M 45:

100 meter:

13.34

+0.4

David Hegardt-73, IFK Lund

29.07

Hässleholm

14.63

-1.1

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

06.07

Borås

14.71

+0.6

Gustav Sande-69, Genarps IF

22.05

Malmö/He

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

13.13

+3.2

David Hegardt-73, IFK Lund

10.08

Löttorp

13.46

+2.4

Max Linde-70, Björnstorps IF

26.08

Lund

13.60

+2.5

Tomas Jeansson-71, FK Athlet

09.09

Ystad

14.16

+2.4

Gustav Sande-69, Genarps IF

26.08

Lund

14.47

+2.4

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

26.08

Lund

14.96

+2.5

Richard Bexvall-70, IF Kronan

03.06

Klippan

200 meter:

29.40

-0.1

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

07.07

Borås

30.10

-0.30

Dennis Due-73, IS Göta

25.08

Katrineholm

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

59.63

 

Henrik Nord-73, Ystads IF

02.09

Kristianstad

60.28

 

Andreas Nilsson-73, IS Göta

22.05

Malmö/He

60.42

Erik Månsson-71, Åhus FIK

02.09

Kristianstad

61.67

 

Karl-Johan Nyberg-73, Björnstorps IF

12.08

Löttorp

64.71

 

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

22.05

Malmö/He

67.46

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

22.05

Malmö/He

68.40

 

Daniel Ohlin-73, IS Göta

22.05

Malmö/He

800 meter:

2.07.70

 

Henrik Nord-73, Ystads IF

09.09

Ystad

2.23.86

 

Andreas Nilsson-73, IS Göta

09.06

Trelleborg

2.29.81

 

Karl-Johan Nyberg-73, Björnstorps IF

10.08

Löttorp

2.38.64

 

Mats Nilsson-72, Heleneholms IF

09.06

Trelleborg

800 meter, manuell tid:

2.19.9m

Andreas Nilsson-73, IS Göta

19.07

Helsingborg

2.27.9m

Rickard Andersson-73, Heleneholms IF

27.08

Malmö/He

2.28.7m

Mattias Carlsson-69, IS Göta

19.07

Helsingborg

2.31.5m

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

19.07

Helsingborg

2.40.1m

Daniel Ohlin-73, IS Göta

19.07

Helsingborg

2.40.4m

Per Gränse-71, IS Göta

19.07

Helsingborg

2.40.9m

Leif Grönqvist-69, IS Göta

19.07

Helsingborg

1000 meter:

3.13.5m

 

Mattias Carlsson-69, IS Göta

02.08

Helsingborg

3.23.4m

 

Fredrik Steinmann-72, IS Göta

02.08

Helsingborg

3.22.7m

 

Daniel Ohlin-73, IS Göta

02.08

Helsingborg

3.33.9m

 

Leif Grönqvist-69, IS Göta

02.08

Helsingborg

3.35.1m

 

Per Gränse-71, IS Göta

02.08

Helsingborg

3.35.4m

 

Marcus Edelhamre-72, IS Göta

02.08

Helsingborg

1500 meter:.

4.19.61

Henrik Nord-73, Ystads IF

15.09

Málaga,ESP

4.44.7m

Rickard Andersson-73, Heleneholms IF

20.06

Helsingborg

4.44.9m

Christer Friberg-72, Bjönstorps IF

20.06

Helsingborg

5.04.0m

Gustav Sande-69, Genarps IF

20.06

Helsingborg

5.11.3m

Fredrik Aplander-69. IS Göta

20.06

Helsingborg

5.28.4m

Françoise Travert-73, Ystads IF

20.06

Helsingborg

5.41.8m

Dennis Due-73, IS Göta

20.06

Helsingborg

5.47.5m

Daniel Ohlin-73, IS Göta

20.06

Helsingborg

1 eng. mil:

5.31.9m

 

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.40.6m

 

Fredrik Aplander-69, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.42.1m

 

Andreas Nilsson-73, IS Göta

17.05

Helsingborg

6.04.9m

Daniel Ohlin-73, IS Göta

17.05

Helsingborg

2000 m:

7.19.2m

 

Mattias Carlsson-69, IS Göta

31.05

Helsingborg

7.38.2m

 

Daniel Ohlin-73, IS Göta

31.05

Helsingborg

3000 meter:

  9.27.03

 

Henrik Nord-73, Ystads IF

13.06

Ystad

  9.54.89

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

13.06

Ystad

10.11.5m

 

Martin Holm-73, IS Göta

20.09

Helsingborg

11.05.45

Patrik Persson-73, Ystads IF

13.06

Ystad

11.05.8m

Mattias Carlsson-69, IS Göta

20.09

Helsingborg

11.05.95

Gustav Sande-69, Genarps IF

13.06

Ystad

11.45.84

François Travert-73, Ystads IF

13.06

Ystad

11.58.30

Karl-Johan Nyberg-73, Björnstorps IF

13.06

Ystad

12.06.94

Daniel Olin-73, IS Göta

13.06

Ystad

12.57.1m

Leif Grönqvist-69, IS Göta

20.09

Helsingborg

5000 meter:

17.03.7m

Rickard Andersson-73, Heleneholms IF

24.05

Malmö/He

17.22.4m

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

17.50.2m

Max Lundberg-70, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

19.05.4m

Patrik Persson-73, Ystads IF

24.05

Malmö/He

19.18.7m

Per Neuman-72, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

19.35.8m

Gustav Sande-69, Genarps IF

24.05

Malmö/He

20.56.7m

Daniel Olin-73, IS Göta

24.05

Malmö/He

10000 meter:

35.23.1m

Henrik Nord--73, Ystads IF

10.05

Lund

36.14.78

Max Lundberg-70, Björnstorps IF

12.08

Löttorp

36.15.0m

Mats Aaman-72, IK Pallas

10.05

Lund

36.15.2m

Martin Holm-73, IS Göta

11.10

Helsingborg

36.28.2m

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

10.05

Lund

36.44.9m

Rickard Andersson-73, Björnstorps IF

10.05

Lund

40.21.3m

Patrik Persson-71, Ystads IF

10.05

Lund

41.09.6m

Mattias Carlsson-69, IS Göta

11.10

Helsingborg

42.12.0m

Gustav Sande-69, Genarps IF

10.05

Lund

45.16.4m

Daniel Olin-73, IS Göta

10.05

Lund

1 timmes löpning:

16.258

 

Max Lundberg-70, Björmstorps IF

03.11

Helsingborg

14.427

 

Gustav Sande-69, Genarps IF

03.11

Helsingborg

13.956

 

Mattias Carlsson-69, IS Göta

03.11

Helsingborg

13.056

 

Daniel Ohlin-73, IS Göta

03.11

Helsingborg

12.135

 

Leif Grönqvist-69, IS Göta

03.11

Helsingborg

110 meter häck 99,1 cm:

21.81

+0.4

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

12.08

Löttorp

110 meter häck 99,1 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

11.47.63

Max Lundberg-70, Björnstorps IF

11.08

Löttorp

13.19.0m

Erik Månsson-71, Åhus FIK

18.08

Karlshamn

13.50.64

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

11.08

Löttorp

14.30.89

Dennis Due-73, IS Göta

11.08

Löttorp

Höjdhopp:

1.35

Dennis Due-73, IS Göta

04.08

Vittsjö

1.34

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

10.08

Löttorp

Stavhopp:

2.40

 

Tomas Jeansson-71, FK Athlet

09.09

Ystad

Längdhopp:

4.36

-0.3

Tomas Jeansson-71, FK Athlet

26.08

Lund

4.26

+1.9

Jonas Krogsgaard-72, Höörs IS

11.08

Löttorp

4.16

+2.0

Dennis Due-73, IS Göta

11.08

Löttorp

3.80

-1.8

Gustav Sande-69, Genarps IF

26.08

Lund

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.83

+2.6

Tomas Jeansson-71, FK Athlet

11.08

Löttorp

4.61

+2.4

Jonas Krogsgaard-72, Höörs IS

11.08

Löttorp

Trestegshopp:

9.28

-2.0

Dennis Due-73, IS Göta

08.07

Borås

9.13

+1.8

Tomas Jeansson-71, FK Athlet

09.09

Ystad

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 7,26 kg:

11.93

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

06.06

Malmö/S-K

  9.73

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

18.08

Karlshamn

  8.47

Dennis Due-73, IS Göta

07.07

Borås

  8.40

Mattias Collin-71, Björnstorps IF

06.06

Malmö/S-K

  8.01

Tomas Jeansson-71, FK Athlet

11.08

Löttorp

  7.34

Richard Bexvall-70, IF Kronan

03.06

Klippan

  7.31

 

Mattias Byström-72, Hässleholms AIS

20.10

Åhus

  6.67

 

Lesley Lundberg-71, Åhus FIK

15.09

Kristianstad

Diskus 2,0 kg:

38.19

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

20.06

Malmö/S-K

29.30

David Hegardt-73, IFK Lund

29.07

Hässleholm

27.60

Leif Nilsson-71, FK Athlet

01.08

Sjöbo

23.94

Tomas Jeansson-71, FK Athlet

01.08

Sjöbo

20.60

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

23.09

Åhus

18.88

 

Dennis Due-73, IS Göta

25.08

Katrineholm

18.26

 

Mattias Byström-72, Hässleholms AIS

29.09

Kristianstad

16.23

 

Lesley Lundberg-71, Åhus FIK

15.09

Kristianstad

Slägga 7,26 kg:

39.16

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

06.06

Malmö/S-K

21.02

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

18.08

Karlshamn

17.59

 

Mattias Byström-72, Hässleholms AIS

23.09

Åhus

17.54

Leif Nilsson-71, FK Athlet

01.08

Sjöbo

15.01

 

Lesley Lundberg-71, Åhus FIK

15.09

Kristianstad

Spjut 800 gram:

33.80

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

20.10

Åhus

31.97

Dennis Due-73, IS Göta

11.08

Löttorp

27.28

Richard Bexvall-70 IF Kronan

03.06

Klippan

23.21

 

Lesley Lundberg-71, Åhus FIK

15.09

Kristianstad

22.58

 

Mattias Byström-72, Hässleholms AIS

20.10

Åhus


Vikt 15,88 kg:

12.40

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

31.05

Malmö/S-K

11.68

Patrik Petersson-69, Vittsjö GIK

10.08

Löttorp

Kastmångkamp:

2.928

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

18.08

Malmö/S-K

3460 1129 3439 3009 1079

 

Femkamp:

1.870

Dennis Due-73, IS Göta

25.08

Katrineholm

 

4.04 (+0.10) 3111 30.10 (-0.20) 1888 5.51.56

 

Tiokamp: