

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

01.10

Åhus

19.08

 

Ola Hall-70, Åhus FIK

12.09

Åhus

18.38

 

Mats Mellqvist-72, Åhus FIK

12.09

Åhus

18.18

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

12.09

Åhus

Slägga 7,26 kg:

38.84

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

30.09

Malmö/S-K

34.84

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

20.08

Karlskrona

19.22

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

17.09

Åhus

Spjut 800 gram:

45.95

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

14.05

Eslöv

38.39

Rune Brandt-68, Eslövs AI

31.07

Aarhus,DEN

35.69

Lars Hallberg-70, Hässleholms AIS

23.07

Ystad

34.03

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

17.09

Åhus

30.31

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

02.09

Malmö/S-K

29.41

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

28.07

Aarhus,DEN

25.55

 

Ola Hall-70, Åhus FIK

07.09

Åhus


Vikt 15,88 kg:

12.48

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

30.09

Malmö/S-K

12.30

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

18.08

Karlskrona

Kastmångkamp:

2.989

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

02.09

Malmö/S-K

3446 1175 3313 3031 1164

 

Femkamp:

 

 

 

 

 

 

 

Tiokamp:

3.878

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

27/28.07

Aarhus,DEN

 

13.97 (+1.4) 451 (-0.6) 878 146 69.12
22.57 (-1.3) 2302 230 2941 6.20.11