M 50:

100 meter:

13.73

-0.8

Jörgen Lindholm-57, IFK Lund

27.08

Helsingborg

14.59

+0.0

Lars Björkqvist-59, Andrarums IF

11.08

Ystad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

 

 

 

 

 

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

26.44

+2.60

Jörgen Lindholm-57, IFK Lund

12.08

Lund

26.87

+2.60

Jan Kopfinger-58, IS Göta

12.08

Lund

36.14

+2.60

Per Månsson-56, Björnstorps IF

12.08

Lund

400 meter:

60.95

Jörgen Lindholm-57, IFK Lund

10.06

Eslöv

63.62

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

23.08

Norrtälje

64.07

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

23.08

Norrtälje

65.30

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

800 meter:

2.28.5m

Jan Kopfinger-58, IS Göta

14.05

Malmö/He

2.29.5m

 

Mikael Zyka-56, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

2.30.2m

 

Per-Erik Bengtsson-59, FK Snapphanarna

14.05

Malmö/He

2.30.39

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

21.08

Norrtälje

2.31.91

 

Lars Björkqvist-59, Andrarums IF

16.08

Ystad

2.33.7m

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

14.05

Malmö/He

2.34.9m

 

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

14.05

Malmö/He

2.38.8m

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

2.44.5m

 

Gert-Inge Tapper-57, Björnstorps IF

14.05

Malmö/He

2.45.3m

 

Ernst Aberger-56, IS Skanne

14.05

Malmö/He

1000 meter:

3.27.43

Magnus Lindén-59, Ystads IF

29.09

Ystad

1500 meter:

5.09.2m

Mikael Zyka-56, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

5.13.0m

Anders Persson-55, GF Idrott

27.08

Helsingborg

5.13.6m

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

5.14.3m

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

27.08

Helsingborg

5.18.5m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

25.05

Malmö/He

5.20.1m

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

27.08

Helsingborg

5.20.82

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

22.08

Norrtälje

5.41.5m

Bengt Håkansson-58, IS Göta

27.08

Helsingborg

5.56.2m

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

1 eng. mil:

5.31.7m

Mikael Zyka-56, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

5.42.5m

 

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

5.47.4m

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

31.08

Malmö/He

6.21.5m

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

2000 m:

7.15.45

Magnus Lindén-59, Ystads IF

06.10

Ystad

3000 meter:

11.14.28

Mikael Zyka-56, Heleneholms IF

16.08

Ystad

11.19.04

Magnus Lindén-59, Ystads IF

16.08

Ystad

5000 meter:

18.37.20

Magnus Lindén-59, Ystads IF

21.08

Norrtälje

18.39.7m

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

21.09

Malmö/He

19.01.20

Anders Persson-55, GF Idrott

10.06

Eslöv

19.31.98

Mats Bergman-55, Björnstorps IF

10.06

Eslöv

19.54.82

Per Månsson-56, Björnstorps IF

10.06

Eslöv

20.15.18

Gert-Inge Tapper-57, Björnstorps IF

10.06

Eslöv

20.34.63

Bengt Håkansson-58, IS Göta

10.06

Eslöv

20.54.4m

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

21.09

Malmö/He

21.15.8m

Lars Löfvall-57, Heleneholms IF

21.09

Malmö/He

22.28.82

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

10000 meter:

38.34.68

Magnus Lindén-59, Ystads IF

23.08

Norrtälje

41.35.65

Martin Svensson-56, IFK Trelleborg

05.09

Trelleborg

43.25.78

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

05.09

Trelleborg

100 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

 

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

63.77

Jörgen Lindholm-57, IFK Lund

27.06

Huddinge

3000 m hinder 91,4 cm:

12.50.06

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

22.08

Norrtälje

Höjdhopp:

1.40

Gert-Åke Ivarsson-57, Ystads IF

16.08

Ystad

Stavhopp:

2.40

Gert-Åke Ivarsson-57, Ystads IF

11.08

Ystad

Längdhopp:

5.57

+1.5

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

22.08

Norrtälje

4.31

+0.0

Gert-Åke Ivarsson-57, Ystads IF

16.08

Ystad

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

  9.47 §

Mats Ekberg-57, Åhus FIK

19.09

Åhus

  7.37 §

Gert-Åke Ivarsson-57, Ystads IF

19.09

Ystad

  6.95 §

Göran Olsson-56, Åhus FIK

17.09

Åhus

Diskus 1.5 kg:

26.25 §

Mats Ekberg-57, Åhus FIK

19.09

Åhus

Slägga 6,00 kg:

36.37

Thomas Olsson-58, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

22.85

Lars Björkqvist-59, Andrarums IF

11.08

Ystad

21.65 §

Mats Ekberg-57, Åhus FIK

19.09

Åhus

18.11

Gert-Åke Ivarsson-57, Ystads IF

11.08

Ystad

Spjut 700 gram:

35.45 §

Mats Ekberg-57, Åhus FIK

10.09

Åhus


Vikt 11,34 kg:

 

 

 

 

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: