M 50:

100 meter:

13.52

-1.9

Jörgen Lindholm-57, Malmö AI

03.07

Greve,DEN

14.42

-2.0

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

19.09

Ystad

14.61

-2.0

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

19.09

Ystad

15.20

-2.0

Gert-Åke Ivarsson-57, Ystads IF

19.09

Ystad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

27.01

+0.71

Jörgen Lindholm-57, Malmö AI

18.08

Lund

27.17

-0.48

Jan Kopfinger-58, IS Göta

18.08

Lund

29.66

-1.6

Mats Röhr-60, Ystads IF

07.08

Löttorp

30.02

-0.48

Alf Ek-60, Björnstorps IF

18.08

Lund

30.17

-1.5

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

07.08

Löttorp

31.37

-0.48

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

18.08

Lund

34.03

+0.71

Kenneth Sjökvist-60, IFK Lund

18.08

Lund

34.78

-0.48

Per Månsson-56, Björnstorps IF

18.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter:

61.48

 

Anders Wifvesson-57, IS Göta

08.08

Löttorp

63.59

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

08.08

Löttorp

65.56

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

02.06

Eslöv

65.99

 

Mats Röhr-60, Ystads IF

08.08

Löttorp

67.64

Mikael Zyka-56, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

800 meter:

2.20.5m

Jan Kopfinger-58, IS Göta

18.05

Malmö/He

2.21.0m

Alf Ek-60, Björnstorps IF

18.05

Malmö/He

2.26.6m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

06.08

Löttorp

2.29.2m

Mikael Zyka-56, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

2.30.00

Lars Björkqvist-59, Björmstorps IF

11.08

Ystad

2.34.6m

Håkan Pärsson-58, IS Göta

18.05

Malmö/He

2.36.1m

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

2.37.2m

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

06.08

Löttorp

2.38.1m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

18.05

Malmö/He

2.40.5m

Kenneth Sjökvist-60, IFK Lund

18.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.48.91

Anders Olsson-60, IFK Trelleborg

07.08

Löttorp

4.57.44

Alf Ek-60, Björnstorps IF

19.09

Ystad

5.11.51

 

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

19.09

Ystad

5.12.7m

Mikael Zyka-56, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

5.14.87

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

19.09

Ystad

5.23.44

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

19.09

Ystad

5.58.8m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

6.03.9m

Lars Löfvall-57, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

7.18.6m

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

8.12.0m

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

16.08

Malmö/He

3000 meter:

10.46.19

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

01.08

Hässleholm

11.53.22

Per Månsson-56, Björnstorps IF

01.08

Hässleholm

5000 meter:

18.45.26

Alf Ek-60, Björnstorps IF

02.06

Eslöv

18.48.05

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

02.06

Eslöv

18.56.81

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

19.36.66

Kenneth Sjökvist-60, IFK Lund

02.06

Eslöv

20.03.41

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

02.06

Eslöv

20.08.32

Stellan Nilsson-60, IS Göta

02.06

Eslöv

20.24.29

Per Månsson-56, Björnstorps IF

02.06

Eslöv

20.57.4m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

27.09

Malmö/He

22.03.33

Bengt Håkansson-58, IS Göta

02.06

Eslöv

22.23.0m

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

27.09

Malmö/He

10000 meter:

36.17.70

Anders Olsson-60, IFK Trelleborg

04.09

Trelleborg

37.18.51

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

04.09

Trelleborg

38.02.37

Magnus Lindén-59, Ystads IF

04.09

Trelleborg

38.36.56

Alf Ek-60, Björnstorps IF

04.09

Trelleborg

41.17.99

Stellan Nilsson-60, IS Göta

04.09

Trelleborg

42.31.55

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

04.09

Trelleborg

43.09.22

Per Månsson-56, Björnstorps IF

04.09

Trelleborg

43.43.28

Gert-Inge Tapper-57, Björnstorps IF

04.09

Trelleborg

100 meter häck 91,4 cm:

21.03

+0.47

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

18.08

Lund

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

13.08.52

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

07.08

Löttorp

Höjdhopp:

1.40

Jörgen Lindholm-57, Malmö AI

03.07

Greve,DEN

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

4.62

-0.2

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

19.09

Ystad

3.91

-2.6

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

19.09

Ystad

3.86

+0.0

Gert-Åke Ivarsson-57, Ystads IF

19.09

Ystad

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.41

+3.2

Jörgen Lindholm-57, Malmö AI

03.07

Greve,DEN

Trestegshopp:

8.65

+0.0

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

04.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

12.29

Leif Magnusson-60, IFK Helsingborg

06.08

Löttorp

10.88 §

Joakim Olofsson-60, Ängelholms IF

25.09

Landskrona

10.56

Peter Svedin-59, IK Pallas

12.09

Malmö/S-K

  8.39

Jan Gullbrandsson-59, IS Göta

06.08

Löttorp

  7.33

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

04.09

Trelleborg

Diskus 1.5 kg:

35.86

Leif Magnusson-60, IFK Helsingborg

06.08

Löttorp

23.95

Peter Svedin-59, IK Pallas

12.09

Malmö/S-K

Slägga 6,00 kg:

37.34

Martin Särman-58, IFK Helsingborg

07.08

Löttorp

36.77

Tomas Olsson-58, IFK Helsingborg

13.07

Helsingborg

25.30

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

11.08

Ystad

21.24

 

Gert-Åke Ivarsson-57, Ystads IF

19.09

Ystad

17.66

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

19.09

Ystad

Spjut 700 gram:

21.58 §

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

18.09

Sjöbo


Vikt 11,34 kg:

 

 

 

 

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: